print header

היתרונות הבריאותיים של הסמבוק

הסמבוק הוא אחד מצמחי המרפא הנפוצים ביותר בעולם כיום, וממעבר על היתרונות הבריאותיים הרבים שהוא טומן בחובו, אנחנו לא יכולים לומר שאנחנו מופתעים! הצמח הנפלא הזה, שעליו גדל גם הפרי בעל הצבע האדום העז והטעם הייחודי, משמש מרכיב חשוב הן בעולם הרפואה והן בתעשיית המזון - בעונת החורף הוא מסוגל להקל על תסמינים של התקררות ושפעת, וכשחשקה נפשנו במשקה בריא בעל סגולות מיוחדות, נוכל להתענג עליו כחלק מן המשקאות הקלים, החריפים והסירופים שמבוססים עליו. אבל מה יש בסמבוק שהופך אותו לצמח כל כך מיוחד ובריא מצד אחד, ומצד שני מהן הסכנות הפוטנציאליות שעלולות לצוץ כאשר אנחנו עושים בו שימוש לא נכון? כל התשובות מחכות לכם ממש כאן למטה.

בקצרה: מה זה סמבוק ומניין הוא מגיע?

בימינו ניתן למנות כ-30 מיני במבוק שונים שאותם נוכל לפגוש בצורה של עצים נמוכים, עשבים ושיחים, כאשר הנפוץ שבהם הוא הסמבוק השחור (Sambucus Nigra) - עץ שמקורו באירופה, אך כיום ניתן למצוא אותו גם באזורים אחרים בעולם. הוא מתנשא לגובה של כ-9 מטרים ועליו גדלים פרחים בגוונים של לבן-קרם ואשכולות של הפרי עצמו, המאופיין בצבע אדום עז במיוחד. הסמבוק הוא בעל ניחוח עדין של מוסקט וניתן לאכול אותו בצורתו הגולמית שמאופיינת בטעם די חמוץ, אך על פי דעת הרוב מומלץ לבשל אותו טרם האכילה כדי להימנע מתופעות לוואי בריאותיות שונות (שעליהן נרחיב בהמשך). 
 
המסורת של השימוש האנושי בסמבוק היא עתיקת יומין - בעבר, בני האדם השתמשו בו כדי לטפל בחום וראומטיזם (שיגרון) ואפילו בכוויות, ועם השנים תחומי השימוש בו הלכו והתרחבו. כיום, השימוש העיקרי הוא בתעשיית התרופות והמזון, וניתן לרכוש אותו בבתי המרקחת וחנויות הטבע בצורה של תמציות, תרכיזים גרגירים, או לחילופין כמשקה קל ואף כחלק מליקרים אלכוהוליים.

היתרונות הבריאותיים של הסמבוק

1. עשיר בחומרים מזינים

מבחינת הנתונים שנמצאו במחקר על הסמבוק, עולה כי כוס אחת (145 גרם) של פרי טרי שלו תספק לכם 106 קלוריות, 26.7 גרם של פחמימות ופחות מ-1 גרם של שומן וחלבון. לצד זאת, תוכלו ליהנות גם מ-52 מ"ג ויטמין C, שהם שווי ערך ל-57% מהכמות המינימלית המומלצת ליום (כ-90 מ"ג עבור אדם בוגר); ובנוסף מ-10 גרם סיבים תזונתיים - מתוך 25-38 גרם המומלצים ליום. כמו כן, הסמבוק גם עשיר בחומצות פנוליות ופלבונואידים שביחד הופכות אותו לנוגד חמצון עוצמתי, שעל השפעותיו הבריאותיות נרחיב בסעיף 3.
 
יתרונות בריאותיים של סמבוק: פרי הסמבוק

2. עשוי להקל על תסמינים של התקררות ושפעת

תמצית פרי הסמבוק וחליטות הצמחים שמופקות מהעץ שעליו הוא גדל, נמצאו ככאלה שמסייעות בהפחתת חומרתה ואורכה של מחלת השפעת. במחקר שנערך באוניברסיטה העברית בירושלים ובו השתתפו 60 אנשים בין הגילים 18-54 שסבלו מתסמינים של שפעת, התגלה כי אלה מהם שצרכו 15 מ"ל סירופ סמבוק הראו שיפור ניכר בתסמינים לאחר 2-4 ימים בלבד, לעומת הקבוצה השנייה שלא נטלה אותו והמשתתפים בה חוו שיפור משמעותי רק לאחר 7-8 ימים. חיזוק נוסף לממצאים אלו הזה התקבל גם ממחקר שפורסם בשנת 2016, כשצוות החוקרים שלו ערך ניסוי שבו השתתפו 312 אנשים שצרכו כדורים המכילים 300 מ"ג של תמצית סמבוק, ואלה הראו זמן החלמה קצר הרבה יותר מאלה שלא נטלו אותם, וכמו כן גם סבלו מתסמינים קלים יותר באופן משמעותי.

3. גדוש בנוגדי חמצון

במהלך תהליך העיכול הטבעי שמתרחש בגוף שלנו משתחררות מולקולות תגובתיות שנוטות להצטבר בגוף ולפגוע בשומנים חיוניים, חלבונים ואפילו בדנ"א - זאת כתוצאה מהיווצרות של לחץ חמצוני (Oxidative stress) שעלול להוביל למחלות כמו סוכרת מסוג 2 וסרטן. אבל למזלנו, בחלק מהמזון שאנחנו אוכלים קיימות תרכובות טבעיות - כמו ויטמינים, חומצות פנוליות ופלבונואידים - שפועלות כנוגדי חמצון ומסייעות להפחית את ההשפעה של המולקולות התגובתיות האלה.
 
יתרונות בריאותיים של סמבוק: ריבה מפרי הסמבוק
על כן, תזונה יומית עשירה בנוגדי חמצון היא דרך נהדרת להפחית את הסיכוי למחלות כרוניות, והחדשות הטובות הן שהפרחים, העלים והפירות של עץ הסמבוק הם מקור מצוין להם. לשם ההמחשה: רמת נוגדי החמצון שקיימת באחד מסוגי האנתוציאנין המצוי בפרי הסמבוק גבוהה פי 3.5 מאשר זו שיש בוויטמין E. השפעתו החיובית של הסמבוק על הגוף הוכחה בשני מחקרים שונים: בראשון נחשף כי אנשים ששתו 400 מ"ל מיץ מפרי הסמבוק הראו אחרי שעה קלה בלבד שיפור בכמות נוגדי החמצון בגופם; בניסוי מעבדה אחר שנערך על חולדות התגלה כי תמצית סמבוק סייעה בהפחתת דלקות ונזק חמצוני בתאי הגוף

4. מסוגל לתרום לבריאות הלב

הבריאות הכללית של גופנו תלויה במידה רבה בתקינות פעילותו של הלב ושל כלי הדם, ואנחנו משוכנעים שתשמחו לדעת לצריכת סמבוק יש השפעה חיוביות משמעותית עליהם - טענה שמוכחת גם מבחינה מדעית: במחקר אחד נמצא כי תזונה עשירה בפלבונואידים, כמו אנתוציאינין (שמצוי בשפע בסמבוק) עשויה להפחית את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם; ובמחקר מעבדה אחר שהתבצע על חולדות שצרכו תמצית פוליפנולים שמקורה בסמבוק נמצא כי היא הובילה לירידה בלחץ הדם.

5. יתרונות בריאותיים נוספים

מלבד התרומות העיקריות שתוארו באופן מפורט עד כה, ישנם עוד כמה יתרונות נהדרים בצריכת סמבוק, שהמחקרים לגביהם טרם הבשילו לכדי מסקנה חד משמעית, אבל כדאי להכיר אותם:
  • תורם למלחמה בסרטן: בגופם של משתתפי מחקר קשישים מאירופה ואמריקה שצרכו סמבוק נמצאו רכיבים מעכבי סרטן.
  • מעכב התפתחות של חיידקים אלימים: במחקר שנערך ב-2017 בארה"ב נמצא כי צריכת סמבוק תורמת למלחמה בחיידקים מזיקים, כמו הליקובקטר פילורי, וכן מעכבת התפתחות תסמינים של סינוסיטיס וברונכיטיס. 
  • עשוי לסייע למערכת החיסון: בניסוי שנערך על חולדות התגלה כי הפוליפנולים שמצויים בסמבוק תומכים במערכת ההגנה של הגוף על ידי כך שהם מגבירים בשעת הצורך את מספר כדוריות הדם הלבנות.
יתרונות בריאותיים של סמבוק: תאי דם

 

סכנות בריאותיות ותופעות לוואי של צריכת סמבוק

לסמבוק יש יתרונות בריאותיים מבטיחים במיוחד, אבל צריכתו עלולה לטמון בחובה גם כמה סכנות שקשורות בעיקר לשימוש לא נכון. דעו כי  הקליפה והזרעים של הפרי מכילים כמויות מזעריות של חומר שנקרא לקטין, שצריכה עודפת שלו עלולה להוביל לבעיות בקיבה. בנוסף לכך, צמחי הסמבוק מכילים חומר שנקראים גליקוזיד ציאנוגן, שבנסיבות מסוימות עלול לשחרר בגוף ציאניד - רעלן מסוכן שנמצא גם בריכוזים מסוימים בדובדבנים, משמשים ושקדים. עם זאת ב-100 גרם פרי או עלים טריים של סמבוק יש בין 3-17 מ"ג ציאניד, שזה שווה ערך ללפחות 3% מהכמות שהופכת את החומר הזה לקטלני עבור אדם במשקל ממוצע של 60 ק"ג. סמבוק מבושל או מוצרים מסחריים הכוללים אותו בין מרכיביהם אינם מכילים ציאניד ואין להם השפעה קטלנית, אך אכילה של עלים, פירות, קליפה או שורשים של סמבוק שלא עברו תהליך בישול מקושרת לתופעות כמו שפעת, הקאות ושלשולים.
 
יתרונות בריאותיים של סמבוק: מיץ מפרי הסמבוק
אז מה למעשה למדנו? הסמבוק הוא צמח שמניב לנו פירות, פרחים ועלים שמסוגלים לתרום לבריאותנו, אך עלינו לנקוט במשנה זהירות ולדעת כיצד לצרוך אותו בצורה נכונה ונבונה. כדי לעזור לכם לעשות את הצעד הראשון, אנחנו מזמינים אתכם להכיר את הדרך שלנו להכין משקה טבעי מסמבוק שחור שישמור על הבריאות שלכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.