print header

10 דברים שאתם צריכים להפסיק להגיד לילדים שלכם

מלאכת גידול הילדים מעמידה אותנו, ההורים, מול אתגרים ומצבים מורכבים במיוחד, בהם אנחנו לא תמיד יודעים מהי הדרך שבה רצוי להתנהג. כיום ישנה מודעות גדולה יותר לחשיבות התקשורת הבין אישית בתוך המשפחה, ונראה כי המחיצות בין ההורים לילדים הוסרו יחסית לדור הקודם. לפיכך הטון בו אנו מדברים לילדינו ותוכנם של הדברים שנאמרים מצריכים רגישות ומודעות מתמדת על מנת להשיג חינוך יעיל ולהבטיח שילדינו יתפתחו כהלכה. לפניכם 10 משפטים שאולי נראים לכם כמו הדברים הנכונים והמתאימים ביותר להגיד במצבים מסוימים, אך עדיף להימנע מהם באותם הרגעים ולבחור בכאלה שישרתו טוב יותר את המצב, עבור ילדיכם ועבורכם.

1. "עבודה נהדרת"

מחקרים הראו כי אמירת ביטויים כגון "ילד טוב" או "כל הכבוד" לילדכם בכל פעם שהוא מצליח לבצע מטלה או להפגין מיומנות כלשהי, גורמת לו להיות תלוי באישור שלכם ולא במוטיבציה שלו עצמו, וכך גם אומר יועץ ההורים והד"ר לפסיכולוגיה, גץ ברמן. "שמרו את הביטויים הללו לזמן שבאמת מגיע לילדיכם לשמוע אותם, והיו ספציפיים ככל שתוכלו בכל מקרה לגופו", הוא מוסיף ומרחיב. לדוגמה, במקום להגיד לילד אחרי משחק כדורגל "משחק ענק!", הגידו, "עבדת יפה בצוות" או "אני אוהב את הדרך שבה אתה מתייחס לחברייך לקבוצה".

2. "התרגול מביא לשלמות"

זה נכון שככל שהילד שלכם מקדיש זמן רב יותר לדבר מסוים, הוא יהפוך את כישוריו לחדים וטובים יותר בתחום, אבל ביטויים שכאלה עלולים להגביר את הלחץ שהוא חש משום שעליו להצטיין. "זה מעביר מסר שאם אתה (הילד) עושה טעויות, זה סימן לכך שלא התאמנת מספיק קשה", אומר הד"ר לפסיכולוגיה ג'ואל פיש. "אני ראיתי ילדים שתקועים בתחושה קשה של תסכול, 'מה לא בסדר איתי? אני מתאמן, מתאמן, ומתאמן, ואני עדיין לא הכי טוב'. במקום זאת, עודדו את הילד שלכם לעבוד קשה בלי קשר לתוצאות, כי כך הוא באמת ישתפר וירגיש גאה בהתקדמות שלו."
משפטים שהורים לא צריכים להגיד: ילדה מרכינה ראש ואוחזת אותו עם כף ידה

3. "אתה בסדר"

כשהילד אוחז את ברכו הפצועה ופורץ בבכי, הדחף הראשוני שלכם עשוי להורות לכם להרגיע אותו ולהגיד לו שהוא לא נפגע קשה. במצבים כאלו חשוב גם לזכור שלהגיד לילד שהוא "בסדר גמור" עלול לגרום לו להרגיש רק יותר גרוע. "הילד שלכם בוכה משום שהוא לא בסדר גמור", אומר ד"ר ברמן, "התפקיד שלכם בתור הורים הוא לעזור לו להבין את הרגשות שלו ולהתמודד איתן, ולא לשלול אותם. נסו לתת לילדיכם חיבוק והכרה על מה שהוא מרגיש, ואמרו לו: 'זו באמת הייתה נפילה מפחידה'. לאחר מכן תשאלו אותו אם הוא רוצה תחבושת או נשיקה (או את שניהם)".

4. "הזדרז!"

הילד שלכם מתמהמה בארוחת הבוקר, מתעקש על קשירת נעלי הספורט (למרות שהוא לא ממש שולט במיומנות הזו עדיין), ועומד לאחר לבית הספר. "כל ניסיון שלכם לזרז אותו ולדחוף אותו קדימה רק מייצר לחץ נוסף", אומרת הד"ר לפסיכולוגיה לינדה אקרדולו. כדי להימנע מכך רככו את הטון שלכם מעט באומרכם משפטים כמו "בוא נמהר", שמעביר מסר שאין האשמה רק עליו, אלא ששניכם נמצאים באותו הצוות ורוצים להצליח במשימה ביחד. דרך נוספת היא להפוך את המצב למשחק ולהגיד לדוגמה: "למה שלא נתחרה ונראה מי יכול ללבוש את המכנסיים ראשון?"
משפטים שהורים לא צריכים להגיד: ילד רץ עם תיק גב

5. "אני בדיאטה"

אתם שומרים על המשקל שלכם ועושים דיאטה? זה מצוין, אך רצוי שתשמרו את המידע הזה לעצמכם. "אם הילד שלכם רואה אתכם עולים על המשקל בכל יום ושומע אתכם מדברים על להיות 'שמן', הוא עלול לפתח דימוי גוף לא בריא", אומר מארק ס. יעקובסון, פרופסור לרפואת ילדים ואפידמיולוגיה במרכז הרפואי של אוניברסיטת נסאו בניו יורק. עדיף לומר, "אני אוכל בריא כי אני אוהב את ההרגשה שסוג האוכל הזה מספק לי", או משפט דומה בלשון השלילה כדי להסביר לילדים מדוע אתם לא אוכלים מהממתק שלהם. 

6. "אנחנו לא יכולים להרשות את זה לעצמנו"

זהו משפט יעיל וקל לשימוש כתגובת ברירת מחדל כאשר הילד מתחנן בפניכם לקנות את הצעצוע החדש והיקר, ולרוב הוא סוגר את הנושא באופן מהיר והחלטי. יחד עם זאת, המשפט הזה שולח לילדיכם מסר שאתם לא נמצאים בשליטה על הכספים שלכם, וזה יכול לגרום לפחד וחרדות סמויות. יתרה מכך, זה טיעון שיכול לחזור אליכם כמו בומרנג ולהעמיד אתכם במצב לא נעים כשאתם נמצאים בתהליך חיפוש אחר רכישה יקרה אך מוצדקת. בחרו בדרך חלופית להעביר את המסר שלכם, כגון, "אנחנו לא הולכים לקנות את זה כי אנחנו חוסכים את הכסף שלנו לדברים חשובים יותר." אם הילד ממשיך לשאול, אפשר לבצע איתו שיחה על חשיבות ניהול הכסף בחכמה.
משפטים שהורים לא צריכים להגיד: ילדה מכניסה מטבע לקופת חיסכון בצורת חזיר

7. "אל תדבר עם זרים"

זהו משפט שקשה לילד צעיר להפנים ולהבין כפי שאנחנו המבוגרים מתכוונים אליו ותופסים אותו. גם אם ילדכם נתקל באדם שהוא לא מכיר, הוא עדיין עשוי שלא לחשוב עליו כ"זר" אם הוא נחמד אליו. בנוסף, ייתכנו מצבים שבהם ילדים יקחו את ההנחייה הזו בצורה לא נכונה, וכתוצאה מכך יתנגדו לעזרתם של שוטרים או כבאים שהם לא מכירים, אשר יכולים לעזור להם במצבים מסוכנים מאוד. במקום להזהיר את הילד מפני זרים עדיף לדבר איתו על תרחישים אפשריים, כמו למשל "מה היית עושה אם אדם שאתה לא מכיר מציע לך סוכרייה וטרמפ הביתה?". יש להסביר מה אתם הייתם עושים, ואז להוביל אותו לפעולה המתאימה ביותר שיש לבצע במצב שכזה.

8. "תיזהר"

כשאתם אומרים לילד שלכם "תיזהר" בדיוק בזמן שהוא מנסה ללכת בלי ידיים על הקורה במגרש המשחקים, אתם מעלים את הסיכויים לכך שהוא ייפול. הקריאה שלכם אליו משבשת את הריכוז של הילד ומעלה את הסיכוי שהוא יאבד את שיווי המשקל שלו וחלילה יפגע. אם אתם חשים חרדה, עמדו במקום קרוב יותר אל הילד שבו תוכלו לסייע לו באופן מיידי, והוסיפו להיות שקטים ככל שאתם יכולים. 
משפטים שהורים לא צריכים להגיד: גן משחקים לילדים

9. "אין קינוח אם אתה לא מסיים את ארוחת הערב"

שימוש בביטוי זה מגדיל את הערך של הפינוק שהקינוח מסמל ומפחית את ההנאה והחשיבות של הארוחה עצמה. ביטוי שכזה למעשה משיג את ההפך ממה שאתם רוצים להשיג, כך אומר יועץ ההורים ד"ר דוד לודוויג, מנהל המרכז למניעת ההשמנה בבית החולים לילדים בבוסטון. העבירו את המסר שלכם בעזרת משפט כגון זה: "ראשית אנחנו אוכלים את הארוחה שלנו ולאחר מכן יש לנו קינוח." לשינוי הנוסח באופן עדין יש השפעה הרבה יותר חיובית על ילדים.

10. "תן לי לעזור"

כאשר הילד שלכם נאבק כדי לבנות מגדל או לפתור חידה, זה טבעי שתרצו לתת לו יד. "אם אתם מתערבים מוקדם מדי, אתם מערערים את העצמאות שלו, כי הוא תמיד יחפש פתרונות ותשובות אצל אחרים", אומרת מירנה שור, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת דרקסל בפילדלפיה. במקום זאת, "שאלו שאלות מנחות שיעזרו לילדכם לפתור את הבעיה: 'האם אתה חושב שהחתיכה הגדולה צריכה לבוא בתחתית המגדל או בחלק העליון שלו? למה אתה חושב ככה? שננסה לעשות את זה?"'
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.