print header

5 דרכים יצירתיות לגמילת הילדים מהמוצץ

מאת עדי ולטר - יועצת שינה ומדריכת הורים 
 
 הורים רבים מחליטים לנצל את התקופות שבהן הילדים נמצאים איתם בבית למשך פרקי זמן ארוכים על מנת להרגיל אותם לשינויים ולגמול אותם ממוצץ, חיתול, בקבוקים וכן הלאה. למרות המאמץ הזה כל תהליך גמילה הוא עניין לא פשוט, והפרידה מהמוצץ האהוב עלולה להיראות כאתגר משמעותי לכל הצדדים המעורבים. למרבה המזל קיימות מספר דרכים יצירתיות שיהפכו את תהליך גמילת הילדים מהמוצץ לפשוט יותר, ולאחר שתכירו אותן תוכלו ליישם את זו שהכי מתאימה לילדכם.
 
גמילה ממוצץ: מוצץ
 

האם לגמול מהמוצץ בבת אחת או בהדרגתיות?

השאלה הראשונה שהורים שואלים את עצמם היא האם להיפרד מהמוצץ אחת ולתמיד או לאפשר לילד להישאר איתו מפעם לפעם. כיוון שכל ילד מחובר אל המוצץ שלו בדרך שונה, אופי הגמילה צריך להיות מושפע מאוד מכך. את הילדים שמבלים שעות רבות ביום עם המוצץ, בין שמדובר בבית, בגן, בגינה וכן הלאה, ניתן לגמול בהדרגה. לעומת זאת, את הילדים שרק ישנים עם המוצץ או משתמשים בו מדי פעם במהלך היום, כדאי לגמול ביום אחד.

אילו החלטות יש לבצע בדרך לגמילה מוצלחת?

בנוסף לאופי הגמילה, קיימות עוד שתי החלטות חשובות שעליכם לקבל כדי להפוך את התהליך לפשוט ויעיל יותר עבור כל המשפחה. 
  • התאריך  ראשית, החליטו מהו התאריך בו נפרדים מהמוצץ ועדכנו לגביו את הילד מראש. הסבירו לילד בהתאם למידת ההבנה שלו ש"ביום שבת כשחוזרים מסבתא" או "אחרי החג" הגיע הזמן גם להיפרד מהמוצץ, וכשמגיע היום המיועד הזכירו לו שהגיע הזמן לבצע את ההחלטה. 
  • הדרך – גמילה ממוצץ לא חייבת להיראות כמו מטלה או פעולה מעציבה, שכן קיימות מגוון דרכים חמודות, יצירתיות ומקוריות בהן הילד לוקח חלק פעיל בהכנה ובפרידה בפועל, ויכול להרגיש בוגר ואחראי יותר בסיומן. בסעיפים הבאים תוכלו להכיר כמה דרכים שכאלה.
גמילה ממוצץ: ילדה רוכבת על הגב של אביה

5 דרכים יצירתיות לגמילה ממוצץ

1. עץ מוצצים – בערים רבות בארץ קיימים כיום "עצי מוצצים" אליהם מגיעים ילדים כדי לתלות את המוצצים שלהם יחד עם מוצצים של ילדים בוגרים אחרים. אם בסביבת מגוריכם אין עץ שכזה, תוכלו ליזום בעצמכם מהלך דומה ואין ספק שילדכם ישמח מהאפשרות לקשט את הגינה הציבורית עם החפץ האהוב עליו.
 
יתרונות: התלייה של המוצץ מספקת לילדים אפשרות פרידה בצורה מוחשית, לצד תחושת וודאות בנוגע לדבר היקר להם מכל. המיקום של המוצץ מובן וברור, ואין ספק או חשש לגבי היעד אליו הוא יגיע.
חסרונות: ילדים שלא משלימים לחלוטין עם הגמילה עלולים להתקשות לקבל את העובדה שעליהם לראות את המוצץ מדי יום בלכתם לגן או ביציאה מהבית. במקרים כאלה, הימנעו מתליית המוצץ במקום שקרוב למסלול ההליכה הקבוע שלהם.
גמילה ממוצץ: מוצצים תלויים מעץ
 
2. שליחת המוצצים עם בלון הליום לארץ המוצצים – קשרו את המוצצים לבלוני הליום, היפרדו מהם יחד עם הילדים ואפשרו להם לשחרר אותם ולשלוח אותם לארץ המוצצים. 
 
יתרונות: המוצצים מתעופפים להם אל השמיים, כך שמדובר בפרידה מוחלטת וסופית.
חסרונות: כיוון שחלק מהמוצצים שוקלים יותר מאחרים וחלק מהבלונים אינם מתגאים בכישורי תעופה יוצאי דופן, מומלץ לוודא שהבלון שרכשתם מנופח היטב ויכול לשאת את המשקל שנתלה עליו. זאת, כדי להימנע ממצב בו בסיום הפרידה הבלון נותר בידו של הילד ולא מתעופף לאף מקום.
 
3. שליחת המוצצים לתינוק שמכירים או שעומד להיוולד – הכניסו את כל המוצצים למעטפה גדולה או לקופסת קרטון, אפשרו לילד לקשט אותה ושלחו אותה יחד לקרוב משפחה, מכר או לחברים. 
 
יתרונות: הפרידה מהמוצץ הופכת לשעת יצירה בזכות קישוט המעטפה והוספת ברכה אם אתם מעוניינים בכך, וכיוון שהמוצצים ניתנים כמתנה לתינוק אחר, אתם זוכים להעביר לילדיכם שיעור חשוב על חשיבות ערך הנתינה והדאגה לאחרים.
חסרונות: כדאי להימנע מהגעה אל ביתם של מקבלי המוצצים בזמן תהליך הגמילה, כדי שלא ייווצר מצב שבו הילד דורש לקבל את המוצץ שלו בחזרה.
גמילה ממוצץ: ילדה עם מוצץ
4. שימוש במוצצים כאמצעי תשלום בקרו עם ילדכם בחנות צעצועים ואפשרו לו לבחור מתנה מסוימת שתוענק לו מתוקף היותו ילד בוגר, שבאמצעותה יוכל "לשלם" למוכר עם המוצצים שלו.
 
יתרונות: הילד לוקח חלק פעיל בפרידה, מקבל תמורת המוצצים דבר שיכול להישאר אצלו ויזכיר לו שהוא נכנס לתקופה חדשה בחייו.
חסרונות: ביקור עתידי בחנות עלול להזכיר לילד שהמוצץ שלו עדיין נמצא בה, והוא יכול לבקש לחזור אליה על מנת לקחת אותו. לפיכך, מוטב לבחור בחנות שרחוקה מהבית ושאינכם מבקרים בה לעתים קרובות.
        
5. פיית המוצצים – אספו יחדיו את כל המוצצים שיש בבית, בגן, באוטו ובתיק אל תוך שקית. החליטו על מקום שבו שמים את שקית המוצצים עבור הפייה, שבתמורה למעשה הבוגר תעניק לילדכם מתנה ותניח לו אותה לצד הכרית כך שימצא אותה בבוקר. 
 
יתרונות: הילד שותף באיסוף המוצצים ובתהליך הפרידה מהם, זוכה לתמורה ובנוסף יודע מיהו הגורם שאסף את המוצצים, אך אינו יכול לאסוף אותם בחזרה. 
חסרונות: כשהילדים יגדלו הם יבינו שבשנים מסוימות בחיינו 'חלטרנו' כפיות כאלה ואחרות, ובנוסף לכך חשוב לזכור להוציא את שקית המוצצים מהבית כמה שיותר מהר כדי שהילד לא יגלה אותה בטעות. 
גמילה ממוצץ: ילדה משליכה דבר מה לתוך שקית

כיצד פועלים במקרה של גמילה הדרגתית?

כאמור, את הילדים שקשורים במיוחד למוצץ שלהם ניתן לגמול בהדרגה. הדרגה משמעותה הגבלת השעות במהלך היום בהן ניתן להיות עם מוצץ, בהתאם לפעילות. הדרך הנפוצה ביותר היא להגביל את הבילוי עם המוצץ בהתאם לשעות השינה. כלומר, מסבירים לילד שמעתה ואילך המוצץ ימתין לו כל היום במיטה, אבל לא ילווה אותו לאורך היום. מכל המוצצים אחרים ניתן להיפרד בדרכים שהוזכרו. 
 
כשתרגישו שהילד מוכן לגמילה גם בלילה, כלומר כשהוא מפסיק לחפש את המוצץ במהלך היום או להגיע בכוונה אל המיטה כדי לבלות איתו, ניתן ליזום את הפרידה מהמוצץ גם בלילה. 
גמילה ממוצץ: תינוקת מחזיקה מוצץ

החלטתם להתחיל? כמה טיפים אחרונים שחשוב לזכור

  • אל תבצעו את התהליך לפני שינוי גדול – כדאי לבדל את הפרידה מהמוצץ מכל שינוי צפוי אחר כגון כניסה לגן חדש, מעבר דירה, הצטרפות אח או אחות חדשים למשפחה וכדומה.
  • הסבירו במשפטים קצרים – כדאי שהמסר אודות הפרידה מהמוצץ יהיה קצר וברור. ילדים בגילאים שבין שנתיים לחמש שנים מבינים משפטים קצרים עם נקודה בסופם, ויתקשו לעקוב אחר הסברים ארוכים.
  • היפרדו מכל המוצצים בבית – על מנת שלילדיכם או לכם לא יהיה מפלט ברגעים קשים, כדאי להיפרד מכל המוצצים ולא להשאיר כמה ל"מקרי חירום". נסיגה באמצע תהליך הפרידה עלולה ליצור קושי גדול יותר עבור הילדים, ואילו החלטה נחושה תספק להם תחושת ביטחון לה הם זקוקים כל כך ברגעים כאלה. 
גמילה ממוצץ: מוצצים

לסיום, צפויים לכם כשלושה לילות מאתגרים בכל הנוגע לתהליך ההירדמות והשינה של הילדים, אך היו מוכנים וערוכים אליהם. גלו כלפי הילדים סבלנות ואמפתיה שכן מדובר בשלב משמעותי בהתפתחותם, ואפשרו להם להיפרד מהמוצץ עם חיוך.

הכותבת, עדי ולטר, היא מדריכת הורים ויועצת שינה מגיל לידה המתמחה בגילאי 5 ומעלה.

מקור תמונות: Maria EklindAbigail BatchelderEd UthmanHernán Piñera

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.