print header

מה עדיף, נטורופתיה או רפואה קלאסית?

 עשרים השנים האחרונות מאופיינות בקפיצות טכנולוגיות מדהימות, בפריצות דרך רפואיות ובפתרונות כמעט לכל בעיה שיש בעולם. הכל סביבנו שינה צורה לחלוטין: החל מהאופן בו אנו צורכים את התרבות שלנו וכלה באופן בו אנו מגדלים את הילדים שלנו. הכל השתנה - אבל גוף האדם נשאר בדיוק כפי שהוא נברא לפני כל כך הרבה שנים - ואפשר להגיד שחלק מהקדמה הזו לא בדיוק מקדמת את הגוף הזה שלנו אל עבר בריאות ושלווה. אנו חשופים לקרינות, לעשן, לזיהום קיצוני, אוכל מתועש ולחץ, לחץ לחץ כל הזמן. בפער הזה שבין חדשנות וקידמה מול הקריסה של הגוף שלנו, נכנסה הנטורופתיה, שמבקשת מהגוף להתכנס לתוך עצמו, להקשיב לעצמו ולהבין מעצמו איך הוא יכול להתרפא ולהחלים. הנטורופתיה רוצה בעצם לקחת אותנו צעד אחד אחורה ולהחזיר לגוף את האמון שלו בעצמו וביכולת שלו להתמודד עם בעיות בריאותיות ללא כל טכנולוגיה חדשנית או אפילו תרופה כימית. 

מהי נטורופתיה? בקבוקון שמן ופרחים
 

האם הנטורופתיה היא מדע מבוסס?

הנטורופתים מתבססים על עובדות, לא על תיאוריות רוחניות כפי שאולי אפשר לחשוד בהם, אבל אינם מתבססים על בסיס עובדתי, כך שאי אפשר לקרוא לנטורופיה מדע מבוסס. מעבר לכך, הקהילה הרפואית ה"שמרנית" קוראת לעיתים קרובות למטופלים שלא להישמע להוראות הנטורופתים במקרים שבהם הם מערערים על האבחנות הרפואיות שלהם ועל דרכי הטיפול המוצעות ומציעים טיפול אלטרנטיבי. למרות זאת, מסתמן שקהל המטופלים בשיטות נטורופתיות רק הולך וגדל, ויש יותר ויותר אנשים שמאמינים בשיטות של הרפואה הטבעית שהנטורופתיה מציעה. רוב העוסקים בנטורופתיה "משאילים" חלקי מידע מהרפואה הקונבנציונלית (חלקם אף למדו לימודי רפואה מסודרים עד רמה מסוימת), וחלקם מתבססים רק על תחושות ורגשות.
 

למה אנחנו זקוקים לנטורופתיה כשיש לנו כלים חדשניים ותרופות מתקדמות?

הנטורופתיה מציעה קודם כל הרבה שקט, תקווה וחמלה – דברים שאנשי הרפואה המקובלת לא תמיד יכולים להציע, גם מסיבות טכניות, מעצם היותכם מטופלים שנתפסים בעיני רבים מהם כמספרים ולא כאנשים. זאת, בניגוד לנטורופתים שמקבלים אתכם במרפאה הפרטית שלהם, ללא עומס, יכולים להציע לכם את זמנם בנינוחות, לדבר אתכם על דרכי טיפול, לעודד אתכם שהגוף שלכם יודע לרפא כל מחלה ולהעניק לכם אפשרויות טיפוליות רכות, הרבה שלווה והרבה תקווה.
 
מעבר לכך, הנטורופתיה מציעה טיפולים חלופיים שאינם פולשניים ואינם כימיים. אנשים רבים מעדיפים לנסות דיקור וצמחי מרפא לפני שהם מתחילים טיפול קשה יותר בתרופות, ולבדוק אם זה מתאים להם. גם בקרב הרופאים הספקניים ביותר קיימת הסכמה מסוימת, שיש תחומים בהם כדאי להסתייע ברפואה טבעית בעדיפות ראשונה. למשל, במקרים של הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, שווה לבדוק קודם טיפול על בסיס צמחים לפני שנותנים לילד תרופה, שכיום כבר ידוע שלצד התועלת שלה גם יוצרת הרבה תופעות לוואי.
 
גם בתחום של כאבים לרפואה המשלימה יש פתרונות שאינם כרוכים בנטילה יומיומית של כדורים, בתחומים של חרדות, של בעיות בשינה ועוד – תמיד שווה לנסות קודם את הפתרון הרך והלא פולשני. נכון, להיעזר ברפואה משלימה זה לא עניין זול, זה לא כמו ללכת לקופת חולים ולקבל את כל הטיפולים בחינם. קופות החולים מעניקות הנחה מסוימת על רפואה משלימה, אבל המצב רחוק מלהיות כיסוי מלא. אם יש לכם
ביטוח בריאות זה הזמן להפעיל אותו, ואם אין לכם, כדאי שתדאגו שיהיה לכם. מגיע לכם להיות מכוסים גם בתחומים של רפואה משלימה, וליהנות מכל האפשרויות שיש לעולם הרפואה להעניק לכם.

האם רפואה טבעית יכולה להחליף את הרפואה הקלאסית?

שילוב של רפואה קונבנציונלית עם רפואה משלימה נותן לגוף ולנפש מענה לכל צורך ומהווה את הטיפול הכי נכון. החוכמה היא ליהנות מכל העולמות ולקחת מכל התמחות את מה שנכון לנו. נכון, יש אנשים שלא סומכים כלל על הרפואה "הרגילה" ומסתייעים רק בנטורופתים – ומנגד אנשים שלעולם לא יפנו לרפואה משלימה כי הם פשוט לא מאמינים ש"כמה צמחים" יכולים לעזור להם. גם אלה וגם אלה טועים ומפסידים: אנשים שמסתייגים מרפואה "רגילה" עלולים למצוא את עצמם בסכנת מוות עקב הזנחה או התעלמות ממחלה שלא ניתן לרפא באמצעים נטורופתיים אלא רק דרך תרופות, ניתוח או כל טיפול אחר שמוגדר כ"כימי" או "פולשני". מצד שני, אנשים שלא מוכנים לנסות רפואה משלימה ייאלצו להסתפק רק בתרופות וטיפולים שחלקם עלולים להזיק לגוף בטווח הקרוב או הרחוק, ושניתן היה לפתור באמצעות פתרונות בריאים יותר.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו