print header

הכירו את היתרונות הבריאותיים של 3 זני פטריות נהדרים ו-3 מתכוני מעוררי תיאבון

 מחקרים רבים שבוצעו בשנים האחרונות מוכיחים שלפטריות המאכל המיוחדות הנפוצות כיום במרבית המרכולים, ישנו מגוון רחב של יתרונות בריאותיים שתורמים לחיזוק מערכת החיסון, למניעת מחלות ולשמירה על בריאותו של הגוף. האם ידעתם למשל שישנם זנים אשר צריכתם תורמת להורדת רמות הסוכר בדם, או שישנו סוג מיוחד של פטרייה בה עושים שימוש לצורך טיפול בסרטן הקיבה ביפן? במשך מאות שנים, אנשי הרפואה המסורתית במזרח עושים שימוש בזנים שונים של פטריות לטיפול במחלות רבות וכיום גם במערב מתפרסמים יותר ויותר מחקרים שבוחנים את סגולותיהן הרפואיות של הפטריות כטיפול ומניעה למחלות רבות כגון סוכרת, סרטן מסוגים שונים, בעיות של לחץ דם וכולסטרול גבוה, טיפול בדלקות ועוד.... 
 
שלושת זני הפטריות הבאים הם דוגמה מצוינת לכוחן של הפטריות בריפוי וחיזוק הגוף, ואחרי שתכירו את היתרונות של כל אחד מהם תבינו למה חשוב לצרוך אותן על בסיס יומי וגם תכירו דרכים נהדרות לשלב את הפטריות האלו בכל ארוחה עם מתכונים מומלצים.
 
יתרונות בריאותיים של פטריות: תפזורת פטריות

פטריית מלך היער

בזכות טעמן, מרקמן והיתרונות הבריאותיים שבהן, פטריות מלך היער זכו לפופולריות רבה ברחבי העולם, ואם עדיין לא ניסתם אותן אז בהחלט הגיע הזמן. בצורתה הטבעית לפטריית מלך היער מרקם בשרני נהדר, טעם וניחוח עדינים, ולאחר הבישול היא מפתחת טעם אומאמי האופייני וייחודי לפטריות. היא נחשבת לסוג פטרייה מומלץ עבור טיפול בשלל בעיות בריאותיות, חלקן קלות כמו רמות טסטוסטרון נמוכות וחלקן קשות כמו סרטן המעי. על פי מאמר שפורסם בשנת 2016  בכתב העת Fungal Genomics & Biology  היא גם בעלת השפעות אנטי-ויראליות ונוגדות חמצון שמונעות לוקימיה ונלחמות בגידולים, שחלק גדול מהן כבר זכה לביסוס מחקרי יציב.
יתרונות בריאותיים של פטריות: פטריות מלך היער

היתרונות הבריאותיים של פטריית מלך היער

השפעת רבי הסוכר שבפטריות מלך היער נבחנה במסגרת מחקר שנערך בשנת 2017 על ידי חוקרים מסין וקניה, והמסקנות היו חיוביות ביותר. לאחר צריכתם, עכברי המעבדה עליהם המחקר בוצע הפגינו שיפור יוצא דופן בתגובת המערכת החיסונית שלהם, והמסקנות שהחוקרים הציגו מראות שצריכת פטריות מלך היער יכולה גם לשפר את בריאות מערכת העיכול בזכות השפעת החומרים הפעילים שהיא מכילה על החיידקים הידידותיים שבה. לפטרייה הזו יש יכולת מוכחת להילחם בעודף כולסטרול בגוף, שנמצאה במסגרת מחקר שבוצע על ידי אנשי המעבדה לחקר פטריות בעיר נאגנו שביפן. חוקרי המעבדה מצאו שמבין 8 זני פטריות שונים מלך היער היה בעל ההשפעה המשמעותית ביותר לאחר שמיצוי הפטרייה נצרך על ידי עכברי המעבדה שעליהם נערך הניסוי. לאחר בחינת בדיקות דם שנערכו לעכברים והשוואת רמות השומן הנמוכות בהן בהשוואה לקבוצת בקרה, הסיקו החוקרים שיש בפטריות רכיבים אשר גורמים לספיגת שומן מופחתת בגוף.
 
בפטריות האלה ניתן למצוא גם חומצות אמינו נדירות כגון נוגד החמצון L-ergothioneine אשר נמצא יעיל בהפחתת הסיכון לחלות במחלות כרוניות שונות, מקטין את הסיכוי לסבול מהפרעות קוגניטיביות קלות ומאט את תהליך ההזדקנות. היתרונות הבריאותיים הרבים של פטריית מלך היער לא נעלמים לאחר שמבשלים אותה, לכן לא מפתיע שיותר ויותר אנשים בוחרים לשלב אותה במנות שהם מכינים.
 
יתרונות בריאותיים של פטריות: סטייק פטריות

פטריית מאי-טאקי

אחרי שהכרתם את הפטרייה המלכותית, הגיע הזמן לפגוש את ה"פטרייה המרקדת", שזה למעשה פירוש שמה של פטריית המאי-טאקי (Maitake) ביפנית. במשך מאות שנים השתמשו בפטריות האלו אנשי הרפואה המסורתית ביפן בפרט ובאסיה בכלל כדי לטפל בשורה של בעיות כמו לחץ דם גבוה, רמות סוכר גבוהות ומחלות שונות, וכיום אנחנו יודעים שהיו להם הרבה הצדקות לכך. בשל הפופולריות הרבה שלהן במזרח, הפטריות המיוחדות האלה החלו לקבל תשומת לב במערב לא רק מבשלנים, אלא גם ממדענים שגילו עד כמה הן בריאות, וכיום ניתן למצוא פטריות מאי-טאקי מיובשות גם כאן בישראל.
יתרונות בריאותיים של פטריות: פטריות מאיטאקי

היתרונות הבריאותיים של פטריית מאי-טאקי

ההשפעה החיובית של אכילת פטריות מאי-טאקי על הטיפול במחלות שונות נבחנת כאמור בקנה מידה הולך וגדל בשנים האחרונות, והממצאים מעידים לאחרונה על קשר שקיים בין צריכתן לבין טיפול במחלות הסרטן והסוכרת. מיצוי רכיב בפטריות בשם D-Fraction הוכח כחומר שנלחם בצמיחה של תאים סרטניים מסוימים והתפשטותם בגוף. מחקר משנת 2015 חשף קשר חיובי מפתיע בין אכילת פטריות מאי-טאקי לבין ירידה ברמת הסוכר בדם של עכברים, מה שמצביע על אפשרות להשפעה דומה על מחלת הסוכרת אצל בני אדם.
 
באופן כללי יותר, פטריית המאי-טאקי חולקת יתרונות רבים אחרים עם סוגי פטריות דומים, למשל כמות שומן נמוכה, היא עשירה בחומצות אמינו, מינרלים ונוגדי חמצון שונים, שבזכותם יש לה את ההשפעות שתוארו עד כה ועוד רבות אחרות. מחקרים שבחנו את הנושא לא רק שמצאו ראיות שתומכות בכך, אלא גם מידע מפתיע נוסף. לדוגמה, מחקר משנת 2014 שנערך על ידי אוניברסיטת לואיוויל בארה"ב, הראה שלצריכת פטריית מאי טאקי יש השפעה שמובילה לתפקוד טוב יותר של מנגנונים שונים במערכת החיסונית. המאי-טאקי לא הייתה הפטרייה היחידה שאנשי המחקר הזה בחנו, הם בדקו גם את השפעת צריכת פטריות השיטאקי, עליהן יורחב בהמשך, וגילו שכאשר צורכים את השתיים ביחד ההשפעה החיובית על מערכת החיסון היא גדולה אף יותר מצריכת המאי-טאקי לבדה. הפטרייה שומרת על היתרונות הבריאותיים הרבים שלה גם בצורתה המיובשת, וטעמה המיוחד מבטיח שתתאהבו בה בין רגע.
 
יתרונות בריאותיים של פטריות: בקלאווה בשר ופטריות

פטריות שיטאקי

פטריות השיטאקי נחשבות לסוג הפטריות השני בכמות צריכתו בעולם, מה שאומר שזמינותן מאפשרת ליהנות מהיתרונות הבריאותיים שלהן באופן קבוע. המראה הפשוט שלהן לא מסגיר זאת, אך הן עשירות בחלבונים, מכילות תשע חומצות אמינו חיוניות לגוף ועשירות בברזל ובוויטמין B. כמו כן, פטריות השיטאקי נחשבות לבעלות תכונות התורמות לטיפול ושליטה בלחץ דם, הפחתת הסיכון לחלות בסרטן, חיזוק מערכת החיסון והורדת רמות גבוהות של כולסטרול. אלו סיבות מצוינת להכניס את הפטריות האלו לתפריט ולמטבח שלנו, והטוב מכל הוא שכאשר מבשלים אותן כל היתרונות הבריאותיים שלהן נשמרים.
יתרונות בריאותיים של פטריות: פטריות שיטאקי

היתרונות הבריאותיים של פטריות שיטאקי

בשל הפופולריות שלהן והעובדה שהן נפוצות ברוב מטבחי העולם כבר במשך שנים רבות, מחקרים רבים נערכו עליהן והוכיחו את הסגולות השונות שיוחסו לשיטאקי לאורך השנים. למשל, מחקר מעניין במיוחד משנת 2015 הסתיים במסקנה שלפטריות שיטאקי יש יכולת לחזק את המערכת החיסונית באופן כללי וגם למנוע את ההשפעה המזיקה של תהליכי הזדקנות מסוימים על תפקודה.
 
מיצוי מפטריות שיטאקי בשם לנטינן (lentinan) נמצא בשימוש כבר זמן רב כטיפול בסרטן הקיבה ביפן, ועם השנים נערכים עוד ועד מחקרים שבוחנים את השפעות הרכיבים שבהן על סוגי סרטן אחרים. למשל, כיום כבר יש ראיות לכך שלנטינן מדכא התרבות מהירה של תאי לוקימיה - סרטן הדם. סקירת מחקרים שפורסמה על ידי האוניברסיטה לטכנולוגיה של דרום סין בעיר גואנגג'ואו בשנת 2014 מוכיחה שאכן רבי הסוכר (Polysaccharides) שבפטריית השיטאקי, כמו הלנטינן, הם הסיבה ליכולות האנטי סרטניות שלה, שזו סיבה נהדרת לאכול אותה באופן קבוע. בזכות כל התכונות האלו חוקרים רבים סבורים שבעתיד נוכל לרתום את כוחה של פטריית השיטאקי כדי לייצר תרופות יעילות נגד גידולים וסוגי סרטן רבים.
 
יתרונות בריאותיים של פטריות: בורקס פטריות

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.