print header

8 מיתרונותיו הבריאותיים של צמח העולש

 אחד הדברים שכל מי שמתעניין בבריאותו ורוצה לדאוג לה מחפש, הוא פתרונות טבעיים חדשים שיוכלו להעניק שפע של יתרונות לגוף ויקדמו את תפקודו התקין. היום אנחנו הולכים להציג לכם פתרון טבעי נהדר שכזה – צמח העולש שמו (ובאנגלית: Cichorium), שיכול להיות חדש לחלקכם, אך לאו דווקא למבוגרים מבינכם, אלו שחיו כאן בישראל בימי תקופת הצנע, אז נהגו להכין מן הצמח הזה תחליף נפוץ לקפה בשם "ציקוריה". אמנם אז זה לא היה מטעמים בריאותיים, אלא מטעמי חיסכון, אך כיום ברור לנו שלמשקה שכזה יש הרבה מאוד יתרונות וסגולות לגופנו. העולש הוא צמח ים תיכוני, הצומח גם כאן בארץ באזור צפון הנגב, וידוע על שימוש בו, לצרכי מאכל כמו גם לצרכים רפואיים, כבר מימי קדם ומתקופת אבותינו. כדי להבהיר לכם עד כמה בריא העולש נפרט כעת על 8 מיתרונותיו הבריאותיים המוכחים, שהופכים אותו למומלץ במיוחד לצריכה. כדי שתוכלו להפיק עבורכם את כל היתרונות הבריאותיים האלו, בסופה של הכתבה תמצאו קישור למתכון קל ופשוט להכנת סלט אנדיב - שהוא למעשה אחד מזניו של העולש. 

יתרונות העולש: פרח של צמח העולש

1. ממריץ את פעילות מערכת העיכול

אחת התרכובות המשמעותיות ביותר לגוף שמכיל העולש היא האינולין, שלה סגולות בריאותיות לא מעטות עבור גופנו, בעיקר בכל מה שקשור לשיפור פעילותה של מערכת העיכול. הודות לה ביכולתו של העולש להביא לשיכוך והקלה בבעיות מעיים ועיכול שונות, כגון ריפלוקס, קלקול קיבה וצרבת, וזאת בשל יכולתו הפעילה של האינולין לצמצם את רמת החומציות בגוף. בנוסף יכול לעזור העולש בהקלה ובשחרור עצירויות ומניעת חזרתן. כך הוכח במחקר בן 4 שבועות שנערך בשנת 2017, ובמסגרתו 44 מבוגרים שסבלו מעצירויות תכופות נטלו 12 גרם של תוסף תזונה מבוסס עולש מדי יום. התוצאות הראו כי נטילת התוסף שיפרה באופן משמעותי את תנועת המעיים וכמות היציאות היומית שלהם, לעומת קבוצת ביקורת שנטלה תרופת דמה.

2. משפר את ויסות הסוכרים בדם ומונע סוכרת

תרכובת האינולין, אותה הזכרנו בסעיף הקודם בכל הנוגע לשיפור תהליכי מערכת העיכול, הופכת את העולש ליעיל גם בכל מה שקשור לוויסות הסוכרים בדם, מניעת סוכרת וסיוע בטיפול לאלו הלוקים במחלה. זאת כנראה מכיוון שהאינולין מעודד את הופעתם וצמיחתם של חיידקים ידידותיים בקיבה, המעורבים בתהליך עיכול הפחמימות ורגישים לאינסולין, אותו הורמון המסייע בספיגת הסוכר מן הדם. בנוסף מכיל שורש העולש גם רכיבים כמו חומצה כלורגנית וחומצה ציקורית, שהוכחו במחקרים כמשפרים את רגישות שרירי הגוף לאינסולין. כמו כן, במחקר שנערך באוניברסיטת הוקאידו שביפן, נמצא כי צריכת תמצית שורש העולש מעלה בגוף את מינוני חלבון האדיפונקטין, שבין השאר אחראי על ויסות רמות הסוכרים בדם - באופן הזה תורם העולש לעיכוב בהופעת הסוכרת או אף למניעת התפרצותה. תוצאותיו של מחקר אחר, שנערך בשנת 2012, הראו כי ניתן להשתמש בתמצית העולש כתוסף תזונה טבעי המסייע בהאטת ההתקדמות של הסוכרת.

יתרונות העולש: מזרקים מונחים על ערימת גרגירי סוכר

3. עוזר להילחם בדלקות מפרקים

העולש ידוע כבר שנים רבות כפתרון טבעי לבעיות ודלקות מפרקים, והמחקרים שנעשו לגביו אכן הוכיחו כי יש לו יכולת לחזק את תפקודם של תאי הדם האדומים בגוף, ומכאן אפשר להצביע עליו כבעל תכונות אנטי דלקתיות, שהן כנראה אלו המאפשרות לו לשכך כאבים במצבים מטרידים כמו דלקת מפרקים ניוונית. כך למשל, במחקר שנערך בשנת 2010 ובו השתתפו 40 מבוגרים מעל גיל 50 שסבלו מדלקת מפרקים ניוונית בירך או בברך, קיבלו הנחקרים טיפול יומי הכולל צריכה של בין 600 ל-1,800 גרם של עולש ביום, ו-70% מתוכם העידו על שיפור ניכר במצבם וירידה בכאבים הנובעים ממחלתם.

4. משפר את בריאות הלב

האינולין שבעולש, אותו כבר הזכרנו קודם, הוא לא רק בעל תועלת לתהליך העיכול שלכם ולהורדת רמת הסוכרים בדם, אלא יש לו גם את היכולת לצמצם את רמת הכולסטרול הרע (LDL) בגופכם. סוג זה של כולסטרול, כאשר הוא מצטבר בגוף, הוא אחד הגורמים המרכזיים לבעיות לב קשות, כמו טרשת עורקים ולחץ דם גבוה, וזאת מכיוון שהוא חוסם את המעבר התקין של הדם בעורקים ובוורידים. לכן צריכת עולש, המורידה את רמותיו של הכולסטרול הזה בגוף, יכולה להועיל מאוד לליבכם ולמנוע בעיות נוספות כמו התקפי לב ושבץ. כמו כן, העולש מכיל תרכובת נוספת ושמה פנול, שבמחקרים שונים נמצאה כבעלת יכולת למנוע תופעות כגון הפרעות בקצב הלב והופעת קרישי דם, ולכן יש לכם סיבה נוספת לצרוך את העולש כדי להיטיב עם ליבכם.

יתרונות העולש: איור של לב ועליו קו בדיקת א.ק.ג על רקע תמונות של משפחה

5.  מרגיע חרדות ועוזר להפחית לחץ

מלבד סגולותיו הרפואיות השונות של העולש שציינו עד כה, אחת ממעלותיו הנוספות הן עבור הנשמה, השקט הנפשי והבריאות הנפשית שלנו. העולש ידוע כמרגיע טבעי ועדין, שמתאים לטיפול במצבים כמו לחץ וחרדה, והוא עוזר בצמצום תחושות מתח פנימיות והרפיית המחשבה. יתרה מכך, במחקר משנת 2016 נמצא כי העולש יכול לשמש כ"כדור שינה" יעיל, על מנת לעודד השתחררות מלחצים, הירגעות של הגוף והירדמות מהירה יותר בלילה. קחו בחשבון ששחרור מתחושות לחץ, חרדה ומתח שאופפים אתכם עוזר גם בצמצום הסיכוי לחוות התקפי לב, חוסר איזון הורמונלי, ירידה בתפקוד הקוגניטיבי והזדקנות מהירה – כך שצריכת העולש עבור קידום הבריאות הנפשית שלכם יכולה בהחלט להשתלם גם למצבכם הגופני.

6. מסייע לירידה במשקל

כל אחד מאיתנו המנסה להשיל כמה קילוגרמים ממשקלו יודע שהמאבק הזה עלול להיות קשה, אך דעו לכם כי צריכת עולש יכולה לסייע מאוד. זאת, לא מעט בזכות אותה תרכובת אינולין שבה גדוש השורש הזה, כמו גם תרכובת בשם אוליגפורטוז, המהווה תחליף לסוכר; שתי התרכובות הללו עוזרות לוויסות הורמון הגרלין, האחראי בין היתר על תחושת הרעב בגוף. במחקר שנערך בשנת 2012 על חולדות, נמצא כי צריכת אוליגפורטוז המופק משורש העולש מצמצמת את הסיכון לסבול מאכילת יתר ומקדמת תחושת שובע מהירה המסייעת בהורדה במשקל. במחקר אחר, שנערך באוניברסיטת קלגרי שבקנדה, נבדקו 48 מבוגרים שסבלו מעודף משקל, ובמסגרתו הם נטלו 21 גרם של אוליגפורטוז שהופק מעולש מדי יום למשך 12 שבועות. התוצאות הראו כי המשתתפים שנטלו את מנת האוליגפורטוז היומית חוו ירידה במשקל של קילו בממוצע, בעוד שנחקרים מקבוצת הביקורת, שצרכו תרופת דמה, לא רק שלא הורידו במשקל, אלא אף העלו.

יתרונות העולש: סרט מדידה על גבי משקל אלקטרוני

7. עוזר לטפל בהפרעות בכליות ובכבד

העולש ידוע כבעל תכונות משתנות, כלומר שהוא מעלה את רמת הצורך במתן שתן, דבר שיכול לסייע בניקוי הגוף מהרעלנים השונים המתאכסנים בכבד ובכליות – וכך למעשה למנוע נזקים אפשריים שאותם רכיבים רעילים יכולים לעולל לגופנו. בנוסף, מתן שתן בצורה סדירה ותכופה הוא דבר שעשוי לסייע במניעת עודפי מים בגוף ואף לצמצם את אחוזי השומן, מאחר ו-4% מן השתן שלנו מורכב ממצבורי שומן, שאם לא היינו נפטרים מהם היו נאגרים במקום אחר בגוף. במחקר שנערך באוניברסיטת חלוואן שבמצרים, נמצא כי צריכת עלי עולש יחד עם עלי סלרי מצמצמת את רמת הלחץ החמצוני בכבד, מונעת הרס של תאים בו ומשככת תסמינים שונים של מחלות כבד.  יחד עם כל זאת, אם אתם סובלים מבעיות מתמשכות בכליות או בכבד או ממחלות באיברים אלו, זכרו לצרוך מהעולש רק כטיפול משלים לטיפול התרופתי שלכם, ואל תהססו להתייעץ עם הרופא שלכם לגבי כך.   

8. מחזק את המערכת החיסונית

אמנם המערכת החיסונית היא אחת ממערכות ההגנה המשוכללות ביותר שקיימות בטבע, אך לא פעם קורה שהיא זקוקה לחיזוק מסוים שיבטיח את איתנותה. העולש הוא פתרון מצוין לכך, מכיוון שהוא מכיל בתוכו לא מעט תכונות אנטי בקטריאליות שהופכות אותו לתומך עוצמתי במערכת החיסונית. מחקרים שונים, כמו למשל זה שפורסם בשנת 2007, מצביעים על כך שלעולש השפעה אנטי בקטריאלית כנגד מספר זנים מסוכנים של חיידקים. בנוסף מצביעים החוקרים על כך שגם לפוליפנולים, אותן תרכובות טבעיות הנמצאות בעולש, יש יתרונות לא מעטים עבור המערכת החיסונית שלנו, למשל בכך שהם מתפקדים כנוגדי חמצון שמנקים את הרדיקלים החופשיים המסוכנים ממחזור הדם שלנו. יש הטוענים כי צריכת עולש אף יכולה לעזור במניעת גידולים סרטניים, בייחוד בחזה ובמעי הגס, אך טענה זו זקוקה למחקר נוסף כדי לאשש אותה.

יתרונות העולש: סלט אנדיב
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.