print header

תהליך ההריון המרתק - מעקב חודשי!

אחד מן התהליכים המופלאים ביותר בטבע, המקסימים והמרגשים ביותר בחיים, הינו ההריון. זהו תהליך מרתק של יצירת חיים, שלא מפסיק להדהים אותנו, לא מפסיק לרגש. הבטן התפוחה, התמימה, לא מתארת מאומה ממקצת התהליכים המרחשים בתוכה. היא תופחת עוד ועוד עד ליציאתו של הוולד לאוויר העולם.

במהלך תשעת חודשי ההריון, מתרחש תהליך ארוך ומורכב שמשתנה במהירות ומצליח ליצור חיים. לכל מנגון וכל פעולה, קיימת משמעות, קיים ערך. כל דבר קטן שמתרחש הינו עוד צעד בדרכו המופלאה של גופנו ליצור את דור ההמשך. מה מתרחש שם בתוך הבטן התפוחה? איך הוא גדל שם? איך נראה?

הריון (בעירכה)

מסיבה זו ערכנו עבורכם מעקב חודשי אחר תהליך של הריון. מדהים לראות איך יצור קטן מתפתח מתא כל כך זעיר. מרגש לראות היווצרות של חיים אמיתיים גדלים כמו פרח בתוך גופה של אישה.


צפו בהתפתחותו של עובר מרגע שהוא נקלט ברחם אימו ועד להיוולדו :
 

הריון (בעירכה)

הפריה וקליטה ברחם :

כאשר תא הזרע פוגש בביצית, נוצרת הפרייה. תופעה זו ידועה בשם התעברות. הפריה מתרחשת בחלקן העליון של החצוצרות או באמצע הדרך של הביצית אל הרחם. כאשר הזרע חודר לביצית, הוא משאיר את זנבו בחוץ. אז הביצית מתחילה בתהליך האוטם אותה מחדירתם של זרעים נוספים. באותה עת, קיימים בסך הכל 46 כרומוזומים מאוחדים (23 מהביצית, 23 מהזרע) שיהפכו לאורגניזם שעתיד יהיה להתפתח לתינוק.

תהליך זה מבטיח את ההרכב הגנטי של העובר ואת מינו. שלושה ימים מרגע ההתעברות, הביצה המופרית מתחילה לחלק עצמה במהירות לתאים רבים. היא מתיישבת על דופן הרחם ומייצרת תשתית ראויה עבור התפתחותו של התינוק - השילייה ומי השפיר מתפתחים ומעניקים לתינוק את התשתית הבסיסית ביותר עבור חיים בתוך רחם. אז התהליך המרתק, של גדילת האורגניזם עד להיותו בן אדם, מתחיל לצבור תאוצה.
 

הריון (בעירכה)


מה קורה עד השבוע ה-4?

בשלב זה גודלו של העובר כגרגר סומסום, 1.5 - 2.5 מ"מ בערך. בזמן זה הוא מורכב משלושה קבוצות של תאים. אקטודרם - הקבוצה העליונה ביותר ממנה יתפתחו המוח, העור והשיער של תינוק. אנדודרם - החלק התחתון ממנו יתפתחו האיברים הפנימיים ומערכת הנשימה. מזודרם - התאים שבמרכז, מהם יתפתחו הלב, השרירים, העצמות ומערכת העיכול. בתקופה זו לב העובר מתחיל לפעום!

 

הריון (בעירכה)

מה קורה עד השבוע ה-8?

בשבוע זה העובר כבר בגודל שעועית, כלומר 8 - 11 ס"מ. הבטן עדיין שטוחה, אך התינוק שבפנים עובר תהליך גדילה מרתק. הוא כבר זז, אך עדיין לא ניתן להרגיש את זה בבטן. בזמן זה, ראשו של התינוק גדול מאוד ביחס לגופו. המוח
גדל ומשתכלל בצורה משמעותית. מתחילים להיווצר תווי פנים - אף, עפעפיים, פה ואוזניים קטנות. לבו מתחלק לחדרים, גודלו כגודל גביש סוכר קטנטן. מתחילים להיווצר מערכת הנשימה, הכבד, הכליות, מערכת העיכול וכלי הדם. נוצרים מפרקים והתחלה של גפיים שנראים כסנפירים זעירים. בתקופה זו לתינוק יש מעין זנב שעתיד להעלם בהמשך תהליך ההריון. בלוטות המין הופכות בשבוע ה-8 לאשכים או שחלות כך שבשבועות הקרובים ההורים כבר יוכלו לדעת את מינו של עוברם.

 

הריון (בעירכה)


מה קורה עד השבוע ה-12?

עד סוף השבוע ה-9 העובר כבר בגודל של 13 - 17 מ"מ, משקלו גרם אחד בערך. העיניים של העובר סגורות לגמרי בשלב זה, העפעפיים סוגרות עליהן לחלוטין. הן יפתחו רק בשבוע ה-27 להריון. כלל האיברים בגוף מתחילים לקבל צורה אנושית מוכרת. התהליך הינו מהיר בשלב זה - האיברים מתפתחים במהירות, הזנב מתחיל להעלם. התהליך כה מהיר עד כי כבר שבוע אחרי, גודלו של העובר נע בין 27- 35 מ"מ (כמעט כפול), ומשקלו פי 4, כמעט 4 גרם. בכל יום מתווספים עוד דברים כגון ציפורניים ושיער. האצבעות בידיים וברגליים נפרדות זו מזו והתינוק כבר מסוגל לזוז בצורה מורגשת יותר. זהו כבר שלב התפתחות מתקדם שממנו כל שנותר לעובר הוא לגדול ולהתחזק.

בסוף תקופה זו, העובר יהיה כבר במשקל של 14 גרם, אז מתרחשת פעילות כמעט בכל המערכות שבגוף. המוח מגיע לגודל הקבוע שלו ויוצר קשרים עצביים בתוכו. בכל חלקי הגוף מתחילים להווצר מערכות עיצביות שיעניקו לתינוק את הריפלקסים שלו. אז הוא יתחיל למצוץ ולבלוע. העיניים שנוצרו תחילה בצידי הראש מתקרבות אט אט למרכז הראש, אז העובר נראה כיצור אנושי לכל דבר.
 

הריון (בעירכה)


מה קורה עד השבוע ה-16?

אורכו של העובר כבר 12 ס"מ, משקלו 80 - 85 גרם. בחודש זה צומחות שערות זעירות על גופו של התינוק על מנת לשמור ולהגן עליו. כמו כן, מתחילות לצמוח לו גבות. איברי המין ממשיכים להתפתח ומתחילים במערך של ייצור הורמונים. הכבד מתחיל לעבוד גם כן ולייצר מיצי קיבה. התינוק מתחיל ללמד את פעולת הנשימה על ידי שאיפת מי השפיר לראותיו. השלד ממשיך לגדול ולהתקשות וכן השרירים שבגוף. במקביל, מתחילות להתפתח בלוטות זיעה. מתקופה זו העובר יכול לחוש בטעם ואור, על אף שעיניו סגורות. עורו של העובר עדיין שקוף, דרכו ניתן לראות את כלי הדם והאיברים הפנימיים. בסופו של חודש זה כבר יהיה ניתן לדעת את מינו של העובר. במידה וזו נקבה, בשלב זה יתחילו להתפתח לה מיליוני ביציות זעירות.

 

הריון (בעירכה)


מה קורה עד השבוע ה-20?

איזו התרגשות, בדיוק מחציתו של ההריון! עתה התינוק בגודל 25 ס"מ, משקלו 250 - 380 גרם. בזמן זה כל החושים מתחזקים ומשתפרים. עתה יכול התינוק לשמוע את קצב פעימות הלב של אימו וזרימת הדם בגופה.

בחודש זה מתחילים להרגיש את תזוזות התינוק. ההתפתחות המתקדמת של הרגליים והידיים גורמות לתינוק לזוז הרבה והופכת את צורתו לפרופורציונאלית יותר. אף נוצרות טביעות האצבע שיאפיינו את התינוק במשך כל חייו. בשבוע ה-20 תתחיל להיווצר שכבה שמנונית דמויית שעווה שתעטוף את כל גופו של העובר. מטרתה להגן עליו בשאר חודשי ההריון ובזמן הלידה, אז שכבה זו תעזור לו להחליק החוצה ביתר קלות.

 

הריון (בעירכה)


מה קורה עד השבוע ה-24?

עד סוף השבוע ה-24, התינוק גדל ומגיע לאורך של 30 ס"מ, במשקל 600 גרם. זוהי תקופה שהעובר מתחיל להיות מודע יותר לעצמו. מערכת העצבים והחושים שלו כבר די מפותחים. הוא מתחיל לגעת בפניו ובגופו, למצוץ אצבע ולנוע ללא הרף. בראותיו נוצרים נימים זעירים שיעזרו לו לנשום בעת שייצא לאוויר העולם. בזמן זה עורו של התינוק כבר פחות שקוף, הוא הופך ליותר אדמדם.

 

הריון (בעירכה)


מה קורה עד השבוע ה-28?

גודלו של התינוק כבר 35 -37 ס"מ, משקלו כבר מעל 1 ק"ג. במידה והעובר ממין זכר, כבר בשבוע 26 אשכיו יתחילו לרדת למטה ויתחילו להתמקם בשק האשכים המיועד להם. 

עיניו של העובר מתחילות להפתח ומתחילים לצמוח לו ריסים. עתה יכול התינוק להבחין ביותר שינויים המתרחשים סביבו, בתוך הרחם ומחוצה לו. בחודש זה נשים רבות מרגישות דיגדוגים בבטן - דבר זה מעיד על גיהוקים של העובר, שהתאמן בנשימה ושאף יותר מידי מי שפיר. בשלב זה יש לו כבר שעות ערות ושינה יחסית קבועות והוא כבר מזהה את קולותיהם של הוריו. כמו כן, ניתן כבר לדעת איך התינוק מיקם את עצמו בתוך הרחם. לרוב, תינוקות בשלב זה שוכבים כשראשם כלפי מטה, לכיוון היציאה. גם אם לא, סביר שהוא יתהפך בחודשים הקרובים באופן טבעי.

הריון (בעירכה)


מה קורה עד השבוע ה-32?

בחודש זה התינוק כבר במשקל של 1.6 - 1.8 ק"ג. חודש זה מאופיין ב"שיפוצים אחרונים" טרם הלידה. התינוק ממשיך להשמין ועורו נמתח ומקבל צורה אנושית, צבעו הופך ורדרד יותר ומשווה לו מראה אנושי. הוא כבר מודע מאוד לכל דבר המתרחש בסביבתו - הוא מבחין באורות, שומע קולות וצלילים. בחודש זה השיער שעוטף את גופו מתחיל לנשור.

הריון (בעירכה)


מה קורה עד השבוע ה-36?

התינוק לא מפסיק לגדול. עתה הוא כבר בגודל של 45 -47 ס"מ, משקלו כבר 2.5 - 2.75 ק"ג. הריאות, הכליות והכבד כבר מפותחים לגמרי, הגוף גדול וחזק יותר. מידי שבוע בחודש זה, משקלו של תינוק יעלה ב-250 גרם לפחות. זהו שלב שלידה מוקדמת אינה מסוכנת כמעט בכלל. 99% ממקרי הילודה בשלב זה צולחים ללא כל בעיה.
 

הריון (בעירכה)

החודש האחרון עד הלידה...

בשבוע ה-37 העובר מסיים באופן רשמי את ההתפתחות המואצת שלו. בשלב זה הוא כבר יכול לשרוד בכוחות עצמו מחוץ לרחם. יש לו כבר תנועתיות מלאה, על אף שצפוף לו ברחם והוא כמעט לא יכול לזוז.

בשבוע ה-38,התינוק שוקל כבר 3 ק"ג בערך.

בשבוע ה-39 התינוק כבר די שמנמן וורוד, משקלו בערך 3,200 ק"ג ואורכו 40 ס"מ.

השבוע ה-40 מביא עימו את בשורת הגאולה עבור האם והתינוק הדחוס בבטנה. אם בתאריך המיועד עוד לא הופיעו צירים, אין שום סיבה לדאגה. רק 6% מהנשים יולדות בתאריך המיועד להן. שני ההורים הנרגשים כבר מצפים בשקיקה לצאצא הקטן שנאפה בתנור גופה של אימו במשך 9 חודשים. כל שצריך לעשות הוא לתת לו את הזמן שלו...

העת תגיע סוף סוף, עם הגעתו של הציר הראשון המסמן את תחילתה של הלידה המיוחלת. הצירים יימשכו לעיתים תכופות עד פתיחת צוואר הרחם לגודל של 10 ס"מ. לכל אחת קצב הפתיחה שלה, שתלוי כמובן בתדירות הצירים. לאחר ההגעה ליעד, יתחיל השלב השני הקשה, בו על האם ללחוץ את תינוקה החוצה, עד יציאתו לאוויר העולם!
מאותו רגע ועד לעולמי נצח, חייכם ישתנו, תחושו אהבה עילאית שתציף אתכם, תהיו הורים ליצור תמים ורך שזקוק לכם בכל מעודו. אין דבר מרגש מזה!

מזל טוב! אתם הורים!
 

הריון (בעירכה)


לחצו כאן, בכדי לראות סרטון הנפשה מדהים המתאר את התהליך

 

 

 

@import url("/style/cerabox.css");

מקור: אבי חרמוני
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.