print header

22 נזקים בריאותיים שנגרמים בעקבות חוסר שינה

אנחנו יודעים שהשינה מספקת לנו טעינת מצברים ושמחסור בשעות שינה יפגע ברעננות ובתפקוד שלנו, אבל אלו הן רק הבעיות הפשוטות והשטחיות ביותר של מחסור בשינה. האפקט המצטבר של מניעת שינה יכול להיות הרסני עבור הבריאות שלנו. חלק מהמידע הזה יפתיע אתכם, אבל בהחלט גם יסביר לכם כמה בעיות שלא קישרתם להרגלי השינה שלכם.

 

1. העלת הסיכון לפתח סרטן

במחקר שפורסם במגזין "מחקר הסרטן" האמריקאי, התגלה כי בין העכברים שקיבלו טיפול המעודד התפלגות תאים סרטניים, אלו שישנו טוב יותר נלחמו בסרטן בצורה יעילה יותר בשלבים הראשונים של המחלה מאשר אלה שלא ישנו טוב. הממצאים נמצאו נכונים במיוחד עבור סרטן השד וסרטן בלוטת הערמונית. למעשה, הקשר בין חוסר שינה לסרטן נחקר בצורה כל כך מקיפה, שארגון הבריאות העולמי הגדיר "עבודה במשמרות" כגורם מסרטן.

2. עלייה במשקל

מחקרים רבים מציעים כי קיים קשר ישיר בין בעיות במשקל לבין חוסר שינה, ולמי שמנסה לשמור על משקל תקין, חוסר שינה אינו מומלץ כלל. העייפות גורמת לאנשים להיות רעבים יותר פשוט על ידי כך שהם נשארים ערים יותר זמן ונהנים מחטיפים ליליים. בנוסף, העייפות גורמת לאנשים לעסוק פחות באימון גופני ששורף קלוריות ועוזר לרדת במשקל.

3. החלשת המערכת החיסונית

דבר ידוע הוא שבעת מחלה יש לנוח הרבה ולתת למערכת החיסונית לעשות את שלה, אך כושרה של מערכת החיסון הוא דו סיטרי. כלומר, אם במנוחה היא פועלת טוב יותר, חוסר מנוחה יפגע ביכולותיה וישאיר את גופנו חשוף ופגיע למחלות שונות, אשר בתורן ידרשו מכם לישון יותר כדי לחזק את המערכת החיסונית ולעזור לתהליך ההחלמה.

4. דיכאון

חוסר שינה לא פוגע רק במישור הפיזי, אלא גם במישור הנפשי. אחת מתופעות הלוואי הנפוצות של מחסור בשעות שינה כרוני היא התפתחות דיכאון ומחלות שונות אחרות הקשורות לבריאות הנפש. בקרב אנשים שישנים פחות מהממוצע, הסימפטומים לבעיות הנפשיות נוטים להפוך לבעיה כרונית יותר מאשר אצל אלו הישנים כראוי.

25 נזקים בריאותיים שחוסר שינה גורם לכם

 

5. אובדן שליטה

עוד אפקט פסיכולוגי של חוסר שינה הוא ירידת היכולת לשליטה רגשית. לאנשים שלא ישנים די הצורך יש קושי רב לשלוט ברגשותיהם והם נוטים לחוות מצבי רוח קיצוניים יותר ולהביע אותם בצורה בוטה יותר. לכן אנשים שאינם ישנים מספיק, לרוב נוטים להתעצבן יותר בקלות ולהראות פחות סבלנות.

6. ירידה באינטליגנציה הרגשית

מחקרים מצאו כי חוסר שעות שינה לא בא לידי ביטוי בפגיעה רגשית אישית בלבד. אדם שאינו ישן מספיק שעות, יגלה קשיים להתחבר ולקרוא את רגשותיהם של אחרים, כולל בני משפחה, חברים ועמיתים לעבודה, דבר שעלול להתברר כבעל השלכות חמורות.

 

7. הגדלת הסיכון לדלקות

מחקרים חשפו כי חלבונים מעודדי דלקות קיימים בכמות גדולה אצל אנשים הסובלים ממחסור בשעות שינה. הנטייה לדלקתיות היא סכנה בפני עצמה שיכולה להוביל למחלות רבות אחרות, והדבר מסוכן עוד יותר בשל החלשות המערכת החיסונית בעקבות מחסור בשינה.

8. מגדיל את הסיכון לחלות בסכרת

מחקר משנת 2008 מאוניברסיטת שיקאגו הראה כי מחסור בשינה מגדיל את עמידות הגוף בפני אינסולין. פירושו של האפקט הזה במילים פשוטות, הוא הגברת הסיכון פי כמה מונים לחלות בסוכרת. 

25 נזקים בריאותיים שחוסר שינה גורם לכם

 

9. נזק בלתי הפיך לעור

מחסור בשעות שינה גורם לגוף לשחרר כמות עודפת של הורמון הלחץ, קורטיזול. אחת הפעולות של הורמון זה היא פירוק הקולגן של העור, אותו חלבון ששומר על עורנו חלק וגמיש. אז אם ברצונכם להימנע מקמטים ולהוסיף לגופכם עוד כמה שנים של יופי טבעי, מומלץ שתישנו את שנת היופי שלכם.

10. פסולת עצבית

מחקר שנעשה על עכברים העלה דיון בקרב חוקרים לגבי הדרכים בהן שינה מקדמת את סילוקה של "פסולת עצבית" של חלבון בשם בשם בטה-אמלואידים מהמוח, אשר מצטבר במהלך שעות העירות

11. ירידה בתוחלת החיים

הסטטיסטיקה בנושא הזה היא ברורה: אנשים שישנים מתחת ל-6 שעות בלילה, הם בעלי סיכון הגבוה פי 4 למוות בעשר השנים הבאות, מאשר אנשים הישנים 6 שעות ומעלה בלילה. יתכן שזה קשור למחלות ולבעיות הגופניות הקשורות למחסור בשינה, אך כך או כך הממצאים הם ברורים.
 

12. פגיעה בהשפעת חיסונים

שינה לא מספיקה בלילה עלולה להוריד את היעילות של חיסונים, כך עולה על פי מחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו. תוצאות המחקר ממליצות על שינה של בין 7 ל-9 שעות בלילה על מנת לא לפגוע בהשפעות חיסונים.

25 נזקים בריאותיים שחוסר שינה גורם לכם

 

13. מחלות לב

המתח הנגרם כתוצאה מחוסר שעות שינה גורם לגוף לשחרר הורמונים שעלולים לגרום להתקף לב. בנוסף, הלב הוא שריר שעובד במשך 24 שעות בקצב של 60-100 פעימות לדקה במנוחה, ובשינה הלב "נח" ויורד בקצב הפעימות ב-8%. למעשה, אנשים שישנים פחות מ-6 שעות בלילה מגדילים את הסיכון שלהם ב-48% למוות כתוצאה מסיבוכי לב בהמשך חייהם.

14. פגיעה בכושר השיפוט

חוסר שינה פועל כמו סוג של סם או אלכוהול במובן הזה. מצב של עייפות משמעותית פוגע בכושר הביקורת העצמית, כלומר, הוא גורם לנו להאמין שהכל בסדר בתפקוד שלנו, מטעה את המוח ומונע ממנו לאתר בעיות בשיפוט.

15. עלייה בלחץ הדם

סיכון נוסף הקשור בכימיקלים וההורמונים המשתחררים במצב של חוסר שינה, הוא עלייה בלחץ הדם. מחקר אמריקאי גילה כי הסיכון של אנשים הסובלים ממחסור בשינה ללקות בלחץ דם גבוה, הוא גדול פי 3.5 מאשר אצל אנשים שישנים מספיק. 

16. ירידה בכושר המנטלי

הפגיעה בחוסן הגוף כתוצאה מחוסר שעות שינה באה לידי ביטוי גם ברמה המנטלית. במילים אחרות, שינה שאינה מספיקה מורידה את היכולת שלכם להתמודד עם לחץ. יתרה מכך, מחסור בשינה גורם לאנשים לתפקוד ירוד במצבי לחץ, לקבלת החלטות פזיזות ושגויות ואף לקפיאה במקום בזמנים קריטיים. כמובן שבנוסף לכל אלה יש פגיעה מהותית ביכולת היצירתית.

25 נזקים בריאותיים שחוסר שינה גורם לכם

 

17. שבץ

מחקרים שונים הוכיחו כי מחסור משמעותי בשינה עלול לגרום לשבץ מוחי. מחקר שנערך בצבא ארה"ב למשל, גילה כי מחסור בשינה פוגע ב-700 גנים שונים האחראיים על מכלול של מערכות בגוף, ואחת הסכנות של פגיעה זו היא שבץ מוחי.

18. גוף חלש

הורמוני גדילה מסוימים משוחררים במהלך שינה עמוקה. הכימיקלים הללו מאפשרים לתאים ולרקמות הגוף להתחדש, להגדיל את מסת השרירים ולחזק את העור. מחסור בשינה אם כן, יפגע בכל התהליכים החיוניים הללו.

19. מגביר כאבים כרוניים

אנשים רבים סובלים מכאבים כרוניים המלווים אותם לאורך זמן ולא מצליחים להבין מדוע. אחת מתופעות הלוואי של מחסור בשינה, היא הגברת הכאבים הללו. כ-2/3 מהסובלים מכאבים כרוניים גורמים לעצמם לכאבים אלו על ידי כך שאינם ישנים מספיק. 

20. הרס העצמות

גם העצמות מתחדשות ונבנות במהלך שנת הלילה, ומחסור בשעות שינה יכול לגרום להן נזק מהותי. בתמונה ניתן לראות השוואה בין צפיפות עצם בריאה וחזקה (משמאל), לבין עצם חלשה וספוגית (מימין).

 

 

21. סכנת מוות

ברמות מסוימות, חוסר שינה יכול להיות יותר מסוכן יותר בשעת נהיגה מאשר שתיית כמות קטנה של אלכוהול. אחת הבעיות בחוסר שינה כאמור, היא שהמוח משכנע את הגוף שהוא בסדר, מה שגורם להרבה נהגים עייפים להאמין שהם כשירים להמשיך בנהיגה. כמובן שהתוצאות הן קטלנית.

22. פגיעה בזיכרון ואלצהיימר

שינה מתרחשת במחזורים. בזמן הזה מתרחש תהליך של הטמעת הזיכרונות שלנו במוח. פגיעה במחזורי השינה תגרום לשיבוש הזיכרון לטווח קצר שלנו, אותו חלק במוח שאחראי על עיבוד נתונים ותגובה בטווח המידי, כמו גם שיבוש של הזיכרון לטווח הארוך, האחראי על שימור ואחסון החוויות שלנו. כל זה מביא כמובן לפגיעה בכושר הלמידה. בנוסף לכך, מחסור בשינה גורם להרס תאי מוח, מה שיכול להוביל בסופו של דבר למחלת האלצהיימר.

בפעם הבאה שאתם חושבים לגרור עוד כמה שעות אל תוך הלילה, עשו לעצמכם טובה ולכו לישון. זה ישפר את איכות החיים שלכם בטווח המידי וישמור על בריאותכם הנפשית והפיזית בטווח הרחוק.
 

מקור תמונה ראשית:RelaxingMusic
מקור: דן גרינפלד
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.