print header

הסכנה באמירת "תיזהר" לילדים

  כשהילדים שלנו משחקים בחוץ ומטפסים על עץ למשל, יש לנו אינסטינקט להגיד להם להיזהר בזמן המשחק. אנו עושים זאת כדי שילדינו ילמדו לפתח מודעות לסביבתם וימנעו מדברים שעלולים לפגוע בהם, אך המילה הזו נאמרת כמעט בכל הקשר אחר – רכיבה על אופניים, שימוש במספריים וכדומה. עם זאת, הילדים לא באמת יודעים תמיד כיצד עליהם להיזהר או ממה, ולכן עלינו לתת להם הוראה מפורשת יותר ולא כוללנית שכזו, במיוחד משום שככל שתשתמשו יותר במילה "תיזהר", כך היא תחלוף מעל לראשם של ילדיכם או תפתח אצלם חששות קיצוניות, ואף תפגום בסיכויי ההצלחה שלהם בחיים העתידיים. אז מה עושים במקום? את התשובה תמצאו בכתבה הבאה.
 
האזהרה הכללית שהורים חייבים להפסיק להגיד לילדים: ילד מטפס על עץ
 

המילה "תיזהר" כקיצור דרך לא יעיל

כמובן שלא כל ההורים אומרים לילדיהם "תיזהר" ותו לא, אך עם השנים אנחנו עלולים לחשוב שילדינו כבר יודעים בדיוק ממה להיזהר אחרי שהדרכנו אותם פעם אחת, ומאותו רגע כבר אפשר לקחת קיצור דרך ולהגיד "תיזהר". הבעיה היא שלמילה "תיזהר" ישנן כל כך הרבה משמעויות, עד שהיא לעיתים הופכת לחסרת משמעות עבור הילדים. מבלי הדרכה ברורה ילדים לא יודעים ממה עליהם להיזהר, אפילו אם עסקו בפעילות דומה בעבר וקיבלו הוראה שהבינו. הם צריכים לדעת למה עליהם לשים לב במקרה הנוכחי ומה יקרה אם לא יעשו זאת.
 
יתרה מזאת, ילדים ששומעים הוראת "תיזהר" כללית יותר מדי עלולים לפתח תחושת פחד תמידית מכל דבר אפשרי שיכול לפגוע בהם, מה שינטרל את רצונם לעסוק בפעילות גופנית למשל בשל החשש לפציעה – הם לא יצאו מאזור הנוחות שלהם משום שזה יפחיד אותם מדי, וזה מאפיין שיפגע בהם מאוד בדרך להצלחה בעתיד.
האזהרה הכללית שהורים חייבים להפסיק להגיד לילדים: ילדה שנראית נבוכה
 

הדריכו במקום להזהיר

עליכם להיות מאוד ממוקדים בהוראות שלכם ולהגיד לילדיכם איזו פעילות מסוכנת ולמה, מבלי לצמצם את האפשרויות שלהם. הדריכו את ילדיכם ללכת לאט במקום לרוץ למשל, אך אל תגרמו להם לפחד מנפילות אם הם בכל זאת מחליטים לרוץ – הם צריכים ללמוד כיצד לקום בחזרה על הרגליים אחרי שנפלו, וזה יקרה אך ורק אם הם יעשו טעויות. הרשו להם לבצע את הפעילויות ולגלות את הגבולות בעצמם, וזה יעזור להם לפתח את הזהירות הנדרשת.
 
אתם יכולים להמשיך להשתמש במילה "תיזהר", אך זכרו שילדיכם צריכים מידע נוסף. הנה כמה משפטים שתוכלו להוסיף למילה הזו כדי להרחיב את מה שאתם רוצים להעביר:
  • תתרכז במה שאתה עושה.
  • היזהר שלא ללכת לאיבוד ותחזיק לי יד חזק.
  • תוודא שאתם משחקים בלי לפגוע אחד בשני.
  • בבקשה תזוז לאט ובזהירות ליד...
  • זה נראה כבד מאוד, אתה חושב שתצליח לסחוב את זה?
  • תסתכל סביבך לפני שאתה זורק את הכדור ותוודא שאתה לא פוגע באף אחד.
  • תוודא שיש לך מספיק מקום כדי לרוץ עם המקל הזה ביד מבלי לפגוע באחרים או בעצמך.
  • תגיד לחברים שלך שאתה לא אוהב את הדרך שבה הם משחקים.
  • אם הכדור מתגלגל לכביש, תבקש עזרה ממבוגר.
  • אל תרוץ ליד הקצה של הבריכה.

האזהרה הכללית שהורים חייבים להפסיק להגיד לילדים: ילדה רצה בשביל בטבע עם מקל בידה

לסיכום

העבירו לילדיכם את המסר שנפילה היא כואבת, אך אפשרו להם גם ללמוד זאת בעצמם, כל עוד הם נמצאים תחת השגחתכם. יש שיעורים בחיים שחובה ללמוד על בשרנו כדי להבין אותם במלואם, ואם נימנע אותם מילדינו אנחנו נימנע מהם גם דברים אחרים שיכולים לקדם אותם. תנו לילדיכם את החופש ללמוד ולהבין ממה עליהם להיזהר ואיך, והם יגדלו להיות אנשים שידעו להבין בעצמם מה הסכנות של החיים.
 
מקור התמונות: Willem VelthovenAnaïsTim Jones

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו