print header

5 אתגרי 30 יום שישנו לכם את החיים תוך חודש אחד

  ייתכן שגם אתם, כמו רבים אחרים, התחלתם את השנה האזרחית החדשה עם הבטחה שתפסיקו לעשות דבר מה או שתתחילו לעשות יותר משהו מסוים אחר. מאז עבר כבר חודש, וכעת הגיע הזמן לשאול את עצמכם – האם התמדתם בהבטחתכם? אם התשובה היא לא, אנחנו יכולים לשער מה הסיבה לכך: אתם פשוט לא הצלחתם לסגל לעצמכם עדיין את ההרגל החדש שרציתם להחיל בחייכם. חוקרים כבר הראו שכדי שהרגל מסוים ישתרש בנו, עלינו להתמיד בו למשך 21 ימים – לא פחות. משמעות הדבר היא שאם תצליחו להתמיד בהתנהגות מסוימת למשך חודש שלם, סביר להניח שתמשיכו בה גם אחרי אותו חודש מבלי להתאמץ. נשמע כמו משהו שהייתם רוצים לעשות? אם כן, אתם מוזמנים לקחת חלק באחד או כמה מבין 5 "אתגרי ה-30 יום" הבאים, שיעזרו לכם לשנות את חייכם לטובה תוך חודש אחד בלבד. גם אם לא תתמידו בהרגלים האלה אחרי חודש, אין ספק שהם יעשו לכם רק טוב, אז פשוט בחרו לכם אתגר ולכו איתו מהיום למשך 30 הימים הקרובים.
 

1. אתגר ניקוי רעלים דיגיטלי

גם אתם מעבירים שעות על גבי שעות בגלילת עמודים ברשתות החברתיות, ואף מגיעים לרמה שזה מונע מכם לישון כמו שצריך בלילה כשאתם נשאבים לכך עד השעות הקטנות בחוסר רצון אמיתי לעשות זאת? דעו לכם שכמות התוכן האדירה שהרשתות החברתיות מציעות לכם היא ממכרת, וכדי להיפטר מהדחף לצרוך עוד ועוד תמונות, סרטונים וסטטוסים שלא באמת מעניינים אתכם, עליכם להיגמל מכך ממש כמו מסם.
אתגרי 30 יום: אישה משתמשת בסמארטפון במיטה
גם אם אתם לא מרגישים כך בדיוק, דעו לכם שהרשתות החברתיות עלולות להזיק לחייכם בשלל דרכים – הן פוגעות במערכות היחסים שלכם, גורמות לכם לסבול מתחושת בדידות ובאופן כללי פוגמות ברמת האושר שלכם, לכן מומלץ מאוד ללכת על האתגר הבא - כדי לזכות בחיים טובים יותר. לא צריך להתנתק באופן מוחלט מהרשתות החברתיות, מכיוון שאין ספק שיש בהן גם כמה דברים חיוביים - כמו האפשרות לשמור על קשר עם אנשים שאתם אוהבים - אך כדי להיגמל מההתמכרות אליהן, נסו את אחד או כמה מהדברים הבאים והתמידו בהם למשך 30 יום:
 • הסירו את אפליקציות הרשתות החברתיות מהסמארטפון, והתחברו אליהן אך ורק דרך המחשב.
 • הגבילו את משך הזמן שאתם מעבירים מול אפליקציות או אתרי הרשתות החברתיות, למשך חצי שעה בלבד במשך היום.
 • אל תתחברו כלל לרשתות חברתיות בזמן העבודה או כשאתם בבית, אלא רק במהלך הזמן שאתם נמצאים בין לבין מקומות ומשימות, למשל כשאתם נוסעים בתחבורה ציבורית.
אחרי חודש שבו תשתמשו כך ברשתות חברתיות, מובטח לכם שתישנו טוב יותר, תהיו פחות לחוצים, ואולי אפילו תמצאו דרכים חדשות לנצל את הזמן הפנוי שלכם כך שלא תרצו כלל לחזור לאופן שבו השתמשתם ברשתות האלו קודם לכן.

2. אתגר שתיית מים

מים זה דבר שאנחנו לוקחים לפעמים כמובן מאליו - זאת כמובן אלא אם אנחנו חיים במקום שבו הם קיימים בשפע. המים חשובים לחיינו כמעט יותר מכל דבר אחר, אך גם אם איננו נמצאים בסכנה בשל מחסור בהם, עדיין אנחנו יכולים לסבול מבעיות שונות אם איננו צורכים מהם מספיק. 
אתגרי 30 יום: אישה שותה מים
על פי ההנחיות החדשות של ארגון הבריאות העולמי, על אדם לשתות מים פשוט מתי שהוא חש צמא, ואין כמות מסוימת של כוסות שעלינו לגמוע מדי יום, כפי שהאמנו עד לא מזמן. עם זאת, כשמזג האוויר מתחמם או אם אנחנו עושים פעילות גופנית, עלינו לשתות יותר מאשר בדרך כלל, וכך גם אם אנחנו חולים או סובלים מבעיות בריאותיות שמחמירות אם לא שותים מספיק, כמו למשל אבנים בכליות.
 
מתברר עם זאת ששתייה מרובה מסייעת גם הרבה מעבר לכך, כשהיא יכולה לגרום לעור שלנו להיראות רענן יותר, היא מסייעת לרדת במשקל ואף תורמת לשינה טובה יותר בלילה. לכן כל אחד צריך לשתות כמה שיותר, אך כמובן במידה, שכן יש לזכור את הסכנה מפני הרעלת מים.
 
אם אתם מעוניינים ללכת על האתגר הזה למשך 30 יום או יותר, נסו את הטיפים הבאים למהלך החודש הבא:
 • דאגו לקחת איתכם בקבוק מים לכל מקום ולשתות מעט ממנו בכל פעם שאתם נתקלים או נזכרים בו.
 • הכינו לעצמכם מים בטעמים שיגרמו לכם ליהנות יותר מהשתייה.
 • שתו מים חמימים ולא קרים – יש לכך לא מעט יתרונות בריאותיים, כשבה בעת לשתיית מים קרים יש לא מעט חסרונות.
 • הדבר הכי חשוב – במהלך החודש הזה שתו אך ורק מים, וכך באמת תוכלו להרגיש בהבדל בחייכם אחריו.

3. אתגר מעשה טוב אחד ביום

ספק שיהיה לכם דבר מה רע להגיד על האתגר הזה, בו אתם מתחייבים לבצע מעשה טוב אחד ביום למשך 30 יום. על ידי כך אתם תעזרו לא רק לאחרים להרגיש ולחיות טוב יותר, אלא תסייעו גם לעצמכם, בזכות שחרור הורמונים בגופכם שיחזקו את תחושת האושר שלכם. כמו כן, תזכו בעזרתו לתחושת הערכה עצמית גבוהה יותר, תלמדו כיצד להעריך את הדברים הקטנים שיש לכם בחיים ותפחיתו את רמות החרדה והלחץ שלכם.
אתגרי 30 יום: איש נותן כסף למחוסר בית
המעשים שתבצעו לא צריכים להיות עצומים ואפילו לא חייבים להיות ידועים לאף אחד – הדבר החשוב ביותר הוא שאתם תדעו שעשיתם מעשה טוב קטן שיצר שינוי בעולם באופן חיובי. הנה כמה דוגמאות למעשים טובים שתוכלו לעשות:
 • שלמו על כוס קפה או ארוחה של מישהו אחר בבית קפה, או קנו מזון לאדם חסר בית.
 • תרמו חפץ מסוים שברשותכם, כמו בגדים או צעצועים, או אפילו רכשו דבר מה רק על מנת לתרום אותו.
 • צרו קשר ודברו עם אדם שאתם מכירים ושאתם יודעים שסובל מבדידות, כמו קרוב משפחה קשיש או אפילו שכן שכזה.
 • שלחו פרחים לאדם אהוב או אפו עבורו עוגה.
 • עזרו למישהו לבצע מטלה או משימה שהוא מתקשה בה – זה יכול להיות גם לילדים שלכם.
 • התנדבו למשך שעה או שעתיים – להתנדבות יש לא מעט יתרונות עבור המוח שלכם
 • תרמו לצדקה את העודף שנשאר לכם מהקניות.
 • הביאו מאפים בבוקר למשרד עבור כל עמיתיכם לעבודה.
כפי שאתם מבינים, האפשרויות כאן הן אינסופיות, והן לא תמיד צריכות לעלות לכם הרבה או לדרוש זמן רב. רק דאגו לעשות דבר אחד טוב ביום, ובסוף החודש שאלו את עצמכם איך אתם מרגישים. אם אתם חשים מאושרים יותר, המשיכו כך ואל תוותרו על ההרגשה הנהדרת של עשיית מעשים טובים.

4. כתיבת יומן

בדרך כלל אנחנו חושבים על "כתיבת יומן" כמעין פעילות שמומלצת לנערים, ואנחנו רואים בכך בעיקר דרך ליצירת זיכרונות שכיף לקרוא בהם בעתיד, אחרי ששכחנו איך זה להיות צעירים ומה עברנו בנעורינו. אך האמת היא שזו לא המטרה העיקרית של כתיבת יומן; הפעולה הזו למעשה יכולה לסייע לנו גם לעשות סדר בדברים שקורים לנו בחיים, ולהבין את הרגשות שאנו חווים ושלא היינו יכולים להביע במילים לולא היינו כותבים אותם. 
אתגרי 30 יום: יומן
בנוסף, כשאנחנו נתקלים בבעיות שונות בחיינו שאיננו מוצאים להן פתרון, כתיבתן על גבי דף נייר יכולה לעזור לנו לחשוב עליהן בצורה שונה, וכך גם על הפתרונות האפשריים להן. קריאת הדברים שכתבנו לאורך זמן גם יכולה לתת לנו נקודת מבט אובייקטיבית בנוגע לדפוסי התנהגות או חשיבה שיש לנו, ואף מסוגלת להראות לנו מה באמת עושה אותנו מאושרים. לבסוף, הפעולה הזו יכולה גם להיחשב כמעין מדיטציה, כשכתיבת יומן היא למעשה פעילות מיינדפולנס, שמחייבת אותנו לחוות את המציאות העכשווית שלנו כפי שהיא ולחשוב עליה. 
 
ההמלצה שלנו היא לרכוש מחברת או יומן ופשוט לכתוב בהם מדי ערב - כמו שהיינו עושים פעם - אולם תוכלו לערוך זאת גם מול קובץ וורד במחשב, ואפילו בבלוג או ברשת חברתית כזו או אחרת אם זה רצונכם. למעשה, יש גם יתרונות אפשריים לשיתוף המחשבות והחוויות שלכם ברשתכך שתוכלו לנצל את הפלטפורמות האלה לטובת המטרה הזו ולהפיק מכך עוד דברים טובים. אך שימו לב שאם אתם מרגישים שכתיבה שכזו מונעת מכם להיות כנים עם עצמכם או גורמת לכם לחשוב יותר על הלייקים והתגובות שתקבלו מאשר על התועלת שלה בעצמה, עדיף שתעשו זאת באופן אישי ופרטי יותר.

5. אתגר חיסכון

כל אחד היה רוצה שיהיה ברשותו יותר כסף, ולא משנה כמה ממון יש ברשתונו, תמיד נרצה יותר. זה חלק מהטבע שלנו וקשה מאוד להילחם בכך, אך בהחלט אפשר לספק את הצורך הזה גם מבלי לדרוש תוספת שכר או לחפש עבודה שבה נרוויח יותר. הדרך לכך מתחילה בחיסכון, וזה אמנם די מובן מאליו, אך לא כולם יודעים איך לעשות את זה כמו שצריך, ומעט מדי אנשים מבינים עד כמה ההשפעה של זה יכולה להיות מרחיקת לכת.
אתגרי 30 יום: חזיר קופת חיסכון על מטבעות
כדי לחסוך באופן כללי, עליכם ללמוד אילו חלופות יש לכם לדברים שאתם מוציאים עליהם בלאו הכי, אולם משלמים תמורתם הרבה שלא לצורך, ואת זה אתם יכולים לעשות בעזרת טבלת החיסכון להוצאות החודשיות שתגלו כאןאך גם אם לא תחפשו באופן פעיל כיצד לחסוך יותר, אתגר החיסכון שלנו יוכל לסייע לכם לחסוך 465 שקל בדיוק מדי חודש, כמעט מבלי להתאמץ יותר מדי.
 
כל מה שעליכם לעשות זה לשים קצת כסף בצד בכל יום; ביום הראשון שקל אחד, ביום השני 2 שקלים, ביום השלישי 3 שקלים, וכך הלאה והלאה עד שתגיעו ליום ה-30, בו תשימו בצד 30 שקלים. בסוף החודש תגלו ששמתם בצד 465 שקלים, בהם תוכלו להשתמש לכל מטרה שנדרשת לכם – פינוק עצמי קטן או תוספת לחיסכון ארוך טווח. 
 
אך למה להפסיק כאן? אם תתמידו כך למשך שנה שלמה תחסכו לעצמכם 5,580 שקלים! הסכום הזה יכול להספיק לחופשה שלמה בת שבוע בחו"ל עבור אדם אחד, וכך למעשה תוכלו לאפשר לעצמכם לצאת לחופשה מבלי להרגיש שזוהי הוצאה מיותרת – כי הרי אתם משתמשים כאן בכסף ששמתם בצד במיוחד בשבילה. כמובן שתוכלו להשתמש בחיסכון הקטן שלכם בכל דרך אחרת שתבחרו, אך אין ספק שהאתגר הזה די פשוט, לא מצריך הרבה, ובסופו של דבר יכול לעשות הבדל גדול בכיסכם.

בחרו אתגר ולכו איתו עד הסוף

לא משנה איזה אתגר תבחרו מבין אלו שהצגנו בפניכם, כל אחד מהם יוכל לשנות את חייכם לטובה, והמשותף לכולם זה שהם לא דורשים מכם שום משאב מיוחד ויקר מדי והם לא גוזלים מכם זמן רב. אתם גם לא חייבים לספר לאף אחד שאתם עושים את אחד האתגרים האלה, ולמעשה עדיף שכך, מכיוון שאם תספרו עליהם אתם תחוו תחושה שתיתן לכם את האשליה כאילו שכבר השלמתם אותם - לכן נסו לשמור אותם בסוד, לפחות עד שתסיימו איתם.
 
התחייבו לעצמכם – ורק לעצמכם – לסיים את 30 היום הבאים תוך שעשיתם את אחד האתגרים האלה ושיפרתם את עצמכם ואת חייכם. בסוף אותם 30 ימים תחליטו האם ברצונכם להמשיך או לא והאם לספר לאחרים את מה שאתם עושים או לא. אנחנו מבטיחים לכם שהחיים שלכם לא יראו אותו דבר אחריהם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.