print header

האם ניתן לחזק את יכולת הנהיגה שלכם בגיל מבוגר?

 מהעבודה לבית, לביקור אצל בני משפחה, או לטיול ברחבי הארץ - נהיגה במכונית היא חלק בלתי נפרד משגרת החיים שלנו. יש אנשים שנוהגים יותר ויש כאלו שנוהגים פחות, ולכל אחד ואחת מאיתנו יש סגנון נהיגה אחר, אך יש דבר אחד שמשותף לכל הנהגים והוא הצורך להגיב במהירות וביעילות למה שמתרחש על הכביש.
 
כדי להתמודד בהצלחה עם האתגרים השונים הכרוכים בביצוע הפעולה המורכבת הזו בצורה נכונה ובטוחה, יש צורך ביכולות רבות. אנחנו לא מדברים רק על כושר הראייה, אלא גם על כושר הריכוז, מהירות התגובה והיכולת לשים לב לכל מה שמתרחש בסביבה מבלי להפסיק לנהוג בבטחה. חלק מהיכולות הללו נחלשות עם הגיל, והפגיעה בהן גורמת לכך שהסיכון הכרוך בנהיגה עולה. עקב כך, מבוגרים רבים מחליטים בשלב כזה או אחר להפסיק לנהוג, אפילו בגיל יחסית צעיר, וכך מאבדים במידה רבה את העצמאות שלהם.
 
חיזוק המוח לנהיגה בטוחה: גבר מבוגר נוהג
התגובה האוטומטית לרוב היא "אין מה לעשות בנידון", ואולי זה גם מה שאתם אומרים לעצמכם, אך האמת היא שדווקא יש מה לעשות. התפתחויות בחקר הקוגניציה והמוח, הנתמכות בידי מחקרים מתקדמים שנעשו בשנים האחרונות, הוכיחו לנו שיש למוח גמישות מדהימה ושהוא ממשיך להתפתח ולחזק את הקשרים העצביים שבו, כל עוד מפעילים אותו בדרך הנכונה. לכן, כדי לשמור על יכולת הנהיגה ועל איכות החיים שלכם, חשוב מאוד שתכירו את התהליכים המשפיעים על המוח ואת הדרך המומלצת לשמירה על גמישותו.

אז כיצד המוח נחלש עם הזמן ואיך זה משפיע על יכולת הנהיגה?

החל מהעשור החמישי לחיים, קשיים מהסוג שהוזכר קודם הופכים ליותר ויותר מורגשים, זאת עקב השינויים הגופניים שמתרחשים באופן טבעי עם הזמן. התבגרותו של הגוף – תופעה טבעית שמתבטאת במגוון מערכות – מלווה גם בשינויים מוחיים וקוגניטיביים (קוגניציה היא היכולת לקלוט מידע, לעבד אותו ולהשתמש בו). ההשפעה של השינויים הקוגניטיביים מורגשת ברמה היומיומית, שכן התהליכים הקוגניטיביים משפיעים על יכולות התפיסה, קבלת ההחלטות, פתרון בעיות, איחסון מידע ושליפה מהזיכרון - ועוד. ההשפעה של כל אלו על היכולת לנהוג בבטחה ועל תחושת הביטחון העצמי היא משמעותית. השינויים הקוגניטיביים באים לידי ביטוי בעיקר בתחומים הבאים (כפי שהודגם בקרב מחקרים שונים על אנשים הסובלים מדמנציה ועל מבוגרים בכלל):
 
תפיסה - זו למעשה היכולת שלנו לקלוט, לעבד ולקודד בזיכרון מידע שנקלט דרך החושים ומועבר למוח. בשעת נהיגה, יכולת התפיסה היא זו שמאפשרת לנו לשים לב לתמרורים, לתנאי הדרך ולפרטים נוספים שנקלטים על ידי העיניים והאוזניים שלנו.
 
חיזוק המוח לנהיגה בטוחה: נהיגה במהירות
קבלת החלטות - בשעת נהיגה אנו זקוקים ליכולת זו כדי לחזות אירועים ולהכין את עצמנו לביצוע פעולה מסוימת כמו למשל בלימה. קבלת החלטות היא שונה מתפיסה משום שהיא לא מבוססת רק על קלט חושי, אלא גם על מידע שכבר קיים אצלנו בזיכרון. אם קבלת ההחלטות הופכת לאיטית יותר, זה עלול להיות מסוכן בשעת נהיגה, שבה כל שבריר שנייה הוא חשוב.
 
זמן תגובה - גם אם כישורי התפיסה וקבלת ההחלטות מתפקדים כראוי, בגיל מבוגר נחלשת היכולת של המוח שלנו להגיב במהירות למצבים שונים. גם אם השינוי ביכולות האלו לא מורגש, ממצאים ממחקרים שונים, כמו זה שנערך בשנת 2016, מראים בבירור את ההשפעה של ההזדקנות על המוח בהיבט הזה.
 
קשב וריכוז - נהיגה היא פעילות מורכבת שמצריכה מצד אחד יכולת ריכוז ממוקדת בתנאי הכביש ובנעשה מול העיניים שלנו, ובמקביל גם חלוקת קשב ופיצול תשומת הלב על פני כל שדה הראייה. יכולת הריכוז הוויזואלית ידועה כאחת מהחשובות ביותר מבחינת השפעה על הסיכון בנהיגה בקרב בני גיל הזהב, כפי שניתן ללמוד בין השאר מתוצאות המחקר הזה.

איך ניתן לחזק את היכולות של המוח ולנהוג בבטחה רבה יותר גם בגיל מבוגר?

כפי שנאמר בתחילת הכתבה, המוח הוא איבר גמיש יותר משחשבנו בעבר. הודות לגילויים מדעיים חדשים, אנו יכולים להשתמש בגמישות המוחית כדי לאתגר את היכולות הקוגניטיביות שלנו. משמעות העובדה הזו היא שבעזרת שימוש בכלים נכונים, ניתן לאתגר את המוח ולגרום לו 'לעבוד' על היכולות שתוארו לעיל, שכן האתגר מאלץ את המוח לתחזק את הקשרים האחראיים על תיפקודי הזיכרון והקשב. העובדה הזאת מעודדת פי כמה בפרט לאור מסקנותיהם של מחקרים, אשר הצביעו על כך שאחד מהכלים היעילים ביותר לכך הוא משחקים חכמים.
 
חיזוק המוח לנהיגה בטוחה: נהג מבוגר
 
הכוונה היא כמובן לא סתם למשחקים מכל סוג שהוא, אלא לתרגילים ייעודיים שמהווים אימון קוגניטיבי המאתגר את היכולת של המוח לקלוט ולעבד מידע ביעילות, להגיב במהירות ולשמור על ריכוז. למעשה, אימונים קוגניטיביים שכאלה הם אחת הדרכים המוצלחות והמומלצות עבור נהגים מבוגרים לראות שינוי לטובה ביכולת הנהיגה שלהם, כך לפי מומחים בתחום חקר המוח. לאור זאת נשאלת שאלה פשוטה וחשובה מאוד, כיצד ניתן לבצע אותם?

הכירו את אפקטיבייט – תוכנה ממוחשבת לאימון המוח והזיכרון

לא צריך לנדוד רחוק בחיפושים אחרי תוכנות לאימון מוחי המסייעות בשימור הזיכרון ועשויות אף לחזק את היכולות שיאפשרו לכם לנהוג בבטחה גם בגיל מבוגר. כבר שנים שישראלים רבים נעזרים באפקטיבייט, פיתוח ישראלי מבוסס ומתוקף מדעית, המיועד לחיזוק הקשרים המוחיים שנמצאים בבסיס היכולות הקוגניטיביות. המערכת, שנבנתה בשיתוף מיטב המומחים בתחום הנוירופסיכולוגיה וחקר המוח, מאפשרת לאתגר את היכולות שאולי נחלשו עם הזמן באמצעות מגוון משחקים חכמים ואינטראקטיביים.
 
 
האימון של אפקטיבייט מותאם אישית לכל משתמש ומשתמשת. הוא קצר, מהנה וניתן לעשות אותו באמצעות מחשב או טאבלט בכל זמן ומקום. המשחקים והתוכנה של אפקטיבייט פשוטים לשימוש, כך שגם מי שלא התנסה בעבר בכלים שכאלו יכול להשתמש בהם בקלות. בשל החשיבות הרבה של יכולת הנהיגה, אפקטיבייט יכולה להיות כלי עזר משמעותי מאין כמותו להתמודדות עם ירידה בכושר המוחי, כלי שפותח במיוחד עבור קהל בגילאי 55 ומעלה ומאפשר גם לאנשים בגיל מבוגר יותר לשמור על הביטחון והעצמאות שלהם. אפקטיבייט נבחרה על ידי שירותי בריאות כללית כספק יחיד עבור לקוחותיה בתחום האימון המוחי.
 
לפרטים נוספים על התוכנה לחיזוק יכולות המוח, מלאו פרטיכם:
 
בלחיצתך "שלח" הינך מאשר להעביר את הפרטים לחברת אפקטיבייט

מקור התמונות: depositphotos.comThomas Anderson

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.