print header

9 דברים שהזיעה שלכם מנסה להגיד לכם

אף אחד לא אוהב להתעורר ספוג זיעה אחרי שנת צהריים, או שהחולצה שכיבסנו רק אתמול כבר מסריחה מזיעה, אך המנגנון הגופני (והחשוב) הזה שגורם לנו להירטב מבלי להיכנס לים הוא בסך הכול מערכת הקירור של הגוף. כשטמפרטורת הגוף שלנו עולה, מערכת העצבים מסמלת לבלוטות הזיעה שעליהן להתחיל לפעול, אז לחות יוצאת אל העור, אשר בסופו של דבר תקרר את גופנו כשתתאדה. ובכל זאת ננסה להילחם בזיעה בכל פעם שתופיע; אנחנו מנסים להפוך אותה לפחות מסריחה או לעצור אותה בדרכים שונות, אך אם נקדיש לה מעט תשומת לב נוכל ללמוד הרבה מאוד על מצבנו הבריאותי. לפניכם 9 דברים שהזיעה שלכם מנסה להגיד לכם, וכדאי שתשימו לב אליהם.

מה הזיעה מנסה להגיד
Kullez

1. רמות הסוכר בדם שלכם נמוכות

במצב נורמלי רמות הסוכר בדם צריכות להיות בין 70-100 מיליגרם לכל דציליטר (אלא אם כן אכלתם רגע לפני הבדיקה), אך כשהרמות יורדות מתחת ל-70, בין אם עקב מחלת הסוכרת או מאמץ מפרך, תתחילו להרגיש את הסימנים וההשפעות של חוסר הסוכר בדם על גופכם. אחד מהסימנים הוא בדרך כלל הזעה מרובה, והיא מתלווה לתחושת קור ועור לח ביחוד בגב ובצוואר (יתכן שתחוו גם עלייה בקצב פעימות הלב, רעידות, בחילה, סחרחורת וראיה מטושטשת). למרבה המזל תוכלו להחזיר לעצמכם את רמות הסוכר לרמה הנורמלית אם תאכלו או תשתו משהו מתוק, אך אם רמות הסוכר ממשיכות לצנוח, יתכן שתחוו סימנים מסוכנים יותר שיצריכו קבלת טיפול רפואי.

 

2. אתם נמצאים תחת לחץ

אם אתם מרחרחים את סביבתכם ושואלים את עצמכם "זה אני?", קחו שניה לחשוב על מה שעבר עליכם במהלך היום או מה שעתיד להגיע, כי אם אתם לחוצים או מפחדים יתכן שזה באמת אתם. הזיעה שאנו מייצרים כשחם לנו נוצרת על ידי בלוטות זיעה אקריניות המפוזרות לאורך כל הגוף ומכילות בעיקר מים ומלח, אך כשאנחנו לחוצים, הזיעה נוצרת על ידי הבלוטות האפוקריניות, אשר נמצאות בריכוזים גבוהים בבית השחי ובמפשעה. סוג הזיעה הזה מכיל שומנים וחלבונים אשר באים במגע עם החיידקים שעל עורנו, והתהליך הזה מייצר את הריח המסריח. אז אם בית השחי שלכם מדיף ריח רע, שאלו את עצמכם האם יש משהו שמכניס לחץ לחייכם, ואל תשכחו לשים דאודורנט לפני פגישות חשובות.

3. אתן בהריון או שהגעתן לגיל המעבר

כל דבר שנוגע במערכת האנדוקרינית שלך (אוסף בלוטות שמייצרות ומפרישות הורמונים) עשוי לגרום לך להזיע יותר מבדרך כלל. 85% מהנשים חוות גלי חום במהלך השנה שבה הן מגיעות לגיל המעבר, אשר בנוסף לפעילות המערכת האנדוקרינית, גורמות לגוף לנסות לקרר את עצמו יותר. גם הריון גורם להזעת יתר, משום שכל שינוי הורמונלי רחב שכזה בגוף משנה את פעילות ה"תרמוסטט" שבמוח, אשר טועה לחשוב שהגוף מתחמם יתר על המידה ומפעיל את תגובת הקירור הטבעית והמידית שלו, אפילו אם תשבי ממש מתחת למזגן.

מה הזיעה מנסה להגיד
Christopher Allison Photo

4. אתם מפזרים סביבכם אושר או פחד

למרבה ההפתעה, האנשים שסביבכם יכולים לחוש ברגשותיכם על ידי הרחת הזיעה שלכם. בניסוי שנערך בקרב נשיםנתנו להן להריח דוגמיות זיעה מ-9 גברים שונים, שחלקם צפו בסרט שמח וחלקם בסרט מפחיד. כשהנשים הריחו את הזיעה של אלו שצפו בסרט המפחיד, תווי הפנים שלהן התעוותו למראה שמזכיר הבעת פחד. כשהריחו הנשים את ריח הזיעה של הגברים שצפו בסרט המצחיק, הן נטו יותר לחייך. אמנם עוד לא הוכח כי הרגש עצמו יכול לעבור בין אדם לאדם על ידי הרחת זיעה, אך כנראה שלא יזיק אם נחייך קצת בחדר הכושר בתקווה שנראה יותר חיוכים סביבנו.

5. אתם בסיכון למכת חום

דמיינו שאתם מטיילים באחד משבילי הטיול שברחבי הארץ ביום קיץ חם, פתאום אתם שמים לב שהפסקתם להזיע ולפתע תוקפת אתכם גם סחרחורת. בדיוק כמו שניתן לחוות הזעת יתר, קיימים מקרים של הזעת חסר אשר מונעת מהגוף את היכולת להזיע כמו שצריך, וזה עלול להיות מסוכן מכיוון שמערכת הקירור של הגוף אינה עובדת. אם תמשיכו בטיול במצב הזה מבלי להכניס לגופכם נוזלים, תסתכנו במכת חום. במצב כזה עליכם לנוח בצל או במקום ממוזג ולשתות משקה שאינו אלכוהולי או מכיל קפאין. אם לא תחושו בטוב כמה דקות אחרי שנחתם ושתיתם, קראו לעזרה רפואית.

עם זאת, חשוב לשים לב לכמות חוסר הזיעה שלכם גם לאורך זמן כשאתם לא מטיילים, כי הזעת חסר כרונית עלולה להיווצר בעקבות נזק לעצבים, נטילת תרופות מסוימות או מחלה תורשתית אשר מעלה את הסיכון למחלות חום ובעיות לבביות, כך מזהיר ד"ר דייויד מ. פריסר, מומחה לבריאות העור ונשיאה לשעבר של האקדמיה האמריקאית לרפואת העור. 

6. אתם אוכלים את האוכל הלא נכון עבורכם

אם אתם סובלים מזיעה בריח שמזכיר דגים, יתכן שיש לכם בעיה גנטית נדירה בשם "תסמונת צחנת הדג", שגורמת לכך שגופכם לא יוכל לפרק את התרכובת הכימיקלית טרימטילאמין – תרכובת שנוצרת מתהליכי עיכול ביצים, קטניות ודגים. במקום, הגוף שלכם נפטר מעודף הטרימטילאמין באמצעות הזיעה, השתן והנשימה, אשר לכולם יהיה ריח שמזכיר דג או ביצים רקובים. אם אתם חושבים שאתם סובלים מהתסמונת הזו, התייעצו עם רופא לקבלת טיפול והימנעו מהמאכלים שהוזכרו.

מה הזיעה מנסה להגיד
milomingo

7. יתכן שאתם צריכים להוסיף מלח לתזונה שלכם

האם הזיעה שלכם צורבת כשהיא באה במגע עם העין או עם פצע פתוח? האם יש לה טעם מובהק של מלח? האם יש לכם תחושה גרגירית על העור אחרי שאתם מזיעים או שנשארים כתמי זיעה לבנים על הפנים שלכם? יתכן שהזיעה שלכם מכילה מלחים רבים יותר מהזיעה של שאר האנשים, והסיבה המפתיעה לכך היא שאתם שותים הרבה מים וצורכים מעט מדי מלחים בתזונה שלכם. אם אתם נמנעים ממלח לחלוטין וסובלים מהתופעה הזו, נסו להוסיף מעט ממנו למאכלים שלכם או אכלו ירקות כבושים במלח לצד הארוחות שלכם. בזמן ריצה או אימון גופני תוכלו לשתות משקה אלקטרוליטים שיכניס לגופכם את המלחים שאתם צריכים בזמן האימון.

8. יתכן שאתם סובלים מהזעת יתר ממוקדת

אם הרופא לא מצליח למצוא שום הסבר להזעת היתר שלכם, יתכן שאתם סובלים מהזעת יתר ממוקדת, אך לפני שאתם ממהרים לחשוב שזו הבעיה שממנה אתם סובלים, דעו שלא מדובר בהזעת יתר על האופניים או על ההליכון. הזעת יתר ממוקדת בדרך כלל גורמת להזעה כה חמורה עד שהיא פוגעת ביכולת לבצע פעולות יומיומיות. אנשים שסובלים מהזעת יתר ממוקדת מזיעים אפילו כשגופם אינו חם וכשאינם במאמץ או תחת לחץ. הידיים שלהם יכולות לטפטף זיעה אפילו בחדר מקורר ובישיבה בחוסר מעש. 

מומחים עדיין לא הגיעו להסכמה לגבי ההסיבה המדויקת לתופעה הזו, אך הם כן יודעים שהזעת יתר ממוקדת היא תופעה תורשתית שנובעת עקב גירוי יתר שמגיע מהעצבים לבלוטות הזיעה. "מתג כיבוי" הזיעה כביכול אינו מתפקד כמו שצריך, ובהתאם לאזור שבו מופיעה הזעת היתר, הטיפול בבעיה משתנה וכולל תכשירים נוגדי זיעה (גם לכפות הידיים והרגליים), הזרקות בוטוקס ובמקרים מסוימים ניתוח. 

9. יתכן שאתם סובלים מלימפומה

הזעת יתר יכולה להיות גם תופעת לוואי של מספר מחלות שונות, ביניהן שיגדון, תת פעילות של בלוטת התריס ופרקינסון, או תופעת לוואי של טיפול תרופתי, אך הדבר המטריד ביותר שחשוב לדעת הוא שהזעת יתר יכולה להיות גם סימפטום למחלת הלימפומה (סרטן קשרי הלימפה), אשר משפיעה על תפקוד המערכת החיסונית שלנו. עדיין לא מובן באופן מוחלט מדוע לימפומה גורמת להזעת יתר; יתכן שזה קשור למחלה עצמה ולתגובת הגוף אליה, אך יתכן גם שזו תגובה לסימפטום אחר שמתלווה אליה – חום (הזעה וחום, שניהם יחדיו מקושרים ללימפומה מתקדמת). סיבה שלישית יכולה להיות קשורה להורמונים ולחלבונים שמיוצרים על ידי התאים הסרטניים עצמם, אך בין אם זו הסיבה הזו או אחרת, אם אתם סובלים מהזעת יתר, יתכן שתרצו להיבדק אצל הרופא.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו