print header

שיפור הרגלי הקריאה של הילדים

פרויד, אבי הפסיכואנליטיקה, טען כי אישיות של אדם מתעצבת עד גיל 5. כלומר עד גיל זה הילד הוא כלי קיבול המושפע מסביבתו וכל תוכן או חוויה שהוא יהיה חשוף לה בשלב זה, בין אם זה טוב או רע, ישפיעו בהכרח על דפוס ההתבגרות שלו. אומנם היום, תחום הפסיכולוגיה ההתפתחותית אינו מקבל את התיאוריה של פרויד כתורה משמיים, אך בכל זאת קיימת הסכמה כי שנותיו הראשונות של הילד הן משמעותיות בעיצוב האישיות שלו.

לכן, הקפדה על פיתוח הרגלים, כישורים, תחומי עניין ומגוון יכולות קוגנטיביות, פיזיות ורגשיות בגיל צעיר, יכולה לתרום להתפתחות בריאה ומאושרת של הילד באופן משמעותי.

בעוד שהילדים של היום "דור המחשב והטלוויזיה" נבדלים במידת הסקרנות, החשיפה ודפוס המחשבה וההתנהגות מ"דור הספר" שבו אנו גדלנו - אין זה אומר שאי אפשר לערוך שילוב בין השניים.

לפניכם מספר המלצות כיצד לעודד ולשפר את הרגלי הקריאה של הילדים שלכם, בגיל צעיר, כך שהם יגדלו להיות אנשים חושבים, סקרנים, יצירתיים, שופעים רעיונות וידע, אסוציאטיביים, עם אוצר מילים גבוה ורחב.

קריאת ספרים אינה חייבת להיות אלמנט נוסטלגי, הפכו אותה לכלי שימושי ומהנה וחלק בלתי נפרד מעולמו של הילד לצד צפייה בסרטי ילדים ותוכניות טלוויזיה עם ערכים חינוכיים שעולים בקנה אחד עם הערכים אותם אתם מעוניינים להנחיל לילדכם.

ילדים קוראים

הפכו את ההקראה להרגל

מחקרים מראים כי קריאה משותפת עם הילדים משפיעה לטובה על יכולות הקריאה, פיתוח אוצר המילים, יכולות הביטוי והיצירתיות של הילד. ברגע שאתם הופכים את ההקראה להרגל מובן מאליו, כחלק מתהליך ההפתחות וההתבגרות, הרי שהילד יעריך, יהנה ויאהב את הרגעים האלה ויצפה לרגע שבו הוא כבר יוכל לקרוא לבד. 

הפכו את הקריאה לפעילות פנאי מחוץ לבית

מנוי לספריה עירונית יכול להיות גורם מהנה ומעודד קריאה. הילד יכול לבחור מתוך מגוון רב של ספרים - לעיין, להתעניין, לבחור, להחליף, להשתתף בשעות סיפור מרוכזות, להיחשף לילדים אחרים שנהנים לקרוא... הפכו את הספריה לאטרקציה שהוא יצפה לה.

הקיפו את הילד בחומרי קריאה

הפכו את הספר לבחירה הנגישה והנחשקת ביותר. מלאו את הבית, את המכונית, החדרים ואפילו המקלחת בחומרי קריאה המותאמים לגילו של הילד.

הפכו את הקריאה לאטרקציה מגוונת

משחקים זו שיטה נהדרת להפוך את הקריאה לחוויה מהנה.חשוב מאוד לשלב עזרי קריאה אטרקטיביים כמו תוכנות מחשב, משחקי קריאה, קלטות שמע וחוברות חוויתיות.

קיבעו זמן איכות משפחתי

הרגילו את בני המשפחה לקיים בכל יום רבע שעה עד חצי שעה של קריאה משותפת. ההתאגדות סביב חווית הקריאה, לא רק שיש בה מימד חינוכי אלא גם גיבוש וקירוב לבבות, חוויה שהיא משותפת לכל בני המשפחה. בני המשפחה לא חייבים להתאגד סביב ספר אחד, אפשר גם שכל אחד יישב עם הספר שלו באותו החלל ויקרא בשקט. כאשר הילד ייראה אתכם קוראים, הוא יתמלא מוטיבציה לעשות זאת גם. רק 15 דקות ואתם תיראו, הקריאה כבר תזרום לבד...

הגדילו את פעילוית הקריאה

קריאה לא חייבת לבוא לידי ביטוי בצורה פורמלית בלבד של קריאה מספר. אנחנו חיים בעולם של מילים כתובות והן חלק בלתי נפרד מהיומיום. עודדו את הילד לקרוא תפריטים, שלטי חוצות, הוראות משחק, תחזיות מזג אוויר, לוחות זמנים של רכבת או של סרטי קולנוע. הקפידו שיהיו לכם חומרי קריאה בשלוף לזמני המתנה ונסיעות...

בנוסף תוכלו לתת להם לצפות בסרטי ילדים עם כתוביות במקום עם דיבוב לעברית.
מקורם של סרטי ילדים רבים הוא מארה"ב, כך שחוץ משיפור מיומנות הקריאה, הם ישפרו גם את האנגלית שלהם.

היו ערים לבעיות וקשיים בקריאה

קשיים בקריאה לא בהכרח נעלמים עם הזמן והתעלמות מהם תשריש חוסר ביטחון וחוסר חשק. אם הילד שלכם זקוק לעזרה מקצועית (מורה פרטי, קבוצות למידה, תגבור בגן או בבית הספר...) אל תקלו ראש.

היו מודעים לבעיות בקריאה

לעיתים הילדים מפגינים ביטחון גדול וקריאה שוטפת, אך הם לא מודעים לטעויות שהם עושים בהגהה, בדקדוק, בטונציה, בסימני הפיסוק ובניקוד. עודדו את הילד לקרוא בקול רם ואם צריך, תקנו אותם כאשר הם הוגים לא נכון את המילה.

היו מעורבים במטלות הבית ספריות וברמה הנדרשת

חשוב מאוד שתדעו באיזו רמה הילד שלכם צריך להיות בהתאם לגילו וביחס לבני גילו, בכך שתהיו מעורבים במטלות הגן ובית הספר. עקבו אחרי ההתפתחות הלימודית שלו.

הפגינו התלהבות מיכולות הקריאה של הילד

לתגובה שלכם יש השפעה גדולה על מידת המוטיבציה והנכונות שהילד יגלה סביב פעולת הקריאה, כמו גם מידת השיפור. הקפידו לפרגן להם על המאמץ וההתקדמות לאורך כל הדרך.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו