print header

9 מחלות שניתן לטפל בהן בקנאביס רפואי

בשנים האחרונות אנו נחשפים יותר ויותר לטיפולים באמצעות קנאביס רפואי טבעי במקום בתרופות המיוצרות בתהליכים כימיים. צורת הטיפול הזו היא עדיין חדשה יחסית בישראל ובשל אילוצי בירוקרטיה קליטתה מתקדמת לאט, אך ביציבות. כמו לכל תרופה, גם לקנאביס הרפואי תופעות לוואי, אמנם ביחס לתופעות הלוואי שמתלוות לתרופות המטפלות במחלות קשות וכרוניות, ההשפעות קצרות הטווח שלו כמעט ואינן משמעותיות מבחינה בריאותית, ולכן יש לשקול טיפולים ארוכי טווח בקנאביס רפואי במקום בכדורים כימיים למיניהם. כדאי שתדעו שעבור המחלות הבאות משרד הבריאות מאשר את הטיפול בקנאביס רפואי (נכון לשנת 2015), ואם הנכם סובלים אפילו מאחת מהן ואתם מרגישים שהטיפול התרופתי שאתם מקבלים אינו מועיל ו/או מזיק, תוכלו להתייעץ עם הרופא שלכם ולבקש את הטיפול בקנאביס הרפואי.

קנאביס רפואית
 

1. אסתמה

תרופות מסוג ונטולין אכן עוזרות לטיפול באסתמה, אך רק בטווח הקצר, וכל מי שסובל מהמחלה יודע שהתקף אסתמה הוא אינו דבר נעים, בין אם יש לך משאף בהישג יד או לא. לעומת זאת, אחד היתרונות המשמעותיים בטיפול באסתמה בעזרת קנאביס רפואי הוא שהקנאביס תרתי משמע פותח את הריאות ואת דרכי הנשימה גם בטווח הארוך. אם אתם מודאגים לגבי העשן הנשאף בצריכה, דעו שעישון היא רק דרך אחת לצריכת קנאביס רפואי, והאפשרות המועדפת על חולי אסתמה היא אידוי אשר אינו כולל עשן.

2. כאבים כרוניים

לא חסרים כדורים ומשחות נגד כאבים, וכולנו יכולים להסכים שהיינו מעדיפים לוותר עליהם. כשמגיעים לטיפולים בכאבים כרוניים קשים מנשוא, התרופות יהיו בדרך כלל ממשפחות סמים מסוכנות יותר מקנאביס כמו האופיאטים (מורפין למשל), אשר נכללים בפקודת הסמים המסוכנים. תרופות אלו עלולות להיות ממכרות מאוד ומסכנות את המשתמש במוות ממנת יתר אם יצרוך יותר מדי מהן. הקנאביס הרפואי לעומת זאת ממכר הרבה פחות מסמים אופיאטים ואפילו מאלכוהול, והוכח כעוזר בהפחתת הכאבים באופן טבעי אפילו במינון נמוך מאוד. מעבר לזאת, טיפול זה אינו מעמיד בפני המשתמש סכנת מוות ממנת יתר. 

3. בחילות והקאות הנובעים מטיפולי כימותרפיה

חולי סרטן רבים שעוברים טיפולי כימותרפיה סובלים רבות מבחילות והקאות, ובדרך כלל כדור אחד של פראמין לא יעזור להם. לכן הצוות המטפל יגיש שילוב של מספר תרופות, שלכל אחת מהן יש תופעות לוואי משלה, אשר כוללות בין היתר שלשולים, סחרחורות, עייפות, עצירות ואפילו סימפטומים שמזכירים את אלה של פרקינסון. במקרים מסוימים, חולים הנוטלים תרופות אלו עשויים להזיק לעצמם בעת נטילתן, אך לחולים אלו יש גם את הזכות לקבל טיפול תרופתי בקנאביס רפואי, אשר הוכח כמטפל בבחילות באופן טבעי ויעיל, וכן תורם לשיפור התיאבון.

קנאביס רפואית
 

4. גלאוקומה

את העובדה שניתן לטפל בגלוקומה בעזרת קנאביס יודעים כבר משנות ה-70, אך כיום הרופא בדרך כלל ירשום לכם טיפות עיניים כדי להפחית את שכבת החומר המימי והעבה שגורם ללחץ התוך עיני. עם הזמן החולים עלולים לסבול מטשטוש ראייה הנובע מנזק לעצבים ואפילו משינוי צבע העיניים למרות הטיפול התרופתי, אך כפי שהוכח במחקרים, טיפול בעזרת קנאביס רפואי יעיל יותר בהפחתת הלחץ התוך עיני. משום שהטיפול בגלאוקומה היא טיפול של 24 שעות ביממה, והקנאביס הרפואי משפיע על הלחץ התוך עיני רק בטווח הקצר, יתכן שטיפול משולב הוא העדיף.

5. טרשת עורקים

תרופות שמורידות את רמות הכולסטרול וכן תרופות שמדללות את הדם כגון אספירין אכן עוזרות לסובלים מטרשת עורקים וממחלות לב, אך הן כוללות תופעות לוואי נוראיות שרבים היו מעדיפים להימנע מהן כמו כאבי ראש, בחילות, חולשה ואפילו זיהומים מסוגים שונים או דימומים פנימיים במקרים הקיצוניים. מחקרים הראו שקנאביס הצליח לשחרר את חסימת העורקים ולהגן על הלב מפני נזקים כשנבדק על עכברים. נטילת THC (קנבינואיד פעיל בקנאביס) בכמויות קטנות באמצעות מערכת העיכול עוזרת להאט באופן משמעותי את תהליך המחלה בשל היצמדותו לקולטני CB2 אשר מפחיתים את הדלקות שנוצרות כתוצאה מהצטברות שומנים בעורקים.

6. דיכאון

עבור אנשים שסובלים מדיכאון הרופא ירשום תרופות כגון פרוזק וזולופט, אשר מגבירות את רמת הסרוטונין במוח, בעיקר משום שנמצא כי דיכאון קשור לרמות החומר. החיסרון הגדול בתרופות האלה הוא שהן גורמות לאיבוד החשק המיני ולמומים בלידה. קנאביס רפואי מסוג אינדיקה עשוי לעזור לטיפול בדיכאון בזכות הקנבינואיד CBD, אך כמו עם שאר התרופות המטפלות בדיכאון, זוהי תרופה שצריכה להיות מותאמת אישית לחולה, כך שיתכן כי תעזור לאדם אחד אך לא תועיל לאחר. כך או כך מומלץ שלא להפריז בשימוש בתרופה זו (כמו כל תרופה אחרת), משום ששימוש מוגזם בקנאביס עשוי דווקא לעורר דיכאון.

קנאביס רפואית
מקור

7. פוסט טראומה

קיימות שלל תרופות שאמורות לעזור להתמודדות עם מצבים של פוסט טראומה, אך תופעות הלוואי שכבר הזכרנו קודם (אותן התרופות שעשויות לעזור למצבי דיכאון) עשויות להיות אפילו גרועות יותר מהבעיה שלשמה נלקחה התרופה. זני קנאביס רפואי מסוג סאטיבה אשר מכילים כמות THC גבוהה יחסית עוזרים בהתמודדות עם פוסט טראומה וביחוד עוזרים למנוע סיוטים בלילה אשר נובעים מהמצב הפוסט טראומטי. מחקר שנערך באוניברסיטת חיפה גילה שהקנאביס יוצר שינויים חיוביים באזורים שבמוח אשר מושפעים מזיכרונות טראומטיים כתגובה לגורם חיצוני המזכיר את האירוע הטראומטי.

8. בעיות בתפקוד המיני שנובעות ממחלות אחרות

קיימים שלל טיפולים תרופתיים לבעיות בתפקוד המיני אשר בסופו של דבר תפקידם הוא לרוב הגביר את זרימת הדם לאיבר המין. הקנאביס עושה בדיוק את זה, ואמנם לא תוכלו לקבל אותו כמרשם לבעיה בתפקוד המיני, אך אם הבעיה נובעת ממחלה אחרת כמו טרשת עורקים או פוסט טראומה, קנאביס יכול לעזור לטפל בבעיה, לדאוג שזרימת הדם לאיבר המין תתנהל כשורה ולחזק את הדחף המיני.

9. אלצהיימר

לא קיימים טיפולים תרופתיים רבים שמטפלים במחלת האלצהיימר, וכרגע ברחבי העולם יש רק 4 תרופות אשר מעכבות את פעילות האצטילכולין אסטרז ומעלות את רמות האצטילכולין במוח – מוליך עצבי שחשוב עבור תפקודן של מערכות הולכת העצבים המרכזיות שבמוח. חלק מתופעות הלוואי שקיימות לתרופות אלו הן האטה בקצב הלב ולעתים גם אנורקסיה. מחקרים מציעים שהקנאביס יכול להפחית דלקות שמקושרות למחלת האלצהיימר ובכך למנוע מוות של תאי מוח – אחד הטיפולים היעילים והחשובים ביותר לחולים אלו.

שימו לב שמשרד הבריאות משנה את התוויות מתן הרישיון לקנאביס רפואי מדי מספר שנים, לכן מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא בנוגע לאפשרות קבלת הטיפול עבורכם בהתאם למצבכם.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.