print header

מנוחה מול מטלות - אחד מהנושאים הטעונים ביותר בכל זוגיות

למה נשים רבות נוטרות טינה לגברים ומרגישות תסכול שאף גובל בכעס כאשר הם נחים? ולמה גברים בוחרים לנוח בעוד שבנות זוגם עומלות קשה על מטלות הבית השונות? עוד מעט נחקור לעומק את התשובות לשאלות האלה, אבל תחילה יש להבין שלמרות שקיימים הרבה מאוד נושאים אחרים שעליהם זוגות רבים, כמו יחסי מין, כספים, גידול הילדים ואפילו דברים פעוטים כמו מיקום מושב האסלה, הרגלי המנוחה לצד מטלות הבית הרבות שיש לבצע הם עדיין אחת מ"חביות חומרי הנפץ" הגדולות ביותר שיש בכל זוגיות. אם גבר באמת רוצה להרתיח את דמה של בת זוגתו, הוא בסך הכל צריך לשכב על המיטה בצהריי יום שישי או שבת ופשוט ללכת לישון. המנוחות האלו הן משהו שגברים אוהבים ורוב הנשים מתעבות, או ליתר דיוק הן כועסות על הגברים שנהנים מהן. לכן נוצרים הרבה מאוד חיכוכים שלמרות חוסר חשיבותם היחסי, עדיין יש בכוחם להשפיע בצורה מהותית על טיב הקשר.
 
כמובן שלא מדובר בכלל הגברים והנשים ושתמיד ישנם יוצאים מן הכלל, אך אם קראתם עד כאן, הזדהתם עם שורות אלו וברצונכם להבין למה זה המצב ואיך ניתן לשנות אותו, אתם מוזמנים להסתכל על הנושא משתי נקודת מבט שונות, אשר יעזרו לכם לענות על השאלות שהועלו בתחילת הכתבה - למה נשים מרגישות מתוסכלות וכועסות כשגברים נחים, ומדוע גברים נחים בזמן שהנשים מצפות שיעזרו להן?
 
מה מפריע לגברים ונשים: צלליות של גבר ואישה רבים
 

נקודות המבט השונות של גברים ונשים

אז כפי שכבר אמרנו, רוב הגברים אוהבים לנוח ורוב הנשים מגיבות לכך בתסכול רב. זהו מקרה קלאסי שבו לשני המינים יש השקפת עולם סותרת, שהופכת את ימי המנוחה וסופי השבוע שלהם לזירת קרבות באופן עקבי. אז מהי בעצם נקודת המבט הזאת?
 
עבור הגברים, הבית הוא מקום המפלט מהעבודה ומהלחצים השונים שאיתם הם מתמודדים בכל סביבה אחרת. הבית הוא המקום שאליו הם באים להירגע אחרי ש"הרוויחו" את הזכות הזאת, והם מרגישים שזו זכותם המלאה לנוח בו. האם זה באמת נכון? בערך... זהו נושא שיתבהר בקרוב. בכל מקרה, כשגבר נכנס לביתו הוא לא רואה מערכת ששרויה באי סדר. הוא לא רואה את הכלים שיש בכיור, את המדיח שצריך לתקן, את הצבע הדהוי של הקירות או את הכיסא השבור שצריך להחליף. מה שהוא כן רואה זה ספה ארוכה ורכה, או כורסא נוחה מול טלוויזיה – מקומות מושלמים למנוחה ומילוי מצברים.
 
נשים לעומת זאת רואות סל מלא בכביסה מלוכלכת שמבטיח בוקר שבו לילדים לא יהיה מה ללבוש. מקרר ריק שמשמעותו עוד ערב של ארוחה חפוזה ולא בריאה, חשבונות לא משולמים שעלולים להפוך לצרה צרורה, אבק בפינות החדר שלועג למאמצי הניקיון שלהן ועוד סימנים אחרים שמצביעים על מערכת שעומדת לצאת מכלל שליטה. גם אישה שעמלה במשך כל היום והשיגה שלום עולמי תרגיש מתוסכלת, לחוצה ומאוכזבת מעצמה אם היא תחזור בערב לבית מלוכלך. המשפט הזה אולי לא נשמע הגיוני בגלל הקיצוניות שלו, אבל עבור נשים רבות הוא מייצג תפיסת עולם מציאותית מאוד, שחלקן מודעות לה וחלקן לא.
מה מפריע לגברים ונשים: חדר מבולגן
 

אז מי צודק ומי טועה?

התשובה המתבקשת לשאלה הזו היא אף אחד, אבל זה לא מונע מנשים לחוות תסכול כאשר הן רואות את בני זוגן נחים ולא מקדישים תשומת לב למטלות שונות ברחבי הבית, או מהגברים להרגיש שמציקים להם כל הזמן בשעה שהם בסך הכל רוצים לנוח קצת. כמובן שתמיד יש יוצאי דופן, אבל זהו המצב בקרב הרבה מאוד זוגות ולמרבה הצער אי אפשר לבטל את ההבדל בין המנטליות השונה של גברים ונשים. מה שכן אפשר לעשות, ואפילו מומלץ מאוד, זה לנסות להבין את הצד השני. אז בואו ננסה להציג את המצב הזה מנקודות מבט נשית בדרך שבה גם גבר יבין אותה ולהפך.
 
גברים יקרים, תדמיינו שיש לכם מועד הגשה לפרויקט מאוד חשוב בעבודה שאותו אתם צריכים לסיים בעוד שנה. זוהי אמנם תקופה ארוכה מאוד, אבל זהו גם הפרויקט החשוב ביותר של חייכם, אז אתם לא מוכנים לקחת שום סיכון. אתם יוצרים לוח זמנים נוקשה ומפורט עבורכם ועבור כל חברי הצוות שלכם, כי אתם יודעים שכל עיכוב או התרשלות עלולים להעמיד בסכנה את כל העתיד שלכם. כשמגיע יום שבו אתם מתכננים להקדיש את כל המשאבים שלכם לפרויקט הזה אחד מהשותפים שלכם לפתע קם ואומר "אני חושב שאני אלך לנוח קצת". ברור לגמרי שעכשיו אתם חושבים לעצמכם, 'זאת סתם מטאפורה מוגזמת, אם אני לא אתקן היום את הארון השבור שום דבר רע לא יקרה למשפחה שלי', אבל אתם צריכים להבין שרוב הנשים לא חושבות ככה. עבורן, כל דחייה קטנה וכל עיכוב הם פגיעה בפרויקט חייהן, ואם אתם אחראיים להם, אז הן מרגישות שפשוט לא אכפת לכם מהן ומהחיים המשותפים שלכם.
 
מה מפריע לגברים ונשים: גבר שוכב על ספה וקורא מגזין
ונשים יקרות, תתארו לעצמכן שאתן נכנסות לתוך מתחם ספא מפנק... אתן מורידות את הבגדים, מתקלחות, לובשות חלוק רך ובדיוק ברגע שבו אתן מתכננות להיכנס למים, מנהל הספא נכנס לחדר ואומר לכן: "יופי! הגעתן בול בזמן בשביל לנקות את הברזים". אם מצב שכזה היה מתרחש במציאות סביר להניח שאותו מנהל היה זוכה לראות את גבכן בשעה שאתן עוזבות את המקום, ומנקודת מבט גברית זוהי תגובה מובנת לחלוטין. אתן וודאי אומרות לעצמכן שזה סיפור אחר לחלוטין ממה שמתרחש אצלכן בבית, כי אי אפשר רק להתפנק ולנוח כל היום – יש צורך בתחזוקה בלתי פוסקת כדי "ליהנות מהספא", ואתן צודקות. לגברים פשוט יש צורת מחשבה שונה על חלק מהמטלות שאתן רואות כהכרחיות למשק הבית. הם מסוגלים להתעלם לחלוטין מ"ברז מלוכלך בספא" כי הם פשוט נהנים לנוח בבית המשותף שלכם ולפעמים הבקשות שלכן פוגעות ביכולת שלהם לעשות זאת. 
מה מפריע לגברים ונשים: אישה מפנה אצבע מאשימה למצלמה

איך אפשר לשלב את שתי נקודות המבט האלו?

אם הגעתם עד לכאן, אתן כנראה כבר מבינות מה הסיבה לכך שגברים כל כך אוהבים, ואולי אף צריכים, את המנוחה שלהם. ואתם הגברים מבינים מדוע לבנות זוגכם קשה לקבל את העובדה שאתם כל כך אוהבים להגיע הביתה ולשבת מול הטלוויזיה, או לישון עד מאוחר ולא לעשות כלום ביום שבת. לשני הצדדים צריך להיות ברור שיש דברים שחייבים להיעשות: טיפול בילדים, תשלום חשבונות, הכנת אוכל וכדומה. אם אין הסכמה על המטלות החיוניות האלו יש לבסס אותה בהקדם כדי להימנע מריבים מיותרים, ואז אפשר להתמודד ולמצוא את האיזון בין הרצון למנוחה של הגבר לבין השאיפה לסדר ובית אידאלי של האישה.
 
תהליך מציאת האיזון בין נקודות המבט הגברית והנשית שונה בין כל זוג וזוג. אני שמעתי על זוגות שבהן הגבר מבקש פרק זמן מסוים מרגע כניסתו הביתה שבו לא מצופה ממנו לעשות דבר או על אסטרטגיה של תכנון לו"ז חודשי משותף לכל המטלות שלא הוגדרו כבעלות חשיבות גבוהה. השיטה שתתאים לכם ולבני או בנות הזוג שלכם כנראה לא תהייה זהה במדויק לזו של אף זוג אחר, אבל רצוי שלפחות תעקבו אחר ההמלצות הבאות:
  • אתם זוג, אבל אתם גם בני אדם נפרדים ולכל צד יש את הרצונות שלו, כבדו אותם גם אם אתם לא מבינים אותם.

  • לכל אורך הכתבה בוצעה התייחסות כללית לגברים ונשים, אך כמובן שהמציאות לא מתחלקת בצורה שכזו. יכול להיות שבזוגיות שלכם המצב שונה במקצת ואולי אף הפוך, וזה בסדר גמור.

  • מערכת יחסים לא יכולה להתקיים בלי מוכנות להתפשר, אבל יש נושאים שאי אפשר להתפשר עליהם, וצריך למצוא דרך להתמודד איתם. אפשר לאמץ מנגנון של ווטו שכל אחד מבני הזוג יוכל לאמץ פעם בשבוע או בחודש בקשר למטלה מסוימת או יום מנוחה מסוים.

  • תזכרו את האהבה שאתם חשים זה לזו, היא תעזור לכם למצוא את הכוחות להתקשר לטכנאי הכבלים אחרי יום מתסכל או לקבל את העובדה שיעברו עוד כמה ימים עד ששק הגזם הענק שבגינה יפונה לאשפה.

​מקור התמונות: lisaclarke

מקור: ליאורה ב.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.