print header

מדריך לשימוש בכלי ה"לייב" וה"סטורי" של פייסבוק

את פייסבוק – הרשת החברתית הנפוצה בעולם שכמעט לכולנו יש בה פרופיל - רובנו מכירים כמקום שבו מפרסמים סטטוסים ומעלים תמונות או סרטוני וידאו שצילמנו, שעליהם אנחנו מקבלים לייקים ושיתופים מחברים. אך כדאי שתדעו שלאחרונה המצב הזה השתנה; שני כלים נוספים, ה"לייב" (Live) וה"סטורי" (Story), עומדים כעת לרשותנו והם מביאים איתם שינוי מרענן למגוון האפשרויות שפייסבוק מציעה לנו. אז אם טרם יצא לכם להכיר את ה"לייב" וה"סטורי", שמאפשרים לכם לעדכן ולשתף את חבריכם בצורה מקורית ושונה ממה שהתרגלתם אליה עד כה – אתם מוזמנים לקרוא את הכתבה הבאה, שתעשה לכם סדר ותלמד אתכם כיצד תוכלו להשתמש בכלים הללו.

לחצו כאן להסבר על כלי ה"לייב" וכיצד להשתמש בו

לחצו כאן להסבר על כלי ה"סטורי" וכיצד להשתמש בו

מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: מסך טלפון סלולרי שעליו מופעלת אפליקציית פייסבוק
 

 

 

מהו ה"לייב" של פייסבוק וכיצד ניתן להשתמש בו?

כלי ה"לייב" של פייסבוק מאפשר לכם לשדר את חייכם בשידור ישיר אל חבריכם דרך הרשת החברתית. מה זה בעצם אומר? אם עד עתה כשרציתם לשתף את החברים בכך שאתם באירוע כלשהו, נניח בהופעה או בכנס, או כשסתם רציתם לפנות אליהם בקולכם ובתמונתכם – נהגתם לצלם סרטון ואז להעלות אותו אל הפייסבוק, כיום אתם יכולים פשוט להדליק את מצלמת הרשת שלכם או את מצלמת הטלפון הנייד, ולהתחיל לשדר אל העולם דרך הפייסבוק בזמן אמת, כך שהחברים שלכם יוכלו לצפות בכם – גם באותו הרגע, וגם בשלב מאוחר יותר, אם תרצו בכך. אז כיצד תוכלו להפעיל את האפשרות המלהיבה הזאת? הכנו לכם הסבר מפורט.

כיצד לשדר "לייב" דרך המחשב הנייח או הנייד שלכם

אם אתם מעוניינים לשדר "לייב" מן המחשב שלכם – ודאו ראשית כי מותקנים בו מצלמה ומיקרופון.  לאחר מכן היכנסו אל פייסבוק באמצעות הדפדפן, התחברו אל הפרופיל שלכם ופעלו על פי ההוראות הבאות:

1. לחצו על כפתור "סרטון בשידור חי" המופיע בסרגל העליון שבחלונית עדכון הסטטוס ("על מה אתה חושב") שבראש העמוד.

מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: פתיחת כלי ה"לייב" באתר פייסבוק

2. בפעם הראשונה שתפעילו את האפשרות, פייסבוק יבקש מכם גישה אל המצלמה והמיקרופון שבמחשבכם – תצטרכו לאפשר לו זאת על מנת שתוכלו להתחיל בשידור הלייב. 

מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: נתינת הרשאה לפייסבוק לשימוש במיקרופון ובמצלמת המחשב

3. לאחר האישור יופיע בפניכם מסך שבו תוכלו לקבוע את הגדרות השידור שלכם:

מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: הגדרות שידור "לייב" באתר פייסבוק
במסגרת האפשרויות המוצגות כאן תוכלו להגדיר מאפיינים שונים עבור השידור שלכם:
 • "בחר היכן לפרסם את השידור החי" – בתפריט שמופיע תחת כותרת זאת ניתן לבחור בין שיתוף השידור על ציר הזמן שלכם, ובין שיתופו רק בקבוצה מסוימת או בעמוד של אירוע כלשהו.
 • "ספר משהו על הסרטון הזה בשידור חי" – בשדה זה תוכלו לרשום משהו קצר לחברים שיצפו בשידור ה"לייב" שלכם.
 • "חברים" – אם תלחצו על כפתור זה תוכלו לבחור האם הסרטון שלכם יהיה חשוף לצפייתם של חברי הפייסבוק שלכם בלבד, או לחלופין שיהיה ציבורי, כך שכל משתמש פייסבוק יהיה רשאי לצפות בכם בעודכם משדרים לעולם.
 • "כותרת" – כאן תוכלו לתת כותרת לשידור החי שלכם.

לאחר שהגדרתם את כל הדברים הללו על פי רצונכם ואתם מוכנים "לעלות לשידור", לחצו על כפתור "עבור לשידור חי" שבתחתית החלונית על מנת להתחיל.

4. שדרו ב"לייב" כאוות נפשכם ודעו כי בזמן הזה, החברים שהתחברו אל השידור שלכם דרך הפייסבוק יכולים להגיב לכם באמצעות סימוני לייק וכתיבת תגובות, אותן תראו על גבי המסך באופן מיידי . אם תרצו ליידע את החברים על כך שעליתם לשידור ולהזמין אותם לצפות בכם, לחצו על כפתור "הזמן חברים" שבקצהו הימני התחתון של מסך השידור.

מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: מסך שידור "לייב" באתר פייסבוק

5. כשאתם מעוניינים להפסיק לשדר, לחצו על כפתור "סיום" שבקצה השמאלי התחתון של המסך.

6. בשלב זה, לאחר כשהכיתוב "הסרטון שלך בשידור חי הסתיים" עולה ומאשר כי ירדתם משידור, תוכלו לבחור:

 • אם ברצונכם שה"לייב" שביצעתם זה עתה יישמר על גבי ציר הזמן שלכם, כך שכל מי שייכנס לפרופיל שלכם יוכל לצפות בו ממש כמו בסרטון רגיל שהעליתם לשם - לחצו על כפתור "סיום".
 • אם לעומת זאת אתם לא מעוניינים בשמירת השידור כסרטון על ציר הזמן, לחצו על "מחק את הסרטון" והתיעוד ייעלם מן הפייסבוק לחלוטין. 
מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: מסך סיום שידור "לייב" באתר פייסבוק

כיצד לשדר לייב דרך האפליקציה במכשיר הנייד שלכם

אם יש ברשותכם מכשיר נייד (טלפון סלולרי או מחשב לוח) יש צורך לוודא שמותקנת עליו אפליקציית פייסבוק ואז תוכלו לשדר "לייב" בקלות לפי ההוראות הבאות:

1. לחצו על שורת עדכון הסטטוס ("על מה אתה חושב?") ובתפריט הנגלל שיופיע מתחת לשדה הכתיבה, בחרו באפשרות "עבור לשידור חי".

מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: כניסה למצב "לייב" באפליקציית פייסבוק

2. מסך הגדרות השידור יופיע בפניכם – כאן תוכלו לתת תיאור בכתב לשידור ה"לייב" שאתם עומדים להתחיל ("הוסף תיאור אופציונלי"),  להגדיר את הרשאת הצפייה בו (לחברים בלבד / ציבורי / פרטי) ואפילו להוסיף לשידור שלכם אפקטים מיוחדים, כמו מסיכות או מסגרות דיגיטליות שיולבשו על תמונתכם, באמצעות לחיצה על האייקון אייקון שרביט.

מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: מסך הגדרת שידור "לייב" באפליקציית פייסבוק

3. ברגע שתסיימו את ההכנות לקראת תחילת השידור, לחצו על כפתור "התחל סרטון בשידור חי", ושדרו ב"לייב" כאוות נפשכם, בזמן שחברי הפייסבוק שהתחברו אל השידור שלכם יכולים להגיב ולתת לכם לייקים, אותם תראו על המסך באופן מיידי.

בזמן השידור עצמו נפתחות בפניכם אפשרויות שונות, בהם תוכלו להשתמש על ידי לחיצה על האייקונים המופיעים בסרגל שבתחתית המסך. בין כלי ה"לייב" השונים תוכלו למצוא "הזמנת חברים" (אייקון אייקון הזמנת חברים) שבעזרתו תוכלו להזמין את חבריכם לצפות בשידור שלכם, וכן את אפשרות הוספת התגובה בכתב וזאת על ידי לחיצה על האייקון אייקון תגובה.

מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: מסך שידור "לייב" באפליקציית פייסבוק

4. כשאתם מעוניינים להפסיק לשדר, לחצו על כפתור "סיום" שבקצה הימני התחתון של המסך.

5. בשלב זה, כשהכיתוב "פרסם את הפעלת הסרטון שלך" עולה על המסך תוכלו לבחור בין שתי אפשרויות:

 • אם ברצונכם שה"לייב" שלכם יישמר על ציר הזמן שלכם, כך שכל אחד שייכנס לפרופיל שלכם יוכל לצפות בו ממש כמו סרטון רגיל – לחצו על כפתור "השאר".
 • אם לעומת זאת אתם לא מעוניינים בשמירת הסרטון, לחצו על "בטל ובחרו באפשרות "מחק". 
מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: מסך סיום שידור "לייב" באפליקציית פייסבוק
 

 

 

מהו ה"סטורי" של פייסבוק וכיצד ניתן להשתמש בו?

"סטורי" הוא כלי שנכנס לשימוש בפייסבוק במהלך השנה האחרונה, כשהוא שואב השראה מרשתות חברתיות אחרות - כדוגמת סנאפצ'ט ואינסטגרם. עם זאת, לאחר שילובו בפייסבוק גם משתמשים שלא עשו שימוש באפליקציות אלה מביעים עניין רב באפשרות החדשה הזו, המציעה צורה חדשה של ביטוי עצמי ברשת החברתית, באופן יצירתי ומעודכן יותר. מדובר בכלי שמאפשר לכם לשתף "סטורי" – תמונה, סרטון או אפילו טקסט בלבד – שיימצאו בפרופיל הפייסבוק שלכם למשך 24 שעות בלבד מרגע העלאתם ולאחר מכן ימחק אוטומטית. כך אתם יכולים לעדכן מדי יום את חבריכם באופן מהיר, חדיש ומקורי, מבלי להשאיר "עקבות" על ציר הזמן שלכם ומבלי שיוותר זכר לדברים שפרסמתם ביום שלמחרת. דעו כי פייסבוק הקצו שדה מיוחד ל"סטורי", שבו יופיע כל סטורי שהעליתם, לצד הסטורי שהעלו חבריכם. לחצו על העיגול שמתחתיו שם החבר שהעלה את הסטורי – ותוכלו לראות את כל "הסיפורים" שפרסם אותו אדם באותו יום.

כיצד לייצר סטורי באפליקציית פייסבוק

אמנם את השדה שמציג את הסטורי תוכלו למצוא בכל הגרסאות של הרשת החברתית, אך נכון לעכשיו יצירתם של עדכוני סטורי חדשים אפשרית רק דרך אפליקציית פייסבוק למכשירים ניידים. אם יש ברשותכם מכשיר נייד – טלפון חכם או טאבלט – תוכלו לייצר סטורי בקלות ובמהירות בדרך הבאה:

1. לחצו על כפתור "הוסף" שתחת סרגל "סיפורים" שבראש עמוד הבית שלכם.

מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: כפתור הוספת "סטורי" באפליקציית פייסבוק

2. המצלמה המובנת של האפליקציה תיפתח בפניכם, אך אם תרצו שהסטורי שלכם יכיל רק מלל, לחצו על האפשרות "טקסט" ותועברו למצב כתיבה. אם לחלופין אתם מעוניינים בסטורי שכולל תמונה או סרטון, הישארו במצב "רגיל" והתחילו את הצילום בעזרת לחיצה על הכפתור העגול שבמרכז החלק התחתון של המסך – לחיצה קצרה עליו תספק לכם תמונת סטילס, בעוד שלחיצה ארוכה תתחיל להקליט סרטון וידאו.

3. אם אתם יודעים מראש שאתם רוצים להוסיף לתמונה או לסרטון אפקט מסוים – למשל מסיכה דיגיטלית שתכסה את פניכם או מסגרת משעשעת - תוכלו לעשות זאת כך: טרם ביצוע הצילום, לחצו על האייקון כוונת הסמוך לכפתור הצילום, ואפשרויות אפקטים שונות הקיימות באפליקציה יוצגו בפניכם. האפשרויות הפופולריות והמקוריות ביותר הן:

 • מסכות דיגיטליות – אם תלחצו על אייקון המסכה, תוכלו לבחור מבין מגוון מסכות דיגיטליות, אותן תוכלו "להלביש" על פני המצולם (בין שזה אתם או אנשים אחרים) - כוונו את המצלמה אל הפנים ותראו את התוצאה על גבי המסך טרם הצילום.
מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: תמונה הכוללת מסכה דיגיטלית שנוצרה ב"סטורי" של אפליקציית פייסבוק
 • מסגרות – אם תלחצו על אייקון המסגרת תוכלו לבחור מסגרת דיגיטלית שתופיע סביב התמונה שלכם.

לאחר שבחרתם את האפקט הרצוי, לחצו על כפתור הצילום וצרו את התמונה או הסרטון שברצונכם להפוך לסטורי.

4. גם לאחר הצילום תוכלו להוסיף לסטורי שלכם רכיבים מיוחדים שייהפכו אותו למקושט ומעוטר עוד יותר. הציצו בתפריט העליון שיופיע על המסך, שם יופיעו בפניכם עוד כמה אפשרויות נחמדות:

 • אם תלחצו על אייקון הסטיקר אייקון סטיקר תוכלו להוסיף לכם אייקונים וסמיילים צבעוניים, כמו גם כיתובים מובנים שונים (יום, שעה ומיקום).
 • אם תלחצו על אייקון אייקון כתיבה תוכלו להוסיף כיתוב משלכם על גבי התמונה.
 • אם תלחצו על אייקון  אייקון ציור תוכלו לצייר ולקשקש על התמונה כאוות נפשכם.

את כל הרכיבים השונים שתוסיפו בשלב זה תוכלו למקם על גבי התמונה לפי רצונכם, כשאתם יכולים להזיז אותם ממקום למקום על ידי לחיצה עליהם וגרירתם על גבי המסך אל הנקודה שבה אתם רוצים שהם יהיו בה. בסופו של דבר, כאשר התמונה או הסרטון שלכם מוכנים לפרסום, לחצו על כפתור "הבא" כדי לאשר את פרסומם.

מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: מסך יצירת "סטורי" באפליקציית פייסבוק

5. בשלב זה תועברו למסך אישור פרסום – שם תוכלו לקבוע למי תהיה ההרשאה לצפות בסטורי שאתם מפרסמים:

 • סמנו את אפשרות "הסיפור שלך", והסטורי שלכם יעודכן בסרגל "סיפורים" של כל חברי הפייסבוק שלכם, כשהם יוכלו לצפות בו במשך 24 השעות הקרובות.
 • אם תרצו שהסטורי שלכם יהיה חשוף רק לחברים מסוימים – הורידו את הסימון מה"סיפור שלך" וסמנו במקום זאת את החברים שאתם מעוניינים שיהיו חשופים לסטורי מתוך רשימת החברים שלכם שמופיעה בעמוד זה. 
מדריך לשימוש ב"לייב" ו"סטורי" של פייסבוק: מסך הגדרות פרסום ל"סטורי" באפליקציית פייסבוק
6. לסיום, לחצו על הכפתור הכחול אייקון פרסום שבתחתית העמוד והסטורי שלכם יפורסם. 
בכל יום תוכלו להוסיף כמה סטוריז שאתם רוצים, וחבריכם יוכלו לראות אותם בזה אחר זה – על פי הסדר שבו העליתם אותם, כאשר ילחצו על העיגול הנושא את שמכם בסרגל ה-"סיפורים" שלהם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.