print header

טיפים מובילים שיעזרו לילדיכם הצעירים ללמוד להתלבש לבד

כולנו רוצים לגדל ילדים עצמאיים שיכולים לעשות כמה שיותר פעולות מבלי להזדקק לעזרה, בייחוד כאשר הם נאלצים להסתדר בלעדינו במסגרות שונות מחוץ לבית. אחת מהפעולות החשובות ביותר שהורים רבים מעוניינים ללמד את ילדיהם בגיל צעיר היא המיומנות להתלבש לבד, אולם פעמים רבות הפעולה הזו עשויה להיות מאתגרת ומסובכת עבור ילדים, זאת לאור הקושי שלנו להסביר להם כיצד לבצע כל שלב, או מתוך החשש לדרוש מהם דברים שעלולים להיות מעבר ליכולתם בגילאים מסוימים וכדומה.
 
התוצאה היא שהורים רבים ממשיכים להלביש את ילדיהם, גם בגילאים שבהם הם יכולים להתלבש לבד, ומוותרים מראש על המאבק שעלול להגיע. החדשות הטובות הן שהטיפים המצוינים הבאים יעזרו לכם להבין מה ילדיכם יכולים לעשות בעצמם ומתי הם זקוקים לעזרה, אילו פריטים כדאי לאפשר להם ללבוש לבד וכיצד לנהוג עם פריטים שעלולים לבלבל אותם, כמו סוודרים, גרביונים ורוכסנים. בהצלחה!

 
1. מעילים, סוודרים וג'קטים
 
הורים רבים מלמדים את ילדיהם להתלבש לבד בהתאם לסדר בו הם עצמם רגילים להתלבש: ראשית הם מלמדים אותם כיצד לשים תחתונים, אחר כך כיצד לגרוב גרביים, בשלב הבא כיצד ללבוש חולצה ומכנסיים ורק בשלב האחרון הם מגיעים לעטיית המעיל. עם זאת, מדובר בטעות, שכן ילדים צעירים שעדיין יתקשו עם פריטי ביגוד קטנים וצמודים יכולים להרגיש בוגרים ועצמאיים יותר על ידי כך שתלמדו אותם כיצד ללבוש בעצמם דווקא את המעיל, כראשון מבין פריטי הלבוש הנוספים. לאחר שהם יתמודדו בהצלחה עם הפריטים הגדולים יותר, תוכלו להמשיך הלאה אל פריטי הלבוש הקטנים יותר.
 
השיטה:
 
קיימות שתי שיטות יעילות ועיקריות ללימוד לבישת הפריטים המחממים, שאחת מהן נפוצה יותר בקרב פריטים בעלי רוכסן או כפתורים כמו מעיל וג'קט, והשנייה מתאימה לבגדים ללא רוכסן כמו סוודר.
 
  • "שיטת ההשחלה" – השיטה הזו מתאימה לסוודרים, חולצות פוטר רחבות ועבות וכדומה. הניחו את הבגד על המיטה מול הילד, כך שהצווארון נמצא רחוק ממנו, השרוולים פרושים לשני הצדדים וחזית הבגד צמודה למיטה. כעת, אמרו לו להתכופף אל הבגד ולהכניס את ידיו אל תוך שני השרוולים, כשהראש גם כן נכנס אל תוך החולצה. לאחר שעשה זאת וגם ראשו נמצא בתוך הבגד, אמרו לו להתרומם בזהירות ולהניף את ידיו כלפי מעלה. כאשר יעשה זאת, הבגד ירד מטה, כפות הידיים יציצו מהשרוולים וראשו יגיח מהפתח המרכזי. אם הילד מתקשה להבין מה ההבדל בין השרוולים לבין הפתח של הראש, תוכלו להדגים את הפעולה על ידי הלבשה משותפת של בובה גדולה.
  • "שיטת ההעפה באוויר" – השיטה הבאה מתאימה למעילים וג'קטים, בייחוד עבור ילדים צעירים שעדיין עשויים להתבלבל בין יד ימין לבין יד שמאל. הדריכו את הילד להניח את המעיל על המיטה או על הרצפה מולו, כך שהפתח של הצווארון יהיה קרוב אליו, השרוולים פרושים לצדדים והחזית (החלק הפתוח) פונה לכיוון התקרה. בשלב הבא אמרו לו להתכופף ולהשחיל את הידיים אל שני השרוולים. כעת, הנחו אותו להתרומם ו"להעיף" את המעיל באוויר מעל הראש. המעיל ינחת על הילד באופן מושלם, והעובדה שמדובר בשיטה כל כך מהנה תגרום לכל ילד לרצות לנסות אותה בעצמו. תוכלו לצפות בהדגמה בסרטון הקצר הבא:
 
2. מכנסיים
 
ילדים צעירים יכולים לרוב למשוך את מכנסיהם כלפי מעלה בקלות רבה, אולם עלולים להתקשות להתמודד עם השלב הבא, שכולל את סגירת הכפתורים והרוכסנים. כמו כן, רבים מהם לא מצליחים לאזן את עצמם בקלות כדי ללבוש את המכנסיים בעמידה, אולם להבדיל מהשיטה שנוחה לנו המבוגרים, ישיבה על מיטה לא תעזור להם בשל העובדה שהיא עלולה להיות גבוהה מדי יחסית לגובהם. 
 
השיטה:
 
ראשית, בחרו להתחיל עם מכנסיים שכוללים רצועת גומי, ללא רוכסנים, כפתורים או כל דבר אחר שיש לסגור או לרכוס. בהמשך, למדו אותם כיצד הם יכולים לזהות סימנים המעידים על ההבדל בין צדם הקדמי של המכנסיים לבין צדם האחורי, גם כאשר אתם אלה שמלבישים אותם (כיסים אחוריים לעומת קדמיים, המקום שבו נמצא הרוכסן וכדומה). לאחר שהבינו זאת, הנחו את ילדיכם לשבת על שרפרף או מדרגה, והדגימו כיצד יש להכניס רגל אחת לכל חור, ואז לדחוף אותה דרך הפתח מבלי לדרוך על הבד תוך כדי. הדגישו כי יש לקום ולמשוך את המכנסיים מעל הישבן רק לאחר ששתי הרגליים מציצות דרך הפתחים, זאת על מנת להימנע מנפילות.
 
3. חולצות
 
כמו במקרה של סוודרים ומעילים, ילדים צעירים יכולים לדחוף את ראשם וידיהם אל תוך הפתחים המתאימים ולהרים את הידיים כך שהחולצה תכסה את גופם, אולם הם יכולים להתקשות לעשות זאת אם מדובר בחולצה בעלת צווארון גולף או קפוצ'ון. כיוון שלחולצות אין רוכסנים, הם עשויים גם להתבלבל בין הצד הקדמי לבין הצד האחורי של חולצתם.
 
השיטה:
 
תרגלו לבישת חולצה עם ילדים שכבר יודעים כיצד ללבוש בעצמם סוודרים או מעילים, כך שהבד הצמוד לא יפחיד אותם והם לא יחששו "להיתקע" בפנים. הדרך לעשות זאת היא על ידי זיהוי הצד הקדמי של החולצה, הנחתה על המיטה וביצוע אותן הפעולות שמופיעות בסעיף הראשון, שמתייחס ללבישת סוודרים. תוכלו להתחיל עם חולצות מרווחות בעלות פתחי שרוול רחבים, כמו גם עם חולצות שיש להן עיצובים או ציורים בחזיתן, מה שיקל על הילדים לזהות את הצד הנכון.
 
 
4. גרביונים וגרביים
 
גרביים עלולים להיראות כאתגר עבור הילדים בשל העובדה שיש צורך למקם בהם את הרגליים באופן המתאים, אולם תוכלו לעזור להם להתגבר על הבעיה עם מעט אימון. גרביונים לעומת זאת הם יפים מאוד, אבל עבור ילדות קטנות הם עשויים להיות מתסכלים ללבישה בשל העובדה שהם עלולים להיקרע במהלך הניסיונות, להיתקע בקצוות של הציפורניים ועוד. מכאן, שכדאי להמתין עם לבישת הגרביונים לשלבים בהם בתכם כבר שולטת היטב בגריבת גרביים, כמו גם בלבישת מכנסיים צמודים או טייץ.
 
השיטה:
 
בכל הנוגע לגרביים, בחרו בזוגות צבעוניים שהאזור של העקב מודגש בהם היטב, מומלץ אפילו בצבע אחר, ולאחר מכן אמנו את הילדים לזהות את מיקום העקב ולהחזיק את הגרב בשתי הידיים, כך שאזור העקב שבגרב יפנה לכיוון הרצפה. בשלב הבא הנחו אותם להכניס רגל לכל גרב, ואז ליישר, לסובב ולהתאים את הגרב כך שתהיה נוחה להם.
 
באשר לגרביונים, בחרו בכאלה מבד עבה, כך שלא ייקרעו בקלות, והנחו את בתכם לשבת על שרפרף או מדרגה נמוכה על מנת ללבוש אותם. לאחר זיהוי מיקום העקב והצד הקדמי והאחורי של הגרביונים, אפשרו לבתכם להשחיל את שתי כפות הרגליים לתוך כל אחד מהפתחים ולהרים אותם מבלי לקום, עד שיכסו היטב את כפות הרגליים ויגיעו לאזור שמעל הברך. רק לאחר מכן, יש להתרומם ולהרים אותם למעלה, כמו בעת לבישת מכנסיים.
 
5. נעליים
 
ילדים קטנים נוהגים לרוץ יחפים להוריהם ברגע שהם צריכים לנעול נעליים, אך למעשה הם יכולים ללמוד כיצד לנעול אותן בעצמם כבר בגיל הגן. הבסיס לפעולה הוא קל ופשוט, אולם ילדים רבים עשויים להתקשות בכל הקשור לשרוכים או סקוצ'ים, כמו גם להתבלבל בין רגל ימין לרגל שמאל. בשעה שניתן לנעול לילדים נעליים שאינן כוללות שרוכים או רצועות, אלה עשויות להיות בעלות אחיזה חלשה, מה שעלול להוביל למעידות. לפיכך, מומלץ לאמן את הילדים בקשירת שרוכים כדי שגם אם לא יעשו זאת בעצמם בבוקר, יוכלו לשרוך אותן בהמשך היום אם הקשר ייפרם בשעת משחק בגן.
 
השיטה:
 
כדי ללמד את הילדים כיצד להבדיל בין נעל ימין לנעל שמאל, תוכלו להדביק מדבקות על המדרס של כל נעל, כך שיסמנו לאיזו רגל שייכת כל אחת. השיטה הטובה ביותר היא לקחת מדבקה עגולה עם ציור של פרצוף, לחצות אותה ל-2 ולהדביק כל חצי בצדה הפנימי של כל נעל, כך שכאשר הילד יניח אותן אחת ליד השנייה ניתן יהיה לראות את התמונה המלאה.
 
כדי ללמד את הילדים כיצד לקשור שרוכים בקלות, התחילו לאמן אותם באמצעות נעליי ספורט עם שרוכים בצבעים שונים. תוכלו להדריך אותם בעזרת שיטת "אוזני הארנב": למדו אותם ליצור שתי לולאות שיהיו ה"אוזניים" (כל אוזן בצבע שונה), ליצור באמצעותן צורת X, ולאחר מכן להעביר אותן בתנועה סיבובית אחת מעל השנייה. 
6. רוכסנים, אבזמים וכפתורים
 
התוספים הקטנים שעל החולצות, הג'קטים והמכנסיים הם השלב המאתגר ביותר, וילדים רבים נתקלים במצבים בהם אצבעותיהם נצבטות, רוכסנים נתקעים, לולאות חגורה נותרות "יתומות" או כפתורים מכופתרים בצורה הלא נכונה. עם זאת, מעט תרגול והנחייה יהפכו גם את השלב הזה לאפשרי ויתגמלו את ילדיכם בתחושה של בגרות ומסוגלות.
 
השיטה:
 
ראשית, הקלו על ילדיכם. בחרו ברוכסני פלסטיק גדולים, לולאות רחבות וחורים שניתן להשחיל בהם כפתורים בקלות. בשלב הבא, התחילו את המשימה עבור הילדים ואפשרו להם לסיים אותה: התחילו לרכוס את המעיל ותנו להם למשוך את הרוכסן עד למעלה, השחילו את החגורה בלולאה הראשונה ותנו להם להשחיל אותה עד הסוף וכדומה.
 
בשלב הבא, תוכלו לתת לילדיכם להתאמן על בובות או ללבוש את הבגד על עצמכם, כך שילדיכם יוכלו ללמוד לבצע את השלב המסובך יותר בדרך של משחק. בכל הנוגע לרוכסנים, הדגש הוא על החזקת הרוכסן ביד אחת, מתיחת חלק הבגד השני ואז רכיסתו. 
 
על מנת להצליח לכפתר חולצה או בגד, הראו לילד כיצד להחזיק את הכפתור עם האצבע והאגודל של יד אחת, ואז לדחוף אותו דרך החור ולתפוס אותו בצד השני עם היד השנייה. אין ספק שנדרש אימון על מנת לשלוט בתהליך, כך שכדאי מאוד לעשות זאת בשעות אחר הצהריים, ולא בשעות הבוקר הלחוצות.
 
בהצלחה!
 
מקור תמונות: David SifryBreibeestpetuniadvarious brennemans

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו