print header

צום קל - אפשרות בריאה לעבור את יום כיפור!


"וְהָיְתָה לָכֶם, לְחֻקַּת עוֹלָם: בַּחודֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בֶּעָשׂוֹר לַחודֶשׁ תְּעַנּוּ אֶת-נַפְשותֵיכֶם, וְכָל-מְלָאכָה לא תַעֲשׂוּ--הָאֶזְרָח, וְהַגֵּר הַגָּר בְּתוֹכְכֶם. כִּי-בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם, לְטַהֵר אֶתְכֶם: מִכל, חַטאתֵיכֶם, לִפְנֵי ה', תִּטְהָרוּ."

יום כיפור הוא יום צום ותענית, מועד מקראי שנחשב ליום הקדוש ביותר בשנה ליהדות. מטרתו של יום כיפור היא לענות את הגוף כתנאי לכפרה על חטאינו, כמו גם ללמוד להשתחרר ממגבלות החומר ולהתרכז בעבודה הרוחנית. במסגרת יום זה, חלים עלינו איסורים שונים, כאשר הבולטים בהם הם איסור מלאכה ואיסור אכצום קלילה ושתייה. במקביל, אנו מצווים לקיום חשבון נפש ותפילה.

אחת הברכות השגורות סביב מועד זה היא "צום קל", אך האם מידת הקושי אינה נגזרת מחייבת?

רבים האנשים שמאמינים כי אם היה מובטח להם כי הצום יהיה קל, הם היו מצליחים לקיים את מצוות היום כלומר, להשתחרר ממגבלות החומר ולהתפנות אל חשבון נפש אמיתי. אך האם צום קל הוא אפשרי? 

במהלך הצום, הגוף שלנו נכנס ל"סטרס" - רמת הסוכר בדם יורדת וכתוצאה מכך מקורות האנרגיה העיקריים לתאי המוח ומערכות העצבים אינם זמינים. הגוף נאלץ להשתמש במאגרי השומן לצורכי אנרגיה, אך פעולה זו עשויה לגרום לחומציות יתר שמפרה את האיזון הטבעי של הגוף ותגרום לתופעות לוואי של חולשה, עייפות, כאבי ראש, צרבת, הגברת האולקוס וסחרחורות. העובדה כי הגוף אינו מקבל נוזלים, גורמת לירידה בנפח הדם, מה שמקשה על פעילות תקינה של הגוף וגורמת לתחושה של חולשה כללית. יותר משהגוף נזקק למזון, הוא זועק לנוזלים! המחסור בנוזלים מחייב את הגוף לפעול כמו בשעת חירום ולתעדף את מעט הנוזלים שנשארו ברשותו, תוך שהוא מתעל אותם רק לאברים החיוניים, על חשבון איברים אחרים (כמו ידיים ורגליים), מה שעשוי לגרום בסופו של דבר לנזקים בריאותיים.

כמובן שאין מטרתו של האמור כאן לשכנע אותנו לא לצום, אלא לדון בשאלה האם ניתן לעבור את הצום באופן כזה בו העינוי ביום כיפור לא יותיר אחריו עינוי לכל השנה.

בעוד שלרובינו גוף בריא המסוגל "לסבול" ליממה אחת, הרי שיש כאלה שנמצאים בקבוצות סיכון שונות - עבורם, לא רק שהצום רחוק מלהיות קל, הוא עשוי אף להיות מסוכן מאוד.  

מי נמצא בקבוצת סיכון?

1. חולי סוכרת שנוטלים תרופות להורדת רמת הסוכר בגוף.

2. נשים יולדות.

3. נשים מניקות עלולות לסבול מפגיעה בהפרשת החלב.

4. חולים הסובלים מיתר לחץ דם.

5. חולי לב.

6. אנשים המטופלים בתרופות באופן קבוע, ובעיקר קשישים.

7. חולים במחלות כליות, כבד ודרכי הנשימה.

מלבדם, גם אנשים שנמצאים בשמירת משקל עשויים להיות קבוצת סיכון. אומנם הם לא מסכנים את בריאותם, אך הם כן גורמים ל"סטרס" של הגוף ולהפרת האיזון המטאבולי, דבר שעשוי לגרום לתופעות הפוכות משמירת משקל; תופעת אכילת היתר בארוחה המפסקת, לא רק מעמיסה על הגוף קלוריות מיותרות שהוא אינו זקוק להן, כיוון שרמת הפעילות הפיזית ביממה זו נמוכה, אלא בעיקר פוגעת ביכולת העיכול, מה שעשוי לגרום להשמנה. וכשבתום הצום, אנו חוזרים לפטם עצמנו בכל טוב כדי לפצות את הגוף ואת הנפש, נדמה כי דווקא אז מתחיל העינוי האמיתי של הגוף.

עינוי הגוף

אם חלמתם להתעורר עם בטן שטוחה אחרי יום כיפור והופתעתם לגלות במקום זה בטן נפוחה וכבדה, כעת אתם מבינים למה. אבל רגע לפני שאתם נכנסים לפאניקה, חשוב שתדעו כי יש אפשרות לעבור את הצום בקלות, תוך שמירה על הבריאות.

הרפואה האלטרנטיבית שמתבססת על צמחי מרפא ותוספי תזונה, מציעה פתרון!

לא רק בניסיון להקל על תחושת הרעב והחולשה הנלווים לתענית,  אלא גם בשמירה על איזון מערכת העיכול והמערכת החיסונית. צמחי המרפא המיועדים להבטיח צום קל, לא פוגמים בבחירה לצום, אלא מפקחים עליה, כך שלא יווצר נזק מצטבר.

כיוון שהצום עשוי להותיר את רובינו, ובפרט אנשים מקבוצות הסיכון, תשושים, נטולי אנרגיה ובמקרים חריגים עלול לגרום גם לאשפוז וצורך בטיפול, הרי שצמחי המרפא מהווים פיתרון נוח ויעיל, המבטיח תמיכה מירבית במהלך הצום והתאוששות מהירה אחריו.

כאשר אנו מברכים זה את זה ב"צום קל" או כאשר בסוף הצום אנו שואלים זה את זה "איך היה?" האם אין אנו מביעים משאלת לב? מדגישים צורך בסיסי מובהק שהעינוי של הגוף, יהיה במידה סבירה?

חשבון נפש אינו מחוייב להתקיים בתנאים קשים ומזיקים. כפרה על חטאים אינה מחוייבת להיות עינוי מצטבר. אם תכליתו של יום כיפור היא הדגשת הרוח, הרי שאם נהיה מכוונים ומרוכזים לעשות זאת, מבלי לפנטז על אוכל או להחזיק את הבטן המקרקרת או הראש המסתחרר, ייתכן כי נגיע לרמה גבוהה יותר של תשובה!

 

לצום קל בדרך הטבעית - לחצו כאן!
 

ליקטה וכתבה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.