print header

15 פירות וירקות שלא חייבים לקנות אורגניים

 
ירקות ופירות אורגניים הם ירקות ופירות שלא גודלו גודלו בעזרת חומרי הדברה כימיים, דשנים מבוססי ביוב או שהונדסו גנטית. ישנן סיבות רבות לכך שירקות ופירות אורגניים בריאים יותר, גם לסביבה וגם לאדם שאוכל אותם, אך עם זאת, אותם ירקות ופירות מובחרים, שגדלים בגידול מיוחד, יקרים משמעותית, מאלה שתמצאו בדוכנים הרגילים שבשוק.
 
ירקות ופירות אורגניים הם בריאים ובטוחים יותר, אך כדי לצמצם בהוצאות ניתן לשלב בין הירקות והפירות האורגניים שתקנו לאלה הרגילים. הרשימה הבאה כוללת את הירקות והפירות בעלי הסיכוי הנמוך שייפגעו מחומרי הדברה, ושלא חובה לקנותם בגרסה האורגנית.
 
 
 
בצל
 
לבצל אין יותר מדי מזיקים שנמשכים אליו, מה שאומר שיש צורך בהרבה פחות חומרי ריסוס. חפשו את הבצלים הקשיחים יותר, כאלה עם ריח אופייני לבצל אבל לא ריח חזק מדי. אל תקנו בצלים עם סימנים חיצוניים ברורים של פגיעות שונות או נקודות רכות בו. אחסנו במקום קריר ויבש, או במקרר.
 
אין צורך באורגני
Dubravko Sorić
 
אבוקדו
 
לאבוקדו יש קליפה עבה שמגנה על הפרי מחומרי הדברה שונים. חפשו אבוקדו שהקליפה שלו שלמה, ואין בה קרעים כלל. קחו את אלה שהם עדיין מעט קשים, והם יהיו מצויינים מספר ימים לאחר הקנייה, ואחסנו אותם בטמפרטורת החדר. למרות שאנו משתמשים רק בבשר הפרי, כדאי לשטוף את האבוקדו לפני הפתיחה, כדי למנוע מחומרים מסוכנים להיכנס בזמן שהוא נחתך.
 
אין צורך באורגני
liz west
 
תירס
 
אמנם תירס דורש הרבה מאוד דשן כדי לגדול, אך ברוב המקרים אתם לא תמצאו עליו חומרי הדברה. בתירס הכי כדאי לקנות את הקלחים הטריים ביותר. בחרו בקלחים בעלי עלים חלקים ויציבים, להם יש גרגרים בעלי צבע עז ומלאים במיץ.
 
אין צורך באורגני
Dwight Sipler
 
אננס
 
כמו לאבוקדו, גם לאננס יש כיסוי קשיח אותו איננו אוכלים, המגן על הפרי מחומרי ההדברה. כמו כן, גם את האננס כדאי לשטוף לפני פריסתו, כדי למנוע מחומרים שעלולים לזלוג פנימה להיכנס ולפגוע בבשר הפרי. למרות הפיתוי, אל תקנו את האננסים להם יש ריח מתוק חזק. אלה בדרך כלל בשלים יתר על המידה, ואפילו התחילו לתסוס. הימנעו גם מהאננסים עם כתמים רכים, או בעלי קליפה פגומה. אחסנו במגש הירקות שבמקרר.
 
אין צורך באורגני
CIAT International Center
 
מנגו
 
הקליפה העבה של המנגו מגנה עליו מחומרי ההדברה, ובכל זאת כדאי לשטוף אותו לפני ההכנה. חפשו את הפירות בעלי הצבעים הבהירים כמו אדום, צהוב, או כתום. למנגו צריך להיות ריח פירותי מורגש והוא צריך להיות מוצק יחסית, אך כן בעל רכות מסוימת. ככל שהמנגו רך יותר, כך הוא יהיה בדרך כלל מתוק יותר. אם המנגו רך מדי, יש סיכוי גדול שהוא יהיה רקוב מבפנים. אחסנו במגש הירקות שבמקרר.
 
אין צורך באורגני
Terry Whalebone
 
אספרגוס
 
אספרגוס חשוף הרבה פחות מירקות אחרים למזיקים ולחרקים, לכן יש צורך בהרבה פחות חומרי הדברה בשבילו. חפשו את מקלות האספרגוס בעלי צבע ירוק-בהיר או קצוות סגולים. אם תרצו להתקין ארוחה המבוססת על אספרגוס, בחרו מקלות אספרגוס בגדלים דומים. אחסנו במגש הירקות שבמקרר ושטפו אותם לפני ההכנה, גם אם אתם הולכים לבשל אותם.
 
אין צורך באורגני
 Muffet
 
אפונים
 
אפונים הם בין הירקות בעלי הסבירות הנמוכה ביותר שיישארו עליהם משקעים של חומרי הדברה. חפשו את תרמילי האפונים הירוקים והמלאים ביותר, אשר מעידים על בריאותם ואיכותם של האפונים.
 
אין צורך באורגני
darwin Bell
 
קיווי
 
קליפת הקיווי מהווה מחסום בין חומרי ההדברה לפרי עצמו, אך רצוי לשטוף את הפרי לפני שאתם חותכים אותו. בחרו את הקיווי שמריחים הכי טוב. כדאי גם לבחור את השמנמנים ביותר וכאלה שעמידים ללחיצות. המוצקות שלהם צריכה להיות דומה לזו של אגס. הימנעו מפירות בעלי אזורים לחים, או 'פציעות' בקליפה. אחסנו במגש הירקות במקרר.
 
אין צורך באורגני
Justus Blümer
 
כרוב
 
בכדי לגדל כרוב אין צורך ביותר מדי חומר הדברה, ולכן לא תמצאו עליו יותר מדי משקעים של חומרים מזיקים. חפשו כרובים עם עלים צמודים, ולא רופפים ממנו, כדאי שיהיו גם מבריקים ופריכים. הכרוב צריך להיות חזק, קשיח וכבד יחסית לגודלו. הימנעו מכרוב שעליו צהבהבים. היפטרו מהעלים החיצוניים של הכרוב, לפני השימוש בו. אחסנו במגש הירקות שבמקרר.
 
אין צורך באורגני
MariyaZ
 
חציל
 
גם חציל נחשב כבעל סיכוי קטן שיישארו עליו חומרי הדברה, ככל הנראה בגלל קליפתו העבה. חפשו את החצילים הקשיחים והמבריקים, אלה בדרך כלל הבשלים ביותר, והם כאלה שלא ניזוקו. מכיוון שהם גדלים בגדלים שונים, בחרו את אלו שמתאימים למנה אותה תכננתם לבשל.
 
אין צורך באורגני
Horst Frank
פאפאיה
 
חומרי ההדברה נשארים על הקליפה של הפאפאיה, אך שטיפה במים תוריד את המשקעים ממנה, והיא תהיה בטוחה לאכילה. צבעי הפאפאיה נעים בין גווני ירוק לצהוב. חפשו את אלה שהם מעט רכים וללא סימנים של פגיעות, או שנראים מצומקים. אם הם עדיין לא בשלים, אפשר לשים אותם בשקית חומה, יחד עם הפירות שמחכים להבשיל. כשאלה הבשילו, אחסנו אותם במגש הירקות שמקרר.
 
אין צורך באורגני
Daniel Lobo
 
אבטיח
 
הקליפה העבה של האבטיח מהווה חומת הגנה עמידה מול כל כימיקל שהוא. אתם יכולים להיות רגועים. יש לבחור אבטיח עם גבעול קטן ויבש, אם הגבעול של האבטיח ירוק ומתוח אז האבטיח יהיה תפל ולא עסיסי. 
 
אין צורך באורגני
Steve Johnson
 
ברוקולי
 
ברוקולי הוא ירק שאינו מאויים יתר על המידה מפני מזיקים, ולכן גם יש פחות צורך בחומרי הדברה מולם. כך אחוז המשקעים של חורמ ההדברה המצוי על הברוקולי, הוא הנמוך מבין הירקות המרוססים. בחרו ברוקולי עם פרחים שמכווצים יחד והימנעו מברוקולי שנפתחו לו פרחים צהובים קטנים. הצבע שלו אמור להיות ירוק כהה ועל הגבעול שלו להיות קשיח ולא גמיש. לפני השימוש, הטבילו במים קרים, והחליפו את המים מספר פעמים. אחסנו במגש הירקות במקרר.
 
אין צורך באורגני
Frédérique Voisin-Deme
 
עגבנייה
 
אמנם העגבנייה ידועה בתור ירק בעל משקעים רבים של חומרים הדברה, אך מחקרים עדכניים קובעים כי היא אחד מהנקיים ביותר. על אף שהם תומכים בממצא זה, הסיבה לכך אינה ברורה למועצות הפרי והירק. בחרו בעגבנייה מבריקה ובעלת קליפה קשיחה.
 
אין צורך באורגני
Davide Restivo
 
בטטה
 
בטטות הן ירקות שורש בעל סבירות נמוכה מאוד להיות מזוהמים על ידי חומרי הדברה שונים. קשה לבחור בטטה שאינה טובה. פשוט בחרו את הבטטות שאינן חבוטות או רקובות, ובחרו את הגודל שיתאים למנה אותם תכננתם להכין. 
 
אין צורך באורגני
Steve Johnson

 

למידע נוסף: http://www.ewg.org/foodnews/list.php

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.