print header

9 פרטים שאתם חייבים לחלוק עם הרופא שלכם גם אם אתם מובכים

יש רגעים בחיים בהם אנחנו נפגשים עם רופא חדש בפעם הראשונה, והוא איננו מודע להיסטוריה הרפואית שלנו ואין לו גישה ממוחשבת אליה, כמו במקרים של מעבר בין קופות חולים, פגישה עם רופא פרטי או הגעה לבית חולים. ישנם גם מקרים שבהם אנו נשאלים לראשונה שאלה אינטימית שאיננו ששים לענות עליה, על ידי הרופא שלנו, או נמנעים בכלל ממסירת מידע רפואי שנראה לנו לא הכרחי. בכל אחד ואחד מאותם מצבים, הסתרה של מידע מסיבות של מבוכה או חשש ועל דעת עצמכם, היא טעות שעלולה להזיק מאוד לבריאות שלכם. גם אם אתם רוצים להימנע ממבטים נוזפים מצד הצוות הרפואי שמטפל בכם, עדיף שתלמדו להכיל אותם מאשר שתשקרו או שתסתירו מהם מידע חיוני. אלו הם 9 הפרטים שאסור לכם להסתיר בשום אופן מהרופא שלכם, גם אם אתם נבוכים.  
 
מידע שחייבים לספר לרופא: אדם לבוש בחלוק של רופא עם סטטוסקופ על צווארו
 

1. ניתוחים שביצעתם

ישנן פרוצדורות רפואיות שאנחנו לא מעוניינים לחשוף בפני הרופא שלנו, בין שמדובר בהליכים פלסטיים שעשינו באופן פרטי ובין שעברנו ניתוח מביך או כזה שמערב איבר אינטימי, ופעמים רבות נחוש שאין טעם או סיבה לחשוף את המידע הזה באוזניי רופא שאיננו עוסק באיבר או בתחום שעברנו בו הליך כירורגי. גם אם המידע לא נראה לכם קשור לנושא, חשוב לזכור שהרופא שלנו זקוק לכל מידע רפואי מעברנו כדי למנוע מאתנו סיבוכים עתידיים ובוודאי כאשר מדובר בניתוחים אשר מערבים היווצרות צלקות, זיהומים, שימוש בחומרי הרדמה, תגובות אלרגיות ועוד.

2. הגיל שלכם

ישנן תדמיות שונות שמלוות כל גיל וגיל ומעוררות ציפייה שנתנהג ונראה באופן מסוים בכל עשור בחיינו. זו גם לרוב הסיבה שכאשר אנחנו מגיעים לגיל מבוגר, חלקנו מעדיפים להימנע מלחשוף אותו ואפילו משקרים לגביו ומפחיתים בשנים שלנו, כדי להימנע מהדימוי שיהיה לאחרים עלינו. וודאי שאם אתם עושים זאת במסגרת חברתית או מקצועית, הדבר פחות משמעותי ומזיק מאשר במצב שאתם משקרים לגבי גילכם לרופא שלכם. לא רק שהדבר מפר את האמון שבין חולה-לרופא, המידע הזה הכרחי לטיפול ולבדיקות שתקבלו, וחשוב מאוד גם לבירור תקינות התהליכים שעוברים על גופכם בהתאם לגילכם.
מידע שחייבים לספר לרופא: אישה כבת 40 על רקע קיר גרפיטי ברחוב
 

3. התזונה שלכם

אחד מהדברים שהכי קשה לנו להודות בהם בפני אנשים הוא שהמשקל שלנו נובע מהאכילה שלנו. איכשהו אנחנו מתקשים להגיד שאין לנו תמיד שליטה על מה שאנחנו מכניסים לפה ושלעתים אנחנו גרגרנים ומלאי תאווה לאוכל – אף שבחברת השפע, רובנו כאלה. למרות שברור לנו שהרופא שלנו לא יאמין שהמשקל העודף שלנו איננו מגיע מצריכה עודפת של מזון, אנחנו עדיין מנסים לתרץ זאת בחילוף חומרים איטי, או "עצמות כבדות". כמובן שישנם מקרים של בעיות רפואיות שמשפיעות על המשקל שלנו, אך בכל מצב ומקרה, כאשר אנחנו משוחחים עם הרופא שלנו וגם עם הדיאטנית, חשוב שנודה בהכל, גם אם המידע מביך וגם אם אנחנו צרכני "ג'אנק פוד" שזוללים באמצע הלילה. התפקיד של איש המקצוע איננו לנזוף בנו, אלא לעזור לנו להגיע לטיפול ולפתרון שאנחנו צריכים, אם ניתן לו מידע שגוי, סביר שנקבל גם את הטיפול שאיננו מותאם לצורכינו. 

4. אופן נטילת התרופות

היחסים שלנו עם רופאים יכולים לעיתים להידמות ליחסים שמתקיימים בין מורה ותלמיד. אנחנו מרגישים שהם מצפים מאתנו לעקוב אחר ההוראות שלהם ולמלא אותן באופן מושלם, ולרוב אם לא עשינו זאת, נעדיף להסתיר את העובדה מאשר להיתקל במבטם המאוכזב. אם לדוגמה קיבלתם מרשם לתרופה וחזרתם לרופא שלכם עם תלונה על כך שהיא איננה יעילה עבורכם, אין טעם שתשקרו ותגידו שנטלתם אותה באופן קבוע, אם לא עשיתם זאת. ישנן תרופות ומשחות שונות שהשפעתן תלויה על עקביות השימוש, ולכן מידע מסולף שכזה יכול לגרום לרופא שלכם להחליף לכם טיפול שלא לצורך וברמה שמזיקה לכם.
מידע שחייבים לספר לרופא: ערימת חפיסות של תרופות

5. הסיגריות והאלכוהול שאתם צורכים

אין ספק שרבים מאתנו מובכים להודות בפני הרופאים שלנו שאנחנו מעשנים או צורכים אלכוהול וגורמים לנזק משמעותי לבריאות שלנו במו ידינו. הדבר בולט במיוחד אם אנחנו לא אמורים בכלל לעשן או לשתות במצבנו הרפואי, ואם הפסקנו וחזרנו להרגל המגונה אחרי שהכרזנו בפני הרופא או הרופאה שנגמלנו כבר. אנחנו יודעים שזה הרגל נורא שאנחנו חייבים להיפטר ממנו, אך מכיוון שטרם הצלחנו לעשות זאת, אנחנו מעדיפים לשקר לגבי זה מאשר לחוש בבושה הגדולה. חלקנו נגיד שאנחנו לא מעשנים או שותים בכלל, ונקווה שלא יריחו את העדויות מפינו, וחלקנו נקצץ בכמות הסיגריות או האלכוהול שאנחנו מצהירים שאנחנו צורכים מדי יום, לעומת הכמות האמיתית. הבעיה היא שלא רק שאנחנו משקרים לעצמנו ולרופא, אלא שאנחנו יכולים לגרום להשפעה רפואית מזיקה מאוד. לניקוטין לדוגמה, יש השפעה מכרעת על ריפוי לאחר הליכים כירורגיים, ומנתחים רבים לא יסכימו לנתח אתכם אם אתם מעשנים, מחשש להצטלקות משמעותית ופגיעה בחתך שנעשה לכם בעור. אם תשקרו לגבי צריכת הסיגריות שלכם, אתם עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לעצמכם.

6. תוספי התזונה שאתם נוטלים

אף שפעמים רבות אנחנו לא נשאלים על כך פנים מול פנים ואפילו לא בשאלונים רפואיים, צריכת תוספי תזונה איננה עניין זניח שעלינו להסתיר מהרופא שלנו. למעשה, כדאי להגדיל ראש ולספר לרופא מיוזמתנו אילו תוספי תזונה אנו בדיוק נוטלים, מכיוון שחלקם עשויים להיות בעלי השפעה מזיקה בשילוב עם תרופות או מצבים רפואיים אחרים. לדוגמה, תוסף של ויטמין E משפיע על דילול הדם ולכן יכול להיות תוסף שחשוב שתפסיקו את נטילתו לפני הליך ניתוחי. בנוסף לכך, ישנם מטופלים שמתביישים להודות בפני הרופא שלהם שהם נעזרים בעצותיו של "רופא אלטרנטיבי" מחשש לפגיעה בסמכות הרופא הרשמי ולהבעת ספקנות מצדו באשר לטיב ההמלצות. למרות ההסתייגויות, זכרו שזו זכותכם להיוועץ במי שאתם רוצים, וחובתכם ליידע את הגורמים המקצועיים בהיסטוריה ובהרגלים הרפואיים שלכם.
מידע שחייבים לספר לרופא: תוספי תזונה נשפכים מאריזתם למשטח ישר

7. שימוש בסמים קלים

למרות ששימוש בסמים קלים הפך לתופעה שכיחה ונפוצה למדי ושחומרים אלו משמשים אף להקלה על תסמיני מחלות וכאבים, עדיין ישנם אנשים שבוחרים להכחיש בפני הרופא שלהם את השימוש באותם חומרים. יש משהו בתיעוד של פרטים בתיק הרפואי שעדיין מרתיע אנשים מחשש שהדבר יגיע לגורמים נוספים כמו חברת הביטוח או המשטרה. למרות ההסתייגויות המובנות, חשוב לזכור שאבחון רפואי הוא עניין שתלוי בהמון גורמים שונים, ותסמינים דומים יכולים להיות קשורים לסוגים שונים של מחלות, לכן, שקיפות מלאה באשר להרגלי צריכת הסמים שלכם היא בעלת חשיבות מכרעת לטיב ולדיוק של האבחון והטיפול שתקבלו.

8. בריאות הנפש שלכם

המחשבה לחלוק את התחושות שלנו עם רופא "רגיל" ולא עם פסיכולוג, פסיכיאטר או גורם טיפולי מוסמך אחר, נשמעת לא רלוונטית לנושא ואף מביכה למדי. לעיתים איננו מרגישים בנוח לדבר על תחושות דכדוך או דיכאון עם גורם שאיננו מטפל נפשי או רוחני, וחשים שזה איננו המקום להתוודות על מה שבאמת עובר עלינו. כמו בהסתייגויות אחרות, גם כאן אנחנו חוששים לפעמים מתיעוד של הדברים בתיק הרפואי, אך בושה איננה צריכה להיות הדבר שימנע מאתנו גישה לטיפול רפואי מיטבי. לרופא המשפחה יש יכולת, סמכות וידע להעניק לכם מרשם לכדורים אנטי דיכאוניים במקרה שאתם זקוקים להם, ולברר אפשרויות נוספות שעלולות להוביל אתכם לתחושת דכדוך, כדי להתאים לכם את הטיפול המדויק. לכן, חשוב מאוד שתמצאו רופאים מטפלים שאתם חשים כלפיהם חיבור טוב ותחושה שהם קשובים לצרכים שלכם, גם אם הדבר כרוך במאמץ או בזמן נסיעה ארוך יותר.
מידע שחייבים לספר לרופא: אישה יושבת על ספה בגבה למצלמה

9. ההרגלים האינטימיים שלכם

ישנם דברים אינטימיים שאנחנו מעדיפים לא לדבר עליהם, גם כאשר מדובר בדמות סמכותית ומקצועית. שאלות הנוגעות לחיי והרגלי המין שלנו לדוגמה ייתקלו לעיתים בחסימה מצדנו, מכיוון שאנחנו לא מעוניינים לערב גורמים נוספים בהחלטות האישיות ביותר שלנו. אף שהדבר מובן לחלוטין, אם אתם מסתירים מהרופא פרטים אינטימיים כמו האם אתם פעילים מינית, האם עברתן הפלה בעבר, האם חליתם אי פעם במחלת מין או האם אתם מקיימים יחסי מין מחוץ לזוגיות, יכולים להיות בעלי חשיבות רבה בטיפול ובאבחון שהרופא יכול להציע לכם. אם נשאלתם שאלה אישית על ידי הרופא, שאלו אותו מדוע הבירור הוא בעל חשיבות רפואית ונסו להיות כנים לחלוטין. במסגרת חוק זכויות החולה, הרופא שלכם מחויב לשמור על הסודיות הרפואית שלכם, ואם ישנו מידע רגיש שאינכם רוצים שיופיע בתיק הרפואי שלכם, הבהירו זאת לרופא מראש - ייתכן שהוא מכיר דרך בה יוכל לתעד את הטיפול או הבירור שאתם זקוקים לו מבלי לחשוף את ההקשר הנובע מעניינכם הפרטיים.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.