print header

מדריך לצחצוח שיניים נכון


אי אפשר לזלזל בחשיבות של היגיינת פה טובה. מחקרים רבים מצאו כי זה לא רק חיוני לבריאות השיניים והחניכיים, אלא הכרחי בשביל רווחה כללית ומניעת בעיות רפואיות. מגיל צעיר מלמדים אותנו שצחצוח שיניים זו אחת הדרכים הטובות ביותר לשמור על השיניים והחניכיים - אבל האם אנחנו יודעים לצחצח שיניים כמו שצריך? מסתבר שרובינו חוטאים ב-5 טעויות נפוצות שהן הבסיס ללא מעט בעיות...

צחצוח שיניים היא פעולה יומיומית, הכרחית, על גבול האוטומטית, מה שהופך אותה לא פעם לפעולה כלאחר יד, כזו שאין לנו סבלנות לבצע. אנחנו ממהרים להעביר כמה שפשופים בכל צד, מגרגרים קצת מים ויורקים. האם זה מספיק? בהחלט לא!

שיניים

טעות 1: להימנע מצחצוח שיניים או לצחצח יותר מדיי.
מומלץ לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום ולא יותר משלוש פעמים. משך זמן הצחצוח צריך להימשך בין 2-3 דקות בכל פעם. אם לא תקפידו לעשות זאת, אתם עשויים לסבול מהתופעות הבאות...

עששת - הציפוי הדביק על השיניים שנקרא פלאק, עמוס חיידקים שמכרסמים חורים בין השיניים. הסרת שכבת הפלאק מתבצעת על ידי צחצוח הפה לפחות פעמיים ביום.

נסיגת חניכיים - תופעה שעשויה להוביל למחלות חניכיים ובמקרים חמורים אף לאיבוד שיניים. צחצוח עדין בזווית של 45 מעלות, תוך עיסוי החניכיים, כך שחצי מסיבי המברשת יגעו בשיניים וחצי מהסיבים יהיו על החנייכים, תשמור על חניכיים בריאים.

ריח רע מהפה - החיידקים שמכרסמים חורים בשיניים, פולטים ריח רע ולא נעים. מומלץ מאוד לצחצח גם את הלשון כדי להסיר את שכבת החיידקים ואת הריח בחלל הפה.

מחלות לב ושבץ - מחקר שפורסם לאחרונה גילה כי אנשים עם סוגים מסוימים של מחלות חניכיים שנגרמות בעיקר מאי צחצוח שיניים או מצחצוח לא נכון, נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול ממחלות שונות כמו לב ושבץ. כשיש דלקת חניכיים, משתחררים למערכת הדם אנדוטוקסינים וחיידקים אחרים עם כל לעיסה של האוכל. החיידקים נישאים בדם לאיברים שונים ועשויים לגרום לתופעות בריאותיות חמורות. המחקר גילה כי אצל אנשים עם דלקת חניכיים חמורה יש פי 4 יותר חיידקים במערכת הדם מאשר אצל אנשים עם חניכיים בריאות.

כאמור, מומלץ לצחצח שיניים עד שלוש פעמים ביום ולא יותר! צחצוח מוגזם עשוי לגרום לגירוי של החניכיים ולשחיקה של אמייל השן. כמו כל דבר שהופך שלילי כשהוא נובע מהתנהגות אובססיבית, פשוט אל תגזימו!

 

טעות 2: להשתמש במברשת שיניים לא נכונה.
כשבוחרים מברשת שיניים, חשוב להקפיד לבחור מברשת שמותאמת לחלל הפה. ראש מברשת השיניים הטוב ביותר, צריך לאפשר לכם גישה קלה לכל משטחי השיניים.

כאשר אתם בוחרים מברשת שיניים, תוכלו לבחור בין סיבים רכים, בינונים או קשים. עבור הרוב המכריע, מברשת עם סיבים רכים ומעוגלים תהיה הבחירה הנוחה והבטוחה ביותר, וגם זו המומלצת על ידי רופאי השיניים. כמובן שזה תלוי במרץ ובכוח שלכם לצחצח. בעוד שסיבים בינונים וקשים יכולים לגרום נזק לחניכיים, לרקמות ולאמייל השן, גם צחצוח חזק ועיקש עם סיבים רכים יכול להשאיר נזקים. לכן, חשוב שתהיו מודעים לשיטת הצחצוח ולכוח שאתם נוטים להפעיל בו. במידה ואתם נוטים לצחצח חזק, שימוש במברשת שיניים חשמלית עשוי לעזור לכם להתגבר על הבעיה. 

סקירה של 30 מחקרים מדעיים שנעשו בשנים האחרונות, במטרה לבחון האם מברשת שיניים חשמלית יעילה יותר ממברשת ידנית בהפחתת מחלות חניכיים ומניעת פלאק, מצאו כי ,מברשות שיניים חשמליות הפועלות בטכנולוגיה תלת מימדית של תנועה, סיבוב ורטט, יעילות פי 2 יותר ממברשות ידניות בהסרת חיידקי הפלאק.


טעות 3: לצחצח לא נכון.
רוב רופאי השיניים מסכימים שהבעיה המרכזית היא לא במברשת אלא במבריש. כאמור, לרובינו אין הרבה סבלנות ואנו פוטרים את הפעולה בכמה הברשות סתמיות. מומלץ מאוד להחזיק את המברשת בזווית של 45 מעלות ולצחצח את השיניים הקדמיות בצורה אנכית מלמטה למעלה, תוך מתן דגש לשטח הפנימי של השיניים וללשון. טכניקת צחצוח נכונה היא זו שמקפידה על צחצוח אזורי השיניים הסמוכים לחניכיים (צוואר השן), היות ואזורים אלו צוברים את מרבית שאריות האוכל ורובד החיידקים ולעיתים נשכחים במלאכת הצחצוח. צחצוח נכון הוא זה המגיע גם אל האזורים האחוריים ונעשה בתנועות עדינות וסיבוביות.

אחת הטעויות הנפוצות היא צחצוח אוטומטי, כזה שנעשה תמיד באותה השיטה ובאותה הרוטינה, מה שגורם לכם להתעייף לקראת סוף הצחצוח ולפשל תמיד באותו האיזור. מברשת חשמלית נועדה בדיוק כדי למנוע בעיה נפוצה זו - לא רק שהיא מנקה בצורה יסודית יותר, אלא גם שהיא שומרת על קצב אחיד: היא מצחצחת בקצב של עשרות אלפי סיבובים בדקה, קצב שיד אנושית לעולם לא תוכל להגיע אליה. אומנם העלות של מברשות חשמליות גבוהה בהרבה ממברשות ידניות, אך זו מתקזזת בטווח הארוך, כאשר תדירות טיפולי השיניים שלכם תרד.

 

טעות 4: לא להנות.
אם אתם מוצאים שאינכם נהנים מצחצוח שיניים, נסו לשלב את הפעולה עם דבר מה שיסיח את דעתכם מההמתנה חסרת הסבלנות לסיוט שייגמר. קיימות בשוק מברשות שיניים בעלות טיימר מובנה שיכול לסייע בחישוב הזמן עבורכם, או שאתם יכולים לאתגר את עצמכם לקרוא 2 עמודים בספר או לצפות במקבץ של 5 פרסומות בטלוויזיה, תוך זמן הצחצוח. זה עשוי להפוך את "הסיוט" לנסבל, נחמד ויעיל.

 

טעות 5: לא לשמור על מברשת השיניים כמו שצריך.
לעיתים אנחנו שוכחים לשטוף את מברשת השיניים לפני הצחצוח או אחרי הצחצוח. לא מעלים על הדעת כי בזמן שישבה והמתינה לנו במתקן הפלסטיק, היא התמלאה שכבת חיידקים. שימוש במברשת שיניים לא שטופה, עשוי להחזיר את החיידקים הרובצים בחזרה לחלל הפה. הקפידו להסיר את שאריות המשחה והלכלוך מהמברשת לאחר הצחצוח ולשטוף אותה לפני השימוש הבא. בנוסף, הקפידו לייבש אותה בין שימוש לשימוש. מברשת שיניים לחה היא מקום מצוין להצטברות חיידקים. נערו אותה ממים אחרי השימוש או שמרו אותה במתקן המגן עליה מפני רטיבות אפשרית.

ברגע שהסיבים איבדו מגמישותם או שינו צורה, זה סימן שמברשת השיניים כבר לא יעילה כשהייתה. זה בדרך כלל קורה בטווח של 3-4 חודשים, אך לעיתים גם לפני כן. אל תחסכו מעצמכם את ההוצאה למברשת חדשה או לראש חשמלי חדש, זה יקוזז היטב עם הפחתת הביקורים אצל רופא השיניים.

 

צחצוח שיניים היא אחת הדרכים הזולות, המהירות והנעימות ביותר להבטיח בריאות גופנית אופטימלית, אך לרוב איננו מעריכים אותה עד שכבר נהיה כואב והטיפול הופך יקר מאוד. המודעות לחשיבות צחצוח השיניים אומנם עלתה עם השנים, אבל לא מספיק. בבואכם לבחור את מברשת השיניים המתאימה לכם ביותר, מומלץ שתקחו בחשבון את רשימת הטעויות הנפוצות ותבחנו אותם ביחס לשיטת הצחצוח שלכם. לפעמים, עדיף להשקיע בשיטה אחת כמו שצריך, מאשר במספר שיטות בכאילו...

על פי כללי האקדמיה לרפואת שיניים, מברשת השיניים הטובה ביותר היא זו שתרצו להשתמש בה. אם כן, השאלה המתבקשת כעת היא איזה מברשת שיניים אתם רוצים?

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.