print header

כל המידע שחשוב להכיר על הצטננות

כשהחורף בפתח ומזג האוויר מתחיל להיות יותר קריר וסגרירי, כהורים אנו חוששים יתר על המידה שילדינו יחלו כתוצאה מכך. הדאגה שלנו מובנת לחלוטין מפני שאנו יודעים כי הצטננות קלה יכולה להתעצם ולהתפתח לכדי שפעת. כדי שילדינו לא יצטננו במהלך החורף, אנו דואגים לנקוט משנה זהירות כאשר זה נוגע אליהם, אך בה בעת אנו לרוב לא יודעים כיצד למנוע זאת מראש; בנוסף, ישנם מיתוסים שונים סביב ההצטננות ורובנו חושבים כי יש לנו את כל המידע שצריך כדי לעבור את החורף בשלום. אז גם אם אתם בטוחים שבידכם התשובות איך לגרום לילדיכם לצלוח את החורף הקרוב ללא הצטננות מיותרת, כדאי שתכירו את כל מה שחשוב לדעת בנוגע לנושא זה.
 
טיפים להורים למנוע הצטננות: בובות במיטה עם מד חום וכרית חימום

5 אסטרטגיות מניעה להצטננות

1. שטיפת ידיים

האסטרטגיה הפשוטה והמוכרת ביותר למניעת הצטננות ומחלות אחרות היא שטיפת ידיים במים וסבון. הפעולה הקלה הזו מסוגלת לשמור על ילדיכם ולמנוע מחלות, הרי אחת הסיבות שבגללן ילדים נהיים חולים היא מגע בעיניים או בידיים מלוכלכות המלאות בווירוסים. כדי לחזק את הטענה הזו חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה גילו כי ילדים בקבוצת המחקר שלא ניקו את ידיהם נעדרו מבתי הספר בתדירות גבוהה פי 2 מילדים ששמרו על היגיינת ידיהם. לכן, חשוב שתבהירו לילדיכם כי כל שעליהם לעשות זה לשטוף ידיים במים וסבון למשך חצי דקה, פעולה שיכולה למנוע מהם להצטנן בחורף הקרוב.

2. כיסוי האף כשמתעטשים והפה כשמשתעלים

אסטרטגיה נוספת שצריכה להיות ברורה לכל הורה כדי למנוע את הדבקת ילדיו בהצטננות היא לכסות את האף כשהוא מתעטש ואת הפה כשהוא משתעל. בכל התעטשות והשתעלות מיליוני חיידקים משוחררים לאוויר הפתוח במהירות גבוהה מאוד, והם עלולים לעבור לאחרים ולגרום להם להצטנן; עם זאת, אותם חיידקים המתפזרים באוויר מסוכנים רק אם ההתעטשות/השתעלות נעשית בפניו של אדם אחר, על אף שגם כך החיידקים יכולים להגיע גם למשטחים שאיתם באים אנשים וילדים במגע. כך או כך, אסטרטגיה ברורה זאת – ומנומסת בעיקרה – יכולה למנוע מילדיכם להצטנן בחורף הקרוב או להדביק אחרים, אם רק תדעו להתעטש ולהשתעל לתוך מרפק היד שלכם או לתוך ממחטת נייר.

3. חיטוי מקומות נגישים

כדי שתוכלו למנוע מילדיכם להצטנן בחורף הקרוב, תוכלו להשתמש באסטרטגיה הפשוטה אך מעט פדנטית – חיטוי מקומות נגישים. חיידקים שונים שעלולים לגרום להצטננות יכולים לחיות על משטחים שונים במשך שעות, לכן הפתרון הפשוט הוא לנקות אותם בעזרת חומרי ניקיון ידידותיים לאדם ולסביבה. החל משולחן האוכל, דרך שלט הטלוויזיה ועד צעצועים - כל המשטחים הללו מלאים בחיידקים שכדאי להסיר בעזרת הקפדה על ניקיון פשוט. עם זאת, רצוי שתשמרו על מינון הגיוני ולא תנקו כל דבר ודבר בבית, כי הרי אין שום דרך אפשרית לשמור על הבית שלכם סטרילי ברמה כה גבוהה שלא תסכן את ילדיכם כלל.
טיפים להורים למנוע הצטננות: חומרי ניקוי

4. לא לשתף

חשוב מאוד להסביר לילדיכם כי שיתוף וחלוקה הם דברים נפלאים, אך אם הם או הילדים שהם משחקים עימם מצוננים, זהו הדבר האחרון שמומלץ לעשות. כפי שציינו לעיל, חיידקים רבים חיים על משטחים שונים, כולל על צעצועים, ולכן כדאי להרחיק את אותם פריטי משחק ממגע ישיר עם האף, העיניים והפה של ילדים ובכלל. מומלץ לנקות את אותם משטחי משחק היטב לפני שימוש, ואם אלו צעצועים או דברים שנעשה בהם שימוש על בסיס יומיומי, כדאי פשוט לא לחלוק אותם עם ילדים אחרים מחשש להצטננות.

5. אכילה נכונה ומחסנת

ישנם שני ויטמינים שיכולים לעזור למנוע הצטננות – ויטמין C וויטמין D. במחקר שנערך באוניברסיטת הלסינקי שבפינלנד נמצא כי צריכה גבוהה של מאכלים העשירים בוויטמין C יכולה למנוע הצטננות, בעיקר בקרב אנשים שמבצעים פעילויות פיזיות קשות בפרקי זמן קצרים, ולאלה המתגוררים בסביבה קרה מאוד. בנוגע לכל שאר האנשים, ויטמין C נחשב כבר זמן רב כאמצעי מניעה אידיאלי נגד הצטננות, ואכילה של פירות וירקות העשירים בו יכולה למנוע את המחלה הבאה.
לצד זה, ויטמין D הוא חומר מזין חשוב לבריאות הכללית של הגוף ומחקרים שנערכו בנושא העלו כי אנשים שרמת ויטמין זה נמוכה אצלם הינם חשופים יותר לזיהום ומחלות, כולל הצטננות. ידוע לכל כי השמש היא מקור מעולה לצריכת ויטמין D, אך בהיעדרה בחודשי החורף האפורים רצוי שילדיכם ישיגו אותו ממקורות מזון שונים כגון סלמון, ביצים ופטריות.
טיפים להורים למנוע הצטננות:  תפוזים עם כובעי צמר

3 מיתוסים על הצטננות שכדאי להפסיק להאמין בהם

1. יציאה מהבית עם שיער רטוב גורמת להצטננות

שיער רטוב אמנם גורם לנו לתחושת קרירות עזה, אבל הוא לא מוביל להצטננות. אנחנו נעשים חולים על ידי הידבקות באחד מתוך 200 הווירוסים שמסתובבים באוויר ומחפשים את דרכם אל תוך דרכי הנשימה העליונות שלנו; אם המערכת החיסונית אינה חזקה מספיק כדי להדוף את הנגיף, אנו נדבקים. הווירוסים מתפשטים באמצעות טיפות זעירות שמשתחררות כאשר אדם חולה מתעטש, משתעל או מקנח את האף, או כאשר אנו נוגעים בעיניים, באף או בפה אחרי שנגענו בחפץ, כמו ידית של דלת או מקלדת, שמזוהם בבקטריות הקטנות.

2. שינוי מזג אוויר יכול לגרום להצטננות

בדומה לאמונה הכוזבת שיציאה מהבית עם שיער רטוב יכולה לעשות אותנו חולים, גם תנודה בטמפרטורה או מעבר מחום לקור אינם עלולים לגרום להצטננות. האפשרות היחידה להידבק בווירוס היא רק על ידי מגע או שהייה בקרבת אנשים חולים שמפזרים אותו סביבם. יחד עם זאת, יש מידה של אמת באמונה כי הצטננות מתרחשת לעתים קרובות יותר בחורף - הסיבה לכך היא שכאשר הטמפרטורה יורדת, אנשים נוטים לשהות במקומות סגורים ולא מאווררים, ונוצרת צפיפות שמונעת מחזור של אוויר ומקלה על מעבר הנגיף מאדם אחד לאחר.

3. אנטיביוטיקה עוזרת להתגבר על הצטננות

חשוב לדעת כי אנטיביוטיקה נלחמת בחיידקים ולא בווירוסים, כך שנטילתה שלא לצורך עשויה למעשה להזיק לבריאות ולהחליש את המערכת החיסונית. בנוסף, נטילת אנטיביוטיקה שלא לצורך עלולה לגרום גם לבעיות בקיבה ולזיהומים פטרייתיים. שימו לב, הצטננות לא מצריכה טיפול באנטיביוטיקה, ובמקום ניתן ליטול משככי כאבים או תוספי תזונה טבעיים שיקלו על התסמינים ויאפשרו לגוף להתאושש בכוחות עצמו.
טיפים להורים למנוע הצטננות: ילדים בחורף

תסמינים של הצטננות שכדאי להכיר

כשמדברים על הצטננות הורים רבים חושבים שזה דבר קל שחולף לאחר מספר ימים בודדים קצרים, אך למעשה הצטננות אורכת בין 6 ל-14 ימים. ד"ר דיוויד יפה, מנהל מחלקה לרפואה דחופה בבית החולים לילדים סנט לואיס שבמיזורי, מסביר כי הילדים מדבקים ביותר בתקופה של שלושת הימים הראשונים להצטננות, אבל עדיין אפשר להידבק ממישהו גם לאחר שבועיים מרגע התפרצות המחלה. לכן, חשוב מאוד שתכירו את התסמינים של ההצטננות וכמה זמן הם אורכים, כך שתדעו באיזה שלב במחלה ילדכם נמצא:
  • כאב גרון – הסימן הראשון להצטננות, נמשך בין 5 ל-9 ימים.
  • אף נוזל – מתחיל להופיע ביום השני או השלישי למחלה ונמשך עד 10-14 ימים.
  • שיעול – מופיע בערך ביום ה-5-6 למחלה ועלול להימשך עד שלושה שבועות.
  • חום – בקרב חצי מהילדים החום יטפס ל-38-39 מעלות עד היום השני-שלישי למחלה. אם הוא נשאר גבוה גם לאחר מכן, רצוי להתייעץ עם רופא.
טיפים להורים למנוע הצטננות: ילדה בלבוש חורפי

מילות סיכום

לאחר שהכרתם את דרכי המניעה, המיתוסים והתסמינים של ההצטננות אתם יכולים להיות בטוחים כי את החורף הקרוב ילדיכם יצליחו לעבור ללא הצטננות מיותרת, משום שכעת יש בידיכם את כל הכלים והמידע שחשוב לדעת בנושא. את הידע שרכשתם כאן תוכלו ליישם בביתכם כדי שהחורף הקרוב יעבור בקלות וללא מחלות.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.