maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

תסמינים מדאיגים שצריך לשים לב אליהם בזמן ההיריון

 איך להתייחס לכאבי בטן במהלך ההיריון? האם סחרחורות בהיריון הן תופעה נורמלית? איזו מצוקה גופנית בתקופת ההיריון מצדיקה ביקור בהול בחדר מיון? כל אלה הן שאלות שמטרידות כמעט כל אישה הרה, שכן לעיתים קרובות קשה להבחין בין תסמינים גופניים שגרתיים הנלווים להיריון ונובעים משינויים הורמונליים תקינים ומהתפתחות העובר, לבין תופעות המעידות על בעיה רפואית המסכנת את שלום האם והעובר. ואומנם, גם אם מרבית ההריונות מסתיימים בהצלחה, חיוני שנשים הרות יהיו קשובות לגופן ויפנו לבדיקה, כאשר הן חוות תסמינים גופניים חריגים. הנה כמה תסמינים שמחייבים עירנות ובירור רפואי: 

סימנים מדאיגים במהלך ההיריון: זוג בהיריון

סחרחורות וחולשה

חולשה ועייפות במהלך ההיריון הן תופעות נפוצות. עם זאת, חולשה וחיוורון מתמשכים וסחרחורות חוזרות עלולים להעיד על התפתחות אנמיה אצל האישה ההרה עקב מחסור בברזל. המחסור נוצר עקב צריכת ברזל מוגברת של הגוף והגדלת נפח הדם בגוף. אנמיה מעלה את הסיכון ללידה מוקדמת ולהולדת תינוק במשקל נמוך, מחלישה את האישה ההרה ופוגעת בחוסנה וביכולתה להתמודד עם זיהומים. לכן, במקרה של חשד לאנמיה במהלך ההיריון יש לפנות לבדיקה רפואית. הטיפול יתבטא בדרך כלל בצריכת תוספי ברזל ותזונה עשירה בברזל. 

הפרשות וגינליות

לרוב אין סיבה להיבהל מהפרשות ריריות במהלך ההיריון, אך הפרשות נוזליות עלולות להעיד על דליפת שתן או על דליפת מי שפיר. דליפת שתן אינה נחשבת למסוכנת, אבל דליפת מי שפיר עלולה להוביל ללידה מוקדמת, לזיהום, לפגיעה בעובר ולסיבוכים שונים במהלך ההיריון והלידה, כגון היפרדות שליה, כלומר התנתקות השליה מדופן הרחם. להפרשת מי שפיר יש בדרך כלל צבע שקוף או צהבהב וריח של זרע. באמצעות פנייה לרופא ובדיקת אולטרסאונד ניתן לאשר כי אכן מדובר בדליפת מי שפיר. לא ניתן למנוע את הדליפה עצמה, אך ניתן להפחית את הסיכונים הנובעים ממנה באמצעות מנוחה וטיפול אנטיביוטי נגד זיהום. אם הדליפה מתרחשת בשלב מתקדם יחסית בהיריון, ייתכן כי האישה תעבור זירוז לידה. 

כאבים חריגים

כאבים בבטן התחתונה עד תחילת החצי השני של ההיריון נובעים בדרך כלל מגדילת הרחם ולרוב אינם אמורים להדאיג, כך גם כאבי גב תחתון לאורך ההיריון. מנגד, התכווצויות בבטן במחצית הראשונה של ההיריון עלולות להיות סימן להפלה, ואילו כאבים באמצע הגב או כאבי גב שמלווים במתן שתן תכוף הם סימן אפשרי לדלקת בדרכי השתן או לזיהום אחר שעלול ליצור סיבוכים בהיריון. כמו כן, התכווצויות או כאבי בטן עזים במחצית השנייה של ההיריון עלולים לנבוע מהיפרדות שליה, שעלולה להוביל לאיבוד דם רב אצל האם ולסכן אותה ואת העובר. יש לאבחן בדחיפות היפרדות שליה וייתכן שבעקבות זאת יוחלט על הקדמת הלידה או על ניתוח קיסרי. 
 
מקרה רשלנות רפואית בהריון הובא בתביעה שהגישה אישה שהיריונה הסתיים במות היילוד עקב היפרדות שליה, מלמד על התוצאות הטרגיות האפשריות של שיהוי באבחון התופעה. באותו מקרה, האישה פנתה לחדר מיון בשלב מתקדם בהיריון בתלונה על "לחצים/צירים", אך שוחררה לביתה בו בערב. למחרת, חשה כאבים עזים ועלה חשד להיפרדות שליה. היילוד חולץ בניתוח קיסרי בהול ללא רוח חיים. בית המשפט קבע כי הרופאים התרשלו בכך שלא השאירו את האישה למעקב ביום שלפני הלידה, שכן כך ניתן היה לאבחן אצלה סימנים ראשונים להיפרדות שליה ולהציל את העובר. לאישה נפסקו פיצויים בסך 230 אלף ש"ח. 
סימנים מדאיגים במהלך ההיריון: זוג בהיריון

דימום

לא כל דימום במהלך ההיריון מבשר על סכנה או בעיה, אך כל דימום מחייב בדיקה רפואית. דימום קל בתחילת ההיריון עשוי לנבוע מהשתרשות העובר ברחם, אך דימום מתמשך או ניכר עלול לנבוע מהפלה או מהיריון חוץ-רחמי. גם דימום לקראת הלידה הוא שכיח ועשוי להיווצר בשל השתחררות הפקק הרירי ברחם. בה בעת, דימום במחצית השנייה של ההיריון עלול לנבוע מהיפרדות שליה או מהיווצרות שליית פתח: השתרשות השליה בפתח צוואר הרחם תוך כיסוי הפתח על ידי השליה. שליית פתח מונעת את האפשרות ללידה טבעית ומסכנת את האם והעובר, ולכן גם תופעה זו, כמו היפרדות שליה, יש לאבחן בהקדם האפשרי ולספק לה מענה מתאים.

היחלשות או העדר תנועות עובר

לרוב, נשים מתחילות לחוש את תנועות העובר סביב השבוע ה-20 להיריון, בייחוד בהיריון הראשון. בהמשך תדירות ועוצמת התנועות עשויות להשתנות לאורך היממה, מהיריון להיריון ומאישה לאישה. לקראת סוף ההיריון תנועות העובר נוטות להיחלש, כי לעובר יש פחות מקום לנוע ברחם. היחלשות תנועות העובר או העדר תנועה לפרקי זמן קצרים, של עד עשרים דקות עשויים להעיד שהעובר ישן, אך שינוי בדפוס התנועות של העובר לאורך זמן ניכר יותר או ירידה בתנועות מחייבת בדיקה דחופה כדי לוודא שהעובר אינו נתון במצוקה ולשלול סיבוכים שונים.

כאבי ראש ובעיות ראייה

יובש בעיניים ואף טשטוש קל בראייה במהלך ההיריון עשויים לנבוע משינויים הורמונליים נורמליים, המשפיעים על מבנה העין או לחלופין מלחץ וקשיי שינה. לצד זה, בעיות ראייה בעת ההיריון, כמו גם כאבי ראש מתמשכים, הינם תסמינים אפשריים של רעלת היריון שהינה מחלה שמתבטאת בעיקר ביתר לחץ דם אצל האם ומסכנת אותה ואת העובר. מתי יש לפנות לבדיקה רפואית? במקרים של כאבי ראש חוזרים ונשנים או קשיי ראייה המלווים בכאבי ראש, במקרים של טשטוש משמעותי ומתמשך בראייה, במקרים של לחץ בעיניים ובמקרים של הופעת כתמים שחורים או הבזקים בעיניים. 

נפיחות 

ככל שההיריון מתקדם יותר, כך גוברת הסבירות להתפתחות נפיחויות ובצקות ברגליים ולנפיחות בפנים. תופעות אלה נובעות מעלייה בנפח הנוזלים בגוף במהלך ההיריון וגם משינויים הורמונליים המשפיעים על הרכב הדם ומלחץ של שריר הרחם על ורידי האגן והרגליים. הנפיחות והבצקות כרוכות באי-נוחות, ואפילו רבה, אך לרוב הן אינן מעידות על בעיה רפואית מיוחדת. ואולם, נפיחות משמעותית בפנים ובידיים וגם נפיחות ובצקת חריגות בהיקפן ברגליים עלולות להעיד על רעלת היריון ולעיתים על סוכרת היריון. בסוכרת היריון טמון סיכון לעלייה יתרה במשקל העובר ולסיבוכים בהיריון ובלידה. משום כך, נפיחות ובצקות החורגות מדרגה קלה מצריכות התייחסות ומעקב מצד הרופא המטפל. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו