maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

טיפים חשובים להכנה נכונה ובטוחה של תחליף חלב לתינוק

בשנים האחרונות, השימוש בתמ"ל, תרכובת מזון לתינוקות, או בשפת ההורים - תחליף חלב לתינוקות, הפך לנפוץ מאוד. הן בשל נוחות השימוש באבקות אלו, והן בשל אילוץ שני ההורים לחזור לשוק העבודה מהר ככל הניתן לאחר חופשת הלידה, בעיקר ממניעים פיננסיים.  אך נוח וקל ככל שיהיה השימוש בתחליף החלב לתינוקות, הורים רבים מבצעים טעויות לא מועטות בכל מה שקושר לתהליך ההכנה של התמ"ל, אחסונו וכן ניקוי האביזרים המשמשים להכנה, ובכך חושפים את התינוקות שלהם, בשוגג, לסכנת מזהמים מן המזון. בשל כך, ולמענכם, אנו מצרפים מספר טיפים חשובים להכנה נכונה של תחליף החלב עבור התינוק משלב ניקוי האביזרים ועד לאחר האכלת הילד. לגזור ולשמור במקום בולט!
 
 
ניקוי והכנת הבקבוקים לפני מתן מנת תמ"ל חדשה
ראשית כל, חשוב להגיד שאם אתם משתמשים בסטרליזטור לבקבוקים, הרי שהסעיף הזה פחות נוגע לכם משום שמכשיר זה מבצע גם את החיטוי וגם את הייבוש של הבקבוקים בפעולה אחת. אם החלטתם שאינכם רוצים להשקיע במכשיר כזה, הרי שחשוב לנקות את הבקבוקים היטב באמצעות מים חמים וסבון, וכרית או סקוטש ניקוי חדשים/מחוטאים (ניתן לחטא כריות ניקוי וסקוטשים ע"י חימום קצר של דקה במיקרו). שימו לב שאתם מקפידים לנקות את הבקבוקים בכל קצוותיהם כולל את פטמת הבקבוק בחלקה החיצוני והפנימי וכן את אזור ההברגה בין הפיה והבקבוק שנוטה גם הוא לצבור לא מעט שאריות אבקה ומזון.  לאחר מכן יש להכניס את פיות הבקבוקים, והבקבוקים עצמם לסיר גדול עם מים רותחים טריים, ולסגור למשך 5 דק'. את האביזרים שחוטאו והורתחו יש לייבש באוויר הפתוח כאשר הם פונים כלפי מטה. 
 
אחת הטעויות הנפוצות של הורים, לאחר שטיפת כלי ההאכלה והעיקור שלהם, היא לייבש את הכלים על גבי מגבת. יש להמנע מלייבש את הבקבוקים והפיות על גבי משטח זה, משום שהמגבת עצמה, גם אם היא נקייה לאחר כביסה, מעצם עמידתה בתוך הארון או באוויר החדר, תופסת עליה מגוון מזהמים ועלולה בכך גם לזהם את הבקבוק עצמו אשר מיובש על גביה.
 

הכנה נכונה של תחליף חלב

אך התורה אינה נגמרת כאן. גם בהכנת תחליף החלב עצמו יש כמה דברים שכדאי מאוד להקפיד עליהם כדי לשמור על מרכיבי התזונה החשובים באבקה ולניצול מלוא הכמות להאכלה. כך למשל חשוב להשתמש במים מורתחים המתבססים על מי ברז קרים. מי הברז החמים מכילים מתכות וגם מהווים כר להתפתחות קלה יותר של חיידקים ולכן אינם מומלצים לשימוש בעת הכנת תמ"ל לתינוק. לחילופין, ניתן להשתמש גם במים מסוננים ממכונה אך אז יש להקפיד על החלפת הפילטר בעיתוי המומלץ על ידי היצרן.
 
לאחר ההרתחה קררו את המים לטמפרטורת הגוף, 37 מעלות לערך, ורק כאשר המים מגיעים לטמפרטורה זו, שיפכו אותם לבקבוק ואז הוסיפו את האבקה. לפני מתן הבקבוק לתינוק, חשוב לוודא שהמשקה אינו חם מדי. כדי לבדוק שיפכו טיפה על גב כף היד. אם החום נעים לכם, הרי שהתמיסה בטמפרטורה הנכונה. לאחר הוספת האבקה, יש לנער את הבקבוק. הורים רבים מנערים את הבקבוק מיידית בתנועה של מעלה ומטה ולאחר מכן מוצאים כי חלק מהאבקה נשאר על חלקה הפנימי של פטמת הבקבוק. כדי למנוע זאת, נערו קודם בתנועות סיבוביות, וזאת על מנת להמיס את האבקה מהר יותר ובצורה הומגונית בבקבוק. לאחר שראיתם כי יש התמוססות ניתן לנער גם בתנועות מעלה ומטה כדי לערבב את המים והאבקה טוב יותר. שימו לב כי המרכיבים התזונתיים באבקת החלב לתינוק רגישים לחום ובמים חמים מדי עשויים לאבד מהרכבם. מסיבה זו אין להרתיח את תחליף החלב על גז אם הוכן מראש והתקרר מדי. 
 
ומה לגבי חימום במיקרוגל של התמיסה? גם פה, למרות הנוחות, אין לחמם את הבקבוק במיקרוגל מחשש לחימום שאינו אחיד של המשקה כך שחלקו העליון יהיה חם בטמפרטורה הנכונה ואילו חלק התחתון יהיה רותח או קר מדי. לסיכום נושא ההכנה של התחליף, ההמלצה החד משמעית כדי לשמור על המרכיבים התזונתיים של התמ"ל ועל טריותו, היא להכין ולהגיש אותו לתינוק באותו רגע.
 

אכלתם, שתיתם, שבעתם? את שאריות תחליף החלב- לפח!

נתתם את המנה לתינוק, הוא אכל ושבע ואינו מראה סימני רעב נוספים, ועדיין נשארו שאריות תחליף בבקבוק? אל תשמרו אותן, זירקו. נכון, אולי מדובר בבזבוז של מזון, אך במקרה של מזון לתינוקות, עצם המגע של המשקה עם פיו של הילד כבר חושף את הנוזל לחיידקים וכן לאינזימים שונים המתחילים לפרק אותו כך שאין שום ערך בריאותי או תזונתי בשאריות הללו.
 

ולבסוף- אחסון נכון של אבקת תחליף החלב

אחסון נכון מתחיל קודם כל בקנייה נכונה של התחליף והבאתו הביתה באופן מתאים. למה הכוונה בכך? למרות שתאריכי השימוש המומלץ של התמ"לים השונים בשוק הם לרוב רחוקים למדי, חשוב לבדוק בכל קנייה של תחליף את תאריך הייצור ותאריך השימוש האחרון ולוודא כי אכן מדובר באבקה טובה לשימוש. כמו כן, חשוב לא לחשוף את הקופסה לחום וללחות, לכן אם אתם קונים אבקה מוטב להביא אותה הביתה כמה שיותר מהר וכמובן לא להשאיר אותה ברכב לזמן רב מדי.
 
עם ההגעה הביתה, חשוב להקפיד על אחסון נכון לפי ההוראות על הקופסה- מוטב במקום גבוה שרחוק מהרצפה (כדי להמנע ממגע של הקופסה חלילה עם חרקים, או בעלי חיים בבית), באזור חשוך וקריר יחסית, כאשר הקופסה סגורה היטב לאחר כל שימוש.  למרות שמדובר באבקה יבשה, חשוב לשטוף עם מים וסבון את כפית המדידה לאחר כל שימוש ולתת לה להתייבש באופן מלא. לאחר שזו התייבשה ניתן לתלות אותה על הקופסה אם יש מקום לכך או לשמור אותה במקום נקי וסטרילי.
 
ואחרי כל זה, הכי חשוב- שיהיה בתאבון!
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו