print header

אימאל'ה!! עשרת הפוביות הנפוצות ביותר שלנו!

המונח פוביה (בעברית: בעתה) מתאר מצב נפשי של פחד כרוני או מוגזם מאובייקט או מצב כלשהו, המשבש באופן ממשי את חיי הלוקה בו. מקור המילה במילה היוונית φόβος שפירושה: פחד, ובחלק מהמקרים אף שנאה.

פוביות

באופן תאורטי, כמעט כל אובייקט עשוי לגרום לפוביה ספציפית, אולם יש אובייקטים וסיטואציות המועדים יותר לשמש כמושאים של פוביות. וכך, למרות שיש אלפי סוגים של פוביות (הכוללות פוביות כמו פחד מהמספר שמונה, פחד מבלונדיניות, פחד מצעצועים ועוד רבים מוזרים אף יותר), יש מספר פוביות החוזרות שוב ושוב, והן הנפוצות ביותר:

1. ארכנופוביה - פחד מעכבישים

פוביות

פוביה זו היא פחד מעכבישים ושאר החרקים במשפחתם, כולל למשל העקרב. זוהי צורה של זואופוביה (פחד מחיות), והיא אולי הפחד הנפוץ ביותר. ארכנופוביה יותר נפוצה אצל נשים מאשר גברים. אנשים עם ארכנופוביה מפחדים לעיתים קרובות אף להכנס למקום בו עלולים להיות עכבישים, כמו מחסן ישן ומלא טחב.

וכשמסתכלים על עכבישים, בכנות, חבר'ה, אפשר להאשים אותם?

2. אופידיאופוביה - פחד מנחשים

פוביות

עוד צורה של זואופוביה, פחד מנחשים הוא נפוץ מאוד. כמו העכביש, מדובר פה בחיה ארסית אשר עלולה להיות עוינת ויכולה להתחבא במקומות קטנים ולהפתיע אותנו. אין פלא שהסיטואציה הזו מפחידה רבים. חוקרים רבים סבורים שפחד זה הוא סממן אבלוציוני שגררנו איתנו לעידן המודרני.

אחרים סבורים כי הפחד מנחשים מתועד בתרבות שלנו, הרי הנחש הוא שפיתה את חוה ובגללו גורשנו מגן עדן ועתה צריכים לשבת בפקקי הבוקר.

3. אקרופוביה - פחד מגבהים

פוביות

שלא במפתיע, אחד מהפחדים הנפוצים ביותר הוא הפחד מגבהים. זהו פחד אשר לעיתים קרובות יכול להשפיע על הסובל פיזית ולגרום לו סחרחורת עזה. אנשים הסובלים מאקרופוביה עלולים לקבל התקף פאניקה כשימצאו עצמם בגובה רב.

חוקרים זה זמן מה מתווכחים על הגורם לפחד זה. חלקם סבורים כי מקור הפחד באירוע טראומתי בילדות המערב נפילה. האירוע, גם אם לא נזכור אותו, מהדהד בתת המודע שלנו וגורם לפחד עז כשאנו נמצאים בגובה רב. לעומתם, חוקרים אחרים סבורים כי הפחד מגובה הוא ביולוגי ונחלק על ידי כל החיות.

אכן, ניסוי ה'צוק הויזואלי' המפורסם, בו נותנים לתינוקות לזחול על רצפה עד שהם מגיעים ל'צוק' (בעצם, יש כיסוי זכוכית, אך לתינוק זה נראה כאילו הגיע לקצה צוק). התינוקות כמעט תמיד עוצרים בצוק ולא ממשיכים, הוכחה לכך שאנו נולדים עם פחד זה? אולי, אך ממצא זה אינו מסביר מדוע איננו כולנו סובלים מאקרופוביה.

4. אגורפוביה - פחד ממקומות פתוחים/צפופים, ומצבים שקשה להמלט מהם

פוביות

אגורפוביה היא פחד שהרבה יותר קשה לחיות איתו מאשר כל הקודמים. הסובלים עלולים לפתח פחד עז ממקומות פתוחים כגון אצדיונים או אפילו כר דשא. הם עלולים לפחד ממקומות הומים, מלאים באנשים, כמו קניון למשל. או שהם עלולים לפחד גם מסיטואציות מהם קשה להם להמלט באופן מיידי, כמו פקק תנועה.

אגורפובים קיצוניים עשויים להסתגר בביתם ולסרב לצאת ממנו לעולם. הם מפחדים מהעולם שבחוץ ומהאנשים המאכלסים אותו. הדבר מקשה עליהם מאוד לחיות חיים נורמליים, כל שכן להכיר בן/בת זוג ולהקים משפחה.

5. סינופוביה - פחד מכלבים

פוביות

תאמינו או לא, הפחד מכלבים הוא נפוץ מאוד, ולמעשה אחד מהנפוצים ביותר. אך בשונה מרוב הפוביות, רוב החוקרים סבורים כי פוביה מכלבים איננה טבעית, אלא נוצרת מאיזושהי חוויה טראומתית בילדות המוקדמת, בין גילאי 2-5. אם מכלב מאיים או אפילו מנשיכה אמיתית או התקפה על ידי כלב.

סביר להניח שברוב המקרים פשוט מדובר בזאטוט הנבהל מכלב גדול הנובח או זז בצורה הנתפסת בעיני הילד כמאיימת, הזיכרון משתרש בתת המודע ומתפתח שם, והילד גדל עם פחד מידידו הטוב ביותר של האדם. לא נורא, יש גם חתולים.

6. אסטראפוביה - פחד מברקים ורעמים

פוביות

ידועה גם כ - ברונטופוביה או טוניטרופוביה, אסטראפוביה היא בעיקר פחד מרעמים, ולעיתים גם מברקים. זוהי אחת מהפוביות אשר אותה חולקים בני אדם וגם חיות, מי שראה את כלבו נכנס להתקף פאניקה ובורח מתחת למיטה בעת סופת רעמים, יסכים עם קביעה זו.

אנשים הסובלים מאסטראפוביה עלולים להכנס להתקף פאניקה בזמן סופת רעמים, גם אם הם יודעים שאינם בסכנה ממשית. ההתקף עלול להתבטא ברעידות, בכי, הזעה, קוצר נשימה, וקצב לב דוהר. רבים מהם יחפשו מקום קטן וסגור בבית להתחבא בו, כמו ארון או מרתף.

7. טריפאנופוביה - פחד מזריקות

פוביות

אין ספק שכולנו מכירים מישהו החי עם הפחד הזה. וכמו פוביות רבות, הפוביה הזו יכולה להמשיך שנים ללא טיפול, משום שהלוקים בה נמנעים מכל מצב המערב זריקה. אלה הסובלים ממנה בצורה קיצונית אף עלולים להמנע מחיסונים נחוצים, ולכן היא יכולה אף להיות מסוכנת לשלומם ובריאותם.

פסיכולוגים מעריכים כי כ10% מהאוכלוסיה סובלת מצורה כלשהי של טריפאנופוביה. שוב, החוקרים חלוקים בדעתם אם הסיבה הינה אבולציונית/ביולוגית או פסיכולוגית. אלה המצדדים בצד הביולוגי משערים כי הפחד מלהידקר הציל רבים מאבותינו, שכן לא היה להם אז חומר מחטא ודקירה בגופם לעיתים קרובות המיתה אותם.

אלה המצדדים בצד הפסיכולוגי טוענים שזהו פחד מחדירה, אנו פוחדים בצורה לא הגיונית מכך שיש חור בגופנו, שעצם זר נכנס לתוכנו, וכשהחור נשאר פתוח, וכך מאיים על שלמות הגוף שלנו.

8. פוביות חברתיות

פוביות

אין שם בלטינית לפוביה הזו. היא מתקיימת במאות צורות שונות. זהו פחד ממצבים חברתיים, וכולנו חווינו אותו באיזושהי רמה. זה יכול להתבטא כפחד מקהל, פחד מסיטואציות מביכות, פחד מאנשים כועסים או פחד שאנשים לא יאהבו אותנו. אך במקרים של הסובלים מפוביה, רמת הפחד הינה גבוהה במיוחד, עד כדי כך שהסובלים עלולים, כמו האגורפוב, להסתגר בביתם ולהמנע ממקומות, אירועים ואנשים, מפחד שיקבלו התקף פאניקה משתק.

9. פטרומרהנופוביה - פחד ממעוף

פוביות

בימינו נדיר שאדם עובר את כל חייו מבלי לעלות על מטוס לפחות פעם אחת. חלקנו עלינו על מטוס פעמים רבות בחיינו, ועל טיסות ארוכות של שעות על שעות (מי לא זוכר את הפעם שנתקע בין שני תיירים שמנים ולא הצליח לקום לשירותים במשך שש שעות, או שזה קרה רק לי?).

אנשים עם פטרומרהנופוביה יקבלו התקף חרדה מהמחשבה לעלות על מטוס, ומחשבות על כך שמכונת המתכת כבדת המשקל הזו תסייר איתם באוויר מכניסה אותם לרמות חדשות של פחד. הדרך לטפל בכך היא על ידי חשיפה הדרגתית לסביבת המטוס בלי לחץ הטיסה מספר פעמים, ואז טיסות קצרות במיוחד, עד שהאדם מתגבר על הפחד שלו.

10. מיסופוביה - פחד מחיידקים או לכלוך

פוביות

מיסופוביה, בדומה לפחד מטיסה, גם היא פחד מודרני אשר הולך ונעשה נפוץ יותר. היא משפיעה יותר על נשים מאשר גברים ומקושרת לעיתים קרובות למחלה הפסיכולוגית OCD, או אובססיביות-קומפולסיביות, בה האדם מותקף על ידי שורה של מחשבות דוקרות ומציקות והוא חייב לפתור אותן על ידי התנהגויות מסוימות, או שלא יוכל להפסיק את תחושות החרדה המציפות אותו. לדוגמא, אדם הסובל מבעיה זו עשוי להיות מותקף במחשבות על כמה שידיו מלוכלכות ומלאות חיידקים, וכך יפצח בניקוי יסודי עד כדי זוב דם, רק אז יפסיקו המחשבות על ידיו. זוהי מחלה קשה מאוד לעיתים ומצריכה טיפול פסיכולוגי כדי להתמודד איתה.

טיפול

ישנן מספר דרכים לטפל בפוביות. וחלקן אפשר לבצע גם ללא התערבות פסיכולוג או פסיכיאטר. אך יש להתקדם מאוד בזהירות ולקרוא היטב על הנושא, שלא לגרום לאדם נזק נוסף.

1. הקהיה שיטתית - האדם נחשף בהדרגה ובאיטיות לגירוי המפחיד אותו, מנושא מאוד מופשט לדבר עצמו. לדוגמא, במקרה של הסובלים מפחד מעכבישים, הם יכולים להתחיל בציור פשוט של עכביש, להמשיך לעכביש מפלסטיק, לעכביש בוידאו, להיות בחדר עם עכביש הנעול בתוך קופסא, ולבסוף לבסוף להחזיק עכביש. זוהי השיטה הנפוצה ביותר והיא רשמה אחוזי הצלחה גבוהים.

2. הצפה פתאומית - שיטה הפוכה מהקהיה שיטתית, בה האדם נחשף בבת אחת למושא הפחד שלו. לדוגמא אדם המפחד ממקומות פתוחים נלקח בהפתעה לחוף הים.

3. דמיון מודרך - שימוש בדמיון מודרך על מנת להכנס למצב של רגיעה ותוך כדי התהליך להתמודד עם הגירויים המפחידים.

כדי ללמוד עוד על דמיון מודרך, לחצו כאן.

מקור: דותן בידרמן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.