print header

המדריך השלם להיכרות והתמודדות עם רשלנות רפואית

 את סיפורו המצער של אמיר פרישר גוטמן ז"ל רובנו מכירים – הזמר האהוב שלקה במחלה דלקתית שלפי הערכת רופאים מומחים אובחנה כמחלת הסרטן. בהמשך גוטמן הבריא עד שמצא את מותו בחוף הים שאותו אהב מכל. את המקרה שלו – הרשלנות הרפואית שחווה – זכינו לראות על מסך הטלוויזיה במסגרת סרט על התמודדותו עם מחלת הסרטן, למרות שלא היה חולה בה כלל. הסיפור הוא דוגמה מושלמת להגדרה של רשלנות רפואית: מתן שירותים רפואיים מבלי לנקוט במידת הזהירות הסבירה המצופה מרופא, שכתוצאה מכך נגרם נזק משמעותי למטופל. במקרה של גוטמן, אין ספק כי בשל האבחנה השגויה חייו השתנו מקצה לקצה ועל עורכי דינו היה להוכיח כי הטיפול הכימותרפי שקיבל לשווא, גרם לו נזק חמור. כדי שגם אתם תכירו את המידע החשוב בדבר רשלנות רפואית, כיצד לזהותה ואיך ניתן לתבוע במקרה הצורך, מוטב שתקראו את המדריך המפורט הבא.
 
מדריך להתמודדות עם רשלנות רפואית: רופא מסביר למטופל

מהי רשלנות רפואית?

לפני שנצלול למקרי רשלנות רפואית ומה ניתן לעשות אם נתקלתם בהם, נעמוד על ההגדרה של רשלנות רפואית ומהי בעצם אומרת. ובכן, רשלנות רפואית פירושה מתן שירותים רפואיים מבלי לנקוט במידת הזהירות הסבירה המצופה מרופא (או עוסק במקצוע רפואי), אשר כתוצאה מכך נגרם נזק למטופל, שלא היה נגרם לולא הגורם המטפל והדרך שבה נהג. למשל: רישום תרופה שאינה מתאימה, בעוד כל רופא סביר לא היה רושם אותה בנסיבות המקרה ועקב נטילתה נגרם נזק לחולה. למעשה, כל מי שנפל קורבן לרשלנות רפואית בהכרח לא קיבל את הטיפול הרפואי שהיה אמור לקבל כפי שנדרש מכל רופא סביר.
חשוב להבהיר כי תביעות שנעשות עקב רשלנות רפואית אינן מוגשות אך ורק נגד רופאים, זאת כיוון שהן בהחלט יכולות להיות מוגשות נגד כל מי שמוסמך במתן שירותים רפואיים ולמעשה כל מי שעוסק במקצוע רפואי, כגון אחות, מפעיל ציוד רפואי, טכנאי רנטגן וכדומה.
מדריך להתמודדות עם רשלנות רפואית: שני רופאים מסתכלים במיקרוסקופ

רשלנות רפואית בתחומים שונים

אז כפי שהבנו, רשלנות רפואית אינה נגרמת רק על ידי רופאים מקצועיים ותבעיה בגין סיבה שכזאת יכולה להיות מופנית כלפי כל אלו העוסקים בתחום הרפואי. כעת, נעמוד על מספר תחומים ומקרי בוחן בהם נקבע בצורה משפטית כי הייתה רשלנות רפואית כלפי התובעים.

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

כיוון שטיפולי שיניים הם מהטיפולים הרפואיים הנפוצים ביותר, בין שמדובר בטיפולים אסתטיים ובין שמדובר בטיפולים רפואיים, בהתאמה גם מספר התביעות בגין רשלנות רפואית בתחום זה הוא משמעותי. טיפולי שיניים יכולים להיות מורכבים מאוד ולכלול עקירות, התקנת כתרים או שתלים, טיפולי חניכיים, טיפולים אורתודנטיים ועוד. כאשר הטיפולים האלו גורמים לנזק, הוא עלול להיות חמור מאוד וללוות את המטופל למשך כל שארית חייו. לכן, במקרים שבהם הנזקים נגרמים בעקבות רשלנות רפואית, אפשר להגיש תביעה לבית המשפט ולקבל פיצויים בסכומים משמעותיים, בין אם הרופא המטפל נמצא אחראי לגרימת הנזק ובין אם מהמוסד הרפואי או קופת החולים שבמסגרתם ניתן הטיפול.
לדוגמה: לאחרונה התקבלה תביעתה של אישה אשר טענה כי רופא השיניים שלה התרשל בביצוע טיפולים מורכבים בפיה. בית משפט השלום בחיפה קבע על סמך חוות דעת רפואית של מומחה אשר מונה על ידי בית המשפט, כי האבחון והטיפול עצמו התבצעו ברשלנות, ולכן הוא חייב את הרופא בתשלום פיצויים בסכום של 142 אלף שקלים, בתוספת 25 אלף שקלים נוספים עבור הוצאות המשפט.
מדריך להתמודדות עם רשלנות רפואית: רופאה מסתכלת על צילומי שיניים

רשלנות רפואית במעקב אחר בדיקות

אחת מהעילות הנפוצות שבגינן מוגשות תביעות רשלנות רפואית היא טעות בפענוח תוצאות בדיקות רפואיות. עם זאת, ישנם מקרים הפוכים שבהם הפיענוח היה תקין והצביע על בעיה רפואית מסוימת, אבל המטופל לא קיבל את הטיפול או את התרופות שהיה צריך כדי שמצבו ישתפר. פסקי דין רבים התמודדו עם סוגיית אחריותו של רופא המשפחה או הרופא המומחה אשר שלח את המטופל לבצע את הבדיקות, וקבעו כי על הרופא להמשיך ולעקוב אחר תוצאות הבדיקות ולוודא כי המטופל מקבל את כל המידע הרלוונטי שמתקבל מהן. אם כך, כחלק מתפקידו ומחובתו, הרופא אחראי לבצע מעקב אחר ממצאי הבדיקות הרפואיות, ולא לצפות מהמטופל לדאוג למעקב תקין בעצמו. כל מקרה שבו הרופא אינו דואג לעקוב אחר ממצאי הבדיקות, לרבות אי מסירת המידע למטופל או לרופא אחר שביקש אותו, יכול להוות עילה מוצדקת לתביעה עקב רשלנות רפואית מצדו של הרופא.
לדוגמה: לאחרונה נבחן בבית המשפט המחוזי בירושלים סיפורו הקשה של חולה סופני אשר סיכוייו להחלים מסרטן אלים שלקה בו אפסיים עד מאוד, ונותרו לו רק עוד כשנתיים וחצי לחיות. החולה הגיש תביעת רשלנות רפואית כנגד קופת החולים שלו, בטענה שהתנהלות רשלנית של רופאת המשפחה שלו גרמה לגילוי מחלתו הקשה בעיכוב של כשנה וחצי. בית המשפט קבע כי הרופאה לא עדכנה את המטופל על תוצאות בדיקה חריגות אשר היו חשובות לאבחון המחלה, ובכך גרמה למעשה למצבו הנוכחי ולאיחור בטיפול בו, לכן נקבע כי החולה זכאי לקבל פיצויים בסכום של כ-964 אלף שקלים.
מדריך להתמודדות עם רשלנות רפואית: יד של רופא מסמנת עם עט על דף

רשלנות רפואית באבחון וטיפול בעיות גב

מדי שנה עוברים אלפי ישראלים ניתוחים בעקבות בעיות שונות בגב ובעמוד השדרה, כאשר הניתוחים הנפוצים ביותר הם להסרה של דיסק בין חולייתי, לאיחוי חוליות ולהחלפת דיסק בין חולייתי. מדובר בהליכים רפואיים מורכבים שעלולים לגרום לסיבוכים חמורים שמקורם בנזק לעצבים העוברים בעמוד השדרה. רשלנות רפואית במהלך ניתוחי גב יכולה לבוא לידי ביטוי בפגיעה בכלי דם שעלולה לגרום לאיבוד כמות גדולה של דם, או פגיעה בעצב בחוט השדרה, בהשארה של עצם זר בגופו של המנותח, בביצוע ניתוח באזור הלא נכון או שלא לצורך, בגרימת זיהום ועוד. יתרה מזאת, רשלנות רפואית יכולה לבוא לידי ביטוי גם במעקב לאחר ניתוחי גב, ובאשר למטופל אשר נגרם לו נזק כתוצאה מניתוח גב רשלני, אזי הוא יכול להגיש תביעת רשלנות רפואית ולתבוע פיצויים מבית החולים ומהמנתח עצמו.
לדוגמה: תובע יליד שנת 1941 סבל מכאבי גב וצוואר בעקבות נפילה. בשנת 2008, הרופא המליץ לתובע על ביצוע ניתוח עמוד שדרה כדי להסיר את הלחץ שאותר בצילום MRI. התביעה טענה כי הניתוח בוצע באופן רשלני, בלי שהיה למנתח רישיון לעסוק ברפואה בישראל, ותוך התקנת תבנית מתכתית וברגים על עמוד השדרה במיקום שגוי ובצורה קלוקלת ורופסת. לכן, בית המשפט קיבל את טענות התובע שהתבססו על חוות דעת של מומחה רפואי וקבע כי הניתוח אכן בוצע ברשלנות, על כן חייב את בית החולים לפצות את התובע בסך 155,000 שקלים.
מדריך להתמודדות עם רשלנות רפואית: מטופל יושב עם מכשור רפואי על גבו

איך כדאי לתבוע בעקבות רשלנות רפואית?

אז כמו שכבר הסברנו, במקרה של טעות באבחון או במהלך טיפול רפואי אשר גרמו לנזקים, מדובר למעשה ברשלנות רפואית, אך עם זאת, לא בכל מקרה שבו נגרמו נזקים או הוחמר המצב הרפואי מדובר ברשלנות רפואית, ולעתים מדובר במצב בלתי נמנע. רק כאשר מדובר בסטייה מרמת הטיפול המקובלת או הסבירה, ניתן לקבוע כי מדובר ברשלנות רפואית.
כדי להיות מוכנים לכל תרחיש שלא יהיה, ישנה חשיבות מכרעת ביותר לתיעוד תוצאות הרשלנות הרפואית בתמונות וקטעי וידאו – תיעוד אשר יאפשר לעורך דין להבין היטב את הנזק שנגרם כתוצאה מאותה רשלנות ובכך הוא יוכל להעריך בצורה מדויקת יותר את הפיצוי הכספי שאליו יכוון. התיעוד כמובן מתייחס גם לפרטי העדים, המטפלים וכל המעורבים וכן כל המסמכים הרפואיים ותיעוד ההוצאות הרפואיות לאורך תהליך הטיפול או ההבחנה.
כולנו מבינים כי כל מצב של חולי הוא מצב אשר מלווה בחששות, מתחים ולחצים – ככל שהמצב הרפואי מורכב יותר כך בדרך כלל גדל היקף הבדיקות שהמטופל צריך לעבור. מאחר שכולנו בני אדם לא נוכל למנוע לחלוטין מקרים של רשלנות רפואית או טעויות בטיפול, לכן חשוב להיות מוכנים וערוכים לכך מראש, וכן במקרה הצורך לדעת לפנות לעורכי הדין אשר מתמחים בתחום משפטי חשוב זה כדי שתוכלו לקבל את הפיצוי הכספי אשר מגיע לכם.

 

מעוניינים להתייעץ עם עורך דין בנוגע לרשלנות רפואית? מלאו את פרטיכם:

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.