maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

מתי לדחוף ומתי לשחרר? טיפים להורים תומכים

בעיה שהורים נתקלים בה רבות היא השאלה מתי לדחוף את הילד לעשייה, ומתי לשחרר ולתת לו להבין בעצמו מה הוא רוצה לעשות, למרות שיתכן שהוא יוותר או לא יעשה את המיטב שהוא יכול. איננו רוצים שילדינו יוותרו על אתגר או קושי, אז מה עלינו לעשות? מתי עלינו לדחוף את ילדינו ועד כמה? לפניכם 5 גורמים שעליכם להתחשב בהם כהורים כשאתם שוקלים את האפשרויות שלכם, וכמה טיפים מפי קת'רין לי, מומחית ויועצת חינוכית, אשר יעזרו לכם לדעת מתי לדחוף את ילדכם קדימה ומתי לשחרר, לפחות לזמן מה.

הורים תומכים
 

5 גורמים שיש להתחשב בהם כהורים תומכים

לפני שאתם דוחפים את ילדכם לעשייה, עליכם לוודא מספר דברים לגביו, וגם לגבי עצמכם. מומלץ להתייחס לגורמים הבאים כשאתם עושים את השיקולים שלכם:

1. וודאו שאתם יודעים ומבינים כיצד ילדכם מגיב

חשבו על מי הוא ילדכם כאינדיבידואל. למרות שחלק מהילדים זקוקים, ובסופו של דבר גם יעריכו דחיפה קטנה, אחרים עלולים להגיב לדרבון בוויתור, מרד או עצבים. חשבו על מה שעבד בעבר עבור ילדכם. האם הוא כזה שמגיב טוב יותר אם תזכירו לו שהוא לא יהיה מרוצה מעצמו אם לא יתאמן ויתרגל? או האם הוא כזה שידחה את הצעותיכם אם תעודדו אותו? כשתדעו ותבינו כיצד ילדכם מגיב, תדעו בדיוק כיצד לגשת אליו כדי לעזור לו להשיג את מטרותיו.

2. וודאו שהילד רוצה את זה, ולא רק אתם

האם אתם דוחפים את ילדכם לדבר שהוא בחר לעשות? האם השגת המטרה, בין אם היא להישאר במסיבת יום הולדת בלעדיכם והתגברות על הביישנות שלו או ללמוד לנגן שיר מסוים על פסנתר, היא דבר שהוא באמת רוצה לעשות עבור עצמו? שאלו את עצמכם האם הילד יהיה מאוכזב מעצמו אם לא ישיג את מטרתו. אם התשובה היא לא, כנראה שאתם דוחפים אותו לעשות דבר שאינו מעוניין בו וכדאי יהיה לדבר איתו כדי ליצור את הרצון לדברים אלו במידה והם נחוצים.

3. וודאו שאינכם מצפים מילדכם ליותר ממה שהוא מסוגל

האם הילד שלכם אהב לעסוק בתחום שאתם דוחפים אותו אליו, אך שינה את דעתו כשהדרך הפכה לקשה? אם ילדכם חווה ספקות לגבי יכולותיו, תוכלו לעודד אותו על ידי כך שתזכירו לו שאם ינסה לעשות את הטוב ביותר, אפילו אם התוצאה לא תהיה מצוינת, הוא יהיה הרבה יותר מרוצה מעצמו מאשר אם לא ינסה כלל. בקשו ממנו למנות את כל הדברים שהוא מרגיש שהוא טוב בהם, דברו איתו על רגש הגאווה שייווצר אצלו כשיעשה את המיטב שהוא יכול, ולמדו אותו שאף אחד אינו יודע מה הוא באמת יכול לעשות עד שהוא פשוט מתחיל לעשות. כל אחד מאתנו בורך ביכולות אחרות, ואם ילדכם ממשיך לנסות ונכשל, יתכן שהוא באמת אינו מסוגל להשיג את המטרה המסוימת הזו, ועליכם לעזור לו למצוא מטרה אחרת.

4. וודאו שאתם יודעים מה נכון לילדכם בטווח הארוך

כהורים, אתם עלולים לדחוף את ילדכם לעשות דברים שהוא לא מעוניין לעשותם או לא מוכן אליהם עדיין. אם הפעילות או המטלה היא דבר שהוא יכול לנסות שוב במועד מאוחר יותר, כשהוא מרגיש מוכן יותר, עזרו לו בסבלנות. למשל אם ילדכם מוזמן למסיבת יום הולדת, אך עדיין אינו מוכן להיות בה לבדו בלעדיכם, תנו לו לנסות בפעם הבאה. אך אם הוא מוותר על דבר מסוים שרצה להשיג, אתם יודעים שהוא יהיה מאוכזב מעצמו אם לא ינסה. במקרה כזה, בקשו ממנו בעדינות ובסבלנות לדמיין ולתאר כיצד ירגיש אחרי שיוותר ולא ישיג את המטרה. יתכן שאז יקבל מוטיבציה דווקא כן לנסות להשיג אותה, והמוטיבציה הזו תגיע ממנו, דבר שיעזור לו להתמיד במטרה עוד יותר.

5. וודאו שילדכם לא נמצא תחת לחץ

חפשו סימנים של מתח או חרדה בילדכם כמו עצבנות, תלונות על כאבי בטן, בעיות שינה, כסיסת ציפורניים או סירוב ללכת לבית הספר. אם הילד נראה לחוץ בנוגע לפעילות מסוימת או אפילו בנוגע למטלות לבית הספר, יתכן שהגיע הזמן להעריך מחדש את לוח הזמנים שלו וכן את הפעילויות בהם הוא משתתף, או לדבר עם המורה ולהיעזר בה בפתרון. 

הורים תומכים
 

מתי לדחוף את הילד קדימה?

ילדכם זקוק לעידוד שלכם, אך על העידוד שלכם להיות עדין ולא תקיף. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לדעת מתי לדחוף את ילדכם קדימה:

 • כשאתם יודעים בוודאות שילדכם רוצה לעסוק בפעילות הזו ויודה לכם בשלב מאוחר יותר על כך שדירבנתם אותו לא לוותר.
 • כשילדכם יהיה מאוכזב מעצמו אם יוותר, אפילו אם הוא רוצה לוותר ברגע של תסכול.
 • כשילדכם פשוט זקוק לעידוד הביטחון העצמי והאמונה שלו בעצמו. אם ההתעניינות של ילדכם בנושא דועכת משום שהוא מרגיש שהוא לא טוב מספיק כמו שאר הילדים, עזרו לו להרגיש טוב יותר בקשר לעצמו וליכולותיו הייחודיים לו, ולמדו אותו שלא להשוות את עצמו לעולם לאחרים.
 • כשהמטלה או הפעילות היא דבר שילדכם יפיק ממנו תועלת רבה מאוד, אפילו אם לא בהכרח יגיע למצוינות בנושא. אם ילדכם רוצה לוותר על כדורגל משום שהוא לא מבקיע שערים במשחקים, עזרו לו להבין שהפעילות הגופנית והזמן שהוא מבלה עם החברים הם דברים חשובים גם כן, ובמקרה הזה באופן ספציפי, שמטרת כל שחקן במגרש היא אחרת, ולא כולם צריכים להבקיע שערים. אם ילדכם שונא לקרוא ספרים, קראו ביחד איתו, נסו ספר מוקלט לשמיעה או אפילו סרט או הצגה המבוססים על ספר, אשר יעוררו אצלו התעניינות.
 • כשהילד רוצה לוותר ושונא להתאמן ולתרגל משום שהוא רוצה לשחק עם חברים. אם זה המקרה, תוכלו לקבוע שעות ברורות למשחקים עם חברים ושעות לאימון ולתירגול, כך שלא יבואו אחד על חשבון השני.
הורים תומכים
 

מתי לשחרר ולוותר לילדכם

במקרים מסוימים יהיה עליכם לשחרר ולתת לילדכם להחליט מה הוא רוצה לעשות. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לדעת מתי לשחרר ולוותר לילדכם:

 • כשילדכם מראה סימנים ברורים של לחץ וחרדה (עצבנות, תלונות על כאבי בטן, בעיות שינה, כסיסת ציפורניים או סירוב ללכת לבית הספר), מחפש לברוח משעות הפעילות או שניסיונותיכם להפוך אותה לקלה יותר עבורו לא עובדים.
 • כשילדכם שונא את הפעילות ומעדיף לעשות דבר אחר. אם ילדכם ממש שונא את שיעורי הפסנתר ששלחתם אותו אליהם ולא רוצה להתאמן, אין חשיבות עליונה להכריח אותו להתמיד בפעילות הזו בקדחתנות. תנו לו הפסקה של כמה שבועות או חודש, ולאחר מכן נסו לגרום לו להתעניין בכלי נגינה שונה או בבעיסוק דומה.
 • כשילדכם צריך הפסקה כדי להבין אם הוא בכלל רוצה לעסוק בפעילות הזו או לא. אם ילדכם אינו יודע האם הוא אוהב לעסוק בפעילות, יתכן שיידרש לו קצת זמן כדי להבין מה הוא באמת רוצה, ולעיתים הרצון לחזור אליה יגיע ממנו.

טיפים נוספים שכדאי שתדעו

למרות כל הדברים שנאמרו, עליכם כהורים לעזור לילדכם להגיע למצוינות בתחומים המעניינים אותו. הנה עוד כמה טיפים, שיעזרו לכם להשיג את מטרותיכם המשותפות:

 • חפשו יחד עם ילדכם את תחום העניין שלו. ייתכן שרשמתם אותו לחוג פסנתר, אך הוא בעצם מעדיף לשחק כדורגל בחוץ עם חברים. במקרה כזה תוכלו לנסות למצוא פשרה. אולי הבעיה היא כלי הפסנתר עצמו, וכלי אחר, שלא יבוא על חשבון משחקי הכדורגל, יעניין אותו יותר. הציגו בפניו את האפשרויות שיש לו ותנו לו לחקור ולגלות מה הוא רוצה לעשות.
 • נסו להגיע לשורש הבעיה שגורמת למניעת ההתקדמות של ילדכם. האם הוא דוחה את שיעורי הפסנתר משום שהוא רוצה יותר זמן חופשי? או שהוא מודאג שהוא לא ינגן מספיק טוב כמו אחיו או בני דודיו שגם לומדים לנגן בכלים? גלו מה באמת מדאיג את ילדכם על מנת שתוכלו לעזור לו לפתור את הבעיה בדרך הנכונה.
 • תמכו בו בעדינות, ואף פעם אל תביעו גישה שלילית או תובענית. וודאו שאינכם צועקים או מדברים בטון מתוסכל. אם ילדכם מתקשה בפעילות מסוימת, וודאו שאתם תומכים ולא דוחפים.
 • הסתכלו על התמונה הגדולה וזכרו שילדכם יוכל לחזור לעסוק בכל פעילות בכל שלב בחייו או לעסוק בפעילות דומה לאחר תקופת הפסקה קצרה. אם ילדכם שנא לשחק כדורגל, יתכן שיאהב לשחק טניס. אם בתכם שונאת לרקוד בלט, יתכן שתאהב לנגן בכינור. תקופת הילדות היא זמן לגלות דברים חדשים, ואם הילד לא מוצא את עצמו בתוכם או אינו טוב בהם כלל, אין כל בעיה לתת לו לנסות סוג אחר של פעילות.
 

מקור התמונות:Alec Couros, USAG- Humphreys, Tom Webster

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו