print header

10 עצות כיצד לגדל ילדים שמחים!


ישנן דרכים רבות לגדל ילדים שמחים ובריאים, הבסיס לרובן תלוי באיכות ההורות. הנה 10 עצות המבוססות על מחקרים שונים בתחום התפתחות הילד, שיסייעו לכם לגלות הורות טובה.

הורות
מקור תמונה: Sergej Khakimullin, Shutterstock
 

תנו חיוך

התלוצצות עם הילדים עוזרת לעצב אותם להצלחה חברתית, כך עולה ממחקר שהוצג בפסטיבל Economic and Social Research Councils למדעי החברה 2011.
כשההורים צוחקים עם הילדים ומגלים רוח שטות, זה נותן לילדים הצעירים את הכלים לחשוב באופן יצירתי, להתמודד היטב עם לחץ, להסתגל למגוון של אנשים ומצבים, להתיידד בקלות ולא לקחת ברצינות וברגישות יתר את החיים. אז תרגישו חופשי להשתטות עם הילדים בחצר - הם יודו לכם מאוחר יותר בחיים.

היו חיוביים

הורים שמביעים רגשות שליליים כלפי התינוקות שלהם או מתנהגים אליהם בצורה קשוחה, צפויים למצוא ילדי גן תוקפניים. אלה חדשות רעות, מכיוון שתוקפנות התנהגותית בגיל 5 הופכת לתוקפנות בשלב מאוחר יותר בחיים, גם כלפי בני זוג עתידיים. אז אם אתם מוצאים את עצמכם במעגל של הורה כועס - ילד כועס - הורה עוד יותר כועס, עצרו מיד! זה יקל על בעיות שעשויות להתעורר בטווח הארוך.

הפגינו חמלה, קודם כל כלפי עצמכם

אשמה עצמית היא אחת מהתחושות הנפוצות ביותר בקרב הורים, אך יש להימנע ממנה. המחקר מציע כי חמלה עצמית היא מיומנות חיים חשובה מאוד שעתידה לעזור לאנשים להתמודד עם אתגרים. חמלה עצמית מורכבת ממודעות, מהיכולת לגלות אמפטיה כלפי סבלם של אחרים ולנהל מחשבות ורגשות מבלי להסחף או להדחיק אותן. חמלה עצמית מורכבת מחסד עצמי, הכרה בסבל שלכם ובמחויבות האישית לפיתרון הבעיה. הורים יכולים להשתמש בחמלה כאשר הם נתקלים בקשיים עם גידול הילדים ובעשותם כך, הם משמשים דוגמא טובה לילדים שלהם.

הורות
מקור תמונה: S.Borisov, Shutterstock
 

שחררו

כשהילדים עוזבים את הקן, עדיף לתת להם ללכת, כך עולה ממחקר חדש. סטודנטים שנה א' במכללות שהוריהם לחוצים, היסטריים ומתערבים יותר מדיי, עשויים לפתח חרדה, שיפוטיות יתר, כמו גם להיות פחות פתוחים לחוויות חדשות, מאשר צעירים עם הורים רגועים יותר. זה לא אומר שעליכם להתנער מהם, אבל אם אתם מוצאים את עצמכם יוצרים קשר עם המפקד בצבא או הפרופסור בלימודים כדי להתווכח איתם על היחס שהילד מקבל, כנראה שהגיע הזמן לעשות צעד אחורה ולשחרר.

שמרו על מערכות היחסים שלכם

הורים שסובלים מחוסר יציבות בחיי הנישואים עשויים לגרום לבעיות שינה בחייו של הרך הנולד, כך על פי מחקר שפורסם במאי 2011 בכתב העת Child Development. אם אתם הורים נשואים שמגדלים יחד את הילדים, חשוב שתשגיחו שהיחסים ביניכם לא יתערערו עם הבאת הילדים לעולם. המחקר מציע כי מערכת יחסים מעורערת של ההורים כאשר התינוק בן 9 חודשים בלבד, עשויה להשפיע על איכות השינה שלו בגיל 18 חודשים. בתים שמתנהלים בלחץ מתמיד בין בני הזוג ובתוך המשפחה, גורמים לבעיות שינה.

השגיחו על הבריאות הנפשית שלכם

אם אתם חושדים שאתם עשויים להיות מדוכאים - פנו לעזרה! למענכם ולמען הילדים שלכם! מחקרים מראים כי אמהות מדוכאות, נאבקות עם המחויבות ההורית ומגיבות בחוסר אונים, בהשוואה לאמהות בריאות. אמהות מדוכאות עם סגנון הורות שלילי עשויות לתרום ללחץ של ילדיהן, כך על פי מחקר שנערך בשנה שעברה בקרב ילדי גן.
הממצאים היו עגומים, אך החוקרים טענו כי הורות חיובית יכולה להילמד גם כאשר אמא או אבא נאבקים לבריאות הנפש שלהם.

אמהות, שמרו על קשר טוב עם הבנים שלכם

יחסים קרובים בין הורים לילדים, ובפרט בין אמא לבן, יכולים לסייע בשמירה על הבנים מהתנהגות "מופרעת", כך עולה ממחקר שנערך בשנת 2010. נמצא שקשר חם וצמוד בין אמא לבן, מונע בעיות התנהגות בקרב בנים, אפילו יותר מבקרב בנות. הממצאים שפורסמו בכתב העת Child Development הדגישו את הצורך ביצירת תקשורת בטוחה בין ילדים להורים, כלומר הצורך לשמש לילד משענת מנחמת לפני שהם יוצאים לעולם הגדול.

במחקר אחר שנערך במקביל, נמצא כי הקשר בין ילד לאמא שלו יכול לסייע לו ביצירת קשרים רומנטיים בשלב מאוחר יותר בחיים. במסגרת המחקר נמצא קשר ישיר בין מערכת יחסים קרובה עם אמא עד גיל ההתבגרות (סביב גיל 14), לבין איכות יחסים רומנטיים של בחורים צעירים. היחסים בין ההורים לילדיהם חשובים ביותר, שכן כך הילדים שואבים מהם השראה ומפתחים את היכולת לקיים יחסים מוצלחים כמבוגרים.

הורות
מקור תמונה: Lisa F. Young, Shutterstock
 

זכרו! להתווכח זה יעיל

הרעיון של בני נוער שמתחצפים להורים עשוי להיות מרגיז, אבל וכחנות קשורה לדחייה חזקה של לחץ חברתי מחוץ לבית. במילים אחרות, אוטונמיה בבית מטפחת אוטונמיה חברתית. המחקר מראה כי ילדים זקוקים למערכת יחסים המשלבת מריבות עם ההורים, כיוון שזה עוזר להם ללמוד כיצד לעמוד על שלהם.
 

אף אחד אינו מושלם

אף אחד אינו מושלם אז אל תענו את עצמכם עם רף ציפיות מוגזם. על פי מחקר שפורסם בשנת 2011 בכתב העת Personality and Individual Differences, הורים שחושבים שהחברה מצפה מהם להיות מושלמים ולגדל ילדים מושלמים, עשויים למצוא את עצמם לחוצים הרבה יותר ומגדלים את ילדיהם בחוסר ביטחון.

הכירו את הילדים שלכם

כולם חושבים שהם יודעים מהי הדרך הטובה ביותר לגדל את הילדים, אבל מתברר שהורות זה לא עניין של חוקיות וזה לא מגיע במידה ONE SIZE. מה שכן, הורים שמתאימים את סגנון ההורות שלהם לאישיות הילד, תורמים לעיצוב ילד פחות חרד ופחות מדוכא מילדים שגדלים לפי תכתיבים נוקשים. כך עולה ממחקר שפורסם באוגוסט 2011 ב-Journal of Abnormal Child Psychology. יש ילדים, במיוחד אלה עם בעיות ויסות רגשות, שאולי זקוקים לעזרה נוספת מאמא ואבא, אבל ככלל, הניסיון של הורים להפגין שליטה מוחלטת על עיצוב הילד, יכול רק לקלקל. המפתח, הוא מעורבות ותמיכה על בסיס הצעדים שהילד בוחר לעשות.

משפחה
מקור תמונה: herjua, Shutterstock

 

 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.