print header

13 פעילויות מעשירות שיעזרו להעסיק את ילדכם בחופש הגדול

 מתקשים להעסיק את ילדכם במהלך חופשת הקיץ החמימה? מחפשים פעילויות בעלות ערך חינוכי שהן גם חינמיות? הגעתם למקום הנכון, כי יש לנו פתרונות נהדרים שיקנו לילדכם ידע שאת רובו כנראה לא יקבל בשום מקום אחר – גם לא בבית הספר. אתם לא צריכים לעשות יותר מדי בשביל ליישם אותם, אפילו לא לצאת מהבית, וחלקם אפילו יעניקו לכם זמן איכות נפלא וחווייתי עם ילדכם. אתם מוזמנים להכיר 13 דרכים מעשירות ונהדרות להעסיק ולפתח את ילדכם בחודשי הקיץ, והן יהפכו את החופש הגדול לבלתי נשכח!
 
פעילויות מעשירות לקיץ: 3 בנים קופצים לבריכה

1. תערוכה משפחתית של יצירות אמנות

אם אתם מעוניינים לעודד את ילדכם ליצור, אמרו לו שאתם רוצים לערוך אירוע מיוחד בבית בסוף החופש, בו תציגו בפני כל המשפחה את עבודות המלאכה שהוא יכין במהלך הקיץ. לשם כך, בקשו ממנו להקדיש לפחות 7 שעות שבועיות של יצירה אותן יפרוס כאוות נפשו, ובמהלכן יצייר, יפסל או יעשה כל מלאכה אחרת. כדי להפוך אותו לאמן של ממש, קנו לו מרכיבים שונים שדרושים לכך ושיתנו לו השראה, כמו צבעים, חומרים, קישוטים ומשטחי ציור במרקמים שונים. 

2. ערבי הקרנת סרטים ישנים ומוכרים

רוצים להקנות לילדכם חינוך קולנועי משובח? נצלו את הזמן הפנוי שבקיץ וצפו יחדיו בסרטים שחשוב לכם שהוא יכיר - כמו למשל 13 סרטי הילדים המומלצים בכתבה הבאה, שנבחרו על ידי מומחי חינוך וקולנוע. כדי לעשות זאת, ערכו מדי שבוע ערב סרט משפחתי מהנה, שכולל שתייה ופופקורן, סלון ממוזג וחשוך ותכנים נפלאים שמתאימים לילדכם. כך תעבירו לו שיעור חשוב בכל הקשור לתרבות ולקולנוע, ותזכו בזמן איכות נפלא ומרתק עימו שהוא כנראה יזכור למשך שנים. כדי להפוך את הצפייה ליותר מעניינת, תוכלו לדון אודות התכנים שראיתם, לנתח אותם ולבדוק מה ילדכם חשב עליהם והאם הוא היה רוצה לצפות בסרטים דומים. 

3. שיעורי גיאוגרפיה מרתקים

חודשי הקיץ הם הזדמנות נפלאה כדי להעביר לילדכם שיעורי גיאוגרפיה מרתקים, שיעזרו לו להרחיב אופקים ולהכיר טוב יותר את העולם. הקדישו לכך כחצי שעה פעם בשבוע, שבה תציגו מדינה או אזור מסוים מרחבי העולם באמצעות עזרים שיגרמו לו להקשיב ולהתעניין, כדוגמת אטלס וסרטוני נוף, כמו אלו שישנם בכתבה הבאה. בנוסף, הסבירו לו על היסטוריית ותרבות המדינה על קצה המזלג ועל פרטים נוספים שקשורים אליה, כמו שפתה, דגלה, בירתה וערים חשובות נוספות שנמצאות בה. לאחר מספר פעמים, תוכלו להציע לו להעביר לכם שיעור שכזה על כל יעד שיבחר. 
 
פעילויות מעשירות לקיץ: מפת עולם שיש עליה דגלונים

4. חצי שעה ביום ללימוד שפות

הדור הצעיר כיום נחשף אל תכנים זרים שיכולים לעורר בו את הרצון לחזק את האנגלית וללמוד שפות נוספות שהוא רגיל לשמוע בסדרות כאלה ואחרות, כמו ספרדית או יפנית. חודשי הקיץ הם הזמן המושלם לכך, כתקופה עם זמן פנוי ומעט תכנים לימודיים שצריך לזכור ולשנן. עודדו את ילדכם לעשות זאת בעזרת אפליקציות שונות ופשוטות ללימוד שפות, שיעזרו לו להרחיב את אוצר המילים בשפה שמעניינת אותו – למשך חצי שעה ביום.

5. שיעורים פרטיים שמועברים על ידי ילדכם

אנחנו בטוחים שילדכם חכם במיוחד ובעל ידע נרחב, ואנו מניחים שתוכלו ללמוד ממנו הרבה מאוד דברים. בשל כך, הציעו לו להעביר לכם מדי שבוע שיעור פרטי באורך של כחצי שעה, בכל נושא שתרצו או שמעניין אותו. לדוגמה, אם הוא מתמחה במחשבים או בטלפונים ניידים, בקשו ממנו שידריך אתכם בנושא וילמד אתכם על תוכנות או אפליקציות מסוימות שיכולות לשמש אתכם ביומיום. לפעילות שכזו יש כמה יתרונות, כמו העלאת ביטחונו העצמי של ילדכם, קבלת מידע מועיל לשגרה ומושג על הנושאים שמעניינים אותו, וכמובן – כמה רגעים משותפים עם ערך חינוכי נפלא.

6. שיעורי בישול לקראת ארוחה גדולה

ודאי הייתם רוצים ללמד את ילדכם לבשל כדי שיעזור לכם להכין ארוחות ויהיה עצמאי בעתיד. אם ניסיתם לעשות זאת בעבר והוא סירב לשתף פעולה, תוכלו לומר לו שעליכם לארגן ארוחה משפחתית בסוף החופש ואתם חייבים את עזרתו הנאמנה. הוסיפו שכדי שהיא תהיה מוצלחת, תצטרכו לאמן אותו בהכנת המנות במהלך הקיץ כדי שיהיה לו קל יותר להכין אותן ברגע האמת. בהתחלה, למדו אותו להכין מתכונים פשוטים ובסיסיים כמו סלטים, ואט אט העלו את הרמה למאכלים מורכבים יותר שמתאימים לילדים
 
פעילויות מעשירות לקיץ: אמא ובת מבשלות

7. רגע מוזיקלי

חשבו לעצמכם כמה כיף יהיה לכם פשוט לשבת ולשמוע מוזיקה עם ילדכם בסוף יום עבודה או במהלך סוף השבוע. נשמע נחמד, נכון? מעבר להנאה, תוכלו לנצל את הרגע כדי להעניק לילדכם חינוך מוזיקלי ולהציג בפניו שירים מסגנונות שונים שיעזרו לו לגבש ולהרחיב את טעמו המוזיקלי. עשו זאת בעזרת שיעורי מוזיקה מטעמכם שיתקיימו פעם בשבוע למשך כחצי שעה, אותם תקדישו לאמן, סגנון או עשור שחשוב לכם שהוא יכיר. השמיעו לו את השירים החשובים והמכוננים לדעתכם, והכינו מראש כל מיני סיפורים מעניינים שקשורים אליהם ושמעניקים להם ערך מוסף. 

8. שיעורים עצמיים בתכנות

צעירים רבים אוהבים לבלות במשך שעות מול המסכים, ואם גם ילדכם נוהג לעשות זאת כי הוא נמשך אל עולם המחשבים והטכנולוגיה, כדאי לכם לנצל הרגל שכזה ולהציע לו ללמוד בעצמו תכנות. הרשת מלאה באתרים שעוזרים לעשות זאת בחינם ובאנגלית, וחלקם מותאמים לרמה בסיסית של ילדים בגילאים שונים. בקישור הזה תמצאו רשימת אתרים שעושים זאת בעברית, ומדריכים כיצד ליצור משחקים נפוצים ואהובים כמו טטריס ופק-מן. הרגל שכזה לא רק יעניק לילדכם ידע בנושא שמעניין אותו, אלא גם יפתח למידה עצמית וייתן לו יתרון להמשך חייו. 

9. כתיבת ספר או עיתון משפחתי

אם יש לילדכם כישרון כתיבה, בקשו ממנו לחבר ספר על כל נושא שמעניין אותו ושמעורר בו השראה, אותו הוא יקריא לכל המשפחה בסוף החופש. לוו אותו במשך תקופת הכתיבה ודונו איתו מדי שבוע על התקדמות העלילה כדי לעזור לו לפתח ולשפר את יצירתו. לחלופין, תוכלו לבקש ממנו לערוך שבועון משפחתי שיסקור חדשות שקשורות לקרובי המשפחה. מטלה שכזו תלמד אותו לערוך עבודה עיתונאית שכוללת מחקר ואיסוף מידע, כתיבה ועריכה, בדיוק כפי שעושה איש מקצוע. את הידיעות הוא יוכל להקריא בסוף השבוע, למשל בארוחת שישי.
 
פעילויות מעשירות לקיץ: ספר ועפרון

10. ניסויים מדעיים

ילדיכם לא יאמינו איך אפשר להפוך את המדע למרתק בעזרת ניסויים מגניבים שממחישים את חוקי הפיזיקה ונפלאות העולם. אם ילדכם חובב את התחום, הוא כנראה ממש יתלהב לערוך אותם, ואם הוא לא – יש לכם הזדמנות נהדרת למשוך אותו אל תוך עולם מופלא שכנראה לא נחשף אליו בדרך המתאימה לו בבית הספר. בחרו בניסויים שמותאמים לילדים, אשר לוקחים רק כמה דקות ושלא מצריכים יותר מדי מאמץ או חומרים מסוכנים, ולאחר שתבצעו אותם - תוכלו לדון עליהם ולנסות להבין מהו העיקרון המדעי שעומד מאחוריהם. 

11. שעת ריקוד שבועית

כיום, ילדים שאוהבים לרקוד לא צריכים ללכת לחוג במיוחד בשביל לפתח כישרון מבורך שכזה, אלא יכולים לעשות זאת בעזרת סרטוני הדרכה מהיוטיוב המציגים כוריאוגרפיות ברמות שונות. לכן אם ילדכם חובב את התחום, תוכלו לקבוע בלוח הזמנים שלו שעה שבועית אותה יקדיש ללימוד כוריאוגרפיה שמוצאת חן בעיניו – לבדו או עמכם. לחלופין, הוא יכול לבחור שיר שהוא אוהב ולחבר לו ריקוד לבד או יחד איתכם. שעת ריקוד שבועית תכניס אותו לכושר, וגם תפתח את כישרון הריקוד שלו. כמו כן, אם תרצו, תוכלו לערוך בסוף החופש הופעה בה הוא יציג את הריקודים הללו בפני כל המשפחה.

12. עיצוב חדר הילדים מחדש

אל דאגה, לא נדרוש מכם לרהט מחדש את חדרו של ילדכם ולהוציא הון תועפות – ישנן דרכים רבות שהן יצירתיות וזולות לעשות זאת. תוכלו להפוך את האתגר לפעילות משפחתית שמתחילה מתכנון משותף של השינויים שייעשו, דרך רכישת ציוד וקישוטים זולים ועד ליישום הרעיונות שהועלו. אתם לא צריכים לעשות מהפכים גדולים - מספיק לשנות מיקומים של רהיטים קלים להזזה, לפי צרכיו של הילד, ולהוסיף קישוטים סמליים שיהפכו את חדרו ליותר חינני ונעים. משכו את הפרויקט עד לסוף החופש כדי להעסיק את ילדכם לאורך יותר זמן.
פעילויות מעשירות לקיץ: חדר ילדים מעוצב

13. הפנינג מכירת חפצים ישנים

מעוניינים להיפטר מחפצים ישנים שהצטברו בביתכם וללמד את ילדכם שיעור כלכלי חשוב? ערכו בסוף הקיץ הפנינג למכירתם, שאותו תנהלו עם ילדכם. תחילה, הכינו את הפריטים שאתם מעוניינים למסור – בגדים, בובות ואפילו ספרי לימוד שאין בהם צורך יותר. נקו ותקנו אותם יחד עם ילדכם במהלך החופש, כדי שתוכלו למכור אותם במצב טוב תמורת מחיר סמלי שלא עולה על 10 שקלים. בצעו את הגבייה באירוע יחד עם ילדכם, ואת מה שתרוויחו – תנו לו כדמי כיס לקראת תחילת השנה. את הפריטים שלא הצלחתם למכור – תרמו לנזקקים, כך ילדכם ילמד שיעור חשוב של תרומה לקהילה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.