print header

9 הרגלים גרועים של הורים שחובה להפסיק אותם

הורות נותנת פעמים רבות תחושה של הליכה בשדה מוקשים – מהלך אחד לא נכון ועלול להתרחש פיצוץ שישפיע על כולם במשך זמן רב. אותם מוקשים שהורים נתקלים בהם פעמים רבות לא תלויים בהם, אך יש מקרים בהם המכשולים הללו הם מעשה ידיהם, בטעות או במזיד. כדי שתוכלו לצעוד בשדה ההורות בצורה נינוחה ועל מנת שאתם וילדיכם תוכלו להרגיש נינוחים, מומלץ שתפסיקו עם 9 ההרגלים הגרועים הבאים שמכשילים אתכם. לאחר שתסגלו לעצמכם הרגלים בריאים יותר, תוכלו לחוות את ההורות בצורה נפלאה ולהמשיך יחד עם בני משפחתכם אל עבר מטרות שהצבתם לעצמכם.
 
הרגלים גרועים של הורים שצריך לשבור: הורים הולכים יד ביד עם ילדתם בשדה
 

1. להגיד "כן" על דברים שנראים פעוטים

אנשים רבים חושבים שילדים מפונקים נהיים כאלו בגלל שהוריהם מביאים להם פריטים מפוארים חדשות לבקרים ומוציאים עליהם כסף רב. אמנם פעולות כאלו גורמות לפינוק, אך גם הסכמה לכל בקשה קטנה מביאה לאותה תוצאה. אם תסכימו בכל פעם שילדיכם מבקשים עוד כדור גלידה, את הצעצוע הקטן בחנות או לראות עוד פרק אחד בסדרה, אתם בעצם תפנקו אותם בדיוק כמו עם פריטים גדולים. הסכמה גורפת לכל בקשה גורמת לילדים להרגיש שהכל מגיע להם למרות שהם לא תמיד הרוויחו את מה שהם מקבלים, ולכן חשוב להציב להם גבולות בגיל צעיר. אין זה אומר שאתם צריכים לסרב להכל, אך אם אתם נמצאים עם ילדיכם והבאתם להם מספר דברים קטנים והם מבקשים עוד מהם, דעו שאתם לא חייבים להסכים.

2. היתקעות בשגרה עם הילדים

הורים רבים נקלעים לשגרה משפחתית שנותנת להם תחושה טובה, אך הם בעצם גורמים לילדיהם לעשות את אותם דברים כמוהם; אם אתם אוהבים למשל קציצות עוף עם אורז, אתם ודאי תכינו את המנה הזו שוב ושוב גם עבור ילדיכם, ואם אתם רגילים ללכת עם ילדיכם במסלול מסוים לבית הספר, סביר להניח שזה המסלול שתלכו בו כל יום. למרות שזה נוח, חשוב שתפרצו לעתים את השגרה עם ילדיכם ותנסו דברים שהם וגם אתם לא רגילים אליהם. החליפו את קציצות העוף במתכון שלא ניסיתם, לכו במסלול אחר לבית הספר ונסו עם ילדיכם דברים חדשים. לא רק שהשינויים הקטנים הללו ישפיעו עליכם לטובה, אלא גם תוכלו לגלות בעזרתם אילו דברים ילדיכם אוהבים שהם אולי לא לטעמכם, אך יעזרו להם לגבש אופי משל עצמם.
הרגלים גרועים של הורים שצריך לשבור: אימא ובת הולכות יד ביד ברחוב

3. זיוף של הנאה

לילדים יש חושים חדים במיוחד, והם יכולים להריח רגשות מקילומטרים ולהגיב אליהם בהתאם. כך למשל אם אתם יושבים עם ילדיכם לראות סרט על הספה שאתם לא מתעניינים בו, אתם בטח תשלפו את הטלפון הנייד שאתם מעדיפים יותר, תתהלכו בבית ובאופן כללי תעניקו הרגשה שאתם לא רוצים לראות את הסרט. פירוש הדבר הוא לא שאינכם מעוניינים להיות עם ילדיכם, אלא שאתם מעדיפים לזייף זמן איכות מאשר לוותר עליו כליל, וילדים כמו ילדים ישימו לב לכך וגם יעירו לכם על מה שאתם עושים שגורם להם להרגיש שאתם לא רוצים לבלות במחיצתם. למרות שזה לא פשוט, נסו ליהנות מהזמן עם ילדיכם כשאתם עושים דברים שאתם לא מחבבים במיוחד, והתמקדו בהם ולא בפעולה. כך למשל בחנו מה מצחיק את ילדיכם בסרט שאתם רואים, את ההבעות המיוחדות שלהם וכל דבר אחר שהופך אותם לייחודיים. תוכלו גם לבחור לעשות דברים יחד כמשפחה שכולם ייהנו מהם כך שלא תצטרכו לזייף רגש באופן שילדיכם יבחינו בו.
 

4. ניסיון לשלוט בכל דבר בסביבתכם

אם תחשבו על כמות האנרגיות שאתם מוציאים ביום על ניסיון לשמור על סדר בכל דבר בחייכם, אתם תהיו מותשים רק מהמחשבה. ברגע שילדים נכנסים למשפחה, קשה לעשות את כל מה שעשיתם בעבר, כמו סידור הבית מדי יום, תמרון בין חברים, סידורים ועבודה ועוד, וזה בסדר גמור. חשוב שתבינו שלמרות הרצון שלכם להיות הורים מושלמים, אין אדם אחד שעמד במשימה הזו עד כה ואתם גם לא צריכים לנסות. כדי לשחרר מעליכם את העול הזה, תוכלו לקבוע לוחות זמנים גמישים ונוחים עבורכם שיהיו מציאותיים כך שתוכלו להיות לכל הפחות רגועים בחייכם. קבעו למשל יומיים בשבוע בהם תסדרו את הבית ואת הצעצועים הפזורים בו יחד עם ילדיכם במקום לנסות לעשות זאת על בסיס יומי. תוכלו גם לקבוע פינה בבית בה ילדיכם ישחקו כדי לצמצם את הבלגן למינימום, לקבוע תאריך יציאה קבוע עם חבריכם ועוד.
הרגלים גרועים של הורים שצריך לשבור: אישה עם סרט דביק על ידיה ובשערה

5. ביקורת בלתי פוסקת כלפיי עצמכם

לעתים אנו יכולים להיות המבקרים הגרועים ביותר של עצמנו, מה שמשפיע על הלך הרוח שלנו וגורם לנו לפקפק בעצמנו וגם ביכולות ההוריות שלנו. בשנות הרווקות, הביקורת העצמית הזו משפיעה עלינו בעיקר, אך כשאדם הופך להורה, יש אוזניים קטנות סביבו ששומעות כל דבר וגם זוכרות היטב. כדי שילדיכם יוכלו להמשיך ולהשתמש בכם כמודל חיקוי חיובי, חשוב שתרסנו את הביקורת העצמית, גם כשאתם חושבים שאין אף אחד בסביבה ששומע אתכם. באופן הזה ילדיכם יוכלו לגדול להיות אנשים מלאי ביטחון וללא ספקות עצמיות וביקורת בלתי פוסקת שהם למדו מהבית. חשוב שלא תעבירו לילדים שלכם פקפוק עצמי שישפיע עליהם בעתיד ויגרום להם להיות הססנים ומלאי ספקות כלפיי עצמם, שכן זה ילווה אותם בכל תחום בחייהם ויזיק להם.

6. שיפוט של הורים אחרים

האימא העייפה צועקת על ילדיה במכולת, אימא אחרת עוקפת תור בגלל שבנה צורח ואתם רק עומדים מהצד ושופטים אותם על הבחירות הגרועות שהם עשו. אמנם זה נכון שהורים רבים יכולים לעשות בחירות גרועות יותר מאחרים, אך זה לא מתפקידכם לשפוט אותם ולגרום להם להרגיש רע עם עצמם. הדבר נכון פי כמה כאשר אתם מרגישים חופשיים לתת ביקורת לחברים או בני משפחה שעשו טעות בעיניכם עם ילדיהם. התנהגות מסוג זה היא פוגענית ולא תורמת לאווירה טובה, וחשוב שתמקדו את האנרגיות שלכם בשיפור עצמכם כהורים ולא אחרים. גם במקרה הזה ילדיכם לומדים מכם כיצד להתנהג, ואתם ודאי לא רוצים שהם יגדלו להיות שיפוטיים, מפני שיום אחד הם יכולים לגלות גם את הטעויות שלכם בחינוכם ולשפוט אתכם לכף חובה, כפי שעשיתם לאחרים.
הרגלים גרועים של הורים שצריך לשבור: ילד צועק

7. תיעוד של כל רגע קטן

כן, הרגע שבו ילדיכם רדפו אחרי יונה מרגש עבורכם, והמשפט המצחיק שהם אמרו פשוט דורש תיעוד, אך לא כל דבר צריך להיות מצולם בכל עת. אנחנו נמצאים בתקופה בה כולם, כולל הורים וסבים, מצלמים תמונות רבות במהלך היום, אך באיזה מחיר? אם אתם כל הזמן מביטים על מה שילדיכם עושים דרך עדשת מצלמה, אתם לא מתמקדים בחוויה עצמה, אלא בתיעוד שלה. זיכרו שילדיכם גדלים מהר, ועדיף שתבלו איתם את הרגעים המיוחדים שלהם במקום לעמוד מהצד, לצלם אותם ובכך גם לפספס אותם. הזיכרונות שלהם ושלכם הם התיעוד הטוב ביותר, ואם אתם רוצים בכל זאת מזכרת מצולמת, עשו זאת פעמים ספורות בכל אירוע, כמו כיבוי נרות יום הולדת למשל. כך תוכלו להביט על התמונות בעוד מספר שנים ולזכור את התחושה הנעימה שהייתה לכם, מה שלא אפשרי עם מצלמה וטלפון ביד בכל רגע.

8. אי מענה על שאלות של ילדיכם

שעת הערב כבר הגיע ולילדיכם עדיין יש כוח לשאול שאלות רבות על כל נושא שעולה לראשם. אתם כבר חולמים על המיטה ומבקשים מהם להפסיק עם השאלות כי כבר מאוחר. הפעולה הזו אולי נראית לכם פעוטה, אך אצל ילדיכם נוצרת תחושה לא נעימה על כך שמשתיקים אותם למרות שהם לא אמרו משהו שאינו תקין. במקרים הללו סבלנות היא שם המשחק, והיא תאפשר לכם לעבור את שלב השאלות של ילדיכם בשלום. לפי דיווחים, ילדים בני 4 שואלים למעלה מ-400 שאלות ביום, מה שלא מפתיע בהתחשב בעובדה שילדים הם לוח חלק עם מוח חוקר וסקרן שצמא ללמוד את העולם סביבו. אם אתם מוצאים את עצמכם מתרגזים מהשאלות שילדיכם שואלים אתכם, התאזרו בסבלנות וענו עליהן. אם אתם לא יודעים את התשובה, בדקו אותה יחד עם ילדיכם כך שלא תהיה תחושה של מטרד, אלא של חקר וגילוי, עבורם וגם עבורכם.
הרגלים גרועים של הורים שצריך לשבור:ילד עם משקפיים קורא ספר

9. הפיכה ל"משרתים" של ילדיכם

ילדים מתחילים את חייהם בתור תינוקות חסרי ישע שצריכים שמבוגר אחראי ידאג לכל צרכיהם, והורים רבים מתקשים להשתחרר מההרגל הזה. גם כאשר ילדיהם גדלים, יש הורים מסוימים שעושים עבורם הכל ובכך בעצם חוטאים לתפקידם, שהוא להכין את ילדיהם לחיים כאנשים בוגרים. חשוב שתזכרו שהמשפחה שלכם מורכבת ממספר יחידות שכל אחת מהן צריכה לתרום לכלל כדי שניתן יהיה לחיות יחד בנועם, וילדיכם הם חלק חשוב בנוף הזה. אם ילדיכם גדולים מספיק כדי לפזר את הלגו בכל חדר, הם גדולים מספיק כדי לסדר אותו ולעשות מטלות אחרות בבית שילמדו אותם כיצד עליהם לנהוג בעתיד. אל תחששו אם ילדיכם כועסים על כך שאתם מבקשים מהם לעשות מטלות, שכן הם יודו לכם בעתיד כשהם ידעו כיצד להיות עצמאיים ולא יצטרכו להסתמך על אחרים בכל עת. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.