print header

נוירופתיה - הפרעה במערכת העצבית

המונח ניורופתיה, מתייחס להפרעות הגורמות לכאב שורף ולתחושת הירדמות ועקצוצים בעיקר בידיים וברגליים בשל נזק עצבי שנגרם למערכת העצבים ההיקפית, האחראית על העצבים שלנו מחוץ למוח וחוט השדרה. הנוירופתיה אינה מסכנת חיים, אך בכוחה לפגוע קשות באיכות החיים ולא ניתן להחלים ממנה באופן מלא. נכון להיום, כ-300 אלף ישראלים לוקים בהפרעה זו, המתחילה בתחושת נימול או כאב מכל מגע עדין, ועלולה להוביל לצליעה ואף להסתיים בנכות קשה. במידה וקיים חשש ממשי להופעת הפרעה זו, יש לבצע אבחון נוירופתי הנעשה על ידי נוירולוג הבוחן את הרקע הרפואי של המטופל ומבצע בדיקה גופנית מלאה כדי לאתר ירידה ברגישות למגע, בעיקר באזורים המרוחקים מעמוד השדרה. 
 
במידה וקיים אצלכם חשש לקיומה של הפרעה זו ובכדי שתוכלו להימנע מפגיעה באיכות חייכם מבעוד מועד, חשוב שתכירו את הגורמים והתסמינים השכיחים להתפרצותה. כמו כן, גלו באלו אזורים היא פוגעת, השלכותיה על גופכם ומהן הדרכים הרפואיות והאלטרנטיביות להתמודד עימה. 
 
נוירופתיה
 
 
גורמים שכיחים של נוירופתיה
 
טראומה:
מצב של פגיעה בעצבים אופייני במקרי טראומה רבים, כמו בתאונות דרכים, פגיעות ספורט וכל פגיעה אחרת. פגיעות אלה יכולות לפגוע במערכת העצבים ההיקפית, וכתוצאה מכך לגרום לנוירופתיה. בנוסף, לחץ מתמיד על העצב (כפי שקורה כאשר מבצעים פעולה באופן מחזורי כמו לדוגמא הקלדה), יכולה גם כן לגרום בסופו של דבר לפגיעה בעצב הפריפרי (ההיקפי) ולנוירופתיה.
 
גידולים: 
גידולים סרטניים בחוט השדרה או בעצבים עצמם יכולים לגרום לנוירופתיה. זאת בשל הלחץ העצום שהגידול מפעיל במשקלו על מערכת העצבים ולכן גם גידולים ממאירים וגם שפירים יכולים לגרום לאותה הבעיה.
 
סוכרת:
בקרב חולי סוכרת, נוירופתיה יכולה להיות די נפוצה, זאת בשל הקשר הישיר בין רמות גבוהות של סוכר בדם לבין פגיעה במערכת העצבים בגופנו. כ -50 אחוז מחולי סוכרת שיש להם נוירופתיה, לא יבחינו בתסמינים, והיא תישאר ברמה נמוכה מאוד ואף כמעט לא מורגשת. לעומת זאת ל-50 אחוז הנותרים מחולי הסוכרת, הסימפטומים יהיו בלתי נמנעים וברמה קשה, לכן יש חשיבות רבה בגילוי מוקדם של הפרעה זו, על מנת למזער את הסיכון. 
 
מחלות אוטואימוניות:
מחלות אוטואימוניות רבות יכולות לגרום לפגיעה בעצבים, המופיעה לאחר שנוגדנים או תאים אחרים של מערכת החיסון פוגעים בעצבים הפריפריים. זאת בשל העובדה כי במחלות אלו מערכת החיסון תוקפת את הגוף עצמו. מצב זה מופיע במחלות ששכיחותן נדירה כמו לופוס (זאבת), גיליאן ברה ומחלות אוטואימוניות נוספות.
 
גורמים נוספים:

קיימים גורמים נוספים היכולים לגרום לנוירופתיה, כמו פריצת דיסק, חוסר בוויטמינים (בעיקר B12), זיהומים, מחלת כליות וכבד, חשיפה לרעלים וכימותרפיה ועוד שלל סיבות נוספות. בנוסף, נוירופתיה עלולה להיווצר בשל סיבוך כתוצאה ממספר תנאים שונים כגון: טראומה פיזית, פגיעה חוזרת ונשנית, דלקות, בעיות חילוף חומרים וצריכה של תרופות מסוימות.

 JHeuser

 
סימנים וסימפטומים של ניורופאתיה
 
תחושות עקצוץ וצריבה
הסימנים לניורופתיה, מתחילים בתחושת עקצוץ או תחושת צריבה בגפיים שלנו, כמו באצבעות ובכפות הרגליים. תסמין נוסף, הוא באובדן התחושה בקצות העצבים, עד כי נדמה לחולים שהם לובשים גרב דק או כפפה על ידיהם. הסיבה לכך היא, כי העצבים החולים הופכים רגישים במיוחד, כך שגירוי שאינו אמור לכאוב במקור, כמו מגע עם בגד או סדין, נתפס במוח כגירוי כואב ולכן חולים רבים מתלוננים על כך שעצם לבישת הבגד כואבת. לעתים, רגישות היתר מתבטאת בהליכה, והחולה חש שהוא צועד על קוצים, אבנים או סיכות. אם הנוירופתיה מתקדמת, עלול החולה להיפצע בשל חוסר התחושה התקינה ולסבול מכוויות מבלי שיחוש בהן. בעצבים התנועתיים, קיימת חולשה ודלדול של השרירים, כשאלה המרוחקים נפגעים יותר. לבסוף החולה אף עלול לסבול מהפרעה בהליכה ואי יציבות משום הפגיעה בתחושה המגיעה מהרגליים למוח.
 
"רגל שמוטה":
אחת התסמינים השכיחים של הניורופתיה היא של  Drop Foot - סימן תנועתי מתקדם שבו כתוצאה מהפגיעה העצבית ישנו שיתוק של שרירי השוקיים. החולה יתקשה להרים את הקרסול וכף הרגל נשמטת מטה ללא שליטה עליה.
 
סחרחורת ועילפון:
בפגיעת נוירופתיה אוטונומית, הסימפטומים השכיחים הם ירידה בלחץ הדם בעת קימה משכיבה או ישיבה. החולה חש סחרחורת או שהוא קרוב לעילפון והסיבה לכך היא בשל ירידה בתקשורת העצבית האוטונומית של כלי הדם.
נוירופתיה
 
מוקדי הפגיעה
 
הסימפטומים המדויקים שונים ממטופל אחד לשני והם נגרמים בהסתמך על סוגי העצבים הספציפיים שנפגעו. ישנם שלושה סוגים של עצבים שעשויים להיות מושפעים מנוירופתיה: חושי, מוטורי ואוטונומי.
 
עצבים תחושתיים:
עצבים אלו אחראים לאיסוף מידע חושי לגוף, כגון מגע. נוירופתיה של העצבים התחושתיים יכולה לבוא לידי ביטוי כ: הפצת חוסר תחושה ונימול בידיים או רגליים, צריבה, כאב כמו-חשמלי חד או רגישות קיצונית למגע.
 
עצבים מוטוריים – תנועתיים:
העצבים המוטוריים אחראיים על הפעלת השרירים ופיקוח על יכולת התנועה שלנו. נוירופתיה של העצבים המוטוריים יכולה לבוא לידי ביטוי כ: חולשה של השרירים ובמקרים קיצוניים אפילו שיתוק.
 
עצביים אוטונומיים:
עצבים אוטונומיים אחראים לכל הפעולות הפנימיות של הגוף, כגון ויסות מערכת העיכול, החום ולחץ הדם.  נוירופתיה של העצבים האוטונומיים יכולה לבוא לידי ביטוי כ: אי סיבולת לחום, בעיות בעיכול, בשלפוחית השתן ובמעי הגס ובסחרחורת המלווה לרוב בלחץ דם לא תקין.
 
נוירופתיה
 
 
אז מהו הטיפול הרפואי המוצע לבעיה?
 
רוב הרופאים ידבקו בשיטתה של הפרדיגמה הרפואית המסורתית, בטיפול בשימוש בתרופות נגד דיכאון, סטרואידים וזריקות קורטיזון, מדבקות לידוקאין ומשככי כאבים. אלו תרופות רבות עוצמה, הנועדות בעיקר להפחתת הכאב לטווח קצר וארוך. עם זאת, לתרופות רבות עוצמה אלו, יש שורה של תופעות לוואי וחייבים להתנהל איתן בזהירות רבה. לאחרונה, מחקרים רפואיים בתחום הנוירולוגיה החלו להצביע על גירוי חשמלי של אזור הכאב בעמוד השדרה כאופציה נוספת להקל על תסמיניה של הפרעה זו. 
 
פתרונות טבעיים לניורופאתיה:
במידה ואתם סובלים מסוכרת או מפגיעה ניורופתית, עליכם בראש ובראשונה לבצע את הדברים הבאים על מנת לצמצם את הנזק שעלול להיגרם:
 
וותרו על עישון, צמצמו בצריכת האלכוהול או וותרו עליו לחלוטין, שמרו על משקל תקין
ובצעו התעמלות. הרגלים מומלצים נוספים לאלה הסובלים מנוירופתיה כוללים: לבישת בגדים שגורמים פחות לגירוי, כגון כותנה, מה שמקל על רגישות העצבים לחומרים שבאים במגע ישיר עם העור. כיסוי האזורים הרגישים עם לבוש ארוך והדבקת חבילות קרח לאזורים הרגישים עם נייר דבק פשוט, המקלות על הכאב ושאר התסמינים.
 
היבט נפשי:
גם לצד הנפשי יש חשיבות בטיפול בפגיעה עצבית. הפגת מתחים היא עזרה גדולה ומאוד חשובה כשמדובר בנוירופתיה, טכניקות הרפיה כגון יוגה, מדיטציה ודיקור שכאלו, עוזרות להקל על התסמינים ותופעות הלוואי. 
 
תרפיית ויטמינים:
מחקרים קליניים הראו כי לתוספים תזונתיים מסוימים יש השפעה מצטברת על הסימפטומים והסיבות לנוירופתיה. תוספים אלו כגון תמציות צמחים לזרימת הדם, נוגדי חמצון ונוסחאות טיפול אלטרנטיבות נוספות מציעות רמה של הקלה שכמעט ולא הושגה רק על ידי שימוש בפרוצדורות רפואיות מסורתיות. על מנת להשיג את ההקלה הרצויה, יש להקפיד על צריכה יומית של תוספים אלו. 
 
משפחת ויטמין B:
מחסור בויטמין B הוא אחד מהגורמים העיקריים לנוירופתיה, וגם אחד הפתרונות הטבעיים הטובים ביותר. כל תמציות הצמחים מכילות כמויות גדולות של ויטמין B1 ועושות שימוש בבנפוטיאמין, אשר נמצא מחקרית כיעיל ומשמעותי יותר בסיוע בהעברת הוויטמין  B לחלקים השונים בגוף. לנוגד חמצון זה עוצמה רבה מהיותו אחד מכמה חומרים בודדים ונדירים שיכולים לעבור את מחסום הדם של המוח ולהיספג, שם הוא נחוץ ביותר. והכי חשוב, יש לו השפעה מסוימת על העצבים שמקלים על כאב וחוסר תחושה הקשורים לנוירופתיה, ומקדם טוב יותר את זרימת הדם והחמצן לעצבים. מחקרים שנעשו לאחרונה דיווחו כי על ידי צריכה סדירה של וויטמין B צומצמו תסמינים של נוירופתיה, בבדיקה שנערכה בתנאי מעבדה.
 
נוירופתיה
 
 
 
נוסחאות תומכות נוירופאתיה:
בימים אלה, נפוץ בחוג הסובלים מנוירופתיה להישען על טיפולים מקלים משולבים, הכוללים תרופות לצד ויטמינים. בכך מתאפשרת השפעת הטיפול הרפואי לטווח קצר עם ההשפעות המצטברות ארוכות הטווח של תזונה נכונה דרך צריכת הוויטמינים הנחוצים. הנוסחות הטובות ביותר (ממומלץ לוודא את קיומם ברשימת הרכיבים), כוללות את הויטמינים B1, B2, B12, כמו גם ויטמין D, R-ALA וחומרים שמסייעים להרגעת מערכת העצבים ובכך מונעים גירוי יתר.
 
המידע המובא בכתבה הינו בגדר המלצה בלבד. מומלץ להתייעץ עם רופא לפני נטילת תרופות או תוספי תזונה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו