print header

דרכים לעזור לתינוקך לשמור על משקל תקין

 נולד לך תינוק מתוק ויפהפה ואת חדורת מטרה לעזור לו לצמוח ולפרוח כמו שצריך על מנת שיסבול מכמה שפחות בעיות בריאותיות. מדובר בשאיפה ברורה לגמרי ובשנים האחרונות בהחלט עולה המודעות לחשיבות התפתחות ילדים שמתחילה כבר בגיל ינקות, והורים רבים תוהים האם תינוקם גדל כראוי ביחס לבני גילו ומקפידים כבר בתקופה זו על אורח חיים בריא. למרות הדאגה החשובה הזאת, עוללים רבים מאובחנים כבעלי משקל נמוך או גבוה מדי בשל סיבות כמו תזונתך, משקלך ואורח חייך בזמן ההיריון, גודל תינוקך בלידתו וגנטיקה. אספנו מספר סיבות שמביאות לבעיה זו וקשורות לאורח חייכם כמשפחה, ודרכים שיעזרו לך להחזירו למשקל תקין גם מבלי לבקר אצל מומחה בתחום. 

 
דרכים לעזור לתינוק לשמור על משקל תקין: אמא מרימה תינוק

התמודדות עם ילדים בעלי משקל נמוך

תינוקות רבים סובלים ממשקל נמוך, ואם ילדך הוא אחד מהם, כדאי לך לבדוק באתר הרשמי של משרד הבריאות המציג עקומות גדילה תקינה לפי מדדים שונים, על מנת לדעת מהו המשקל אליו הוא צריך להגיע. לאחר שתעשי זאת, כדאי שתכירי את סיבות שמובילות לבעיה זו, ופתרונות אפשריים שיעזרו לו להתפתח נכון:

1. גוף אישה שלא מצליח לייצר מספיק חלב

גופן של נשים רבות לא מצליח לייצר כמויות ראויות של חלב ולכן הן לא מצליחות להניק את ילדן בהתאם לגילו ולגודלו ולספק לו את כל המרכיבים שעליו לקבל: פורמילק, אשר יוצא בתחילת ההנקה והוא דל-שומן, והינדמילק, שמגיע לקראת סופה, ויתרונו הוא בהיותו עתיר שומן וקלוריות.  נשים שגופן מספק כמויות מעטות של חלב מתקשות לתת לילדן את סוגו השני והחשוב, שנחוץ על מנת שיעלה במשקל כפי שהוא צריך, בגלל סיבות כמו לחץ או סבל מכאב אותו הן חשות. אם את מזדהה עימן, חשוב שתשמרי על אורח חיים בריא ושתניקי במקום בו את חשה רגועה, כמו חדר שקט בבית, מול טלוויזיה או אפילו במקום נסתר בפארק באזור מגורייך בו תוכלו ליהנות מפרטיות.

2. הירדמות בזמן ההנקה ושאיבה לא מספקת

לתינוקות רבים יש נטייה להתעייף ולהירדם לפני או במהלך הנקה, ומצב זה עלול להוביל לצריכה לא מספקת של חלב. יש לכך כמה פתרונות אפשריים שיעזרו לך לוודא שילדך אכל בכמות הנכונה ביחס לגילו ולגודלו, כמו עיסוי השד ממנו הוא יונק על מנת לעודד זרימת חלב מספקת ויציבה, החלפה לשד השני, והקפדה על כך שיהיה ער לפחות 20 דקות במהלך האכילה על ידי דגדוג כפות רגליו. בנוסף, הימנעי משימוש במוצץ לפחות ב-6-4 שבועות הראשונים לחייו של תינוקך, מכיוון שפריט זה יכול להיחשב בעיניו כתחליף לשד ולעייף אותו, ולכן עלול לגרום למצב בו לא ירצה לשתות הרבה חלב. ברגע שיעלה למשקל תקין, תוכלי לתת לו להשתמש במוצץ.
דרכים לעזור לתינוק לשמור על משקל תקין: תינוק ישן על אמו

3. בעיות עיכול שנובעות מאכילה לא נכונה

ישנם תינוקות שסובלים מבעיות עיכול שניתנות לטיפול כמו שלשול, פליטות או רגישות למאכלים מסוימים. במקרים של שלשול, כדאי להרחיק את תינוקך ממשקאות מסוכרים, ולהעניק לפעוטות בוגרים יותר ארוחה מאוזנת, שמכילה בין השאר פירות ויוגורטים, ועליה נרחיב בהמשך (סעיף 2 בחלק הבא של הכתבה). במצב של פליטות, האכילי את תינוקך בעודו יושב במצב אנכי והשאירי אותו זקוף לאחר מכן, ותוכלי גם לפרוס את הכמות היומית הקבועה אותה עליו לצרוך לכמה מנות קטנות יותר. בנוסף, כדאי להקפיד להניקו רק כאשר הוא רעב ולא לפי לוח זמנים נוקשה שנכפה עליו, כך הוא יקבל ללא התנגדות את מנת החלב הנחוצה לו וייפתח שגרת אכילה משביעה לפי שעות קבועות שמתאימות לו. 

4. בעיות בחלל הפה

תינוקך עלול לסבול מבעיות שונות בחלל הפה - כמו שפה או חיך שסועים - שמונעות אטימה בין פיו לפטמה ומובילות לכך שפחות חלב ייכנס לגופו. בעיה נוספת שמפחיתה את כמות האוכל שהוא יכול לצרוך היא לשון קשורה, אשר מחוברת יותר מדי בצידה התחתון אל הפה ולכן מוגבלת בתנועתה ולא יכולה לסייע לו להשתמש בה על מנת לתפוס פטמות לצרכי שתייה. כאשר בעיות אלו צצות ניתן להשתמש בבקבוקים או בפטמות מיוחדים, וחשוב שתשימי לב לקצב בו ילדך יונק, מכיוון שמהירות איטית עלולה להוביל לצריכת כמות לא מספקת של חלב. במצב שכזה, בו קצב השאיבה לא תקין, השעיני את תינוקך על עורך על מנת להעניק לו חום שיעודד אותו לשאוב, האכילי אותו בתנוחה שתהיה לו נוחה הן בהנקה משד והן  מבקבוק ובנוסף, ובמהלך היום שימי לידו כדורי צמר גפן מהולים בחלב שיעזרו לו להתרגל לריחו של האוכל ולינוק בעת הצורך.
דרכים לעזור לתינוק לשמור על משקל תקין: צמר גפן

התמודדות עם ילדים בעלי משקל גבוה

בדרך כלל, תינוקות משמינים מסיבות כמו גנטיקה, מחסור בפעילות גופנית והרגלי אכילה לא בריאים. ישנן שלוש דרכים לשמור על משקל תקין של תינוקות כאלו, והן מומלצות לכל הילדים באופן כללי:

1. אל תרגילי אותו לאכול יותר מדי

אימהות רבות נוטות לתת לילדיהן מנות גדולות מדי בשאיפה להעניק להם כמה שיותר אבות מזון נחוצים, מבלי לדעת שהן עושות נזק. כדי לא להיקלע לבעיה זו, חשוב שתדעי שגופך הוא מכונה מופלאה שיודעת לספק את כמויות החלב הנכונות והנחוצות לתינוקך, ולכן כדאי שתסמכי עליו ולא תנסי להאכיל אותו יתר על המידה עם השלמת מנות מזון על ידי תוספים. שימוש בבקבוקי הנקה יכול לעזור במתן מזון במינון הנכון, שנקבע לפי הוראות רופאיו של ילדך. כמו כן, אם ילדך הפסיק לינוק לפני שנגמרה מנתו ומסמן לך שהוא לא רוצה יותר - כבדי אותו ועצרי. בנוסף, זכרי שתינוקות בוכים לעיתים מסיבות רבות שלא בהכרח קשורות לרעב, ולכן תמיד כדאי לך לבדוק האם מה שילדך אכן רוצה כשהוא מרעיש ודומע זה לאכול. אם תרגיעי אותו בכל פעם על ידי מתן אוכל, הוא יחשוב שזוהי הדרך להעביר שעמום ועייפות או לשפר מצב רוח, ויעשה זאת גם כשיגדל.

2. תני לו תזונה מוצקה נכונה

ברגע שתינוקך יהיה מוכן, בסביבות גיל שישה חודשים, תני לו אוכל מוצק ובריא כמו פירות - בדגש על אבוקדו ובננות, ירקות, ביצים, דגנים מלאים וקטניות, והגבילי את כמות החטיפים והמשקאות המסוכרים שהוא צורך. אם תרצי שיאכל מוצרי חלב, התמקדי בגבינות כמו קוטג' ויוגורט, וכדאי גם לתת קרקרים מיוחדים שמיועדים לתינוקות במידה מתונה. בנוסף, מומלץ להאכילו בבשר רזה על מנת שימלא את מאגרי הברזל, שמתחילים להיגמר בגיל זה. הרגלי תזונה בריאה ומאוזנת שכאלו יישארו עימו בגילאים מבוגרים יותר ויעזרו לו לשמור על אורח חיים תקין גם בהמשך.
דרכים לעזור לתינוק לשמור על משקל תקין: בננות

3. חנכי אותו להרגלים בריאים

מומחים ממליצים על שני הרגלים חשובים שיגרמו לתינוקך להשמין פחות, כשהראשון הוא להושיב אותו בכיסא אוכל מסביב לשולחן (מן הרגע שניתן לעשות זאת), יחד עם שאר המשפחה, מכיוון שילדים שמורגלים במנהג זה מגיל צעיר נוטים להשמין פחות. בנוסף, גרמי לו לזוז על ידי זחילה במקומות בטוחים ובשלב מאוחר יותר, כשילמד ללכת, קחי אותו לסיבובי ספורט קלילים. הרגלים חיוביים שכאלו יעזרו לו להיות פעיל יותר ולשמור על משקל תקין בגיל צעיר, ויוכלו לשמש אותו גם בגילאים מבוגרים יותר. 

לסיכום

הרגלי אכילה נכונים חשובים בכל גיל ובעיקר בשלב בו תינוקך מתפתח וזקוק לכל אבות המזון הנחוצים לו כדי לגדול לפי המדדים הנכונים. בכל שלב בו את נתקלת בבעיה הקשורה לאוכל ולמשקל, חשוב שתישארי רגועה ושתדעי שהיא ניתנת לפתירה - בין אם על ידי הטיפים שהצענו כאן, ובין אם על ידי אבחון של רופא. זכרי שכבר בגיל צעיר שכזה כדאי לחנך את ילדך לאורח חיים בריא שיעזור לו להישאר במשקל תקין בהווה ואף יכול להשפיע ולסייע לו גם בעתיד.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.