print header

9 דברים שאתם עושים בכל יום ומשפרים את בריאותכם

כולנו מנסים לשמור על אורח חיים בריא ולשפר את בריאותנו הנפשית והפיזית, אולם לפעמים המאמץ עשוי להיות מפרך ולגרום לנו להרגיש כי הוא אינו שווה את ההשקעה. עם זאת, יש מספר דבר שאתם כבר עושים באופן יומיומי מבלי לשים לב, אשר משפרים את בריאותכם, מספקים לכם אנרגיה ואפילו מונעים מכם מחלות. ברגע שתכירו אותם, תוכלו להמשיך ולעשות אותם באופן מודע וליהנות מהידיעה שבכל יום אתם עושים קצת יותר כדי לשפר את הבריאות שלכם, כמעט מבלי להשקיע מאמץ.

 

1. צפייה בשידורים חוזרים של תוכניות טלוויזיה מסייעת להילחם בתשישות

מנהגים יומיומיים בריאים

בדרך כלל בשעות הקטנות של הלילה או בסופי השבוע, ערוצי הטלוויזיה האהובים עלינו מריצים שידורים חוזרים של אותן התוכניות, פעם אחר פעם. אם אתם מוצאים את עצמכם נהנים מצפייה בפרק שכבר צפיתם בו בעבר בזמן שאתם נחים אחרי יום עבודה או שבוע מפרך, תשמחו לדעת שמדענים מאוניברסיטת באפלו שבניו יורק גילו כי צפייה בשידורים חוזרים מסייעת בהחזרת אנרגיה לנפש ולגוף. 

כשביקשו החוקרים מהנבדקים לכתוב יומן שבו הם מציינים את רמת האנרגיה שלהם בשלבים שונים במהלך היום, הם גילו שרוב הנחקרים נהגו לצפות בשידורים חוזרים של תוכניות אהובות לאחר שביצעו מטלה מעייפת ומפרכת במיוחד. לאחר הצפייה, הרגישו הנחקרים הרבה יותר אנרגטיים ורעננים. הסיבה לתופעה הזו נעוצה בכך שצפייה חוזרת בתוכניות טלוויזיה או סרטים אהובים לא דורשת מהמוח שלנו מאמץ מנטאלי, מאחר שאנו כבר מכירים את העלילה. כך גם נוצרת האפשרות לקיים אינטראקציה חיובית עם האדם שאיתו אנו צופים בתוכנית ברוגע ובנחת, ולכן פעילות זו מומלצת במיוחד עבור זוגות.

 

2. שירה מסייעת בהגנה מפני מחלות ושומרת על המוח

מנהגים יומיומיים בריאים

שירה, וביחוד שירה בציבור, נמצאה כמגבירה את רמות האימונוגלובין A שבגופנו, שזה חומר שמופרש בגופנו כדי להילחם במחלות. ניתן למצוא אותו ברוק ובעצבים, והוא משמש כקו ההגנה הראשון שלנו כנגד זיהומים שמקורם בחיידקים או וירוסים. במחקרים נמצא ששירה בציבור מפחיתה גם את רמות הורמון הלחץ קורטיזול ומשפרת את מצב הרוח, וכך עוזרת עוד יותר לשמור על תפקוד המערכת החיסונית, שכן במצבי לחץ היא נפגעת ואינה מתפקדת כראוי. במחקר נוסף אף נמצא כי שירה בגיל מבוגר עוזרת לשמור על הבריאות המנטאלית ובריאות הפה, ועל כן מומלצת במיוחד לאנשים מבוגרים.

 

3. שתיית כוס מים קרים מסייעת לסיים ריב

מנהגים יומיומיים בריאים

על פי מחקרים רבים שנערכו בנושא, מתברר ששתיית כוס מים קרים, ברד, אייס קפה או כל משקה קר אחר, מסייעת לסיים וויכוח לוהט. באחד המחקרים, החוקרים מצאו כי אנשים שבחרו להירגע אחרי וויכוח או ריב עם כוס מים קרים במקום עם כוס משקה חם, נטו יותר לראות את נקודת המבט של האדם שאיתו רבו או התווכחו, וכך הגיעו איתו להסכמה במהירות רבה יותר. אז בפעם הבאה שאתם רבים או מתווכחים עם אחד מבני המשפחה, שתו כוס מים קרים, יתכן שזה מה שיעזור לכם להיכנס לראש שלו ולהבין את הדברים כפי שהוא מבין אותם.

 

4. צחוק עם חברים מסייע בהפחתת כאבים

מנהגים יומיומיים בריאים

יש משהו מיוחד ברגעים שבהם אנו צוחקים מכל הלב יחד עם חברים. עוד לפני שאתם מגיעים למצב שכבר כואבת לכם הבטן מרוב צחוק, במהלך הצחוק הגוף שלכם משחרר כימיקל בשם אנדורפין אשר מעודד את ההרגשה הטובה שאנו חווים ומגביר את הסבילות שלנו לכאב.

במחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד, החוקרים הניחו מד לחץ דם לוחץ על יד אחת של הנבדקים ושרוול בקבוק יין קפוא על היד האחרת. הם עשו זאת לפני ואחרי שנתנו לנבדקים לצפות בתוכנית קומדיה, מופע סטנד-אפ או סרט דוקומנטרי בנושא רציני ולא מצחיק. החוקרים מצאו שהנבדקים שצחקו מתוכניות הקומדיה ומופעי הסטנד-אפ חשו פחות כאב ואי נוחות במצב שבו שהו, ואלו שצפו בתוכניות אלה יחד עם אנשים אחרים חוו השפעה חזקה אף יותר מאשר אלו שצחקו לבד. 

 

5. צפייה בטלוויזיה שמעל גובה העיניים מסייעת להפחית כאבי גב וצוואר

מנהגים יומיומיים בריאים
Chris.rider81

אם הטלוויזיה שלכם בסלון או בחדר השינה תלויה על הקיר מעל גובה העיניים, הצפייה בה עוזרת לכם להפחית את הלחץ שמופעל במהלך היום על שרירי הגב והצוואר, ובכך למנוע ולהפחית את כאבי הצוואר והגב. כשאתם מותחים את צווארכם כלפי מעלה, אתם מבצעים מבלי לשים לב מתיחה ותנועה שכנראה לא ביצעתם בכל מהלך היום, וזה יעיל במיוחד עבור מי שעובד מול מסכי מחשב במשרד.

בהשוואה לכך, כשראשכם נוטה לצד או קדימה ב-15% ממנח הראש הטבעי והבריא, דרושים פי שניים עד שלושה יותר שרירים ואנרגיה כדי להחזיק אותו, כך שאם אתם צופים בטלוויזיה שמולכת ונוטים קדימה או שוכבים על הצד, אתם מסתכנים בכאבים נוספים ובהגברת הנזק שנגרם לגב ולצוואר שלכם.

 

6. לעיסת מסטיק מחדדת את המוח

מנהגים יומיומיים בריאים

בין אם אתם מעדיפים מסטיק מנטה, תות או אבטיח, לעיסת מסטיק נמצאה כמסייעת לריכוז ולשמירה עליו לאורך זמן. חוקרים בריטיים חילקו נחקרים ל-2 קבוצות ונתנו להם להאזין לרשימת מספרים אקראית שעליהם היה לזכור. הקבוצה שלעסה מסטיק קיבלה ציונים גבוהים יותר, והנחקרים שנכללו בה אף הגיבו מהר יותר בשעת המבחן מאשר אלו שלא לעסו מסטיק, ביחוד לקראת סוף המטלה, למרות שלא הייתה שום השפעה ישירה על איכות הזיכרון שלהם, אלא על הריכוז.

זוהי רק דוגמה אחת למחקרים הרבים שנעשו על היתרונות שבלעיסת מסטיק, אשר כוללים שיפור של מגוון תפקודים קוגניטיביים נוספים כמו ערנות, תשומת לב, אינטליגנציה ואפילו יכולת מתמטית.

 

7. גריבת גרביים במיטה משפרת את החוויה המינית

מנהגים יומיומיים בריאים

הדרך שבה נמצאה התופעה הזו היא משעשעת במיוחד: חוקרים שוודיים ביקשו מ-13 זוגות לעבור סריקה מוחית בתורות, בעוד שבני הזוג שלהם "ריגשו" אותם בדרך שאתם יכולים לדמיין בעצמכם. המדענים ניסו להשוות בין הפעילות המוחית המשתנה שבין רגיעה מוחלטת לאורגזמה. כמחצית מהנשים שהשתתפו במחקר לא הצליחו להגיע לאורגזמה, וכשהחוקרים ניסו להבין מדוע הם הבינו שאחת הסיבות לכך הייתה שכפות רגליהן היו קרות. 

על מנת להרגיע את החלקים במוח שאחראיים לפחד ולחרדה, שכמובן עבדו במרץ בזמן המחקר המלחיץ אולם כמעט ולא עובדים כלל בזמן הפורקן המיני, המדענים גילו שגרבת גרביים מסייעת בהפחתת תחושות אלו על ידי הרחבת העורקים ושיפור זרימת הדם בגוף. כתוצאה מכך, 80% מהנבדקים הגיעו לפורקן מיני.

8. שימוש במגש בחדר האוכל מעודד אכילה בריאה

מנהגים יומיומיים בריאים
Flickr upload bot

במקומות עבודה מסוימים או מחוץ להם ניתן למצוא חדרי אוכל שבהם יש מגשים לנשיאת המנות והכלים הנלווים לאכילה. הסיבה להן היא פשוטה מאוד – להפחית את כמות הלכלוך המצטבר על השולחנות, אך מתברר שהם יכולים לספק גם לכם יתרון ולא רק לבעל המקום. לפי מחקר שנערך באוניברסיטת קורנל שבארה"בסועדים שמשתמשים במגש נוהגים לקחת סלט עם המנה שלהם בתדירות גבוהה יותר מאלו שלא משתמשים במגש. הסיבה לכך היא פשוטה מאוד ואינה מפתיעה: המגש פשוט עוזר לנו לקחת יותר דברים, ועל כן לא נוותר בקלות רבה על תוספת הסלט שנוכל לקחת איתנו לשולחן.

עם זאת, הדבר אינו תקף כשמדובר בקינוחים, כלומר עבור אלו רוב האנשים יעשו את המאמץ הנוסף וייקחו גם אותם יחד עם המנה, בין שיש להם מגש ובין שלא. על כן אכילה עם מגש מעודדת אכילה בריאה יותר ומומלצת לכל מי שסועד בחדרי אוכל.

 

9. הליכה עם כפות רגליים יחפות מסייעת לבריאות כף הרגל

מנהגים יומיומיים בריאים
Liftarn

כשמדובר בבריאות כף הרגל שלנו, לרוב אנו מחפשים את הנעליים הבריאות ביותר שירככו את הצעדים שלנו וימנעו נזקים אפשריים. למרות שנעליים איכותיות באמת עוזרות לשמור על בריאות כף הרגל ביחס לנעליים שאינן איכותיות, מומלץ שלא תימנעו לחלוטין מהליכה ברגליים יחפות. זה אולי ישמע מעט מוזר, אך הליכה בכפות רגליים יחפות מסייעת בשמירה על המבנה הנוירולוגי הטבעי של כפות הרגליים, ולצערנו כמעט ואין נעליים שיכולות לספק את ההגנה הזו.

למעשה, נעליים עשויות להפעיל לחץ על חלקים מסוימים של כף הרגל, ולא משנה עד כמה הן נוחות ואיכותיות. הן גם כולאות את כף הרגל, ועל כן לא מאפשרות לזיעה להתנדף ממנה בקלות. אם עד היום הצבתם חוק בביתכם להניח את הנעליים בכניסה לבית, עשיתם בחכמה. אם לא, מומלץ שלפחות למספר שעות ביום תסתובבו עם כפות רגליים יחפות.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.