print header

הכירו את המידע החשוב שחבוי בצבעם של חלמוני הביצים שאנו צורכים

ילדינו לומדים כבר מגיל צעיר שהביצה אותה מטילה התרנגולת מורכבת משני חלקים: חלבון וחלמון. החלבון, שכשמו כן הוא, מתהדר בצבע לבן, אולם מה לגבי החלמון? רובנו לא נקדיש כמעט זמן למחשבה אודות הצבע של החלמון והמשמעות שלו, וכאשר נשבור ביצים טרם הכנת חביתה, עוגה או כל מאכל אחר, לא נעצור להתבונן על הגוון שנגלה אלינו. עם זאת, מתברר שצבעו של החלמון מכיל מידע חשוב מאוד, שכדאי להכיר על מנת לדעת האם מדובר בביצה שנרצה לאכול. התבוננו בתמונה שלפניכם ונסו לנחש: איזו מהביצים הבאות היא הטובה ביותר לבריאותנו? אין ספק שלאחר קריאת הכתבה הבאה, תתייחסו אל תהליך בחירת הביצים שלכם בצורה שונה לגמרי.
 
צבע של ביצה בריאה
 
צבעם של חלמוני הביצים שניתן להיתקל בהן נע בין צהבהב בהיר לבין כתום כהה, כאשר לא קשה לנחש שלרוב ניתקל בקרטון הביצים שרכשנו בחלמונים שצבעם דומה יותר לצהוב המרכזי שבתמונה ואף בבהירים ממנו, מאשר בכתום בהיר או בכתום כהה שמזכיר את צבעו של התפוז. עם זאת, צבע החלמון מקושר ישירות לבריאות של העוף שייצר אותו ולתזונה אליה הייתה לו גישה. מובן שתרנגולת בריאה שיכולה לשוטט בחופשיות יחסית, לזכות בגישה לאוויר ולאור שמש וליהנות ממזון מגוון, תהיה בריאה הרבה יותר מתרנגולת שכלואה בכלובים וניזונה מתזונה דלה, והדבר יבוא לידי ביטוי בביצים שהיא תטיל.
 
כיוון שחלק גדול מהביצים שמגיעות לחנויות הן ביצים ששייכות לייצור המוני מתרנגולות שחיות בכלובים, החלמון שלהן יהיה צהוב בהיר ולפיכך הערך התזונתי שלהן עבורנו יהיה ירוד יחסית. במילים אחרונות, חלק לא מבוטל מהיתרונות המוכרים של הביצים כלל לא יהיה בהן. 
 
צבע של ביצה בריאה
 
להבדיל, תרנגולות הזוכות לתזונה בריאה ולתנאי מחיה הוגנים, מטילות ביצים בעלות חלמון בגוון כהה יותר. חלמון זה הוא תוצר של הפיגמנט קסנטופיל, המעיד על כך שהתרנגולת צרכה תזונה העשירה בירקות טריים כמו כרוב, ברוקולי או תרד. אלה משפיעים כמובן לא רק על הצבע של החלמון, אלא גם על הרכבו, ובשל כך כוללים החלמונים הכהים מגוון ויטמינים וחומצות אומגה 3 שעוברות אלינו בזמן צריכת הביצים. בחלק מהמקרים הביצים האלה יוגדרו כ"ביצי חופש" או כביצים אורגניות, שכן תנאי המחיה של תרנגולות המטילות אותן מאפשרים להן לשוטט ולאתר את המזון הנחוץ להן ללא הגבלה.
 
לפיכך, אם אתם מעוניינים לזכות בכל היתרונות הבריאותיים של הביצים תוכלו להתבונן בצבעו של החלמון ולהחליט על סמך הניסיון איזה מותג לרכוש בפעם הבאה. במקביל, אם נאמר לכם שרכשתם ביצי חופש או ביצים אורגניות אך החלמונים שלהם בצבע צהוב בהיר, נראה שלא מדובר בביצים מהסוג הזה או שהתרנגולות באותו בית הגידול אינן זוכות לתנאים ולתזונה שמתאימה להן.
 
צבע של ביצה בריאה
נקודה שחשוב להתייחס אליה היא שבשנים האחרונות החלו חלק מהמגדלים, המנסים להתחרות זה בזה, להוסיף צבעי מאכל ותוספים אל המזון של התרנגולות במטרה להשפיע על צבעו של החלמון ולהכהות אותו באופן לא טבעי. כיוון שנתונים אודות תוספי מזון שניתנים לתרנגולות אינם מופיעים על גבי קרטון הביצים, לא תמיד יש דרך לדעת האם התרנגולת צרכה אותם או לא. הפתרון במקרה כזה הוא לחפש אחר כיתוב המציין מפורשות שהתרנגולות לא צרכו תוספים משום סוג, או לבחור בביצים אורגניות. אם אתם צורכים ביצים של חברה מסוימת באופן קבוע, תוכלו לקרוא עליה מראש באינטרנט טרם הביקור בחנות, על מנת לקבל כמה שיותר מידע על התזונה של התרנגולות ותנאי המחיה שלהן.

 

מקור: סמדר ת.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.