print header

11 טיפים לשימוש בכלים השונים של פייסבוק

 אין ספק שפייסבוק, האתר שפרץ לחיינו לפני קצת יותר מעשור בסך הכל, שינה את דרכי התקשורת שלנו עם חברינו, מכרינו ועם העולם בכלל. לאחרונה חצתה פייסבוק את רף 2 מיליארד המשתמשים ומדובר באחת מהרשתות החברתיות הגדולות והמשפיעות הקיימות כיום, לכן שווה לדעת קצת יותר על דרכי השימוש בה ומגוון הכלים שהיא מציעה לנו. אז גם אם אתם יודעים כבר טוב מאוד כיצד לכתוב פוסט, לעשות לייק ולשתף תכנים, אולי תתפלאו לשמוע שישנם עוד כמה תכונות ואפשרויות שהוספו לפייסבוק ובהחלט שווה לכם להכיר - לכן אנו נביא פה בפניכם 11 מהן ונסביר כיצד להשתמש בהם. 

 
טיפים לשימוש בפייסבוק: גלישה לאתר פייסבוק
 

1. שמרו פוסטים לקריאה מאוחרת

נתקלתם בפוסט שהופיע באוסף החדשות (ה-feed) שלכם, הוא נראה לכם מעניין ואתם רוצים לקרוא אותו ולהתעמק בו, אך למרבה הצער אתם ממש עסוקים כרגע והפוסט ארוך מאוד... מה תעשו במצב שכזה? כדי לעזור לכם, פייסבוק השיקה את האפשרות לסמן פוסטים ל"שמירה", פעולה שמאפשרת לכם לחזור בקלות ובמהירות לפוסטים שצדו את עיניכם ורציתם לקרוא לעומק, וכן גם לפוסטים שכבר קראתם אך רציתם לשמור עבור שימוש מאוחר יותר או קריאה נוספת.

כך תעשו זאת:

א. גשו אל הפוסט שברצונכם לשמור ולחצו עם העכבר על שלוש הנקודות המופיעות בצדו השמאלי העליון של הפוסט.

ב. בתפריט שייפתח בפניכם בחרו ב-"שמור את הפוסט" (או "שמור את הוידאו/קישור, בהתאם לסוג התוכן אותו אתם מעוניינים לשמור).

טיפים לשימוש בפייסבוק: שמירת פוסט

ג. הפוסט ששמרתם יופיע תחת האפשרות "שמורים", אותה תוכלו למצוא בתפריט הראשי שלצד אוסף החדשות שלכם, תחת הקטגוריה "גלה". לחצו על אפשרות זאת ותוכלו לראות את רשימת כל הפוסטים ששמרתם.

טייפים לשימוש בפייסבוק: קטגוריית ``שמורים``

2. הפסיקו את הנגינה האוטומטית של סרטוני וידאו

בעת שאתם גוללים את אוסף החדשות שלכם מטה, הסרטונים המופיעים בו מתחילים להתנגן ולהשמיע צלילים באופן אוטומטי, גם מבלי שלחצתם על כפתור "נגן". אם חשבתם שמדובר בגזירת גורל ולא ניתן לעצור את הניגון האוטומטי המטריד הזה, חישבו שוב, כי בקלות ניתן להגדיר את הפסקתו כליל. 

כך תעשו זאת:

א. גשו להגדרות חשבון הפייסבוק שלכם.

טיפים לשימוש בפייסבוק: גישה להגדרות

ב. בתפריט ההגדרות בחרו באפשרות "סרטונים".

ג. בהגדרות הווידאו שיופיעו בפניכם, גשו לקטגוריה "סרטון בהפעלה אוטומטית" והעבירו את הגדרתה למצב "כבוי".

טיפים לשימוש בפייסבוק: כיבוי נגינת סרטון בהפעלה אוטומטית

3 .הפסיקו לעקוב אחר אנשים מבלי לבטל את החברות עימם

הפייסבוק הפך בשנים האחרונות למקום שבו כולם נמצאים, ובתחומו אתם יכולים לעקוב אחר הפעילות של רבים מחבריכם ומכריכם. אך לעיתים, - מותר להודות בכך - ישנם כמה חברי פייסבוק שאתם לא מתעניינים במעשיהם, ומעדיפים לראות כמה שפחות, או אף לא לראות כלל, מהדברים שהם מפרסמים. זה לא שאתם רוצים להסיר את האנשים האלו מרשימת החברים שלכם, אלא רק "להעלים" אותם ואת הפוסטים שלהם מאלו שאתם רואים. תוכלו לעשות זאת בקלות בעזרת הטריק הבא:

כך תעשו זאת:

א. גשו לפרופיל של האדם שאתם רוצים להפסיק לעקוב אחריו.

ב. בסרגל העליון שלצד שמו, עמדו על האפשרות "עקוב" ולחצו עליה.

ג. בסרגל שייפתח בחרו באפשרות "הפסק לעקוב אחר...". לחצו עליה ולא תראו עוד פרסומים מאותו אדם באוסף החדשות שלכם.

טיפים לשימוש בפייסבוק: הפסקת מעקב אחר אנשים

4. צפו ביומן של כל הפעילויות שעשיתם בפייסבוק

בעולם של היום, שבו רבים מאיתנו משתמשים בפייסבוק מדי יום ביומו, אנחנו מבצעים בו פעולות רבות מספור: נותנים "לייקים" ומגיבים לפוסטים של חברים, משתפים פוסטים ותכנים כאלו ואחרים, כותבים ומפרסמים דברים בעצמנו ועוד ועוד. מרוב פעילויות שכאלו, לא תמיד אנחנו זוכרים מה עשינו, וכאשר אנו רוצים לחזור לאותם דברים שעשינו להם "לייק" או שיתפנו, אנחנו כבר מתחילים לאבד את עקבותינו. כדי שנוכל להיזכר ביתר קלות בפעילות הרבה שלנו ונהיה מסוגלים לעקוב אחריה, הומצא "יומן הפעילויות" שאליו תוכלו לגשת על מנת לצפות בכל פעולותיכם בפייסבוק. 

כך תעשו זאת:

א. היכנסו לפרופיל שלכם.

ב. לצד שמכם, תופיע האפשרות "הצג יומן פעילות". לחצו אליה והגיעו אל היומן המדובר.

טיפים לפייסבוק: הצגת יומן פעילויות
ג. בתפריט הצדדי של היומן תוכלו לסנן את הפעילויות השונות על פי סוגן: פוסטים, לייקים, תמונות, שיתופים ועוד.

5. כתבו פוסטים שיופיעו על רקע ססגוני

אם עד לא מזמן היינו יכולים לכתוב פוסטים פשוטים בפייסבוק רק באותו פורמט מוכר של כתב שחור על רקע לבן, כיום אנחנו כבר לא צריכים להסתפק רק בכך. פייסבוק פתחה בפנינו מספר אפשרויות לכתיבת פוסטים על רקעים צבעוניים וססגוניים, שיכולים להפוך כל פוסט לחגיגה ולתת לדברים שאנו רוצים לומר צבע אחר. 

כך תעשו זאת:

א. לחצו על תיבת הטקסט "על מה אתה חושב" לכתיבת סטטוס, וחלון הכתיבה ייפתח בפניכם.

ב. מתחת לתיבת הטקסט עצמה יופיע תפריט קטן המציג מספר ריבועים ציבעוניים בזה אחר זה. בתוך כל ריבוע ישנה דוגמה לרקע איתו אתם יכולים לקשט את הפוסט שלכם.

טיפים לשימוש בפייסבוק: כתיבת סטטוס על רקע צבעוני
ג. אם תלחצו על אחד הריבועים, הרקע המופיע בו יתפוס את מקומו בשדה כתיבת הסטטוס, ועל גביו תוכלו להקליד את הפוסט שלכם.
ד. בנוסף תוכלו באמצעות חלון זה להוסיף לסטטוס שלכם אייקונים שונים, תמונות וסרטונים, וכן לקבוע היכן הוא יתפרסם - האם רק באוסף חדשות (ניוז-פיד) שלכם, או גם באפשרות "סיפורים" שלכם. 
 

6. החליטו בעצמכם אילו התראות תקבלו מהפייסבוק ואילו לא

ההתראות שאנו מקבלים מהפייסבוק יכולות להיות דבר נחמד ומועיל, אך לעיתים גם מעיק ומעמיס, במיוחד אם אנו מקבלים יותר מדי מהן. שלל ההתראות, כמו הזמנות שונות למשחקים וירטואליים, התראות על ימי הולדת של כל חבר בפייסבוק, פוסטים שהתפרסמו בקבוצות שאנו לא מתעניינים בהן - כל אלו ועוד יכולים להוות מטרד לא קטן. אז כיצד תחסמו את ההתראות הללו ותשלטו במה שאתם מקבלים מהפייסבוק שלכם? בקלות.

כך תעשו זאת:

א. גשו ל"הגדרות" ובחרו באפשרות "התראות".

ב. בתפריט הפנימי בחרו באפשרות "בפייסבוק".

טיפים לשימוש בפייסבוק: עריכת התראות בפייסבוק

ג. באמצעות ההגדרות שייפתחו בפניכם תוכלו לשלוט בהתראות שאתם מקבלים. כך למשל, ניתן לכבות את אפשרות קבלת ההתראות על ימי הולדת.

טיפים לשימוש בפייסבוק: כיבוי הגדרת התראות לימי הולדת
ד. אם אתם מעוניינים להפסיק לקבל התראות מקבוצות מסוימות בהן אתם חברים, עשו זאת על ידי לחיצה על האפשרות "ערוך" שלצד קטגוריית "פעילות בקבוצות", ורשימת הקבוצות שאתם משתתפים בהן תעלה. בעזרת הרשימה הזו תוכלו לבטל את ההתראות מהקבוצות הלא רצויות.

7. הסתירו פוסטים מאנשים מסוימים

לעיתים אנו רוצים לפרסם פוסט, אך לא מעוניינים שכלל חברי הפייסבוק שלנו יצפו בו. לגיטימי שיהיו לנו עניינים פרטיים שאנו רוצים לשמור רק בין החברים הקרובים שלנו, ושנבקש לפרסם בפייסבוק לעיניהם בלבד. הנה הדרך הקלה והפשוטה ביותר לעשות זאת.

כך תעשו זאת:

א. כאשר אתם כותבים פוסט בשדה כתיבת הפוסטים, לחצו על האפשרות "חברים", המופיעה בחלק התחתון של החלונית, לצד ההגדרה כי הפוסט שלכם יופיע בניוז פיד שלכם. עשו זאת טרם אתם מפרסמים את הפוסט.

ב. בתפריט שיופיע בפניכם בחרו באפשרות "חברים פרט ל...".

טיפים לשימוש בפייסבוק: הגדרת סטטוס שרק חברים מסוימים יכולים לראות

ג. בחלון שיקפוץ בפניכם, תוכלו לסמן אילו מבין חברי הפייסבוק שלכם לא יוכלו לראות את הסטטוס שאתם כותבים לאחר פרסומו. לחיצה על "שמירת שינויים" תשמור את ההגדרות ותציג את הסטטוס רק לחברים שלא חסמתם מהם את הצפייה.

8. היזכרו באירועי עבר מרגשים באמצעות אפשרות "זיכרונות"

אם יש לכם ותק של יותר משנה בפייסבוק, אתם ודאי תשמחו להיזכר בכמה וכמה דברים שפרסמתם בשנים שעברו - בייחוד באותם רגעים יפים שחלקתם עם חברים או משפחה והעליתם לרשת החברתית. לשם כך שחררה פייסבוק את האפשרות "ביום הזה", המאפשרת לכם לצפות בפוסטים שהעליתם או תויגתם בהם ביום הנוכחי בשנים שעברו, ואפילו לפרסמם מחדש, אם כך רצונכם.

כך תעשו זאת:

א. גשו לאפשרות "זיכרונות", המופיעה בתפריט הראשי תחת הקטגוריה "גלה" (לחצו על "הצג עוד" אם אינכם רואים אותה), והיכנסו אליה.

טיפים לשימוש בפייסבוק: אפשרות ``זיכרונות``


ב. גללו בין הפוסטים השונים המופיעים בעמוד זה והיזכרו להנאתכם. אם ישנו פוסט מהעבר שאתם מעוניינים לשתף מחדש, לחצו על כפתור "שתף" המופיע תחתיו, ותוכלו לפרסמו שנית בתוך מסגרת שתבהיר כי מדובר בזיכרון מהעבר.

9חיסמו אנשים שאתם לא רוצים שייצרו עמכם קשר

לעיתים ישנם אנשים שאנחנו רוצים להימנע לחלוטין מהאפשרות שהם ייצרו עמנו קשר, בכל צורה שהיא, באמצעות הפייסבוק. אם זה מכיוון שהפרופיל שלהם נראה לנו חשוד, אם מכיוון שאלו אנשים המטרידים אותנו מסיבה כזאת או אחרת, ואפילו אם אלו סתם חברים שהסתכסכנו עימם ואיננו מעוניינים עוד בקשר איתם. במקרים שכאלו, אפשר לחסום אותם לגמרי מלהגיע אלינו באמצעות האתר.

כך תעשו זאת:

א. גשו אל הפרופיל של האדם שאתם רוצים לחסום.

ב. בסרגל המופיע מול שמו של האדם, לחצו על הכפתור השמאלי ביותר, המסומן בשלוש נקודות.

ג. בתפריט שנפתח בפניכם בחרו באפשרות "חסום".

טיפים לשימוש בפייסבוק: חסימת אנשים מליצור קשר בפייסבוק

ד. קראו את ההודעה המפרטת את הפעילויות שהאדם אותו אתם חוסמים יהיה מנוע מלעשות, ואם אתם רוצים שכל אלו אכן יתממשו, לחצו על "אישור".

10. הוסיפו כמה משפטים אישיים על עצמכם בחלק הביוגרפי של הפרופיל שלכם

פייסבוק הפך לאחרונה להרבה יותר מרשת חברתית, והוא נהיה גם אתר הכרויות ואפילו אתר למציאת עבודה, בו כל אחד יכול לראות את היסטוריית המגורים או ההיסטוריה התעסוקתית שלנו דרך הפרופיל האישי. אם אתם רוצים להוסיף לפרופיל שלכם ולפרטים הביוגרפיים אודתכם כמה מילים או פרטים שיתארו אתכם ואת מהותכם בקצרה, תוכלו לעשות את זה דרך אפשרות זאת.

כך תעשו זאת:

א. גשו אל עמוד הפרופיל שלכם, שבחלקו הימני מופיעים הפרטים הביוגרפיים שלכם. תחת השדה העליון "בקצרה", שמופיע מעל הפרטים, תוכלו לרשום כמה מילים על עצמכם (שימו לב שלשם כך עומדים לרשותכם 101 תווים בלבד, אז היו קצרים ותמציתיים). 

ג. לחצו על כפתור "שמור" שמתחת לשדה זה, והדברים שכתבתם יישמרו ויופיעו באזור הפרטים הביוגרפיים שלכם תחת "בקצרה".

טיפים לשימוש בפייסבוק: הוספת טקסט קצר לפרטים הביוגרפיים שלכם

11. צרו וארגנו אירועים

זוכרים איך היינו מארגנים פעם אירועים, כדוגמת מסיבות או מפגשים עם חברים? היינו צריכים לנהל רישומים ביומן שלנו, להתקשר לכל המוזמנים ולנסות לתאם עימם זמן מתאים, לרוץ בין האחד לשני ולוודא שכולם זוכרים את האירוע ושהם אכן מתכוונים להגיע. בימינו, הפייסבוק הפך את הכל לפשוט ונוח יותר, והוא חוסך לנו את המאמץ והזיעה שבארגון האירוע. דרך הרשת החברתית אתם יכולים לייצר עמוד אירוע, להזמין אליו בקלות ובמהירות את כל החברים שלכם ולארגן את כל שאר הדברים: הרישומים, אישורי ההגעה והתזכורות ופייסבוק כבר ינהל אותם עבורכם.

כך תעשו זאת:

א. היכנסו אל האפשרות "אירועים" בתפריט הראשי.

ב. לחצו על הכפתור "+צור אירוע", המופיע בחלק התחתון של תפריט האפשרויות.

ג. תוכלו לבחור בין "צור אירוע פרטי", המתייחס לאירועים שרק החברים שלכם בפייסבוק יוכלו לראות ולהיות מוזמנים אליהם, לבין "צור אירוע ציבורי", המתייחס לאירועים שכל משתמש בפייסבוק יוכל לראות את פרטיהם, גם אם אינכם חברים שלו. מומלץ לרוב לבחור ב"אירוע פרטי", כדי שרק החברים שלכם יוכלו להיות חשופים אליו, ולא כל שאר משתמשי הרשת החברתית.

טיפים לשימוש בפייסבוק: יצירת אירוע

ד. לאחר הבחירה בסוג האירוע, תחלו ביצירתו. בחרו שם לאירוע והזינו את מיקומו, תאריך קיומו ושעת התחלתו וסיומו; כמו כן תוכלו להוסיף תיאור קצר אודותיו ואף לבחור תמונה שתתנוסס בראש העמוד. לסיום לחצו על כפתור "צור אירוע", כדי ליצור את דף האירוע הרשמי.

טיפים לשימוש בפייסבוק: יצירת אירוע
ה. בדף האירוע עצמו תוכלו לבחור אילו מחבריכם להזמין אליו – לחצו על כפתור "הזמן", לחצו על "בחר חברים", והחלו לסמן מתוך רשימת אנשי הקשר שלכם את החברים  שברצונכם להזמין לאירוע. בסיום לחצו על "שלח הזמנות", והפייסבוק ינתב את הזמנות האירוע אל החברים שלכם, שיוכלו לאשר שיגיעו או לחלופין, לסמן כי לא יוכלו להגיע.

עתה כשאתם מכירים את כל הטיפים והאפשרויות המגוונות עליהן הסברנו בכתבה, אנו ממליצים לכם להיכנס לפייסבוק שלכם, לנסות אותם בעצמכם וליהנות מהם!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.