print header

14 טיפים חכמים לנהיגה בטוחה

נכון, כולנו עברנו כבר את מבחן הנהיגה שלנו, אבל גם אם אנו נוהגים במכוניות כבר שנים, עדיין יש דברים חדשים שאנו יכולים ללמוד על נהיגה, במיוחד כשמדובר בטיפים קטנים וחכמים שיכולים לשמור על הבטיחות שלנו ושל משפחתנו בזמן שאנו נמצאים על הכביש. אלו הם 14 הטיפים שעלולים להציל את חייכם על הכביש.

 

1. תיקון החלקה

כאשר יורד גשם רב, הצטברות מים מתחת לגלגלים יכולה לגרום לאיבוד שליטה על הרכב, להחלקה ולהסתחררות. האינסטינקט הראשוני של רוב האנשים במקרה של החלקה הוא להאיץ ולנסות להפנות את ההגה לתיקון הסטייה, אך זהו הדבר המסוכן ביותר שאתם יכולים לעשות בזמן החלקה. אם אתם מאבדים שליטה על הרכב עקב החלקה על מים, שמרו על קור רוח, אתרו אזור פנוי והפנו אליו את הרכב. הורידו את הרגל מדוושת הגז וסעו לכיוון האזור הפנוי.

טיפים לנהיגה

 

2. התמודדות עם צמיג שהתפוצץ

לפעמים אנו נוסעים על הכביש המהיר, ולפתע אחד הצמיגים פשוט מתפוצץ עקב נסיעה על חפץ חד, או שחיקה. מצב כזה יכול לגרום לאובדן שליטה חמור על הרכב, וחשוב לדעת מה לעשות במקרה שכזה, כיוון שרוב האנשים עושים את הדבר ההפוך, ובכך מסכנים את עצמם ואת הנהגים האחרים על הכביש. כאשר מתפוצץ צמיג באמצע הנהיגה, הרכב סוטה לכיוון בו נמצא הצמיג התקול. רוב האנשים פשוט לוחצים על דוושת הגז בכל הכוח ומסובבים את ההגה לכיוון ההפוך מכיוון הסטייה, אבל במקום לנסות לתקן את הסטייה, עליכם להמשיך לכוון את הרכב לכיוון אליו הוא סוטה, ולהחנות אותו בצד הכביש.

טיפים לנהיגה

inazakira

 

3. כיוון מראות צד

אחד הדברים הראשונים שאנו לומדים בשיעורי הנהיגה הוא לכוון את מראות הצד שלנו, ועם זאת נהגים רבים עדיין לא יודעים כיצד יש לכוון את המראות. רבים מאיתנו מכוונים את מראות הצד כך שנוכל לראות את הקצה האחורי של הרכב שלנו, אך האמת היא שעדיף לכוון את המראות כך שקצה הרכב יהיה בדיוק מחוץ לטווח הראייה. כיוון המראות בדרך השגויה גורם להופעה של "שטחים מתים" בשדה הראייה שלכם.

טיפים לנהיגה

McBeth

 

4. בחירת מוזיקת רקע

מחקר ישראלי מצא כי קצב הלב של נהגים שלא שמעו מוזיקה בזמן הנהיגה השתנה באופן תדיר, על פי המתרחש על הכביש, ואילו קצב הלב של נהגים שהאזינו למוזיקה בזמן הנהיגה נשאר קבוע, כלומר הנהגים ששמעו מוזיקה נשארו רגועים יותר גם נוכח דרך בעייתית. בנוסף מצא המחקר כי לא כל סוג מוזיקה מתאים לנהיגה, וכי האזנה למוזיקה בעלת מקצב מהיר מדי (כמו המקצבים האופייניים למוזיקה אלקטרונית) גורם להכפלה של כמות התאונות.

טיפים לנהיגה

 

5. שחרור צמיג שהתחפר בבוץ

אחת הבעיות הנפוצות ביותר בזמן נהיגה בחורף או נהיגת שטח היא שלוליות בוץ עמוקות הגורמות לצמיגים שלנו להתחפר בהן. האינסטינקט הטבעי שלנו יגרום לנו לנסות לעשות את אותה הפעולה יותר חזק, כלומר ללחוץ על דוושת הגז בכל הכוח, אבל כדי לפתור את הבעיה פשוט צריך לגרום לגלגלים לעלות על משטח בעל חיכוך. הניחו את המשטח המתאים לפני הגלגלים הקדמיים, וסעו עליהם באיטיות כדי ליצור חיכוך ולגרום לרכב לצאת מהבוץ בקלות. משטחים מתאימים במיוחד הם ענפי עצים, קרשים (בלי מסמרים!) או חתיכות בד עבות, למשל השטיחון מתוך הרכב שלכם.

טיפים לנהיגה

Blake

 

6. מניעת סינוור

כאשר אנו נוסעים בלילה גובר הסיכוי שנהג שנוסע אחרינו יסנוור אותנו עם פנסי הדרך (אורות גבוהים). במראות רבות קיים מתג קטן מתחת למראה, הגורם לה לעמוד בזווית המונעת את הסינוור, ועם זאת מאפשרת לכם לראות את המתרחש מאחוריכם. בדקו אם גם ברכב שלכם מראה אחורית שכזו, ואם לא, שקלו לרכוש אחת כדי למנוע סינוור מסוכן בזמן הנהיגה.

טיפים לנהיגה

unleashthebeauty

 

7. נהיגה בטוחה בגשם

כאשר גשם רב יורד, הוא נוטה להצטבר על הכביש ולגרום להופעת שלוליות מסוכנות. המים נוטים להצטבר בדרך כלל בנתיבים הקיצוניים של הכביש, בעקבות הצורה הקמורה של הכביש עצמו. העדיפו לנסוע בנתיב האמצעי של הכביש המהיר כדי להימנע ממפגש לא נעים עם שלוליות המים.

טיפים לנהיגה

 

8. מניעת אדים על השמשה הקדמית

כאשר הטמפרטורות יורדות האוויר לא מסוגל לשמור על הלחות שבו בצורה מיטבית, ולכן הלחות מתעבה על השמשות שלנו ויוצרת האדים המסתירים את הדרך. כדי למנוע את הופעת האדים, חצו תפוח אדמה, ומרחו את הצד החתוך שלו על הצד הפנימי של השמשה. אל תנגבו את השמשה, והניחו לה להתייבש מעצמה. תפוח האדמה ישאיר שכבה על השמשה שלא תאפשר לאדים להתעבות עליה.

טיפים לנהיגה

Jill Clardy

 

9. הסרת מדבקות מהשמשה

ככל שהרכב נמצא אצלנו זמן רב יותר, כך מצטברות על השמשה שלו מדבקות רבות, חלקן מדבקות המציינות שהרכב עבר טסט, וחלקן מדבקות המאשרות כניסה או חנייה לאזורים מסויימים. לפעמים קשה מאוד להסיר את המדבקות האלה, והצטברות שלהן יכולה לגרום לחסימה מסוכנת של שדה הראייה שלנו. אם אתם מתקשים להסיר מדבקה שכזו, השתמשו בצמר גפן טבול באצטון או בספריי שמן WD-40. לשני החומרים האלו יש יכולת להמיס את הדבק, ולאחר המתנה של מספר דקות ושיפשוף חוזר בצמר גפן טבול במים חמים, המדבקה תרד ללא מאמץ.

טיפים לנהיגה

KEVIN LYLES

10. סמן חנייה

אם גם לכם יש בעיה לאמוד נכון את המרחק עד לקיר בזמן חנייה ברוורס, נסו לתלות כדור טניס מתקרת החנייה, כך שהכדור יגע בשמשה האחורית של הרכב כאשר אתם נמצאים במרחק מספיק מהקיר. כך תדעו תמיד מתי את קרובים מספיק לקיר, בלי להוציא כסף על חיישנים אלקטרוניים יקרים.

טיפים לנהיגה

Matthew Fern

 

11. ניקוי פנסים קדמיים

לאורך הזמן הפלסטיק המגן על הפנסים הקדמיים שלנו מתערפל ונהיה אטום, כלומר, הוא פוגע ביעילות הפנסים, מצב שיכול לגרום לסיכון בזמן נהיגה בלילה או בחורף. כדי לנקות את הפנסים בקלות, מרחו עליהם מעט משחת שיניים מלבינה ושפשפו היטב עם מטלית יבשה. לאחר כ-30 דקות, שטפו את משחת השיניים עם מים ויבשו היטב את הפנסים.

טיפים לנהיגה

 

12. שמירה על הבריאות בזמן הנהיגה

אתם נוסעים ברכב מדי יום, ובכל פעם שאנו עושים זאת אנו מסכנים את בריאות עמוד השדרה שלנו על ידי ישיבה המסכנת את הבריאות. לחצו כאן כדי ללמוד כיצד עליכם לשבת בזמן הנהיגה כדי להימנע מפגיעה בגב.

טיפים לנהיגה

 

13. מניעת פגיעה ברכב

רבים מאיתנו נוהגים להתעלם מחפצים קטנים המונחים על הכביש, ופשוט לנסוע מעליהם, אך התנהגות זו יכולה לגרום נזק חמור למנוע. כאשר אנו נוסעים מעל שקיות ניילון, ניירות עיתון או חפצים קטנים (אבני חצץ או ענפים), אנו יכולים לגרום לאותם חפצים לעוף כלפי מעלה, ולהיתקע באחת ממערכות הרכב שלנו, בעיקר הרצועה או מערכת הפליטה. חפצים אלה יכולים לגרום לנזקים ולהוביל לטיפול יקר, ולכן מומלץ תמיד לפתוח עין על הכביש ולהימנע ממכשולים, גם כאשר מדובר בשקיות פלסטיק תמימות.

טיפים לנהיגה

 

14. תיקון עיקום בפח

אמנם לפגיעות בפח הרכב אין השפעה על טיב הנהיגה שלנו, אך הן לא אסטתיות וגורמות לעוגמת נפש רבה. בפעם הבאה שיש לכם פגיעה בפח, אין צורך להגיע עד לפחח. מרחו על הפגיעה מעט סבון נוזלי, והשתמשו בפומפה רגילה כדי "לשאוב" את הפגיעה החוצה.

טיפים לנהיגה

Garrette

מקור: אמנון צבי
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.