print header

9 יתרונות בריאותיים שיש בערמונים

  כאשר חושבים על ערמונים מצטייר במוחנו דימוי של חורף, קור בחוץ, ובתוך הבית צלחת מלאה בפרי דמוי האגוז כשהוא קלוי על האש. רבים נוטים לחשוב שהמאכל הטבעי הזה הוא חלק ממשפחת האגוזים, אך למעשה הערמונים לא שייכים למשפחה זו למרות צורתם. בניגוד לאגוזים, הערמונים הם דלי שומן וחלבונים אבל עשירים בפחמימות, והם ניחנו ביתרונות בריאותיים רבים, שאכילתם יעילה במניעת מחלות לא מעטות. אז לפני שאתם רצים לקלות לעצמכם חופן ערמונים כדי לחמם לעצמכם את הלילות הקרירים המתקרבים אלינו, כדאי שתכירו 9 מהסיבות שבגינן שווה לכם לצרוך את הפירות המעולים הללו ואשר יגרמו לכם לאכול אותם בהנאה יתרה.
 
9 יתרונות בריאותיים שיש לערמונים: עץ ערמונים

מה הם ערמונים?

ערמונים הם פירותיו של עץ הערמון, ובתוכם קיימים 4 סוגים עיקריים: אירופיים, אמריקאים, יפנים וסינים, כאשר הזן האירופאי הוא המתוק ביותר בין הארבעה. מקורם של הערמונים בטורקיה, משם נדד הפרי הזה לאזורים רבים ואחרים בעולם. על פרי עץ הערמון מגנה קליפה חומה, קשיחה ומבריקה, והוא עשיר בסיבים תזונתיים מסיסים, ויטמין-B, חומצות אמינו וכן בסידן ואשלגן.

1. מסייעים למניעת סוכרת

אנשים רבים אינם מודעים לתפקידים המשמעותיים שסיבים תזונתיים אחראיים עליהם בגופנו, כאשר החשובים שבהם הם ויסות רמת הסוכרים בדם ומניעת הסיכון לחלות בסוכרת. מזונות עשירים בסיבים תזונתיים כמו ערמונים, נחשבים כבעלי ערך גליקמי נמוך, מה שאומר שהם גורמים לרמת הסוכר בדם לעלות לאט, זאת בהשוואה למזונות בעלי ערך גליקמי גבוה שפועלים להיפך. עלייה חדה ברמת הסוכר בדם עלולה להיות מסוכנת עבור חולי סוכרת או כאלה שהמחלה נמצאת אצלם בשלבי התפתחות מוקדמים.
 
9 יתרונות בריאותיים שיש לערמונים: ערמונים עם הקליפה

2. משפרים את מערכת החיסון

הריכוז הגבוה של ויטמין C ותרכובות נוגדות חמצון אחרות בערמונים הופך אותם למחזק מושלם עבור המערכת החיסונית. ויטמין C לא רק ממריץ את ייצור תאי הדם הלבנים, אלא גם פועל כחומר נוגד חמצון אשר תר אחרי רדיקליים חופשיים בגוף ומנטרל אותם לפני שהם גורמים לתאים בריאים לעבור שינוי או מובילים ללחץ חמצוני באיברים חיוניים אחרים. בנוסף, אותו ריכוז גבוה של ויטמין C עוזר למערכת החיסון להתמקד במאמציה במניעת מחלות ובהשמדת מחוללי המחלה, לכן חשוב לצרוך לפחות חופן אחד של ערמונים מדי יום כדי לחזק את המערכת החיסונית. 

3. מגדילים את צפיפות העצם

נחושת ומגנזיום הם אינם הדברים הראשונים שחושבים עליהם כשמדובר על בריאות העצם, אבל ישנו פרט הכרחי שחייבים לדעת - הנחושת חשובה ביותר עבור תהליך ספיגת הברזל בגוף, והוא עצמו חיוני מאוד לצמיחת העצם ולהתפתחותה. מגנזיום טוב מאוד להגדלת צפיפות המינרלים בעצמות ומספק מגוון רחב של יתרונות בריאותיים אחרים. בעזרת המינרלים החיוניים האלה, אשר נמצאים בערמונים בכמות רבה, ניתן למנוע או להאט את רוב הגורמים שעלולים ליצור הפרעות הקשורות לגיל, כגון אוסטאופורוזיס ובריחת סידן. במחקר שפורסם בכתב עת לבוטניקה כלכלית נמצא כי בערמונים אמריקאים וסינים ישנה תכולת מגנזיום ונחושת גבוהה יותר מזה שיש בערמונים אירופאיים, על כן לשם השגת יתרון זה השתדלו לצרוך יותר מן הערמונים הללו. 
 
9 יתרונות בריאותיים שיש לערמונים: פריחת הערמונים

4. מפחיתים בעיות עיכול

צריכה מתונה של ערמונים יעילה מאוד לשמירת תקינותה של מערכת העיכול שלנו ומסוגלת להקל על מצבים כמו עצירות, טחורים וכדומה. בזכות כמות הסיבים התזונתיים הרבה ותכולת המים שבפרי, יש לערמונים יכולת להפחית סיבוכים במעיים כגון דימומים ודלקות למיניהן. 

5. משפרים את תפקודי המוח

הערמונים הם מקור עשיר של חומרים מזינים שמסייעים בפיתוח תפקודי המוח, ביניהם כמות מכובדת של ויטמין B לסוגיו, כשמנה של 85 גרם ערמונים בסך הכל מספקת 21% מהערך היומי המומלץ לויטמין זה. אכילת מוצרים העשירים בוויטמין B, כמו ערמונים, מסייעת בייצור כדוריות הדם האדומות ושריפת פחמימות ושומנים, ועל ידי כך ניתן לשמור על מוח חד ולשפר את תפקודיו.
9 יתרונות בריאותיים שיש לערמונים: ערמונים נקלים על מחבת מחוררת מעל מדורה

6. מונעים מחלות כרוניות

כפי שכבר ציינו קודם, צריכה מתונה של ערמונים מחזקת את המערכת החיסונית שלנו, ועל ידי כך פוחתים משמעותית הסיכויים לחלות במחלות כרוניות מסוגים שונים אשר נגרמות על ידי שחרור של רדיקלים חופשיים. תוצרי לוואי טבעיים אלה, הנגרמים על ידי נשימה תאית, יכולים לגרום לתאים בריאים להשתנות (לעבור מוטציה), וכתוצאה מכך נוצר בגוף הלחץ החמצוני שעלול להוביל להתפתחותן של מספר מחלות כרוניות כגון סרטן וכדומה. ללא חומרים נוגדי חמצון, כמו אלה שנמצאים בערמונים, הגוף שלנו היה נלחם קרבות קשים ומרים, בחזיתות רבות מדי, כדי להגן על עצמו. לכן, כדי לשמור על גוף בריא ולמנוע ממערכת החיסון עבודה קשה מדי מומלץ לצרוך כמה ערמונים בכל יום, ממש כפי שניתן להסיק ממחקר שנערך בשנת 2008 ובו נמצא כי בכל סוגי הערמונים שנבדקו ישנה פעילות נוגדת חמצון מובחנת וברורה .

7. שומרים על גמישות כלי הדם

ערמונים יעילים מאוד בשמירה על גמישות כלי הדם בגופנו בשל נוכחותן של חומצות שומן חיוניות כמו חומצה לינולאית, חומצה פלמיטית וחומצה אולאית. חומצות שומן אלו בטוחות מאוד עבורנו ונדרשות על ידי גופנו לשם שמירה על בריאות טובה. הן בעלות ערך כולסטרולי נמוך ויש ביכולתן לסייע בהורדת הכולסטרול הרע, ה-LDL, בגוף שלנו. ידוע לכל כי כולסטרול רע הוא מסוכן מאוד לבריאות הלב וכלי הדם שלנו מכיוון שהוא יוצר רובד שומן בציפוי הפנימי בעורקים של הלב ומגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם שונים, כמו התקפי לב, שבץ, פעימות לב לא סדירות וכדומה. צריכה קבועה ומתונה של ערמונים תסייע לכם לשמור על בריאות כלי הדם שלכם ולהבטיח את הגמישות והחיוניות שלהם.
 
9 יתרונות בריאותיים שיש לערמונים: קערית קטנה עם ערמונים

8. מגנים על תפקוד בלוטת התריס

בלוטת התריס היא הבלוטה האנדוקרינית הגדולה ביותר בגוף האדם, והיא אחראית על הפרשת הורמונים כמו תריודוטירונין ותירוקסין, שחלק מתפקידם הינו להסדיר את קצב השימוש של האנרגיה בגופנו, לסנתז חלבון ולאזן את הרגישות של הגוף להורמונים אחרים. בערמונים יש חומצה אלגית אשר מדכאת את ההורמון האחראי על בלוטת התריס, ובכך מונעת את פעילות היתר שלה ואף מסייעת בשמירה על תפקודה תחת שליטה. על כן, הוספת ערמונים לתזונה עוזרת לשמור על הבריאות באופן כללי ומסייעת לתפקוד תקין של מערכת העצבים.

9. עוזרים לירידה במשקל

שומנים בריאים וסיבים תזונתיים מסייעים בירידה במשקל על ידי כך שהם מעניקים תחושת שובע לאורך זמן. צריכה רגילה ומתונה של ערמונים היא פתרון יעיל מאוד בקידום ירידה במשקל ומסייעת בניהול משקל גוף תקין בשל נוכחות גבוהה של סיבים תזונתיים ומים אשר נמצאים בה. נוכחותם של הסיבים התזונתיים והמים מסייעת לשמור על הגוף שלנו שבע לאורך זמן ומקטינה את הדחף שלנו לאכול שוב ושוב, לכן אם אתם מעוניינים להימנע מאכילת יתר ובנוסף לסייע לעצמכם לרדת במשקל, איכלו ערמונים ותרגישו בהבדל מהר מאוד.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו