print header

הקשר בין צילומי הרנטגן לסרטן בלוטת התריס

למרות ששכיחות סוגי סרטן רבים נמצאת בירידה, סרטן בלוטת התריס הוא סוג סרטן שנמצא בעלייה וגדל בהתמדה, במיוחד בקרב נשים. מדוע תחנת הכוח ההורמונלית, דוקא היא עומדת בחזית מחלת הסרטן?

מספר מקרי סרטן בלוטת התריס הוכפל ואף יותר מכך מאז שנת 1970. סרטן בלוטת התריס הוא אחד מסוגי הסרטן שיורדים נמוך מתחת לרדאר, לפעמים אפילו עשרות שנים. מסיבה זו, לתפוס אותו מוקדם זה דבר קריטי.

זה פלא גדול שבלוטה זעירה עם אחריות גדולה כל כך תיכשל בכך שהיא מקום מחסה לסרטן קטלני. בלוטת התריס היא הנהג שאחראי על המנוע של הגוף: היא מייצרת את הורמונים תירוקסין ותריודוטירונין, המשפיעים על קצב המטבוליזם בגוף. תפקידם לקבוע את קצב המטבוליזם הכללי של הגוף, והם משפיעים על קצב הגדילה והתפקוד של מערכות רבות בגוף, ומפקחת על פעילות הורמונים קריטיים אחרים המיוצרים במקומות שונים. כאשר כמות הורמון בלוטת התריס אינה מאוזנת (כמות גדולה של הורמון זה גורמת ליתר פעילות של בלוטת התריס, בעוד כמות קטנה של הורמון זה גורמת לתת-פעילות בלוטת התריס) היא יכולה לזרוע הרס רב בגוף.

לבלוטת התריס צורה של פרפר והיא נמצאת בצוואר, משני צדי קנה הנשימה מתחת לגרוגרת וממש מתחת לעור. כ-5% מהנשים ו-1% מהגברים עם תזונה נאותה של יוד (מרכיב חיוני לבריאות בלוטת התריס) יש בליטות קטנות של רקמות על בלוטת התריס שנקראות גושי בלוטת התריס. לרוב, גושים אלה לא מהווים בעיה. למעשה, רוב האנשים יפתחו גוש בבלוטת התריס עד גיל 60.

בלוטת התריס

עם זאת, כמה מהגושים האלה עשויים להיות סרטניים, למרות שבדרך כלל אינם מהווים סכנת חיים. כמה מחקרים הראו כי גושים סרטניים הם ממצא נפוץ בקרב ניתוחים שלאחר המוות שנערכו על אנשים שמתו מסיבות אחרות. הדבר מרמז כי סרטן בלוטת התריס יכול להימצא אצל הרבה אנשים, אבל זה לא הופך אותו לקטלני. אך לא לכל הגושים הסרטניים יש את המזג הנוח הזה. זו הסיבה מדוע השכיחות הגדלה מטרידה.

מדוע סרטן בלוטת התריס בעלייה?
לא ברור מהו אותו גורם שמגדיל את אבחנת סרטן בלוטת התריס. הדעה כיום היא שהעלייה באבחנת סרטן בלוטת התריס היא עקב שיפור טכנולוגיית האיבחון שהפכה להיות מדוייקת יותר, כמו טכניקת הדמייה וביופסה, כיוון שהיה קשה לזהות גידולים זעירים. עדיין, יש כמה סיבות להאמין כי גורמים אחרים עשויים להיות מעורבים.

כאשר מספר האנשים שאובחנו עם סרטן בלוטת התריס גדל באופן בלתי מוסבר, הרופאים מנסים לחפש רמזים שיעזרו להסביר את התופעה. סרטן בלוטת התריס שכיח פי 4 בקרב נשים מאשר בקרב גברים, ולכן טבעי שהאצבע תופנה לאסטרוגן (הורמון נשי). בעבר הוצע על ידי מספר מחקרים כי אסטרוגן עשוי לעודד צמיחה של תאים סרטניים בבלוטת התריס, אשר הם בעלי קולטנים עם זיקה מסויימת לאסטרוגן (אסטרוגן מעודד גם גדילה של סוגים מסויימים של סרטן השד).

מעניין לציין כי סרטן בלוטת התריס החל לגדול עם השימוש בצילומי רנטגן. זו היתה תקופה שבה לא רק שקרני הרנטגן היו חזקים יותר, אלא הם היו גם בשימוש במצבים לא ראויים כמו אקנה ודלקת שקדים. הם היו בשימוש גם כדי למדוד את גודל הרגל בחנויות נעליים.

בלוטת התריס, עם זאת, מאוד רגישה לקרינה; החשיפה לקרינה מהווה סיכון גדול ללקות בסרטן בלוטת התריס, במיוחד אם החשיפה התרחשה בילדות. בנוסף, בלוטת התריס יכולה להיות חשופה בטעות, במהלך טיפול במינון גבוהה של קרינה ממוקדת לטיפול בסוגים אחרים של סרטן, במיוחד אם קרניים רדיואקטיביות נכנסות קרוב לאזור בלוטת התריס כמו הצוואר, הראש והחזה.

צילום רנטגן

למרות שכיום צילומי רנטגן לשיניים או לחזה וממוגרפיה משתמשים בקרינה הרבה יותר חלשה, מדענים מודאגים מהעובדה שזה מהווה סכנה לבלוטת התריס. אנשי מקצוע אומרים כי כדי להגן על בלוטת התריס, יש ללבוש מגן בלוטת התריס (ואת הסינר, כאשר הדבר אפשרי), כאשר אלה חוסמים את הקרינה ומגנים על בלוטת התריס. ככלל, ההמלצה היא להגביל את הבדיקות האלה למינימום הנדרש.

גורמי סיכון אחרים לסרטן בלוטת התריס כוללים תנאים תורשתיים וחוסר יוד.

אז בפעם הבאה שאתם עושים צילום רנטגן או ממוגרפיה, אל תתביישו ובקשו את מגן התריס.

יש לכם שאלות בנושא רפואה ובריאות? הכנסו לפורום המומחים החדש שלנו - לחצו כאן!

מקור: http://www.doctoroz.com
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.