print header

21 שקרים נפוצים של ילדים שהורים צריכים להכיר

 ילדים קטנים (וגם גדולים) הם מקור לאושר עצום עבור ההורים שלהם, אבל זה לא אומר שהם תמיד מתנהגים כמו מלאכים... יש להם נטייה להסתבך בצרות, לעשות בלאגן ולריב לא מעט, כשהחלק הכי גרוע הוא שלעיתים קרובות הם משקרים כדי להסתיר את האמת. רוב הסיכויים הם שאתם מכירים את השקרים האלה, אבל לא את כולם, ואתם גם לא תמיד יודעים מה כדאי לכם לעשות כאשר אתם נתקלים בהם. אז כדי לעזור לכם להתמודד עם הנושא המורכב הזה, ריכזנו בכתבה הבאה 21 שקרים שילדים אומרים כל הזמן ודרכים קצרות ופשוטות שיעזרו לכם לברר את האמת ולשנות את ההתנהגות הבעייתית הזאת.
 
שקרים נפוצים של ילדים: שלושה ילדים במדשאה
1. "אם תתנו לי לעשות את X, אני לא אבקש יותר שום דבר השבוע" – ההבטחה הזאת יכולה להחזיק מעמד אולי יום, אל תבנו על מעבר. אם אתם שומעים הצהרות שכאלה כל הזמן, מצאו זמן לנהל שיחה עם הילדים שלכם על הבטחות שקריות כמו אלה ועל הנזק שהן גורמות לאמון במשפחה.
 
2. "אני לא התחלתי..." – זה נדיר שכאשר ילדים רבים, יש אחד שהוא אדיש לחלוטין בזמן שהשני מתחיל את הבלאגן, לכן תמיד בררו את שני הצדדים. בכל מקרה זכרו שזהו שקר שלרוב מגיע ממקום של פגיעות, אולי אפילו פחד, ושילדים קטנים לא תמיד מבינים מצבים חברתיים מסוימים ולא מודעים לכך שהם לא פעלו כשורה, כך שמבחינתם מדובר באמת מוחלטת.
 
3. "אבא/אימא אמרו שאפשר" – אולי אותו הורה אמר שהוא יחשוב על זה, אבל כנראה שלא הרחיב מעבר והילדים שלכם פשוט מגזימים. בדיקה פשוטה יכולה לחשוף את האמת שמאחורי השקר הזה, אז אל תבחנו את הילד בשאלות ופשוט בצעו אותה.
 
4. "הסוללה שלי נגמרה" – הילדים של היום נולדו עם סמארטפון ביד והם יודעים איך להתמודד עם חיי הסוללה שלו, לכן יותר סביר להניח שהם פשוט לא רצו לדבר עם אף אחד.
 
5. "אם יהיה לנו כלב, אני אקח אותו לטיול בכל יום!" – הורים, תהיו מוכנים לכך שרוב העבודה בסוף תגיע אליכם.
שקרים נפוצים של ילדים: ילד קטן וכלב
6. "זה בשביל הלימודים" – אם זה באמת המצב, אז לא צריכה להיות לילד שום בעיה לעשות את מה שהוא רוצה עם דלת פתוחה ובלי להסתתר משאר בני הבית…
 
7. "אין לי מושג מתי המסיבה תיגמר" – גם אם ילדים באמת לא יודעים מתי אירועים מסוימים נגמרים, עדיין אפשר לקבוע איתם שעה שבה הם יחזרו הביתה.
 
8. "ברור שאכלתי את מה שנתת לי לצהריים!" – אם לא ראיתם אותם אוכלים את זה ואתם יודעים שיש חלופות שהם מעדיפים לאכול, כדאי לבדוק טוב טוב הצהרות שכאלה.
 
9. "חסמתי אותך בפייסבוק בטעות" – זאת לא טעות וזה לא משנה באיזו רשת חברתית או אפליקציה מדובר. ילדים עושים דברים כאלה בכוונה כל הזמן כדי לשמור על פרטיות והורים צריכים להיות מוכנים לכך.
 
10. "אני אזהר מאוד עם המכונית שלך" – אמנם ילדים באמת מתכוונים למה שהם אומרים במקרים כאלה, אבל יש סיכוי שהפיתוי יכניע אותם במהלך הנהיגה. זה לא באמת שקר, אבל תהיו מוכנים לכך שזאת גם לא בדיוק האמת.
שקרים נפוצים של ילדים: אישה צעירה במכונית
11. "אין לי מושג מאיפה השריטה הזאת הגיעה, אולי מישהו פגע במכונית כשהיא חנתה" – יכול להיות, אבל לא סביר. קודם כל טפלו בנזק למכונית בצורה רגועה ומבלי לעשות ממנו עדיין גדול, ורק לאחר מכן תוכלו לנסות לברר את האמת בעדינות.
 
12. "ברור שלא אני זרקתי את זה לכיור/אסלה" – סתימה בצנרת בגלל מגבונים לחים, שאריות בישול או פסולת דומה, היא חלק מהחיים עם ילדים קטנים בבית. פשוט בקשו מהם לעזור לכם לטפל בבעיות האלו ותראו שהן יופיעו פחות.
 
13. "שכחתי" – החיים של הילדים הקטנים שלכם כנראה לא עמוסים עד כדי כך שהם באמת שכחו משהו, יותר סביר להניח שדעתם פשוט הוסחה. בררו יחד איתם מהו הדבר שהוביל לכך בלי להאשים אותם, ונסו לבודד אותם ממנו בפעם הבאה שתרצו שהם יעשו משהו.
14. "אחרי שתסגרו את הדלת אני הולך לישון" – אתם כנראה כבר יודעים שזהו שקר, ואל תשכחו שרוב הסיכויים הם שהילדים שלכם יתחילו להשתמש בטלפון הנייד בחושך שלהם ברגע שתעזבו. האור הכחול שהמכשירים האלה פולטים מזיק לילדים שלכם מאוד, אז אל תסכימו לקבל את השקר הזה.
שקרים נפוצים של ילדים: מנעול ומפתח
15. "אני לא הזמנתי את זה, כנראה שזו טעות בחיוב" – חיובים על סרטים חדשים ב-VOD, ורכישות חריגות דרך אפליקציות שונות שבהן הילדים משחקים, סביר להניח שאלו ממש לא טעויות. אם השקר הזה חוזר ומופיע שוב ושוב, כנראה שיש צורך בשיחת הסבר על נושאים כלכליים כדי שהילדים שלכם יבינו את ההשלכות של "הטעות של חברת הכבלים".
 
16. "ההורים של החברים שלי מרשים להם"  הילדים שלכם כנראה חושבים שאתם לא תעשו בדיקה כדי לברר את האמת שמאחורי השקר הזה והם כנראה צודקים, אך צריך לזכור שבמקרים מסוימים מדובר דווקא באמת. בכל מקרה, רוב הסיכויים הם שאין לכם שום סיבה להתייחס לאמירות שכאלה, כי אתם אלו שמגדלים את הילדים שלכם ולא הורים אחרים.
 
17. "מעשנים לידי והריח נדבק לי לבגדים" – אם אתם שומעים את המשפט הזה פעם או פעמיים יכול להיות שהוא נכון, אבל ריח קבוע של סיגריות מהבגדים של הילדים שלכם כנראה מצביע על המובן מאליו, הם מעשנים. אל תאמינו להצהרות שכאלה גם לא על נושאים כמו אלכוהול וכדומה, כי כמעט תמיד מדובר בשקרים שמסתירים הרגלים מזיקים מאוד.
 
18. "למדתי עד מאוחר" – אם זה לא לילה או שניים לפני מבחן או הגשת עבודה גדולה, סביר להניח שהילדים שלכם לא נשארים ערים עד מאוחר רק כדי ללמוד. השקר הזה מסוכן משום שמחזור שינה משובש ועייפות משפיעים לרעה על היכולת ללמוד באופן יעיל, ואם ילדיכם משתמשים בו לעיתים קרובות, כשבאמת יהיה להם צורך "לחרוש" לפני מבחן.
שקרים נפוצים של ילדים: אישה צעירה על המיטה עם טלפון וספר
19. "לא צריך ללכת לשירותים" – לא באמת מדובר בשקר, אלא בדפוס התנהגות של ילדים רבים שדעתם מוסחת בגלל משחק מחשב, התרגשות לקראת יציאה מהבית או כל גורם דומה אחר. הם לא משקרים בכוונה בקשר לכך שהם לא צריכים ללכת לשירותים, הם פשוט לא שמים לב לזה בהכרח. אם העצירה העתידית לשירותים תהיה בעייתית מבחינתכם, שקלו פעמיים האם להאמין להצהרות שכאלה.
 
20. "לא אכפת לי" – השקר הזה צץ בעיקר כשילדים מרגישים מדוכאים או בעקבות ריבים עם ההורים, ובשני המקרים הוא פשוט תוצר של סערת רגשות שמתחוללת בתוכם. זכרו שאין לכם סיבה להיפגע ממנו, לא משנה באיזה הקשר הוא נאמר, ושתוכלו לשמוע את האמת שאתם כבר יודעים, אם תדברו עם הילדים שלכם אחרי שהם ירגעו.
 
21. "זה היה ככה כשהגעתי" – במרבית המקרים הצהרות שכאלה הן שקריות, אך חשוב לבדוק אותן בכל פעם מחדש כדי להיות בטוחים ב-100% שלא מאשימים ילדים שלא עשו שום דבר רע. זהו שקר יחסית יוצא דופן ברשימה הזאת משום שחשוב להתייחס אליו כאמת עד לרגע שבטוחים שאין הסבר אחר למה שנפל או נשבר, בניגוד לאחרים שאת רובם הגדול צריך לחשוף.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.