print header

8 סיבות לראות את הריבים בזוגיות שלכם באור חיובי

כולנו חווים רגעים של ריב וחילוקי דעות עם בני ובנות הזוג שלנו מפעם לפעם, ואיש לא נהנה מהמצב הזה כי כולנו גדלנו עם המחשבה שריב הוא משהו שלילי. ובכן, העובדה הזאת נכונה, אך ורק באופן חלקי, כי חוסר הסכמה, דעות שונות וריבים שמתנהלים במסגרת אוהבת ותומכת יכולים להיות הרבה יותר חיובים משחשבתם. למעשה, יש מומחי פסיכולוגיה וזוגיות רבים שאף מצביעים על שורה של יתרונות ודברים חיובים שקשורים לריבים במערכות יחסים, ואחרי שתכירו אותם כנראה תבינו שהריבים ממש לא חייבים לפגוע בזוגיות שלכם...
 
יתרונות של ריבית בזוגיות: זוג עצבני יושב על ספסל

1. ריבים הם סימן למערכת יחסים בוגרת

כל עוד אתם לא רבים על מי ירים ויוריד את מושב האסלה, מי אכל את פרוסת העוגה האחרונה או מה רואים הערב בטלוויזיה, ויכוחים בזוגיות הם סימן לבגרות מסוימת שיש להעריך. הרי חלק גדול מאיתנו מנסה להימנע מעימותים וריבים עם הסביבה כמה שיותר, אך גישה שכזו במערכות יחסים עלולה להיות הרסנית ולכן זה טוב לריב מפעם לפעם כדי לפעול למען מה שחשוב לנו. כאמור הריבים האלו צריכים להיות על נושאים בעלי חשיבות ויש לנהל אותם בדרך בוגרת ללא מתקפות אישיות על הצד השני או צעקות. זכרו שהרצון שלכם במצבים האלו לא צריך להיות "אני רוצה לשכנע את הצד השני ולשנות אותו" אלא, "אנחנו צריכים להגיע להסכמה ואולי יהיה צורך בפשרה שמצריכה מאמץ משני הצדדים". 

2. ריבים הם סימן לכך שאכפת לכם

הדרך הקלה להתמודד עם רוב הדברים שמפריעים לנו בקשר לבני הזוג שלנו היא פשוט להתעלם מהם, אבל אנחנו לא עושים זאת. למה? מפני שאכפת לנו ואנחנו מוכנים להתמודד עם חוסר הנוחות ולפעמים גם עם הכאב הרגשי שנגרמים במסגרת ריב, כדי להשקיע בשיפור העתיד הזוגי שלנו. בדיוק כמו הורים וילדים שרבים, ריב בין בני זוג מצביע על מחויבות, תקווה לעתיד טוב יותר וקשר עמוק, לא על רצון "לפרק את החבילה".
יתרונות של ריבית בזוגיות: זוג יושב בזרועות שלובות

3. אפשר לשפר את התקשורת הזוגית בעזרת ריבים

קשה ליצור מערכת יחסים עם אמון הדדי אם לא מעלים נקודות מחלוקת ומטפלים בהן כאשר יש בכך צורך, אפילו שלפעמים כדי לעשות זאת ניקלע בדרך לוויכוח לא נעים. למעשה, זוגות שיודעים לריב בדרך נכונה ובריאה (לחצו כאן כדי ללמוד לעשות זאת) רק מרוויחים מכך שהם מדברים עם בני זוגם על דברים שמפריעים להם בקשר. ריב טוב עוזר לאנשים להציג בכנות את הדברים שמפריעים להם בלי לחוש בושה או חוסר ביטחון, ועוזר לזוגות לקדם שינוי התנהגותי באמצעות תקשורת מילולית.

4. ריבים הם חלק בלתי נפרד ממערכת יחסים בריאה

לפי מומחי זוגיות ופסיכולוגים יש למערכות יחסים מספר עקרונות מפתח כמו כבוד הדדי, תחומי עניין משותפים, התאמה מינית וכן, גם ריבים. לכן אם זוג אף פעם לא רב זה עלול להיות סימן לכך שמשהו לא תקין ביחסים שלו, ושאין לשני הצדדים רצון לשפר את המצב הקיים. הרי האמת היא שאין דבר כזה זוגיות מושלמת ויחסים בין אנשים הם משהו שתמיד משתנה ומתפתח, לכן תמיד צריך להיות לכם רצון לעסוק בצדדים שניתן לשפר, ולפעמים הדבר יוצר חיכוכים בלתי נמנעים. זכרו שלמרות שהמצב הזה לא רצוי כל כך, הוא חלק מהמציאות וצריך להבין שבבסיסו הוא לא בהכרח רע.
יתרונות של ריבית בזוגיות: צללית של זוג על שפת הים

5. ריבים מחזקים את הקשר שלכם

בזמן ריב חשוב לזכור שהמטרה היא לא "לנצח" או לגרום לצד השני "להפסיד", אלא ללמד וללמוד כדי ליצור תהליך שינוי חיובי משותף. מה שאתם תגידו ותשמעו מייצג מחשבות, העדפות, צדדים באישיות וערכי ליבה של שני הצדדים, ולפעמים אתם אפילו תופתעו ממה שאתם תגלו על עצמכם! חשיפת המידע הזה הוא מעשה שדורש הרבה פתיחות ומוכנות להיפגע, לכן הקשר הזוגי מתחזק אם הצד השני מגיב בהתאם והריב הופך ממשהו שלילי, לחוויה שמעצימה את הזוגיות בטווח הארוך.

6. ניתן לנטרל רגשות טינה בעזרת ריבים

להיות חלק ממערכת יחסים זה דבר נפלא, אבל לא תמיד קל ותמיד יהיה צורך בהתפשרות הדדית סביב נושאים מסוימים. לפעמים זה טבעי להרגיש שאתם גמישים יותר מבני הזוג שלכם ומוותרים על יותר דברים מהם, ובעקבות זאת מתחילה להתפתח תחושה של טינה כלפיהם. הדרך הכי ישירה להתמודד עם המצב הזה היא פשוט להעלות את הנושאים שמפריעים לכם, לדבר עליהם בפתיחות גם אם יש חוסר הסכמה ולהגיע למצב שבו אתם מרגישים שהזוגיות שלכם יותר מאוזנת משהיא הייתה. אך זכרו, זה קשה עד בלתי אפשרי להגיע למצב של איזון מושלם בכל תחום של הזוגיות והחיים המשותפים שלכם בבית. אסור להתחיל לנטור טינה בגלל כל דבר קטן, שכן ההתנהגות הזאת היא הרסנית לזוגיות.
יתרונות של ריבית בזוגיות: זוג עם סימני X אדומים על הידיים

7. ריבים הגיוניים שלא מובילים לפגיעה ברגשות הם סימן לקשר ארוך טווח 

לפי ג'וסף גרניי, מחבר רב המכר "Crucial Conversations" שעסק בתחום התקשורת האנושית, הימנעות משיחה לא נעימה על נושא שמפריע לנו היא טעות גדולה שפוגעת בכל מערכת יחסים, במיוחד בזוגיות. ההימנעות הזאת היא הצעד הראשון בדרך ליצירת משבר תקשורת, שכן התחושות שלנו לא נעלמות לשום מקום ואם ניתן להן להצטבר הדבר יוביל באופן בלתי נמנע לריב סוער ועמוס רגשות שליליים. לעומת זאת, ריבים על נושאים שמפריעים לכם שמבוצעים בזמן ובאופן הראוי, עוזרים לכם לייצב את הקשר שלכם בטווח הארוך. 

8. בלי חילוקי דעות זוגיות עלולה להיות משעממת

הסיבה שנועלת את הרשימה הזאת אולי נשמעת לכם ילדותית, אבל מומחים רבים טוענים שהיא בעלת חשיבות רבה יותר משאתם מעניקים לה. נכון, ההיגיון הבריא של כל אחד טוען שהדבר האחרון שזוגיות צריכה זה ריבים, ושלמרות כל הנקודות החיוביות שתוארו עד כה, עדיין הייתם מעדיפים להיות בקשר שבו יש הסכמה מוחלטת על כל נושא. עכשיו תעצרו רגע ותחשבו על כל הפעמים שהתפייסתם אחרי ריב, על הפעמים שבהם הגעתם לפשרה ששני הצדדים היו מרוצים ממנה, על ההתפתחות שעברתם בעקבות חילוקי דעות ועל כך שאתם אוהבים את בני הזוג שלכם למרות שתמיד ידעתם שהם אנשים שונים מכם. 
יתרונות של ריבית בזוגיות: זוג הולך יד ביד

כמובן שמערכת יחסים לא צריכה להתבסס על חילוקי דעות כדי לעורר שיח ורגשות, אך אלו הם תוצרים טבעיים של שוני בין אנשים שלפעמים גם מובילים לריב. הדרך שבה נתייחס אל הריב חשובה לא פחות מהמהות שלו, לכן כדאי לזכור את כל הדברים שנאמרו בכתבה הזו. ריבים הם לא סוף העולם, הם יהיו בדיוק מה שאתם תעשו מהם לטובה ולרעה והם ככל הנראה תמיד יהיו מנת חלקם של זוגות בכל רחבי העולם. אז אל תרגישו רע משום שאתם חווים אותם וזכרו שאהבה היא כוח רב עוצמה שתמיד יכול לסייע לכם להתמודד עם אתגרים שכאלו ולצאת מהם מחוזקים.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.