print header

מדריך: כך תוכלו לקבוע מה תראו בדף הבית של הפייסבוק שלכם

פייסבוק, הרשת החברתית הפופולארית בעולם, הפכה עבור רבים מאיתנו למקום בו ניתן להתעדכן בהכל: מה קורה בחייהם של חברינו, מה מתרחש בארץ ובעולם, מה חדש בתחומי עניין שונים שאנו עוסקים בהם ועוד. לפיכך, דף הבית של הרשת החברתית, המכונה גם עמוד החדשות, המקום בו אנו רואים את כל הפוסטים החדשים שהתפרסמו, הפך עבורנו למוקד של קשר עם העולם. אבל דעו לכם כי הקשר הזה הוא מאוד בעייתי במהותו: פייסבוק היא שקובעת מה נראה בעמוד החדשות שלנו וכיצד, והיא עושה זאת באמצעות המנגנון האוטומטי שלה שמפעיל את הרשת החברתית ושולט עליה. פה כבר ודאי עולה אצלכם השאלה: איך המנגנון הזה בכלל עובד והאם יש דרך לשלוט בדברים המופיעים בעמוד החדשות שלנו במקום פייסבוק? על כך תקבלו תשובה במדריך הבא.
 
הגדרת עמוד החדשות בפייסבוק: כניסה לפייסבוק
 

למה נועד מנגנון סידור התוכן של פייסבוק וכיצד הוא עובד?

אם אתם שואלים את עצמכם: "מדוע בכלל בפייסבוק טורחים לסדר לנו את עמוד החדשות? האם אי אפשר להציג את כול הפוסטים שכולם מפרסמים כפי שהם, לפי סדר העלאתם?" אז התשובה היא שזה לא כל כך פשוט. על פי מהנדסים בכירים המועסקים בשורות הרשת החברתית, כל פרופיל ממוצע בה יכול להיות חשוף ליותר מ-1,500 פוסטים שמפורסמים מדי יום על ידי החברים והעמודים שאחריהם עוקב המשתמש. על פי מתכנני הרשת, אם לא יתקיים סינון ודירוג אוטומטי של הרשומות השונות, הפוסטים, ישנו סיכוי גדול שאת מרבית התוכן - כולל הדברים המשמעותיים עבורנו - אנו נפספס ונחמיץ מאחר והוא יבלע בשטף המידע.

לפיכך, המנגנון האוטומטי שמאחורי פייסבוק (האלגוריתם) "בורר" עבורנו כ-300 מתוך כ-1,500 הפוסטים האפשריים שיופיעו בעמוד החדשות שלנו, ולאחר מכן מתעדף אותם ומציג לנו אותם בסדר מסוים. כיצד עובדת שיטת הארגון, אתם שואלים? על פי מדדים שונים שהרשת החברתית יודעת לאסוף עלינו, כדוגמת: מהי תדירות הקשר שלנו עם חבר או עמוד מסוים, כמה "לייקים", שיתופים ותגובות הענקנו לאותו חבר או עמוד, באיזו מידה התעניינו בפוסטים מסוג מסוים בעבר וכדומה. המסקנה העיקרית מכך היא שככל שתהיו יותר "בקשר" עם חבר או עמוד מסוים ותגיבו לפרסומיו (לייק, שיתוף או כתיבת תגובה), כך יגדל הסיכוי שבעתיד תראו אותו יותר בעמוד החדשות שלכם.

הגדרת עמוד החדשות בפייסבוק: צלליולת של אנשים על רקע תמונות פרופיל מפייסבוק

כך תוכלו להגדיר איזה תוכן יוצג בעמוד החדשות שלכם ובאיזה צורה

יחד עם זאת שהמנגנון של פייסבוק הוא הקובע כיצד יראה עמוד החדשות שלכם - וזאת כאמור על פי מדדי הלייקים, התגובות והעניין שלכם בפוסטים מסוימים, ישנם כמה כלים שיכולים לעזור לכם להבטיח שפרסומים מצד חברים או עמודים מסוימים יופיעו בראש דף הבית שלכם, וכעת נפרט עליהם: 

1. ראשית, אם תרצו לראות בעמוד החדשות שלכם עדכונים מחברים או מעמודים מסוימים שבהם אתם מתעניינים, לא מספיק רק שתוגדרו כחברים שלהם בפייסבוק או שתתנו להם "לייק" – עליכם גם לוודא שאתם מסומנים כעוקבים אחריהם. כיצד תעשו זאת? כנסו אל העמוד הרצוי  ובדקו שהסימון המופיע לצד כפתור "אהבתי" הוא "עוקב"

הגדרת עמוד החדשות בפייסבוק: סימון אהבתי ועוקב

2. אם תרצו שהפוסטים החדשים שמפרסמים העמודים אחריהם אתם עוקבים יופיעו באופן קבוע בראש עמוד החדשות שלכם, כלומר שהם יהיו הראשונים שתראו כאשר תעברו לדף הבית של פייסבוק, כל מה שאתם צריכים לעשות על מנת להגדיר זאת הוא לגשת אל העמוד שאת הפוסטים שלו אתם מעוניינים לראות ראשונים, ללחוץ על כפתור ה"עוקב" ובתפריט שייפתח בפניכם לסמן את האפשרות "ראה תחילה".

הגדרת עמוד החדשות בפייסבוק: הגדרת עמוד מסוים כראה תחילה

3. אם ישנם מספר עמודים שכאלו, שאתם עוקבים אחריהם ויודעים שאת פרסומיהם החדשים תרצו לראות ראשונים בראש עמוד החדשות שלכם, אין צורך שתלכו ותסמנו כל אחד מהם באופן פרטני. במקום זאת תוכלו לעשות כך: לחצו על האייקון אייקון תחנה שבקצה השמאלי של סרגל הכלים העליון של פייסבוק. בתפריט שייפתח בפניכם בחרו באפשרות "העדפות לגבי אוסף החדשות", ובחלונית שתופיע בחרו ב"קבע מה לראות קודם". כאן תוכלו לסמן את כל העמודים והפרופילים שאתם מעוניינים שרשומותיהם יופיעו ראשונות, וזאת על ידי לחיצה עליהם ולאחר מכן לחיצה על כפתור "סיום" לשמירת ההגדרות. שימו לב כי פעולה זאת מוגבלת עד למספר של 30 עמודים או פרופילים שונים לכל היותר.

הגדרת עמוד החדשות בפייסבוק: הגדרת מספר עמודים כ"ראה תחילה"

4. דרך נוספת לראות באופן קבוע את כל התכנים שחברי פייסבוק מסוימים שלכם מפרסמים, היא לסמנם כ"חברים קרובים" – אז תוכלו לחזות בפוסטים החדשים שלהם בראש עמוד החדשות שלכם וכן תקבלו התראה בכל פעם שהם יפרסמו רשומה נוספת. תוכלו לעשות זאת על ידי כניסה אל הפרופיל שלהם, לחיצה על הכפתור "חברים" המופיע לצד שמם ובתפריט שנפתח - לסמן את האפשרות "חברים קרובים".

הגדרת עמוד החדשות בפייסבוק: הגדרת חבר כחבר קרוב

5. בנוסף לכל אלו, כדאי שתדעו כי ברירת המחדל שקבעה פייסבוק לסידור עמוד החדשות היא על פי מידת העניין שיצר כל אחד מן פוסטים – כלומר, אלו שקיבלו יותר לייקים, שיתופים ותגובות הם שיופיעו ראשונים בראש דף הבית שלכם. אם אתם מעוניינים לשנות זאת – שסדר הפוסטים  בעמוד יהיה על פי מועד פרסומם הכרונולוגי ולאו דווקא על פי מידת הפופולאריות שלהם – כל מה שאתם צריכים לעשות זה להיכנס אל דף הבית שלכם, ובתפריט הראשי שמימין ללחוץ על אייקון שלוש הנקודות שלצד הכותרת "חדשות". בתפריט הקטן שיופיע בפניכם בחרו באפשרות "חדשות עדכניות" במקום ב"סיפורים מובילים", ואז סדר הצגת הדברים ישתנה לכזה המבוסס על זמן הפרסום.

הגדרת עמוד החדשות בפייסבוק: סידור עמוד החדשות על פי "חדשות עדכניות"
 

כך תוכלו להסיר תכנים מעמוד החדשות שלכם

ממש כפי שבאפשרותכם לבחור אילו תכנים יתועדפו ויופיעו ראשונים בדף הבית שלכם בפייסבוק, כך אתם גם יכולים להחליט אילו פרסומים ורשומות אתם לא מעוניינים לראות בעמוד הבית שלכם כלל וכלל. וכך תעשו זאת:

1. בתור התחלה, אם ישנו עמוד שאתם עוקבים אחריו אך אינכם מעוניינים לראות יותר עדכונים ממנו, היכנסו אליו, לחצו על הכפתור "עוקב" שבסמוך לכפתור "אהבתי", ובתפריט שיופיע בפניכם בחרו באפשרות "הפסק לעקוב".

הגדרת עמוד החדשות בפייסבוק: כיצד להפסיק לעקוב אחרי חבר או עמוד מסויים

2. אם ישנם מספר חברי פייסבוק שאתם מעוניינים שהתכנים שהם מעלים יפסיקו להתפרסם ולהיות מוצגים בעמוד החדשות שלכם, תוכלו לעשות זאת כך: לחצו על האייקון אייקון תחנה שבקצה השמאלי של סרגל הכלים העליון. בתפריט שייפתח בפניכם לחצו על "העדפות לגבי אוסף החדשות" ובחלונית שתופיע בחרו באפשרות "הפסק לעקוב אחר אנשים או הסתר את הפוסטים שלהם". כעת רשימת החברים שלכם תופיע על המסך – לחצו על שמם של החברים שאת רשומותיהם אתם לא מעוניינים לראות עוד ואז על כפתור "סיום" על מנת להביא לאישור הפעולה.

הגדרת עמוד החדשות בפייסבוק: הפסקת מעקב אחרי חברים מסויימים

3. בנוסף, קורה גם לא מעט שאנו רואים בעמוד החדשות שלנו תכנים מקודמים, כאלו המגיעים מפרופילים שאינם ברשימת החברים שלנו או בעמודים שאחריהם אנו לא עוקבים, אלא מוזמנים על ידי גורמים פרסומיים שונים ולכן נקראים "ממומנים". אז עולה אצלנו השאלה "מדוע דווקא התוכן הפרסומי הזה מופיע בעמוד החדשות שלי?". כדי לגלות ולהבין את הסיבה לכך, כל מה שאתם צריכים לעשות הוא ללחוץ על אייקון שלוש הנקודות שלצד הפוסט הממומן, ובתפריט שייפתח בפניכם לבחור באפשרות "מדוע אני רואה את זה?".

הגדרת עמוד החדשות בפייסבוק: כיצד לבדוק מדוע מוצג תוכן ממומן

4. תופיע בפניכם חלונית ובה הסבר מדוע התוכן הממומן הוצג דווקא בעמוד החדשות שלכם, ושם תקבלו תשובה ברורה לשאלתכם. אם תרצו למנוע את הופעתם של מודעות נוספות מטעם אותו מפרסם בעמוד שלכם, לחצו על כפתור "אפשרויות" המופיע לצד הכותרת "מדוע אני רואה מודעה זו", ובחרו באפשרות "הסתר את כל המודעות ממפרסם זה".

הגדרת עמוד החדשות בפייסבוק: כיצד להסתיר תוכן ממומן

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.