print header

9 יתרונות בריאותיים של ערמונים

  כאשר חושבים על ערמונים מצטייר במוחנו דימוי של חורף, קור בחוץ, ובתוך הבית צלחת מלאה בפרי דמוי האגוז כשהוא קלוי על האש או בתנור. כן, קראתם נכון, רבים נוטים לחשוב שהמאכל הזה הוא חלק ממשפחת האגוזים, אך למעשה הערמונים לא שייכים למשפחה זו למרות צורתם. בניגוד לאגוזים, הערמונים הם דלי שומן וחלבונים, אבל עשירים בפחמימות, והם ניחנו ביתרונות בריאותיים רבים שבזכותם אכילת ערמונים יעילה במניעת מחלות לא מעטות. אז לפני שאתם רצים לקלות חופן ערמונים כדי לחמם את הידיים בלילות קרירים, כדאי שתכירו 9 מהסיבות שבגינן שווה לכם לצרוך את הפירות המעולים הללו ואשר יגרמו לכם לאכול אותם בהנאה יתרה.
 
יתרונות בריאותיים של ערמונים: עץ ערמונים

מה הם ערמונים?

ערמונים הם פירותיו של עץ הערמון, ובתוכם קיימים 4 סוגים עיקריים: אירופיים, אמריקאים, יפניים וסיניים, כאשר הזן האירופאי הוא המתוק ביותר בין הארבעה. מקורם של הערמונים בטורקיה, משם נדד הפרי הזה לאזורים רבים ואחרים בעולם. על פרי עץ הערמון מגנה קליפה חומה, קשיחה ומבריקה, והוא עשיר בסיבים תזונתיים מסיסים, ויטמין-B, חומצות אמינו וכן במינרלים סידן ואשלגן.

1. מסייעים למניעת סוכרת

אנשים רבים אינם מודעים לתפקידים המשמעותיים שסיבים תזונתיים משפיעים עליהם בגופנו, כאשר החשובים שבהם הם ויסות רמת הסוכרים בדם ומניעת הסיכון לחלות בסוכרת. מזונות עשירים בסיבים תזונתיים כמו ערמונים, נחשבים לבעלי ערך גליקמי נמוך, מה שאומר שהם גורמים לרמת הסוכר בדם לעלות לאט, זאת בהשוואה למזונות בעלי ערך גליקמי גבוה שפועלים ההיפך. עלייה חדה ברמת הסוכר בדם עלולה להיות מסוכנת עבור חולי סוכרת או כאלה שהמחלה נמצאת אצלם בשלבי התפתחות מוקדמים, לכן בהחלט מומלץ לצרוך מאכלים שמונעים זאת.
 
יתרונות בריאותיים של ערמונים: ערמונים עם הקליפה

2. מחזקים את מערכת החיסון

הריכוז הגבוה של ויטמין C ותרכובות נוגדות חמצון אחרות בערמונים הופך אותם למחזק מושלם עבור המערכת החיסונית. ויטמין C לא רק ממריץ את ייצור תאי הדם הלבנים, אלא גם פועל כחומר נוגד חמצון אשר תר אחרי רדיקליים חופשיים בגוף ומנטרל אותם לפני שהם גורמים לתאים בריאים לעבור שינוי או מובילים ללחץ חמצוני באיברים חיוניים אחרים. בנוסף, אותו ריכוז גבוה של ויטמין C עוזר למערכת החיסון להתמקד במאמציה במניעת מחלות ובהשמדת מחוללי המחלה, לכן מומלץ לצרוך לפחות חופן אחד של ערמונים או מקור עשיר אחר של ויטמין C מדי יום כדי להגן על הגוף. 

3. מגדילים את צפיפות העצם

נחושת ומגנזיום הם אינם הדברים הראשונים שחושבים עליהם כשמדובר על בריאות העצם, אבל ישנו פרט הכרחי שחייבים לדעת - הנחושת חשובה ביותר עבור תהליך ספיגת הברזל בגוף, והברזל עצמו חיוני מאוד לצמיחת העצם ולהתפתחותה. מגנזיום מועיל מאוד להגדלת צפיפות המינרלים בעצמות ומספק מגוון רחב של יתרונות בריאותיים אחרים. בעזרת המינרלים החיוניים האלה, אשר נמצאים בערמונים בכמות רבה, ניתן למנוע או להאט את רוב הגורמים שעלולים ליצור הפרעות הקשורות לגיל, כגון אוסטאופורוזיס ובריחת סידן. במחקר שפורסם בכתב עת לבוטניקה כלכלית נמצא כי בערמונים אמריקאים וסיניים ישנה תכולת מגנזיום ונחושת גבוהה יותר מזו שיש בערמונים אירופאיים, על כן לשם השגת יתרון זה השתדלו לצרוך יותר מן הערמונים הללו.
 
יתרונות בריאותיים של ערמונים: פריחת הערמונים

4. מפחיתים בעיות עיכול

צריכה מתונה של ערמונים יעילה מאוד לשמירה על תקינותה של מערכת העיכול ומסוגלת להקל על מצבים כמו עצירות, טחורים וכדומה. בזכות כמות הסיבים התזונתיים הרבה ותכולת המים שבפרי, יש לערמונים גם יכולת להפחית סיבוכים במעיים כגון דימומים ודלקות למיניהן. 

5. משפרים את תפקודי המוח

הערמונים הם מקור עשיר של חומרים מזינים שמסייעים בפיתוח תפקודי המוח, ביניהם כמות נכבדת של ויטמין B לסוגיו, כשמנה של 85 גרם ערמונים מספקת 21% מהכמות היומית המומלצת לוויטמין זה. בנוסף, אכילת מוצרים עשירים בוויטמין B, כמו ערמונים, מסייעת בייצור כדוריות הדם האדומות ושריפת פחמימות ושומנים, ועל ידי כך ניתן לשמור על מוח חד ולשפר את תפקודיו.
יתרונות בריאותיים של ערמונים: ערמונים נקלים על מחבת מחוררת מעל מדורה

6. מונעים מחלות כרוניות

כפי שכבר ציינו קודם, צריכה מתונה של ערמונים מחזקת את המערכת החיסונית שלנו, ועל ידי כך פוחתים משמעותית הסיכויים לחלות במחלות כרוניות מסוגים שונים אשר נגרמות על ידי שחרור של רדיקלים חופשיים. תוצרי לוואי טבעיים אלה, הנגרמים על ידי נשימה תאית, יכולים לגרום לתאים בריאים להשתנות (לעבור מוטציה), וכתוצאה מכך נוצר בגוף הלחץ החמצוני שעלול להוביל להתפתחותן של מספר מחלות קשות, למשל סרטן. ללא חומרים נוגדי חמצון, כמו אלה שנמצאים בערמונים, הגוף שלנו היה נלחם קרבות קשים ומרים, בחזיתות רבות מדי, כדי להגן על עצמו. לכן, כדי לשמור על גוף בריא ולמנוע ממערכת החיסון עבודה קשה מדי, מומלץ לצרוך כמה ערמונים בכל יום, ממש כפי שניתן להסיק ממחקר שנערך בשנת 2008 ובו הוכח כי בכל סוגי הערמונים שנבדקו ישנה פעילות נוגדת חמצון מובחנת וברורה.

7. שומרים על גמישות כלי הדם

ערמונים יעילים בשמירה על גמישות כלי הדם בגופנו בשל תכולה של חומצות שומן חיוניות, כמו חומצה לינולאית, חומצה פלמיטית וחומצה אולאית. חומצות שומן אלו בטוחות מאוד עבורנו ונדרשות על ידי גופנו לשם שמירה על בריאות טובה. הן בעלות ערך כולסטרולי נמוך ובמקביל יש ביכולתן לסייע בהפחתת הכולסטרול הרע, ה-LDL, בגוף שלנו. ידוע לכל כי כולסטרול רע הוא מסוכן מאוד לבריאות הלב וכלי הדם שלנו מכיוון שהוא יוצר רובד שומן בציפוי הפנימי בעורקים של הלב ומגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם שונים, כמו התקפי לב, שבץ, פעימות לב לא סדירות וכדומה. צריכה קבועה ומתונה של ערמונים תסייע לכם לשמור על בריאות כלי הדם שלכם ולהבטיח את הגמישות והחיוניות שלהם.
 
יתרונות בריאותיים של ערמונים: קערית קטנה עם ערמונים

8. מגנים על תפקוד בלוטת התריס

בלוטת התריס היא הבלוטה האנדוקרינית הגדולה ביותר בגוף האדם, והיא אחראית על הפרשת הורמונים כמו תריודוטירונין ותירוקסין, שחלק מתפקידם הוא להסדיר את קצב השימוש של האנרגיה בגופנו, לסנתז חלבון ולאזן את הרגישות של הגוף להורמונים אחרים. בערמונים יש חומצה אלגית אשר מדכאת את ההורמון האחראי על בלוטת התריס, ובכך מונעת את פעילות היתר שלה ואף מסייעת בשמירה על תפקודה תחת שליטה. על כן, הוספת ערמונים לתזונה עוזרת לשמור על הבריאות באופן כללי ומסייעת לתפקוד תקין של מערכת העצבים.

9. עוזרים לירידה במשקל

שומנים בריאים וסיבים תזונתיים מסייעים בירידה במשקל על ידי כך שהם מעניקים תחושת שובע לאורך זמן. צריכה רגילה ומתונה של ערמונים היא פתרון יעיל מאוד בקידום ירידה במשקל, ומסייעת בניהול משקל גוף תקין בשל נוכחות גבוהה של סיבים תזונתיים ומים אשר נמצאים בה. נוכחותם של הסיבים התזונתיים והמים מסייעת לשמור על הגוף שלנו שבע לאורך זמן ומקטינה את הדחף שלנו לאכול שוב ושוב, לכן אם אתם מעוניינים להימנע מאכילת יתר ובנוסף לסייע לעצמכם לרדת במשקל, איכלו ערמונים ותרגישו בהבדל מהר מאוד.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.