print header

9 דברים שהורים צריכים לעשות מול הילדים שלהם

כל אדם שהופך להורה שומע את העצה הקדומה שעליו לשמש דוגמה לילדיו, אך מה זה אומר בדיוק? האם ילדים צריכים לחקות כל התנהגות של הוריהם? התשובה היא כמובן שלילית, אך בהחלט יש דברים שהורים עושים והילדים שלהם צריכים לראות אותם וללמוד מהם. את 9 הפעולות הבאות חשוב ומומלץ שתעשו בפניי הילדים שלכם כדי שיוכלו ללמוד עם הזמן כיצד לנהוג כאנשים בוגרים, איך להתנהל עם אנשים אחרים, ומה הופך אותנו, וגם אותם, לאנושיים.
 
דברים שהורים צריכים לעשות מול הילדים שלהם: הורים אוחזים ביד של ביתם משני צידיה
 

1. לומדים

החיים הם תהליך למידה תמידי, וישיבה קבועה מול מסכים אינה דוגמה שילדיכם צריכים להיחשף אליה כשהם צעירים. הדבר נכון במיוחד בגילאי בית הספר, בהם ילדים נאבקים פעמים רבות עם הלימודים ומתקשים להבין למה הם צריכים את כל המקצועות שהם לומדים. כדי שילדיכם יבינו שהחיים הם תהליך למידה תמידי שמאפשר להם להתפתח, הראו להם כיצד אתם לומדים להשתמש בכלי שאתם לא מכירים, עושים קורס ברשת או אפילו סתם קוראים ספר עיוני. כך הם יבינו שהלימודים החשובים ביותר לא קשורים למבחנים ותוצאות סופיות, אלא להתפתחות אישית ולהרחבת הידע שלהם במגוון תחומים, גם אם הם לא ישתמשו בו על בסיס יומי.

2. בוכים

המטפלת הזוגית והמשפחתית סוזאן שטיפלמן אומרת שילדים רבים חושבים שבכי מעיד על כך שהם ילדותיים, חלשים או לוקים בחסר בתחום מסוים, ושעליהם לבטל רגשות של עצבות ואובדן. כאשר הם חשים כך, רגשות שמעוררים בהם תחושות של תסכול ועצב מתבטאים בצורה לא בריאה שאינה תורמת לשלמות הנפש שלהם בשום צורה ודרך. כדי שזה לא יקרה, חשוב שילדיכם יבינו שלבני אדם יש רגשות שהם חשים באופן טבעי, ושאין בכך דבר רע. אם תנסו להסתיר את הבכי, ילדיכם ירגישו שעליהם לנהוג באופן דומה, ולכן מומלץ שהם יראו אתכם מזילים דמעה לעתים כשמשהו מרגש או מעציב אתכם. באופן הזה הם ירגישו בנוח עם הרגשות שלהם וידעו כיצד להביע אותם בצורה טבעית ולא להדחיק או לבטא אותם בצורה שלילית.
דברים שהורים צריכים לעשות מול הילדים שלהם: גבר מנגב דמעה

3. נאבקים

הורים רבים מנסים להסתיר מילדיהם את העובדה שהם עוברים רגעים קשים על מנת שלא ייחשפו למציאות לא פשוטה. אמנם לא מומלץ שילדיכם ידעו כל פרט ופרט על אותם רגעים לא קלים, אך חשוב שהם ידעו שיש רגעים שכאלו. הדוגמה הזו, שעלולה להיות לא פשוטה, תראה לילדיכם שיש רגעים קשים בחיים, אך גם שניתן לעבור אותם. המצב הזה עדיף בהרבה על אשליה לא מציאותית שתטפחו על כך שהחיים תמיד ורודים וטובים - אשליה שתמיד מתנפצת בסופו של דבר. עם הזמן ילדיכם יוכלו לפתח עמידות ויכולת לדעת כיצד לפתור בעיות אם תדגימו להם כיצד לעשות זאת, כך אומרת שטיפלמן, וזה מתכון לחיים בוגרים ובריאים.
 

4. מפגינים חיבה כלפיי בני זוגכם

הדוגמה של הזוגיות שילדים רואים בביתם מלווה אותם בבגרותם, ואנשים רבים נוהגים באופן דומה להוריהם כשהם מוצאים בני זוג. כאשר ילדים רואים הורים שמסתדרים זה עם זה ומנהלים בית בצורה טובה, הם רואים שותפות בריאה. בנוסף לשותפות הזו, חשוב שילדיכם יהיו עדים גם לאהבה שהיא חלק גדול מזוגיות על מנת שידעו שיש לה משמעות במערכת יחסים. כאשר מזדמן לכם, הביעו חיבה כלפיי בני הזוג שלכם בפניי ילדיכם על ידי נשיקה קטנה על השפתיים או הלחי, חיבוק מלא אהבה ואמירת מילות הערכה. כך הם יראו זוגיות במלואה וכיצד אמורה להיראות מערכת יחסים בריאה ושלמה ולא רק שותפות ביתית.
דברים שהורים צריכים לעשות מול הילדים שלהם: אישה נושקת ללחיו של גבר

5. מתאמנים

גדל כיום דור שלם של ילדים שמכור למסכים, ולא מקדיש יותר מדי זמן למחשבה על ההשפעה של הנייחות הזו על גופו. העצלות הזו מתעצמת כשההורים של אותם הילדים הם מכורים לא קטנים למסכים בעצמם, ולא שמים דגש מיוחד על בריאות הגוף. אם אתם מתאמנים או חושבים לעשות זאת, השתדלו להראות לילדיכם כיצד אתם יוצאים לריצה קצרה או אפילו עושים כמה מתיחות ברחבי הבית. הדוגמה החיובית הזו לנפש בריאה בגוף בריא תסייע לילדיכם לסגל לעצמם הרגלים חיוביים שילוו אותם בעתיד, אז אל תהססו לשתף אותם באימונים שלכם מדי פעם.

6. מתכננים תקציב

עניינים כספיים ותכנון וניהול תקציב ביתי הם לא נושאים נעימים במיוחד, בשום גיל, אך זה חיוני שילדיכם יתמצאו בהם. לכן, כשאתם מתכננים לשלם חשבונות או עורכים תקציב לתקופה המתקרבת, הסבירו לילדיכם מה אתם עושים באופן שהם יבינו שכסף הוא לא משהו אינסופי, אלא משאב מוגבל שצריך לנהוג עמו בחכמה. ילדים שרואים כיצד הוריהם מתנהלים עם כסף בקיאים יותר בנושאים האלו כשהם גדלים וגם מבינים בצורה טובה יותר שלא תמיד ניתן לקנות להם את מה שהם רוצים, וזה בסדר. 
דברים שהורים צריכים לעשות מול הילדים שלהם: מחשבון מונח ליד מטבעות ושטרות

7. את הצד היצירתי שלכם

כשילדיכם מציירים או יוצרים משהו חדש, זו הזדמנות מצוינת עבורכם ההורים להשתתף איתם בפעילות וליהנות יחדיו. תשלום חשבונות והתנהלות כאנשים בוגרים זה חשוב, אך חשוב לא פחות מזה הוא הפורקן שיצירה מביאה עמה. בחרו בפעילויות שאתם אוהבים כמו ציור, שרטוט, בישול, נגינה או כל דבר אחר ואל תתביישו לעשות אותם בפני ילדיכם. אתם לא חייבים להיות מצטיינים בפעילות שאתם בוחרים או להגיע לתוצאות מיטביות בכל פעם מחדש, אלא פשוט לאפשר לילדיכם להבין שהחיים מורכבים לא רק מרגעים אפורים, אלא גם מיצירה שתורמת לנפש באופן שאין שני לו.

8. מבקשים סליחה

לפני שהייתם הורים, הייתם בראש ובראשונה בני אדם שעושים שגיאות שלעתים פוגעות באחרים. גם בתור הורים אתם תעשו טעויות, עם ילדיכם ועם אנשים אחרים, וחשוב שתדעו להתנצל עליהן ולא לתת לאגו לעמוד בדרככם. אם עשיתם טעות עם ילדיכם או לצידם, דעו לבקש מהם ומאחרים סליחה על כך. ההתנהגות הזו תקדם ותעודד יחס של כבוד הדדי ביניכם ובין ילדיכם, ותאפשר להם ללמוד שיחסים בריאים בין בני אדם תלויים בין היתר גם ביכולת שלהם לדעת להבין שהם טועים לפעמים ועליהם להודות בכך בפניי האחר. 
דברים שהורים צריכים לעשות מול הילדים שלהם: עיניו של ילד שמחבק את אביו

9. מקלים על עצמכם

ד"ר שטיפלמן גורסת שהורים רבים קשים עם עצמם יתר על המידה, ומשום מה זאת התנהגות שהם לא פוחדים להפגין בפניי ילדיהם. משפטים כמו "עליתי הרבה במשקל", "אמרתי דבר טיפשי היום" ועוד, גורמים לבעיות בביטחון העצמי שלכם וגם של ילדיכם. כאשר ילדים רואים את הדמות הכי סמכותית בחייהם מפקפקת בעצמה חדשות לבקרים, הם מתחילים להתערער בעצמם ואף אחד לא מעוניין בכך, אז כשיש לכם משהו שלילי להגיד על עצמכם, עצרו רגע ובמקום זה העדיפו לומר משהו חיובי. התנהגות מלאת ביטחון וסלחנות כלפיי עצמכם הם משהו שחשוב שתנחילו לילדים שלכם בעודם צעירים מפני שבני אדם הם תמיד המבקרים הכי קשים של עצמם, ומומלץ למתן את הביקורתיות הזו מגיל צעיר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.