print header

רשתות חברתיות והזוגיות שלכם: השפעות שליליות וחיוביות וטיפים כיצד לנהוג בהן כדי לחזק את הקשר הזוגי

 אין שום טעם להתכחש לכך: הרשתות החברתיות השונות, כדוגמת פייסבוק, איסנטגרם, טוויטר, טלגרם, וואטסאפ ודומיהן – ממלאות חלק נכבד מהחיים כמעט של כולנו, והן משמשות אותנו ביומיום ללא מעט דברים. בין יתר ההשפעות וההשלכות השונות שיש לעובדה הזו של החיים שלנו, אחת המשמעותיות שיש לשים לב אליה היא השפעת הרשתות החברתיות על הזוגיות שלנו. כך למשל, תוצאותיו של מחקר שנערך בשנת 2013 בקרב 205 משתמשי פייסבוק, הצביעו על קשר בין רמות גבוהות של שימוש ברשת החברתית לבין השלכות שליליות על מערכת היחסים, וכן על עלייה בעימותים הזוגיים הנסובים סביב נושא זה. במחקר אחר משנת 2009 התגלה כי ישנו קשר בין שימוש בפייסבוק לבין עלייה בתחושות הקנאה שיש בין בני זוג. אז מה ברשתות החברתיות יכול להזיק, במידה כה רחבה, לקשר ארוך הטווח שלנו עם אהובי ליבנו? כיצד אפשר להימנע מן ההשלכות הקשות האלו? והאם הרשתות החברתיות יכולות להביא גם דברים טובים לקשר שלכם עם בני זוגכם, ולא רק לגרום לצרות? על כל זאת ועוד בכתבה שלפניכם.

רשתות חברתיות וזוגיות: סימון לב באפליקציית פייסבוק

השפעות שליליות של רשתות חברתיות על זוגיות

כפי שניתן להבין מתוצאות המחקרים שהבאנו כאן, לרשתות חברתיות עלולות להיות לא מעט השפעות שליליות ובעייתיות על מערכת היחסים שלכם עם בני זוגכם, וזה לא משנה אם שניכם משתמשים בהן או רק אחד מכם. אלו הן כמה מההשפעות הבלתי חיוביות שלהן שכדאי לכם לשים לב אליהן: 

1. יוצרות ציפיות בלתי מציאותיות לגבי איך זוגיות צריכה להיראות

אחד המאפיינים הפחות חיוביים שאפשר להצביע עליהם ברשתות חברתיות הוא שהן גורמות לאנשים לנסות ולהראות רק צד אחד ומאוד מסוים שלהם – לא את הצד האמיתי, אלא את זה שייתפס כחיובי וכמוצלח ביותר על ידי אחרים. בהתאם לכך, זוגות רבים מנסים לייצר ברשתות החברתיות מצג של זוגיות מושלמת ומביאים לשם את עצמם רק ברגעים הכי "זוהרים" שלהם ביחד. היחשפות לפרסומים שכאלו גורמת אצלנו להיווצרות ציפיות בלתי מציאותיות לגבי הזוגיות שלנו, וההשוואה של הקשר הזוגי שלנו לקשר של אחרים, המתעצמת בעקבות היותנו חלק מן הרשת החברתית, יכולה להיות הרסנית ולגרום לחיכוכים מתמידים עם בני זוגנו.

2. גורמות לנו להפוך ל"מפקחים צמודים" של בני הזוג שלנו

כאשר לנו ולבני זוגנו יש פרופילים נפרדים ברשתות החברתיות, זה נורמלי לרצות להציץ מדי פעם בפרופיל של אהובינו כדי לראות מה התחדש, התעדכן והשתנה שם. עם זאת, אצל רבים עלולה להפוך הנטייה הזו לאובססיה של ממש, והם יחלו לתפקד כ"מפקחים צמודים" של בני זוגם – הם יבלשו בקפדנות אחר מעשיהם, יעירו להם על כל צעד שלהם ברשת החברתית, ידרשו מהם לפעול בצורה שונה וכדומה. מקרים שכאלו יכולים לייצר לא רק חיכוך ביניכם לבין בני זוגכם, אלא ממש להוביל למשבר אמון חריף.

רשתות חברתיות וזוגיות: זוג עיניים שבאישוניהם הלוגו של פייסבוק

3. מאפשרת לנו להתחמק מאחריות ו"לבגוד" ביתר קלות

מן הצד השני של משבר האמון שעלולות לגרום הרשתות החברתיות לזוגיות שלנו, עומדת האפשרות שניתנת לנו להכיר דרכן אנשים זרים וחדשים, ובלי לשים לב אפילו - לגלוש איתם למקומות שאינם נחשבים לבגידה במלוא מובן המילה, אך כן יכולים להעיב על הזוגיות שלנו אם יתגלו. פלירטוטים אקראיים ובלתי מזיקים שהופכים לשיחות אל תוך הלילה עם אנשים שאנחנו לא מכירים, ושיתוף תמונות פרטיות או חושפניות מדי איתם – כל אלו קורים לרבים הנסחפים לקשרים חדשים בתוך הרשת החברתית, ובדרך מגלים שהם איבדו את הזוגיות הקבועה, האמיתית והחשובה באמת שלהם.   

4. גורמות לנו לאבד ריכוז בבני הזוג שלנו

ההתמכרות ללייקים, לשיתופים, לתגובות ולהתעדכנות תמידית במעשיהם של מכרינו ברשתות החברתיות אינה זרה כיום לרובנו, והיא אינה נחלתם של צעירים בלבד, אלא גם של לא מעט מבוגרים. אנחנו מעריכים שרבים מכם כבר מצאו את בני זוגם שולחים עיניים אל הרשת החברתית האהובה עליהם בזמן שדיברתם איתם, ואף בוהים בפרסומים בה במקום להקשיב לכם; סביר להניח שגם אתם נתפסתם לא פעם כך על ידי בני זוגכם. איבוד הריכוז בעולם האמיתי לטובת הרשתות החברתיות יכול להשפיע לרעה על מערכת היחסים שלכם, ולגרום לכם להיות פחות ופחות קשובים האחד לשנייה.

רשתות חברתיות וזוגיות: זוג יושב בבית קפה בזמן שהבעל שקוע בטלפון הנייד שלו

טיפים כיצד להימנע מההשפעות הללו בזוגיות שלכם

ההשפעות השליליות של הרשתות החברתיות על הזוגיות שלכם, כפי שציינו עד עתה, הן לא בהכרח היחידות - וסביר להניח שאתם יכולים למצוא עוד לא מעט נקודות שבהן ההתעסקות ברשת החברתית עוררה חיכוך ביניכם לבין בני זוגכם. עם זאת, זו אינה גזרת גורל וגם לא אומר שעליכם לנטוש לחלוטין את הרשתות החברתיות כדי להימנע מבעיות בזוגיות. כל מה שעליכם לעשות הוא לנהוג באחריות, על פי הטיפים הבאים, בכל מה שקשור לרשתות הללו:

1. חשבו פעמיים לפני שאתם מעלים משהו ואל תכבסו את הלכלוך בחוץ

ריבים עם בני הזוג, כעסים שיש לכם האחד כלפי השנייה או אפילו מצבים שבהם אתם חושבים על פרידה זמנית או קבועה - כל אלו יכולים להיות מאוד מתסכלים ולגרום לכם לרצות לפרוק הכל בפני מישהו שיסייע לכם בהתמודדות. עם זאת, הדבר האחרון שמומלץ לעשות הוא לכבס את הכביסה המלוכלכת של הזוגיות שלכם ברשתות החברתיות – מכיוון שנקיטה בשיטת פעולה שכזאת סביר כי לא רק שלא תפתור את הבעיות ביניכם, אלא רק תלבה את האש ותגרום להתרחקות נוספת. חשבו פעמיים על כל מה שאתם מעלים לרשת החברתית, בעיקר כשהוא קשור לזוגיות הפרטית והאינטימית שלכם, כי כל דבר שתפרסמו שם - אפילו אם תמחקו אותו אחרי זמן קצר – יכול להיות מתועד, להסתובב ברחבי הרשת ולהגיע אל הציבור הרחב ואל אנשים שאתם ממש לא רוצים שישימו עין על מה שמתחולל בין כותלי ביתכם ונשמתכם.

בנוסף, אם הילדים שלכם נמצאים באותן רשתות חברתיות כמוכם, כל פרסום שכזה בו אתם מוציאים את הכביסה הזוגית המלוכלכת שלכם החוצה, יכול להגיע אליהם ולפגוע בהם פי כמה. לכן, ברגעי משבר חפשו עזרה אישית מבני משפחה קרובים, חברים טובים או אנשי מקצוע – אך בשום אופן אל תעשו זאת בצורה פומבית ברשתות החברתיות. כמו כן היו זהירים גם בפרסומים שלכם בקבוצות סגורות, אפילו אם מדובר בקבוצה המובלת על ידי מומחה, ושקלו גם את הדברים שאתם רושמים שם.  

2. ודאו שאתם משאירים את מערכת היחסים שלכם בעולם האמיתי

בנוסף כמובן להשארת הריבים, המחלוקות הזוגיות והקשיים מחוץ לעולם הרשתות החברתיות, מומלץ גם לשמור את מרבית התקשורת האישית ביניכם לבין בני זוגכם מחוץ לתחום זה. אמנם לתקשורת זוגית דרך הרשתות החברתיות יכולות להיות יתרונות - אך כפי שכנראה התחלתם את הקשר בינכם לפני שנים רבות בעולם האמיתי, עוד לפני שהרשתות החברתיות הומצאו והפכו לחלק מהותי מחיינו, כך אתם גם צריכים להותיר את רובו בו. אל תתפתו להפוך את השיח ברשתות החברתיות לערוץ התקשורת העיקרי שלכם, במקום לקיים שיחות זוגיות פנים מול פנים או דרך הטלפון, ובשום אופן אל תוותרו על היציאות, הבילויים הזוגיים ושאר הדרכים שבהן חיזקתם ותמשיכו לחזק את הקשר ביניכם - כאלו שנטועות עמוק בעולם האמיתי ולא תחומות לזירה הדיגיטלית הקרה.

כשמערכת היחסים הזוגית שלכם נותרת לכל אורכה בעולם האמיתי אתם מפתחים יכולת חשובה של הבחנה והפרדה; אתם יכולים לנהל חיים שלמים ועצמאיים דרך הרשתות החברתיות, אך בכל הקשור לזוגיות עליכם לדעת כיצד להחזיק את עצמכם קשורים בקשר אמיתי, כנה ולא מדומה, ולהתמודד האחד עם השנייה ללא התיווך של הרשת וללא הצורך לבדוק תמיד את הסטטוסים של אחרים.

רשתות חברתיות וזוגיות: זוג מחובק בתחנת רכבת, מתבונן זה בזה

3. קבעו כללים לשימוש ברשתות חברתיות עם בני זוגכם

כפי שכבר הבהרנו לכם קודם לכן, מחקרים רבים מראים שתחושות של קנאה בזוגיות מועצמות עקב השימוש התכוף שלנו ברשתות חברתיות, כשהנגישות אל המידע האחד של השנייה הופכת את היכולת שלנו לעקוב אחר כל צעד של בני זוגנו לקלה הרבה יותר. בנוסף גם תפיסות שונות של התנהלות נכונה ברשת החברתית יכולה ליצור מתחים בינינו ובין בני זוגנו, כשלא תמיד נבין מדוע הם פרסמו דבר מה, מדוע הם עשו לייק לפרסום שבעינינו לא מצא חן או למה הם תייגו אותנו בתגובה מסוימת או בתמונה לא מחמיאה.

לכן, חשוב מאוד ליישר קו, לשוחח זה עם זאת (פנים מול פנים, לא ברשת – ראו סעיף 2) ולקבוע מראש כללים להתנהגות הזוגית שלנו ברשתות החברתיות. בשיחה כנה שכזו תשאלו האחד את השנייה שאלות כמו:

  • "מה לדעתך היא התנהגות הולמת ברשת החברתית הזו והזו?"
  • "מה אסור בשום אופן לפרסם שם?"
  • "איך מתנהגים בכל מה שקשור ללייקים, לתגובות, לתיוגים ולשאר המאפיינים של הפעילות ברשתות החברתיות?"
  • "כמה זמן ביום נכון לדעתך להשקיע בבניית הפרופיל ברשת החברתית ובפעילות בה?"

היו פתוחים מאוד בכל הנושאים הללו, ספקו תשובות, הגיעו להסכמות וקבעו חוקים משותפים לפעילות הזו שלא תפרו.

כך רשתות חברתיות יכולות לחזק את הקשר שלכם

אמנם עד עתה סקרנו את ההשפעות השליליות של הרשתות החברתיות על הזוגיות של רבים מאיתנו המשתמשים בהן, וכן הבאנו בפניכם טיפים כיצד להימנע מהבעיות שהן יוצרות, אך כדאי לדעת שהן מגלמות בתוכן גם אפשרות אחרת - לחיזוק הקשר, להידוק היחסים ולהגברת האהבה ביניכם לבין בני זוגכם. כיצד זה יתכן? עיינו ביתרונות שמביאות הרשתות החברתיות לקשרים זוגיים ותגלו:

1. מקלות עליכם להראות את ההערכה שלכם לבני זוגכם

בעזרת הרשתות החברתיות הרבה יותר קל לכם להפגין את הערכתכם לבני זוגכם ואת גאוותכם בהם, במקרים שבהם הפרגון מגיע להם: כשהם הצליחו במימוש פרויקט מסוים הקרוב לליבם, כשהם קיבלו קידום במקום עבודתם, השתדרגו במשרה חדשה או עשו כל דבר אחר שמאפשר לכם להתגאות בו וגם לפרגן להם. יחד עם זאת, זכרו להיות רגישים ולהתייעץ עם בני זוגכם טרם אתם מפרסמים את הישגיהם ברשתות החברתיות, כדי שלא ייווצר מצב שבו ניסיון הפרגון הפומבי שלכם יהפך ללא נעים עבורם או אף יגרום למחלוקת ביניכם.

2. מאפשרות לכם להמשיך ולתקשר גם בזמנים עמוסים של היום

בעולם של ימינו, לרבים מאיתנו יש סדר יום תובעני, צפוף ועמוס מאוד – אנו יוצאים מוקדם מן הבית בבוקר וחוזרים מאוחר בערב, ולרוב עושים זאת בנפרד מבני זוגנו, שגם להם יכולה להיות שגרה קדחתנית שכזו. כמובן שבמהלך היום ניתן וכדאי לתקשר עימם באמצעות שיחות טלפון, אך גם תיוג שלהם בתגובה לתמונה מצחיקה או מרגשת שראיתם ברשת החברתית, או לחלופין שליחת אימוג'י או סטיקר דרך אפליקציית המסרים של הרשת - כל אלו יכולים לחזק את התקשורת ביניכם במהלך היום, ולעשות לכם ולהם נעים בלב בין כל המטלות, המשימות והעבודות שיש לבצע.

רשתות חברתיות וזוגיות: זוג בובות דובים יושבות עם סמארטפונים שעליהם פתוחה אפליקציית וואטסאפ כשלב גדול תלוי מאחוריהם

3. יכולות לעזור לכם בבניית והשבת אמון הדדי

הזכרנו כאן קודם לכן כי אחד החסרונות של רשתות חברתיות טמון בכך שהן יכולות לגרום לכם לעקוב באובססיביות אחרי כל פעולה של בני זוגכם ולהפוך לחשדנים כלפיהם, כמו גם הם כלפיכם. אך זה לא חייב להיות רק כך – לשקיפות שיש ברשתות חברתיות יכולות להיות גם השלכות חיוביות על הזוגיות שלכם. באמצעות הרשתות הללו אתם יכולים לעדכן בקלות את בני זוגכם היכן אתם נמצאים, לחשוף בפניהם חוויות חיוביות מעברכם הרחוק שבהן הם לא היו שותפים ולהשיב את האמון ההדדי שיש ביניכם, אפילו אם הוא נשחק במהלך השנים.  

4. עוזרות לייצר יומן זוגי ולזכור אירועים משותפים

היום, בעידן הצילום הדיגיטלי, פחות ופחות אנשים מפתחים תמונות סטילס, אלבומי התמונות הזוגיים והמשפחתיים שהיו כה נפוצים בעבר הולכים ונעלמים, וכמעט שלא תמצאו אדם אחד שמצלם סרטוני וידאו במסרטה מיוחדת. הכל מתועד ונשמר בטלפון הסלולרי שלנו, אך המקום הטוב ביותר לעשות סדר בכל אותם תיעודים וזיכרונות נמצא ברשתות החברתיות – שיכולות להפוך עבורכם למקום שבו תעצבו לעצמכם יומן זוגי, שלא רק יחשוף בפני מכריכם את הבילויים הזוגיים וההנאות המשותפות שלכם, אלא גם יאפשר לכם לעיין בהם בעצמכם וליהנות ביחד מן הזיכרונות המשותפים שאתם צוברים.  

רשתות חברתיות וזוגיות: זוג מביט בסמארטפון ומחייך

מקור תמונה: Stephen McCulloch

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.