print header

8 דברים שאימא טובה באמת צריכה לעשות למען ילדיה

מרבית האנשים מניחים שאימהות ניחנות בכישורים ותכונות מסוימים שהופכים אותן בדרך טבעית לאמא מושלמת. הציפיות והאמונות האלה מתפתחות מתוך התרבות והחברה בה אנו גדלים, בנוסף לניסיון האישי שלנו עם משפחה וחברים. להשפעות מסוג זה יש את הכוח לעצב את דמותה של האם בעינינו, במיוחד כשאנחנו עצמנו הופכים להורים ובפרט לאימהות. 8 המשפטים שלפניכם נועדו לנפץ כמה מהמיתוסים השכיחים ביותר שנשים רבות ממהרות לאמץ ברגע שהן הופכות לאימהות, והם יספרו לכם מהם הדברים שאמא טובה באמת צריכה לעשות למען עתיד ילדיה.

אמא טובה צריכה
Donnie Ray Jones
 
 
1. אמא טובה לא צריכה לפחד מהתואר "אמא לא טובה"
 
נשים וגברים רבים מאמינים בלב שלם שאמא צריכה לשמוח ולנצור כל רגע עם הילד החל מיום היוולדו. הצפייה היא שכל אם הנושאת את תינוקה בבטן במשך 9 חודשים תתחבר אליו ותתאהב בו מהרגע שהוא יוצא אל אוויר העולם, אבל המציאות היא אחרת ולא כל אם מתאהבת בתינוק ברגע שהוא נולד. למעשה, נשים רבות חוות קשיים לאחר ההיריון, לא מצליחות להיקשר לילד בגלל מגוון סיבות ואפילו חוות דיכאון אחרי הלידה. מדובר בתופעה נפוצה שרופאים רבים מודעים לה וטוענים שהיא טבעית מאוד שכן בדומה לכל מערכת יחסים שזקוקה לזמן כדי להיבנות ולהתייצב, גם החיבור בין אם וילדיה הוא תהליך שלא תמיד מתרחש בן לילה.
 
אימהות רבות חוות רגשות אשם ותסכול על כך שאינן מתאהבות בילד מהרגע הראשון ושאינן תואמות לציפיות החברה. דיכאון אחרי לידה הוא לא המקרה היחיד שמדיר שינה מעיניהן, ולאורך כל תהליך גידול הילד האם חווה חרטות, דאגות ורגשות אשם ממגוון סיבות וזה בהחלט דבר שלא קל להתמודד איתו. במקום לחוות צער עמוק ורגשות שליליים שיכולים להשפיע לרעה על היחסים עם הילד ועם הסביבה, כדאי פשוט לקבל את העובדה שמדי פעם תיאלצו להתמודד עם הפחד שיכנו אתכן אימהות לא טובות. חשוב שתשתדלו לשתף את יקיריכן ברגשות שאתן חוות ובעיקר שתהיו יותר סלחניות כלפי עצמכן ותקבלו את זה שאתן לא תמיד תצלחנה לעשות הכל באופן מושלם.
 
2. אמא טובה צריכה להיות לצד הילד ברגעים שהוא הכי זקוק לה
 
אימהות רבות מתמלאות בגעגוע נוסטלגי לתקופה בה היו נטולות דאגות (יחסית) ויכלו ליהנות משקט, שלווה, ומזמן איכות שמוקדש כולו רק להן. רובן מעדיפות לשים את הגעגוע שלהן בצד ולהתרכז בגידול הילד, אך אין זה חטא להיזכר בעבר, להתגעגע ואפילו להרגיש מעט החמצה בנוגע לדברים שעוד לא הספקתן לממש. ילד אמנם ממלא את החיים אבל זה לא אומר שאסור לכן להקדיש זמן גם לעצמכן. להיפך, פסיכולוגים רבים ממליצים לקחת פסק זמן מאימהוּת ולהרפות מעט, במיוחד אם אתן חוות קשיים ומרגישות שאתן זקוקות למנוחה. הדחקה של עצב, תסכול או מצב רוח שלילי אחר, יכולה לגרום לכעס, איבוד שליטה ולהתפרצות של זעם שאחר כך כנראה תתחרטו עליה. לכן מומלץ מדי פעם לאמץ את הגעגוע ולדאוג לאתנחתא קלה או לחופשה מפנקת שתיטיב עם הנפש שלכן.
 
לראות סרט, לצאת לריצה או פשוט להתענג מאמבטיית קצף הם כמה רעיונות לפסקי זמן שיאפשרו לכן לנוח מיום מתיש ומצרות מדאיגות. חשוב כמובן לזכור שישנם רגעים ומצבים במהלך חייכן בהן אתן צריכות להיות לצד הילד שלכן ולתמוך בו למרות הכל, כמו לדוגמה:
  • מצבים בהם הילד כועס, חולה, מפוחד או חווה כאבים ובפרט כאב לב.
  • כשכל המשפחה מתכנסת יחד על בסיס קבוע (כמו ארוחת שבת). זהו רגע בו כולם מתאחדים למען מטרה ומסורת משותפת והאמא היא לרוב הדבק שמחבר בין כולם.
  • מצבים בהם הילד נמצא בסיכון או בחברה של אנשים שיכולים לסכן אותו ועליכן לדאוג ולשמור על בטחונו האישי.
  • גיל ההתבגרות – פסיכולוגים רבים טוענים כי זהו הגיל בו הילד שלכן זקוק להכי הרבה יחס, הקשבה, חיבה, השגחה וזמן איכות אתכן ולא עם הטלוויזיה או המחשב.
  • רגעים בהם צריך לשבח את הילד, לעודד אותו ולהחמיא על הישגיו, מעשיו והתנהגותו.
  • מרבית המטפלים והרופאים סבורים שזמן השיחה הטוב ביותר שיכול להועיל לילדיכן הוא לפני השינה.
אמא טובה צריכה
 
3. אמא טובה צריכה לדאוג לעצמה לא פחות ממה שהיא דואגת לילד שלה
 
מרבית האנשים מצפים מכל הורה ובפרט מאימהות לשים את הילד בראש מעייניהן ולדאוג להם לפני שהן דואגות לעצמן. האמת היא שאין שום סיבה לוותר על התשוקות והתחביבים שלכן אחרי שהפכתן לאימהות. להיפך, חשוב שתמשיכו לעסוק במה שאתן אוהבות; קריאה, כתיבה או פעילות גופנית, כל אלה צריכים להיות שלובים בשגרת החיים שלכן ולא מודחקים הצידה. אמנם יותר קל להגיד מאשר לבצע, אבל גם הצרכים שלכן חשובים, וסיפוק הצרכים האלה יכול לשפר את מצב הרוח והתפקוד שלכן במרחב האישי והציבורי.
 
אמנם חשוב שתהיו נוכחות ברגעים בהן הילד שלכן זקוק לכן וחשוב להעניק לו באופן תמידי אוכל, בית חם ואהבה, אבל אין זה אומר שאתן צריכות לדאוג פחות לעצמכן ולרווחה שלכן. במצבים שבהם אתן לא חשות במיטבכן, חשוב שתפנו לעזרה ותקבלו טיפול הולם במקום לנצל את הזמן לסידורים שדחיתן או כדי לנקות את הבית, להכין אוכל או להשגיח על ילדכן. זה לא רק יעזור לכן וישפר את הרגשתכן, אלא גם ילמד את ילדכן עד כמה זה חשוב לשמור על הבריאות שלו, ולקבל עזרה כשהוא זקוק לה. 
 
4. אמא טובה צריכה לדעת ליהנות עם ילדיה יותר ולדאוג פחות
 
נשים רבות רוצות להאמין שיש להן כוחות על ושהן יכולות להסתדר בכל מצב; לתחזק קריירה מצליחה עם בית מסודר וילדים מחונכים, ובאופן כללי לעשות כמה דברים ביחד ובקלי קלות. לא קשה לנחש שמדובר במשימה בלתי אפשרית, שהרי ברגע שהופכים להורים, החיים נעשים מסובכים יותר ואי אפשר לצפות שתעשו הכל בבת אחת ותסדרו עם הכל. זה בסדר שהבית מבולגן, שלא הכנתן ארוחת עשר לילדים ושלפעמים הם יצטרכו לבלות זמן בלעדיכן. הורות זה תפקיד קשה ומאתגר מאוד ובין אם בחרתן לחזור אל שוק העבודה או לא, לפעמים תיתקלו במצבים שבהם ללא עזרה נוספת, לא תצליחו לדאוג שהכל ייעשה על הצד הטוב ביותר. לכן, אל תחששו לבקש תמיכה מאנשים אחרים, מבן זוגכן, מחבריכן וגם מהילד שלכן.
 
בתור אמא קל מאוד לשקוע בדאגה תמידית לילדך ולכל תחום בחיים שקשור אליו ולשכוח שיש זמן לכל דבר, אולם אחד הדברים הנפלאים בהורות הוא ההזדמנות לחזור שוב לילדות וליהנות יחד מדברים שטותיים ומשעשעים. ילדים הם שובבים מטבעם, לכן הם מאפשרים לנו לעזוב את עולם המבוגרים ולהיכנס לתוך העולם הצעיר והתוסס שלהם במטרה ליהנות יחד איתם. בפעם הבאה שאתן רוצות להיזכר איך נראה העולם מנקודת מבט של ילד, פשוט הניחו בצד את כל הדאגות וצאו לבלות איתם יום צרוף בהנאה ובכיף.
 
אמא טובה צריכה
Israel_photo_gallery
5. אמא טובה צריכה לאפשר לילדיה להיות עצמאיים
 
כשאתן הופכות לאימהות אתן משתדלות לבלות כל דקה פנויה בחברת ילדכן כדי לקחת חלק פעיל בחייו. לעיתים תרגישו שאינכן עושות מספיק או שאינכן מקדישות לו את תשומת הלב המרבית שהוא צריך ותנסו למצוא דרכים בהן תוכלו להשגיח עליו מקרוב כמו הירתמות לוועד ההורים הכיתתי או ליווי בטיולים שנתיים. למעשה, זה לא משנה עד כמה תנצלו כל רגע פנוי שיש לכן כדי להיות בסביבתו, שכן חוקרים רבים סוברים שהדבר שגורם לילדכן להעריך אתכן יותר זה אופי האינטראקציה ולא העובדה שאתן צמודות אליו כל הזמן. מה שקובע את טיב הקשר בינכם זה כמה אתן מקשיבות ומאזינות לילדכן, צוחקות איתו וגורמות לו להרגיש אהוב, שכן כך הוא לומד שיחסים הם מקור לשמחה וחיבה ללא קשר לזמן או למקום.
 
כמו כל הורה גם אתן ודאי מאחלות לילדים שלכן להיות מאושרים, לכן זכרו שרכישת עצמאות ואחריות אישית הם חלק משמעותי בתהליך הגדילה. לצד ההדרכה והליווי שלכן תוכלו לגדל ילדים שיהפכו לעצמאיים ובטוחים בעצמם, שילמדו להתחיל ולדאוג לצרכים שלהם, להצלחתם ולאושר האישי שלהם. למעשה, אנשים רבים מעידים כי אחד מזיכרונות הילדות המאושרים ביותר שלהם קשור לרגע בו הם התמודדו עם מצב או קושי מסוים ללא סמכות הורית. מסיבה זו כדאי לכן ללמוד איך לעזור לילדיכן מרחוק ולעודד את ילדיכן ליזום מפגשים ולהירשם לחוגים ומסגרות בהם יוכלו לתרגל עצמאות ללא השגחה צמודה.
 
6. אמא טובה לא חייבת לסמוך רק על האינסטינקט האימהי שלה
 
רבים מאמינים שנשים נולדות עם אינסטינקט אימהי וברגע שהן הופכות לאימהות הן באופן טבעי יודעות ומבינות בדיוק מה הן עושות וכיצד עליהן לטפל בילד. למעשה, האינסטינקט אינו כישרון מולד ולרוב הוא מתפתח בעיקר מלמידה חברתית או מניסיון אישי, לכן מומלץ שאימהות ילמדו שעליהן לבצע איזון בין תחושותיהן ובין קבלת עזרה חיצונית מבלי לפחד מ"מה שאחרים יחשבו". ברוב המקרים הציפיות החברתיות בנוגע לתפקיד ההורות נוטות לערער את ביטחונם העצמי של אבות ואימהות גם יחד, אך כפי שכבר ציינו האינסטינקט נרכש בעיקר על ידי ניסוי וטעיה לכן חשוב שתמכו על עצמכם כשאתם מרגישים ביטחון אך גם שלא תפחדו להתייעץ עם גורם חיצוני כשישנו ספק.
 
מצד אחד, הציפיות הגבוהות של החברה בנוגע לתפקיד האימהוּת מובילות את האם לא להסתמך רק על תחושת הבטן שלה ומצד שני הן גם יכולות לגרום לה לחשוש מלהתייעץ עם חברים או מומחים שמא יפקפקו בכישורי האימהוּת שלה. גידול ילדים אינו דבר פשוט ולכן מומלץ שאימהות תיצורנה לעצמן סביבה תומכת ומחבקת שלא תשפוט ותעריך את התפקוד שלהן אלא תייעץ ותעזור בנושאים ובמצבים שונים. בנוסף, כל הורה יכול לגשת היום למבחר רחב מאוד של מחקרים, מאמרים ומדריכים שנמצאים בהישג יד באינטרנט או בחנויות הספרים, וגם הם יכולים לעזור בזמנים קשים ולספק מענה לשאלות שונות.
 
אמא טובה צריכה
 
7. אמא טובה צריכה ללמד את הילד שלה מה זו אהבה ללא תנאים
 
אחד הדברים שמאפיין כל אב ואם זה האהבה חסרת התנאים שהם מעניקים לילדים שלהם. כשילדים מרגישים אהובים, בטוחים ומוגנים, הם לומדים לבטוח באנשים אחרים. ללא אהבה ותחושת ביטחון אישית, תהליך ההתבגרות שלהם נפגע והם עלולים להפוך לאנשים חרדתיים ואלימים. ילד שמקבל אהבה מאימו ובוטח בה לחלוטין, יכול לגדול בריא ומאושר וליהנות מהעולם בו הוא חי. הדרך הכי טובה להעניק ביטחון לילדיכן היא להראות להם כמה אתן אוהבות אותם בעזרת חיבוקים, נשיקות, מילים חמות והפגנות חיבה שונות. בגיל בו ילדיכן מפתחים את אופיים, מסוגלים להסיק מסקנות ולבצע מטלות באופן עצמאי, נפתח גם חלון ההזדמנויות שבו תוכלו להתחבר אליהם יותר ולמקד אותם בדברים החשובים בחיים.
 
אהבה וביטחון הם כמובן דברים שכל אמא צריכה להעניק לילדיה אך היא גם צריכה ללמד אותם איך להעניק בחזרה ואיך לאהוב ללא תנאים. לאורך תקופת ההתבגרות של ילדיכן מתרחשים במערכת היחסים שלכם חיכוכים רבים, והאופן בו הם מדברים או מתייחסים אליכן עשוי להוביל ללא מעט מחלוקות. אם תמשיכו להפגין את אהבתכן למרות הבעיות האלו, יהיו לכך השפעות חיוביות יותר על הילדים שלכן שיבינו שהם לא צריכים לעשות שום דבר מיוחד כדי שתמשיכו לאהוב אותם. במקום לפתוח בריב, נסו להבין אותם ואת הכוונות שעומדות מאחורי המילים שלהם ותהוו עבורם דוגמה אישית לאהבה ללא תנאים.
 
8. אמא טובה צריכה לעשות טעויות
 
אנחנו נתקלים בהרבה סיפורים על "האמא המושלמת" שעושה כל דבר ומגדלת את הילד שלה ללא דופי, אבל אם חושבים על כך לרגע מבינים עד כמה שהשאיפה הזו אינה מציאותית. אין דרך נכונה אחת לגדל ולחנך את הילד שלכן, כל דרך יכולה להוביל לתוצאות שונות והחינוך שהילד מקבל אינו הדבר היחיד שיכול להשפיע על אופיו ועל עתידו. אימהוּת היא דבר מורכב ולא פשוט, אין רק דרך אחת נכונה להיות אמא טובה שלעולם לא טועה והשאיפה לשלמות היא דבר שרק מהווה מכשול בתפקיד האם וההורות בכלל.
 
אין שום סיבה לפחד לעשות טעויות, יש לנסות להפיק מהן את המרב היום וגם בהמשך הדרך. ילדים לומדים רבות מהטעויות שעושים הוריהם וככל שאתן מתמודדות עם קשיים וטעויות בצורה נכונה יותר כך אתן מהוות לילדיכן דוגמה טובה יותר. הילדים שלכן יטעו במהלך חייהם ואחד הדברים החשובים ביותר שאתן יכולות לעשות עבורם הוא לתת להם את ההזדמנות להתמודד עם הטעויות שלהם באופן עצמאי. כל טעות היא הזדמנות ללכת בדרך חדשה, לנקוט בגישה שונה ולהתנסות שוב עד שתימצא הדרך הנכונה.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.