print header

אלמנטים של לחץ - למה זה טוב?

טור אישי - טל עזר

האם לחץ הוא מצב חיובי או שלילי? האם הוא עשוי להביא להישגים משופרים או שאולי זה התירוץ שאנחנו נותנים לעצמנו כדי שנצליח להתמודד איתו?
תעשיה שלמה הוקמה למרגלות הרי הלחץ, מחקרים פסיכולוגיים טומנים ראשם בתוך הקונפליקט שבין טוב ורע - ואנחנו, כמו כלבים שרודפים אחרי הזנב שלהם, ממשיכים להסתובב במעגל מלחיץ שאין לו הצדקה. 

 

במשך שנים רבות, האמינו חוקרים ופסיכולוגים כי ללחץ יש תופעות שליליות הפוגעות באיכות החיים של האדם בכלל ובאיכות הזיכרון שלו בכלל. אבל בשנים האחרונות השתנתה המגמה וכעת, פריצת דרך נוספת -  מחקר אקדמי חדש שנערך באוניברסיטת בריסטול בבריטניה, גילה כי לחץ יכול לשפר את יכולת הזיכרון של המוח ולהביא לתוצאות חיוביות יותר!

המחקר נערך במהלך תקופת המבחנים של הסטודנטים, תקופה שידועה כאינטנסיבית ומפחידה מאוד. במהלך המחקר, בדקו החוקרים את רמת הלחץ של הסטודנטים אל מול ההישגים האקדמיים שלהם, תוך הנחה כי ישנו יחס ישיר ושלילי בין שני המשתנים. הם הופתעו לגלות שהיחס הישיר בין רמת הלחץ לבין מידת הזיכרון עדיין נשמר, אך הוא הולך לשני הכיוונים; תוצאות המחקר הראו שככל שהדרישות והתנאים היו צפופים ומלחיצים יותר, כך ההישגים של הסטודנטים היו גבוהים יותר.

 

האם תוצאות המחקר ייתנו לגיטימציה למערכת האקדמית להקשות את דרישותיה? האם תוצאות המחקר הן בבחינת הנצחת המגמה הרואה בלחץ אלמנט חיובי?

את הממצאים הסבירו החוקרים בהתייחס ל"הורמונים של הלחץ" - הורמונים אלה, כמו למשל הקורטיזול, מופרשים בכמות גדולה יותר כאשר הגוף נכנס למצב של לחץ ותוך שהם נדרשים לגייס אנרגיה פיסית על ידי הגברת קצב הלב, לחץ הדם וקצב הנשימה, הם מצמצמים תהליכים מטאבוליים של הגוף כמו עיכול, גדילה ורבייה ובכך עשויים לפגוע במערכת הבריאות של הגוף.

כבר 50 שנים שידוע במחקר הרפואי כי יש קשר בין הלחץ הרגשי לבין התגובה הפיסית של הפרשת הקורטיזול, כמו כן, ידוע כי הפרשת הקורטיזול היא גורם משמעותי לבעיות בריאות רבות - אם כן, איך יכול להיות שהלחץ הוא אלמנט חיובי? המחקר החדש מציע התבוננות אופטימית לפיה, הורמון הלחץ אינו מכשיל את הפעילות המנטאלית אלא דווקא מסייע לה ויחד עם תהליכים כימיים המתקיימים במוח, הוא מצליח להביא לתוצאות טובות יותר. תוצאות המחקר הולידו מסקנה פשוטה לפיה אדם שנמצא במצב אינטנסיבי של לחץ בזמן שהוא מנסה לשנן ולאגור מידע, קרוב לוודאי יגיע לתוצאות גבוהות של זכירה ושליפת מידע.

מעניין הדבר, במשך שנים למדנו ממחקרים כי מידה סבירה של לחץ טובה לתפקוד האנושי, שכן לחץ מעורר אדרנלין, מגביר מוטיבציה ומעלה את רמת הריכוז, והנה עכשיו, לחץ גם מטיב עם פעילות מנטאלית של הזיכרון. במקום להכיר בלחץ כגורם שלילי שעשוי להגביר בעיות בריאותיות של מערכת הלב והדם, נוצר מצב לפיו אנו מאמצים לעצמינו פתרונות, תאוריות ושלל הצדקות שיאפשרו לנו להסתכל על הלחץ כגורם חיובי שמטיב עם התפקוד היומיומי שלנו.

 

האם ככה זה צריך להיות?

רק תחשבו על זה! במרוצת שני העשורים האחרונים פיתחה החברה המודרנית תעשייה שלמה של אלמנטים ופתרונות מרגיעים כדי להתמודד עם הלחץ. לא סתם קוביית שוקולד לפני מבחן, אלא שלל תמציות ותפיסות עולם שאמורות מצד אחד לאזן אותנו, ומצד שני לאפשר לנו להמשיך ולתפקד בלחץ היומיומי. בעיניי, זה מצב של מילכוד!  כאשר אנו נדרשים לעבוד מסביב לשעון, מספקת לנו התעשיה המסחרית משקה רד-בול להגברת האנרגיה, כאשר אנו נדרשים להתמודד בסיטואציות מתוחות מציעה לנו הרפואה המודרנית תמציות וכדורי הרגעה, וכדי לייצר איזון בין הגוף המותש לנפש הדואבת אימצה החברה פעילויות של יוגה או פילאטיס. כלומר, נוצר מצב שבו הלחץ שאנחנו מנסים להתמודד איתו הוא הלחץ שאנחנו יוצרים בעצמינו. 

ב-30 השנים האחרונות, המחקר אודות הלחץ הלך ותפס תאוצה. מומחים רבים סבורים שמדובר באיזו "מגפה מודרנית" שהיא תולדה של הקידמה. במקום שנוריד הילוך ונאט את קצב החיים, אנו ממשיכים לחיות בתכיפות ובמהירות מסחררת, נתונים למצבי חרדה מטלטלים. במקום שנבחר לדכא ולנטרל אלמנטים של לחץ, אנו מנציחים אותו בכך שאנו מחפשים לראות את הטוב שבו, מגדירים אותו כמעורר אדרנלין ומוטיבציה.

נסו רק לרגע לבחון את חייכם ללא אלמנטים של לחץ - האם לא היה לנו טוב יותר?  

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.