print header

14 דרכים לחיזוק הקשר עם התינוק שישפיעו על התפתחותו

מעבר לעובדה שהקשר עם תינוקנו מסב לנו אושר ושמחה גדולים, מחקרים שונים מוכיחים כי למערכת היחסים הנוצרת בין ההורים לתינוקם יש השפעה עצומה על עיצוב אישיותו של התינוק, על התפתחותו הקוגניטיבית-התנהגותית ועל פיתוחם של רגשות בסיסיים דוגמת שמחה, עצב וחיבה. לאור הדברים האלו כל הורה וודאי היה רוצה לחזק את הקשר עם בן הבית החדש, אך למרות שהדבר נשמע קל מאוד, המציאות מורכבת יותר ממה שרבים חושבים. יצירת קשר עמוק וחזק עם תינוק בשנות חייו הראשונות היא משימה שאינה קלה ככל וכלל, אך החדשות הטובות הן שעומדים לרשותנו לא מעט כלים באמצעותם ניתן לעשות זאת. בכתבה הבאה תוכלו למצוא את 14 הטכניקות הפשוטות לבניית מערכת יחסים אוהבת, בריאה ובעלת השפעה עמוקה על עתיד ההתפחות החיובית של ילדיכם.
 
פרצוף של תינוק מחייך
 

1. הקפידו להביט לו בעיניים

כשם שאנו מוצפים ברגשות כאשר אנחנו מביטים בעיניו של התינוק, כך גם הוא חווה תהליך דומה. תינוקות אוהבים לחקור, לסרוק ולהכיר, והם אינם חוששים מלהישיר מבט. נצלו את התקופה הקסומה הזו והפכו את עצמכם לפנים המוכרות ביותר עבור תינוקכם. הסתכלו לו בעיניים וזכרו שלקשר בלתי מילולי יש את אותו הכוח כמו ליצירת שיחה, ובאפשרותו לתרום להתפתחותו החברתית של התינוק באמצעות הקפדה על קשר עין רב ככל האפשר. טיפ קטן: תינוקות בני יומם אינם מסוגלים לראות למרחק רב, אז אל תהססו להתקרב מעט.

2. העניקו לו עיסוי

מעבר לעובדה שתינוקות אוהבים מגע, מדובר בדרך מצוינת לגרום לתינוק שרק החל להתרגל לעולמו החדש, להכיר אתכם מקרוב. אפשרות נהדרת לנצל זאת יכולה לבוא לידי ביטוי באמצעות עיסוי תינוקכם. היו סמוכים ובטוחים ששני הצדדים ירוויחו מכך, כיוון שהמגע בינכם לבין התינוק משחרר אוקסיטוצין, הורמון האחראי בין היתר על התפתחותם של קשרים חברתיים. מעבר לכך, מדובר באמצעי מעולה לשיפור זרימת הדם של התינוק, להרגעתו לפני השינה ולהקלה על תהליכי העיכול.
רגליים של תינוק שוכב על הגב

3. הסתכלו במראה יחדיו

אף על פי שבגילאים הצעירים הללו תינוקות עדיין אינם מבינים את מושג ההשתקפות, תוכלו בכל זאת ליהנות מהסתכלות משותפת במראה. תינוקות אוהבים להסתכל על פנים חדשות ולחקור את הסביבה הקרובה אליהם, כך שההתבוננות הזו יחד היא אמצעי קל וזמין באמצעותו תינוקכם יוכל להכיר אתכם כדמות סמכותית ומרגיעה. בנוסף לכך, הפעילות הזו גם תגרום לתינוק להבין כבר מגיל צעיר שאתם תמיד תהיו לצדו ותעזור לבסס רגשות של אמון.

4. אל תהססו לדבר איתו

חוש השמיעה הוא החוש שמתפתח ראשון אצל תינוקות כבר כעוברים ברחם. התינוק אולי איננו מבין את שפתכם, אך אין זה אומר שהוא לא יתרגל ויזהה במהרה את קולכם. הפכו את הקול לאמצעי בעזרתו תוכלו לחזק עמו את הקשר, דברו אתו, נהלו שיחות ואמרו לו את כל שעולה על רוחכם. מעבר לביסוס הקשר, השיחות התכופות הללו יסייעו לתינוקכם בהתפתחותו הקוגניטיבית לרכישת השפה.
אם מחזיקה את בנה התינוק על הידיים בפרדס ומחייכת אליו

5. חבקו אותו מדי יום

ככל הנראה מדובר בטכניקה הקלה מכולן; חבקו את תינוקכם, הרעיפו עליו אהבה גדולה והיו סמוכים ובטוחים שכדרך הטבע הוא ידע להחזיר לכם את אהבתו כפליים ואף יפתח את רגשותיו הבסיסיים השונים וביניהם אכפתיות ושמחה. ההיצמדות אל התינוק ויצירת המגע עמו לא רק שתגביר את תחושת האמון שלו בכם, אלא גם תצרוב אתכם במהרה בזיכרונו כחלק מסביבתו הקרובה, הבטוחה והמוכרת.

6. הניקו אותו אם אפשר וקחו חלק פעיל בהאכלתו

מכל הטכניקות השונות, נראה שהנקה והאכלה לעולם יתייצבו כאחת מהדרכים הטבעיות והטובות ביותר לבניית קשר עוצמתי עם תינוקכם. מעבר לעובדה שבעת ההנקה חווה האם התפרצות של אוקסיטוצין הידוע גם כ"הורמון האהבה" ואחראי על ביסוס תחושת אהבה וחיבה, האכלתו של התינוק מסייעת לו לפתח אמון בהוריו ולרקום עמם קשרים חברתיים. מסיבה זו בדיוק, גם לאבות שביניכם רצוי שלא לוותר על האכלת התינוק מבקבוק.
אם מחזיקה את תינוקה ומניחה את ראשו על כתפה
 

7. הקשיבו לו גם אם אתם לא מבינים את דבריו

מרביתנו נוהגים לדבר עם התינוק כמה שיותר, אך לעתים אנו עלולים לייחס בשל כך פחות משקל לנכונות להקשיב לו. חשוב לזכור שלפעולת ההאזנה, ממש כמו לזו של הדיבור, יש את הכוח להשרות על התינוק תחושת ביטחון ונינוחות, ולסייע בהתפתחותו הלשונית המוקדמת. אל תתנו לעובדה שתינוקכם איננו יודע לדבר להנחות אתכם, הקשיבו לקולו בסבלנות, הישירו אליו מבט וצרו אתו שיחה אמתית.

8. השכיבו אותו לישון יחד עם בני הזוג

עקב תשישות ומחסור בזמן, הורים רבים נוהגים לחלוק ביניהם את מטלות הטיפול השונות בתינוק. עם זאת, ישנן משימות, כמו שגרת השינה של התינוק, בהן רצוי לנסות ולהתגבר על העייפות ולהשתדל במידת האפשר לפעול יחד. הפכו את השכבת תינוקכם לישון למטלה זוגית, במהלכה תוכלו לחבקו, להקריא לו סיפורים, לשיר שירי ערש או סתם להביט בו למשך מספר דקות. לא רק שכך תרקמו עמו במהירות קשר חזק ואוהב, אלא גם תתרמו להתפתחות תהליך עיבוד המידע שלו.
ידו של תינוק אוחזת באצבע של אדם מבוגר

9. נסו לזהות את שפת הסימנים בה הוא משתמש 

אם יוצאים לרגע מן התבניות של ניהול שיחה מילולית, תינוקות הם אנשי שיח מעולים העושים שימוש רב בתנועות גוף. נצלו זאת על מנת להעמיק את הקשר עם תינוקכם ולפתח את יכולותיו החברתיות. שימו לב לתנועותיו השונות, נסו לזהות סימנים החוזרים על עצמם ואפילו רשמו זאת ביומן. מדהים אף לגלות שניתן להרגיל תינוקות לסימנים מוסכמים כבר מגיל 4 חודשים, ועל ידי כך לחזק את הקשר עמם כפליים.

10. שנו לצדו בזמן תנומת היום

למרות ששנתם של תינוקות מתייצבת תוך מספר חודשים, תנומות יום קצרות ממשיכות לקחת חלק בשגרת השינה שלהם כחלק חיוני ובלתי נפרד מהתפתחותם התקינה. נצלו את תנומות היום של תינוקכם כדי להרגילו לכך שאתם חלק מן הנוף הקבוע, המוכר והבטוח בכל פעולה שהוא עושה. נמנמו לצדו והשתדלו להיות האדם הראשון שהוא רואה כשהוא פוקח את עיניו. אין דרך נפלאה יותר מזו בשביל להעמיק איתו את מערכת היחסים ולתרום להתפתחותם של רגשות דוגמת אמון וחיבה.
 
אב ותינוק ישנים זה בחיקו של זה

11. מצאו את המקום המיוחד שהוא רק שלכם

ההתרגשות הרבה סביב תינוק חדש יכולה להביא לנוכחות גבוהה של מכרים ובני משפחה המעוניינים להירתם ולסייע במלאכת הטיפול הקשה. לכך מצטרפת שגרת החיים העמוסה המפחיתה ממספר השעות אותן תוכלו להקדיש כדי לבלות עם התינוק ביחידות כהורים. לכן, נסו למצוא את המקום המיוחד שהוא רק שלו ושלכם. זה עשוי להיות על יד חלון אחד מחדרי הבית או בגינה ציבורית שרק אתם תבקרו בה ביחד. בדרך זו תתרמו הן ליצירת קשר אישי וקרוב עמו והן ליכולתו ליצור קשרים חברתיים נקודתיים.

12. נצלו את זמן הבטן של התינוק 

זמן בטן הינו מונח המתאר את השכבתם של תינוקות על בטנם למשך מספר דקות על מנת שילמדו כיצד להשתמש בפלג גופם העליון ובשרירי הצוואר. עבורכם מדובר בחלון הזדמנויות נפלא דרכו תוכלו להתקרב לתינוקכם מעט יותר! במקום להניחו על שמיכה, הניחו אותו על בטנכם או על אזור בית החזה והפכו את עצמכם למשטח עליו הוא יתרגל לפחות חלק מזמן הבטן המוקצה לו. המגע עמו יחד עם הקרבה לאזור הפנים, יבסס את הקשר האישי ביניכם לבינו.
תינוקת על הכתפיים מביטה ישר ומחייכת

13. אל תמהרו להעבירו אם הוא בוכה

הרמתם את התינוק והוא החל לבכות? רגע לפני שתחליטו להעבירו אל בן או בת זוגכם על מנת שהם ינסו את מזלם, נסו להרגיעו עוד מספר דקות בכוחות עצמכם. הבכי הוא רק תגובת טבעית לחוסר הביטחון שהתינוק חש באותו הרגע, ובדרך זו תרגילו אותו למצבים הנחשבים לזרים בעיניו. לא רק שהתנהגות שכזו תחזק את הקשר שלכם עם התינוק ותתרום להתפתחותו התקינה, היא גם תעזור בחיזוק הביטחון העצמי שלו.

14. אל תחליפו ריחות מוכרים

אמנם אנו נוהגים להפחית מערכו של חוש הריח האנושי, אך לריחם הטבעי של פרומונים, כימיקלים שאנו מפרישים באופן טבעי מגופנו, יש השפעה עצומה על הדרך בה אנו יוצרים קשרים אישיים ועל הדרך בה תינוקות צעירים מזהים קרובי משפחה וחשים בנוח בקרבתם. בשל החשיבות הרבה של חוש הריח, נסו להקפיד שלא לשנות את הבישום המלאכותי בו אתם משתמשים וזאת כחלק מן האסטרטגיה ליצירת סביבה מוכרת עבור תינוקכם. הקלו עליו במלאכת הזיהוי וכך גם תזרזו את חיזוק הקשר עמו.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.