print header

4 סוגי תרופות שלא כדאי לשלב עם פעילות גופנית

 פעילות גופנית היא חלק חשוב מאורח חיים בריא, ולצד היתרונות הגופניים הרבים שלה היא גם גורמת להרגשה טובה ולמצב רוח חיובי. אך מה אם לפני האימונים שלכם אתם חשים ברע וכואב לכם הראש? האם כדאי להשתמש בטבליה נגד כאבים לפני שיוצאים למכון הכושר? יכול להיות שאתם לא רואים שום בעיה עם מנהג שכזה, אך חשוב שתדעו שיתכן כי מדובר בפעולה מסוכנת... כשזה נוגע לפעילות גופנית, לעיתים קרובות התרופות עלולות להשפיע עליכם לרעה, עד לרמה שבה אולי לא תשיגו את המטרה שלשמה אתם מתאמנים. מאילו תרופות נפוצות הכי כדאי לכם להימנע וכיצד ניתן להמשיך לקיים פעילות גופנית לצד נטילת תרופות בצורה אחראית? כל זאת בכתבה הבאה...
 
פעילות גופנית ונטילת תרופות: אישה רצה ביער עם אוזניות
 

1. חוסמי בטא

מה הם בכלל?

קבוצת תרופות זו, הידועה גם בשם "אנטגוניסטים לבטא", משמשת לטיפול בלחץ דם גבוה, אי ספיקת לב, הפרעות קצב, תעוקת לב וגם במחלות נוירולוגיות שונות. יש מספר רב של סוגי תרופות שכאלה, כמו אלפרנולול, בוקינדולול, אטנולול, ביסופרולול, בוטאקסמין ועוד. בנוסף לטיפול בתופעות המצוינות לעיל, רופאים מעניקים מרשמים לחוסמי בטא גם עבור תופעות נפוצות יותר כמו מיגרנות וגלאוקומה.
החומר הפעיל בתרופות האלו מעכב את פעילות העצבים הגורמים להפרשת אדרנלין, ובכך למעשה מאט את פעילות הלב, ההפך הגמור מהאצת דופק הלב שאימוני כושר גורמים לה. לכן, שילוב התרופה עם אימונים שונים למעשה מספק לגופנו מסרים סותרים, ואנשים אשר בוחרים לשלב את השניים נוטים להתעייף מהר מאוד.

אז מה עלינו לעשות?

חשוב מאוד להתייעץ עם רופא לגבי השילוב של אימוני כושר עם נטילת התרופות, אך כדאי לשאול אותו האם אתם באמת חייבים לצרוך אותן. במקרים מסוימים תצטרכו לנטול תרופה מסוימת ולא תוכלו להימנע מכך, אבל במקרים רבים אחרים יש חלופות טובות יותר. לדוגמה, טיפולי רפואה משלימה כמו דיקור סיני נמצאו כיעילים מאוד לטיפול במיגרנות. אם בכל זאת עליכם לצרוך חוסמי בטא, כדאי להתחיל לנטול אותם במינון נמוך מאוד, באישור רפואי, כדי לראות האם היכולת שלכם להתאמן בצורה סדירה נפגעת.
פעילות גופנית ונטילת תרופות: אריזות של טבליות שונות
 

2. משככי כאבים

מה הם בכלל?

ישנם מספר סוגים של תרופות מסוג זה, למשל: פרצטמול, הנקראת גם אצטאמינופן (אנחנו מכירים אותה בתור אקמול, דקסמול, אברולט ועוד) שתפקידה לשכך כאבים ולהוריד חום, ואיבופרופן (שאותה אנחנו מכירים בתור נורופן, אדוויל, אדקס ועוד) המשמשת לשיכוך כאבים וכנוגדת דלקות.
הכאב שמוביל לנטילת תרופות שכאלה הוא לפעמים סימן לפגיעה ברקמות, כך שנטילת יתר של משככי כאבים עלולה להיות מסוכנת מאוד. לדוגמה, אם אתם סובלים מנקע בקרסול ואתם נוטלים משככי כאבים רבים כדי להתגבר על הכאב, אתם מסתכנים בפציעה חוזרת מפני שהנקע עלול שלא להחלים כראוי - למעשה אתם מטפלים בהרגשה ולא בבעיה.
ישנן מספר חששות בכל הנוגע לנטילת תרופות אלו, הנקראות גם "נוגדי דלקת שאינם סטרואידים" (NSAIDs), בזמן פעילות גופנית. תופעות הלוואי העיקריות לשימוש בתרופות אלו קשורות למערכת העיכול, לכליות ולתפקודן. כל זאת עלול להשפיע על המתאמנים מפני שתרופות אלו יכולות לגרום לאגירת נוזלים שאינה טובה לכליות, במקביל להפעלת לחץ נוסף על מערכת הלב וכלי הדם.

אז מה עלינו לעשות?

ראשית, אם אתם סובלים מפציעות ספורט או כאבים אחרים, הימנעו מאימונים בתקופה הקרובה, אל תפעילו לחץ נוסף על הגוף שלכם וגשו לבדיקה רפואית מקצועית. לדוגמה: אם נקעתם את הקרסול, תנו לגוף שלכם את הזמן להחלים והשתדלו שלא לאלחש את הכאב בעזרת משככי כאבים שעלולים להוביל לנזק מצטבר. אם אתם סובלים מכאבים מתונים יותר, אתם יכולים להשתמש בתרופות אלו אך השתדלו שלא לצרוך אותן מעבר לשבוע אחד. מעבר לזה, ישנם פתרונות נוספים להתמודדות עם כאבים, כמו דיקור, עיסוי, פתרונות טכנולוגיים מתקדמים, משחות שונות ועוד...
פעילות גופנית ונטילת תרופות: קפסולות נשפכות מתוך אריזה

3. נוגדי דיכאון

מה הם בכלל?

תרופות נוגדות דיכאון משמשות לטיפול בדיכאון קליני ומצבים נוספים כגון: הפרעות חרדה, הפרעות אכילה, כאבים כרוניים, הפרעה טורדנית-כפייתית, כאב נוירופטי ועוד. תרופות אלו משנות את האיזון הכימי שבמוח כדי לעזור לייצב ולשפר את מצב הרוח של האנשים אשר נוטלים אותן. כתוצאה מהשימוש בתרופות אלו אתם עלולים לחוות עייפות רבה שתתקוף אתכם במיוחד במהלך השבועות הראשונים של השימוש בתרופה. 
שילוב התרופות בשגרת אימונים הוא לא יעיל בעליל, מפני שאתם תרגישו עייפים כל הזמן ולא תרצו להתאמן כלל. במקביל, לתרופות אלו יש לעיתים קרובות תופעות לוואי נוספות כמו עלייה במשקל, ולכן פעילות גופנית יכולה להוות תחליף ראוי לנוגדי דיכאון. אנשים רבים הסובלים מדיכאון העידו כי פעילות גופנית יכולה לשפר את המצב הפיזי והנפשי וכך לשפר את מצב הרוח. 

אז מה עלינו לעשות?

כמו שכבר נאמר, פעילות גופנית יכולה להוות תחליף ראוי ומעולה לתרופות נוגדות דיכאון, אך ישנו מבחר רחב של תרופות מסוג זה, ואם אתם נוטלים אחת כזו שגורמת לכם להרגיש עייפים ומנומנמים לאורך שעות היום, התייעצו עם הרופא שלכם על תרופה חלופית. עוד בנוסף, אם עליכם לנטול אותן בכל מקרה, כדאי להתחיל עם מינון נמוך או לחלופין לקחת אותן לפני השינה. בכל מקרה, אל תשלבו נטילת תרופות נוגדות דיכאון יחד עם פעילות גופנית מאמצת.
פעילות גופנית ונטילת תרופות: איש יושב על הרצפה עם ראש שפוף

4. נוגדי אלרגיה/אנטי-היסטמינים 

מה הם בכלל?

אלו הן תרופות לטיפול באלרגיות שונות ובתופעותיהן, כמו למשל אלרגיה לאבק או לחיות מחמד מסוימות. החומר הפעיל בתרופה חוסם את הקולטנים של ההיסטמין (החומר אשר גורם להרחבת כלי דם ולכיווץ שריר חלק, שמשתחרר בעודף יתר כאשר קיימת תגובה אלרגית), ועל ידי כך התגובה האלרגית מופחתת והתופעות מוחלשות עד היעלמות מוחלטת. 
 
כתוצאה מנטילת התרופות הללו אתם עלולים להרגיש עייפות, תחושת כובד ונמנמת המלווה אתכם לאורך שעות היום. דבר זה עלול להיות מסוכן מאוד למתאמנים שונים, לדוגמה: אם אדם בוחר לצאת לריצה והוא נוטל תרופות נוגדות אלרגיה, הוא יכול בין רגע לאבד את שיווי המשקל בגלל תחושת הכובד, וכתוצאה מכך ליפול ולהיפצע.

אז מה עלינו לעשות?

ישנן תרופות נוגדות אלרגיה חדשות שנמצאות בבתי המרקחת השונים – לוראטדין, פקסופנאדין וצטיריזין – שגורמות לתחושות נמנום ועייפות במידה נמוכה מאוד, אם בכלל. אם אתם לא מעוניינים לנטול תרופות נוגדות אלרגיה כלל, הזמן הוא התרופה הטובה ביותר – כעבור זמן מה ולאחר שאתם מתרחקים פיזית ממקור האלרגיה, אתם תרגישו טוב יותר ותוכלו לחזור לאימונים סדירים.
 
* שימו לב שמומלץ תמיד להתייעץ עם הרופא שלכם לפני שאתם מבצעים כל שינוי בטיפול התרופתי שאתם מקבלים - הוא מכיר אתכם, את גופכם ואת מצבכם הבריאותי, וידע להדריך אתכם בנוגע לאפשרויות שעומדות בפניכם
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.