print header

כל הטיפים שיעזרו לכם להתגבר על הפחד מרופא השיניים

 מפחדים לבקר אצל רופא השיניים? – אתם לא לבד! על פי נתונים סטטיסטים, כ-40 אחוזים מהאוכלוסייה חוששים מחוויית הביקור אצל רופא השיניים. מתוכם, יש אנשים אשר סובלים מפחד כה משתק, עד שהוא מונע מהם לקבל את טיפול השיניים לו זקוקים. כמובן שזאת בעיה גדולה מאוד, משום שללא טיפול מתאים לאורך הזמן, אותם אנשים עלולים לפתח בעיות שיניים חמורות, שיובילו לכאבים קשים או לשיניים רקובות. לכן חשוב לזכור, הפחד מרופאי השיניים הוא לא בושה ולא גזירה משמיים – כך תתמודדו איתו:
 
פחד מרופא שיניים: אדם מפוחד אצל רופאת שיניים

למה אנחנו מפחדים מרופא השיניים? 

הצעד הראשון בדרך לפתור בעיה, כל בעיה, הוא מודעות לקיומה. לכן, ראשית כל, צריך להיות מודעים לפחדים שלנו, ולהבין שהם נורמליים לחלוטין! אז אם כבר הבנתם שאתם לא היחידים שפוחדים, אולי יעניין אתכם גם לדעת שמרבית האנשים שמפתחים חרדה מרופא השיניים, מדווחים שוב ושוב על אותן סיבות שמעוררות אצלם את הפחד:
 
 • ניסיון טראומטי בעבר: מרבית האנשים המפתחים חרדה מפני ביקורים אצל רופאי שיניים, בעצם מושפעים מחוויה טראומטית שקרתה להם בעבר. 
 • כאב: אף אחד לא שש לחוות כאב, ואנשים רבים פוחדים מהכאבים שהם עלולים לעבור במהלך הטיפול אצל רופא השיניים או אחריו.
 • מבוכה: חלק מהאנשים סובלים ממבוכה ואפילו בושה קשה בגלל מצב שיניים בעייתי, ובאופן פרדוקסלי נמנעים מלגשת לרופא השיניים, שיכול לסייע להם לטפל בבעיה. 
 • חוסר שליטה: עבור חלקנו, עצם הצורך להשתרע על כיסאו המתכוונן של רופא השיניים, לפתוח את הפה ולהתמסר לטיפול, מתקשר לחוויה של חוסר שליטה, שמלחיצה אותנו. 

מה יכול לעשות רופא השיניים כדי לסייע לכם להתמודד עם הפחד? 

תחילה ראוי להדגיש, שעל מנת להגיע למקום בו תוכלו להיעזר ברופא השיניים שלכם כדי להתגבר על הפחד, רצוי לחפש רופא שניחן באישיות מכילה ותומכת, מעבר למיומנותו המקצועית. כן, מסתבר שיש כאלה, ואם אתם שואלים את עצמכם איפה אפשר בכלל למצוא רופא שיניים רגיש, חומל ומכיל, חשוב שתדעו שהדרכים הטובות ביותר הן לבקש המלצות מחברים ובני משפחה, או לקרוא ביקורות אמינות באינטרנט. 
פחד מרופא שיניים: אישה מפוחדת בטיפול שיניים
ד"ר אילן פרייס, מנהל מרפאת שיניים בהרצליה, בעל ניסיון עשיר בתחום אסתטיקת הפה וזוכה תחרויות בינלאומיות העוסקות בשיקום הפה, מסביר: "תחילה, אני מדבר עם המטופל ואומר לו שהוא יכול לעזוב מתי שירצה". "בפועל", ממשיך ד"ר פרייס, "הוא לא עוזב, אבל מבין שהשליטה על התהליך כולו היא לגמרי בידיו". עוד דברים שרופאי שיניים מתחשבים יכולים לעשות כדי להפחית את רמת החרדה:
 
 • הם מסבירים בפשטות ובעדינות מה יחוש המטופל, ומכינים אותו למה שהוא עומד לעבור, על מנת להפחית את חוסר הוודאות. הם גם מוסיפים ואומרים כמה זמן ייקח כל שלב בטיפול. 
 • לעיתים, אם הם מרגישים שהמטופל בכל זאת בחרדה, הם מבקשים את אישורו כדי להמשיך בטיפול.  
 • הם נותנים למטופל אפשרות לעצור את ההליך בכל עת בה הוא מרגיש שלא בנוח. "אם מסיבה כלשהי הם צריכים לעצור, הם מרימים את יד שמאל", אומר ד"ר פרייס.
 • הם סבלניים, ולא מהססים לאפשר הפסקות במהלך הטיפול, ככל שיידרש.

ומה אתם יכולים לעשות?  

כמובן, שההתגברות על הפחד שלכם לא תלויה אך ורק באישיותו של רופא השיניים, וטוב שכך! התמודדות עצמית מול פחד היא חוויה מעצימה מאוד כשצולחים אותה, ככה שבנוסף לעצם הטיפול בבעיות השיניים שלכם, אתם עשויים לצאת מכל העניין מחוזקים, בסופו של דבר. הנה מספר דברים שתוכלו לעשות כדי לעזור לעצמכם להתגבר על הפחד: 
 
 • תשתפו את רופא השיניים בתחושות שלכם: הכנות שלכם, מתחילה ביניכם לבין עצמכם, ויכולה להמשיך, באופן טבעי, בשיתוף כנה עם רופא השיניים שלכם בפחד מפני הטיפול. אם בחרתם רופא שיניים מתחשב ואמפתי, הוא לא ישפוט אתכם או יפחית מערך הפחד שאתם מרגישים, אלא יציע לכם דרכים שיוכלו לעזור לכם להתמודד בקלות רבה יותר. בנוסף, עצם השיתוף ייצור חיבור ביניכם, וזה כבר די מרגיע, לא? 
פחד מרופא שיניים: רופא שיניים ומטופלת
 • דאגו לעצמכם להסחות דעת: הסחת דעת היא דרך נהדרת להפחית את רמת החרדה. אחרי הכל, רופא השיניים הוא זה שחייב להיות ממוקד בטיפול, אבל זה ממש לא מחייב גם אתכם להתמקד בכל רגע ורגע של החוויה. במקום זאת, תוכלו לבוא לטיפול עם אוזניות ולהאזין למוסיקה שאתם אוהבים. רוצים לוודא שהמוסיקה אכן תסיח את דעתכם? בחרו בשירים שפחות מוכרים לכם, או כאלה שעבר זמן רב מאז שהאזנתם להם לאחרונה. אפשרות נוספת היא להגיע עם ספר קריאה טוב או עם מגזין מעניין, ולעיין לפני הטיפול ואף במהלכו.

 • בואו עם מלווה: מלווה שאתם סומכים עליו, בין אם מדובר בחבר טוב, בן זוג או כל מי שנוכחותו מרגיעה אתכם, עשוי לסייע לכם להפחית את רמת החרדה לפני הטיפול. אם ממש קשה לכם, תוכלו בהחלט לבקש מרופא השיניים להיכנס גם לטיפול עצמו עם המלווה. ייתכן מאוד שנוכחותו של אדם נוסף בחדר, כבר תגרום לכם להרגיש הרבה יותר טוב.  

 • תרגלו דמיון מודרך ונשימות: גם אם אין לכם ניסיון קודם בכך, מומלץ להגיע מספיק זמן לפני הפגישה שתיאמתם עם רופא השיניים, כדי שיהיה לכם זמן להרפות ולהירגע. תוכלו פשוט לעצום את העיניים, להתבונן בנשימה, להרגיש לאן היא מגיעה בגוף, מה הקצב שלה ולאיזו רמת עומק היא מגיעה. בהדרגה, תוכלו להאט את קצב הנשימה או אפילו לספור את הנשימות: לדוגמה לספור עד ארבע בכל שאיפה, ושוב, בכל נשיפה. במקביל להתבוננות בנשימה, ניתן לדמיין שאתם נמצאים במקום בטוח, מוגן ויפהפה, שמשרה עליכם תחושת רגיעה. 

פחד מרופא שיניים: דמיון מודרך אצל רופא שיניים
 • בקשו מהרופא לתת לכם גז צחוק: את גז הצחוק תשאפו באמצעות מסיכה, והוא ישרה עליכם תחושת רגיעה ויעמעם את חושיכם מעט. אנשים רבים מדווחים ששאיפת גז צחוק מעניקה להם תחושת ניתוק וריחוק מהפחד והכאב שכרוכים בטיפולי השיניים. 

 • משקפיים תלת ממדיות: "הגישה החדשנית ביותר היום שמוכיחה את יעילותה" מציין ד"ר פרייס, "ונמצאת אצלנו במרפאה ובמרפאות רבות בישראל, היא הסחת דעת באמצעות משקפיים המדמים מציאות וירטואלית". כך, להבדיל מטלויזיות שמותקנות בתקרות החדרים, ניתן להסיח את דעתכם בצורה מוחלטת על ידי אוזניות. מחקרים מראים כי שימוש בטכנולוגיה זו במהלך טיפול שיניים מועילה בהפחתת החרדה בזמן הטיפול.  

פחד מרופא שיניים: טיפול שיניים עם משקפיים תלת מימדיות

צלחתם את הביקור אצל רופא השיניים? – זה הזמן לתגמל את עצמכם! 

כשתנצחו את כל הפחדים ותצאו מהביקור אצל רופא השיניים, מומלץ שתתגמלו את עצמכם. קנו לעצמכם בגד חדש או בצעו כל רכישה אחרת שתשמח את לבכם, צאו לשתות משהו בבית קפה או פרגנו לעצמכם בכל דרך אחרת. קודם כל, באמת כי מגיע לכם! – אחרי הכל להתגבר על הפחד מרופא השיניים זה לא כזה קל... מעבר לכך, החוויה החיובית והמפנקת, עשויה לסייע למוח שלכם לקשר בין הביקור אצל רופא השיניים לבין תחושות נעימות יותר, מה שיפחית את רמת החרדה בפעם הבאה.
 
לסיכום, הפחד, כידוע הוא יועץ גרוע, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בחרדה מפני הביקור אצל רופא השיניים. עכשיו כשאתם מצוידים במספר שיטות יעילות שבאמצעותן תוכלו להתגבר עליו, חשוב שתקפידו על טיפולי שיניים קבועים, על מנת למנוע בעיות עתידיות, סיבוכים ומפגשים מיותרים עם רופא השיניים.
 
זכרו: ככל שתימנעו מדחייתם של טיפולי שיניים נחוצים, כך תוכלו להפחית את תדירות הביקורים אצל רופא השיניים.  
 
מקור התמונות: shutterstock.com
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.