print header

11 מאכלים שנחשבים בריאים אך כדאי למנן בצריכתם ולאכול מהם במתינות

 "הכל בחיים זה עניין של מידה" אמר פעם איש חכם מאוד – ועל פי הניסיון שלנו, אין לנו אלא להצדיק ולתמוך באמירה הזו גם בכל הקשור לאוכל בריא. על אף שלל היתרונות הבריאותיים שמאכלים ומשקאות שונים התברכו בהם, עלולים להיות בהם גם חסרונות מסוימים – שבצריכה מופרזת מהם מסוגלים להעפיל על שפע הסגולות והתועלות שתקבלו מהם. אז למרות ש-11 המאכלים הבאים מומלצים בכל פה ויכולים להוות תוספת מעולה לתזונה היומיומית שלכם, אל תקשיבו לקולות שאומרים שאתם יכולים לטרוף מהם בלי חשבון, כי יכול להיות שאחרי הכל תצטערו על כך.

1. אבוקדו

מאכלים בריאים שכדאי למנן: קערת אבוקדו

כאשר האבוקדו נמצא בשיא העונה שלו, יש לא מעט כאלו שיטענו כי מדובר במעדן, ויהיו מוכנים להתענג עליו כל עוד רק אפשר. ניתן בהחלט לומר שמדובר בתענוג בריא, מכיוון שהפרי הזה הוא מקור עשיר לחומצות שומן בלתי רוויות חיוניות, המסייעות בשימור ושיפור מצב בריאותם של העור, השיער והציפורניים ובהורדת רמת הכולסטרול בגוף. עם זאת, צריכת יתר של שומנים – לא משנה מאיזה סוג – היא לא רעיון טוב בשום מצב, ורבים גם לא מודעים לכמויות הגבוהות יחסית של קלוריות שישנן באבוקדו, כ-250 בסך הכל ליחידה. לכן, כדאי לשמור על מינונים הגיוניים בכל הנוגע לצריכתו של הפרי האהוב הזה, כשההמלצה היא לא לעלות מעל לחצי אבוקדו ביום.

2. שוקולד מריר

מאכלים בריאים שכדאי למנן: שוקולד מריר


ישנם כאלו שיגידו כי שוקולד מריר טעים יותר משוקולד חלב, ויש כאלו שיטענו את ההיפך הגמור, אך אי אפשר להתווכח על כך שזה המריר נחשב לבריא הרבה יותר – מאחר והוא שופע בנוגדי חמצון וברכיבים בריאים שנמצאו כתורמים לבריאות הלב ומצמצמים את הסיכון ללקות במחלות לב שונות במשך השנים. עם זאת, כדאי שתדעו כי מעבר ליתרונות הבריאותיים שהן מספקות, טבלאות השוקולד המריר שאתם רוכשים בסופרמרקט עלולות להיות גם מקור לסוכר – אמנם בכמות מופחתת מזו הקיימת בשוקולד חלב, אך עדיין לא במינון נמוך במיוחד; לכן כדאי שתשימו לב לכך, ותקפידו לקחת את מותגי השוקולד שבהם תכולת הקקאו גבוהה יותר ממינון הסוכר. על פי המומחים, כ-40 גרם של שוקולד מריר ליום זוהי כמות מספיקה בהחלט כדי לקבל את יתרונותיו של הממתק הכהה הזה.

3. אגוזים

מאכלים בריאים שכדאי למנן: אגוזים

אין חולק על כך שלאגוזים, על סוגיהם השונים יש יתרונות בריאותיים מכובדים ביותר – שבין היתר ניתן למנות את היותם מקור משמעותי לשומנים בריאים החיוניים לשמירה על בריאות הלב. עם זאת, כדאי לשים לב לכך שהאגוזים עשויים מ-80% שומן והם גם עשירים בקלוריות, כך שאין צורך להפריז בהם כלל ועיקר; מומלץ ללא ספק להוסיף מהם לתפריט היומי שלכם כדי להחליף את מקומם של מאכלים רווי שומנים לא בריאים אחרים, אך לאכול כמויות בלתי מבוקרות מהם כחטיף בין הארוחות זה כבר דבר שכדאי שלא תעשו, מאחר שבסופו של דבר הם עלולים להוסיף לכם יותר מדי קלוריות בלתי רצויות ומזיקות.

4. עוף

מאכלים בריאים שכדאי למנן: רצועות חזה עוף מתובלות

לרוב נחשב בשר העוף למזון בריא ודיאטטי, כזה המתאים כמנה עיקרית לכל ארוחה שבה רוצים להפחית בקלורית, וזאת בתנאי שהוא מוגש בצורתו הטבעית, ולא מצופה בפירורי לחם או טבול ברטבים ממותקים כאלו ואחרים. העוף דל בשומן בלתי רווי, והוא מקור עשיר לחלבונים, ויטמנים ומינרלים חיוניים, שמעניקים לגוף יתרונות רבים, לכן הוא מושלם לאלו הרוצים להוריד במשקלם ולהתחטב. יחד עם כל זה, כדאי לדעת שבשר העוף המיוצר באופן תעשייתי עלול להכיל חומרים מזיקים ולא בריאים לגוף עקב האנטיביוטיקה המוזרקת לעופות בעת גידולם. זהו עניין די שנוי במחלוקת, וברור כי לעוף ישנם גם סגולות ויתרונות רבים, אך בכל זאת מומלץ לצרוך ממנו במתינות ולא להפריז באכילתו.

5. מיצים טבעיים מבוקבקים

מאכלים בריאים שכדאי למנן: מיץ טבעי בבקבוק

הקפדה על שתיית מיצים טבעיים היא ללא ספק דרך בריאה ומצוינת להעניק לגופנו את מנת הפירות והירקות היומית שהוא זקוק לה ולא תמיד אנחנו זוכרים לתת לו. יחד עם זאת, כדאי לשים לב שלעיתים מיצים מבוקבקים, מאלו שאנו קונים בסופרמרקט או בקיוסק שליד הבית, יכולים אמנם להצהיר על עצמם כ"טבעיים" אך בפועל להכיל כמויות גבוהות של סוכר, שהן ההיפך הגמור לכל אותם יתרונות בריאותיים המובטחים לכם משתיית המיצים האלו. לכן מומלץ לבדוק היטב את התווית המוטבעת על הבקבוק, לוודא שלמיץ אכן לא מוסף סוכר או לחלופין שהוא קיים בו בכמויות מזעריות בלבד, ובכל מקרה לא לשתות מן המיצים האלו מעבר למידה סבירה והגיונית.

6. יין אדום

מאכלים בריאים שכדאי למנן: יין אדום

מי לא אוהב לשבת ולהירגע עם איזה כוס יין טובה בסופו של יום עמוס או ללגום ממנה בקידוש של יום שישי? רבים מאיתנו כמובן מתענגים מטעמו של המשקה האהוב ומהרגיעה שהוא משרה עלינו, והחלק הטוב הוא ביותר הוא שליין יתרונות בריאותיים רבים, כמו היכולת להוריד את רמת הכולסטרול ולהגן מפני מחלות לב שונות. אך אחרי שהיללנו ושיבחנו את המשקה, חשוב להגיד גם שלאלכוהול באופן כללי ישנם צדדים בלתי חיוביים ולא בריאים כלל – לכן גם צריכת משקה הנחשב לבריא כמו יין צריכה לעשות במתינות, ולא לעבור את המינון של 2 כוסות ביום, מאחר והפרזה בכמויות שאתם שותים ממנו יכולה ליצור אי אילו בעיות בריאותיות שיבטלו לחלוטין את כל היתרונות שתוכלו להשיג בצריכה ממותנת ממנו.

7. גזר

מאכלים בריאים שכדאי למנן: גזר
הירק בעל הגוון הכתום נושא בתוכו יתרונות בריאותיים לא מעטים עבורנו, כשהמפורסם מבינם הוא יכולתו לשפר את איכות הראייה שלנו. בנוסף לכך הגזר, כמרבית הירקות, מכיל מינונים גבוהים של סיבים תזונתיים, העוזרים להאט את ספיגת הסוכר בגוף, אך מן הצד השני כדאי לדעת שהירק הכתום נוטה להכיל גם כמויות לא מעטות של קלוריות וסוכר מסוג סוכרוז – אותו סוג שממנו מכינים את הסוכר הלבן, זה שנהוג לחשוב עליו כבלתי בריא בעליל ובעל השפעות שליליות על הגוף. לכן חשוב שבשום מצב לא תפריזו באכילת גזרים, ותצרכו מהם במתינות כדי להשיג מהם את היתרונות המתאימים לגופכם.

8. סלק

מאכלים בריאים שכדאי למנן: סלק
אם על הגזר המתקתק ניתן להאמין שהוא מכיל בתוכו כמויות גבוהות של סוכר – על הסלק האדמדם בעל הטעם החמצמץ קצת פחות אפשר לחשוב זאת, אך מתברר שגם הוא נוטה להכיל מינוני סוכר ופחמימות גבוהים מן הרגיל. על אף שיש לו יתרונות בריאותיים שכן הופכים אותו למומלץ לצריכה יומיומית, לאלו הסובלים מבעיה של היווצרות אבנים בכליות או יודעים שהם מועדים לכך, כדאי להיזהר ולצרוך מן הסלק במתינות, מכיוון שהוא עשיר באוקסלט, תרכובת אורגנית שבכמויות גבוהות עלולה להביא להיווצרות הבעיה המטרידה.

9. תירס

מאכלים בריאים שכדאי למנן: תירס
אין ספק שאכילת קלח תירס חם וטרי מן התנור הוא תענוג לחך שכולנו אוהבים עוד מאז שהיינו ילדים, וגם תוספת גרירי תירס לסלט או כתוספת למנה עיקרית היא שדרוג לכל ארוחה. אך למרות שלתירס יתרונות בריאותיים משלו, כדאי לדעת שהטעם המתקתק אליו הוא נוטה מגיע מכיוון כמויות הסוכר הגבוהות שישנן בו, שבצריכה מופרזת מן הירק הצהוב עלולות להזיק לגוף, לשבש את פעולת ההורמונים השונים בגוף – כמו אינסולין וקורטיזול – ולחבל במאמצי הדיאטה שלכם. לכן, גם במקרה זה המתינות וצריכה במינונים נכונים הם חשובים מאוד.

10. בטטה

מאכלים בריאים שכדאי למנן: בטטה
אם גם אתם נסחפתם אחרי הבטטה, שרבים טוענים כי היא התחליף הבריא יותר לתפוחי האדמה – אתם לא טועים, כי בהחלט יש לירק הזה סגולות רפואיות בלתי מבוטלות ואכילתו עשויה להועיל מאוד לגופכם. עם זאת, אל תשכחו שגם בבטטה יש קלוריות ופחמימות, והן לא מעטות כלל, כך שאכילה מבוקרת נדרשת גם במקרה הזה.  

11. דלעת

מאכלים בריאים שכדאי למנן: דלעת
כפי שוודאי כבר שמתם לב, מאכלים רבים מדי הנחשבים בריאים מכילים בסופו של דבר רמות גבוהות של סוכר, המתגנב כך אל תוך הארוחות שלכם ופוגע בתזונתכם; לכן הגיוני לרצות ולצרוך כמה שיותר מפירות וירקות שתכולת הסוכר בהם נמוכה, לא כך? ובכן, לא בכל המקרים. הדלעת למשל, היא בעלת סגולות בריאותיות רבות וטובות ואף דלה בסוכר, אך מצד שני עשירה בקלוריות. לכן, כמו בשאר המקרים המדוברים שהראנו כאן, גם ממנה כדאי לצרוך במתינות.  

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.