print header

איך להסביר לילדים על תקופת השואה?

השואה היא חלק בלתי נפרד מזהות העם היהודי, וכהורים או סבים, מוטלת עלינו אחריות חשובה – לספר את סיפורם של אלו שקולם לא נשמע עוד. אחדים חוששים מדי לעורר רגשות עזים בקרב הילד, בעוד שאחרים לא יודעים מתי להפסיק, ומגזימים בתיאורי הזוועות. מספר עצות שיסייעו לכם לגשת לנושא הקשה בצורה הנכונה:

 

איך מתחילים:

1. כדאי לתת לילדים לבחור את הקצב בעצמם, במיוחד אם זו הפעם הראשונה שאתם ניגשים לנושא. הם שמעו ודאי הרבה על השואה ולא תמיד יש להם ידע מוצק בנושא. שאלו אותם מה הם יודעים על השואה, אך אל תשפטו אותם לחומרה גם אם יש להם טעויות בסיסיות. במיוחד בגילאים הצעירים.

2. עליכם להסביר להם במונחים שהם מבינים. נסו לדבר על פרט אחד, בין אם זה קרוב משפחה, או דמות מפורסמת כמו אנה פרנק או יאנוש קורצ'אק.

3. ותרו על סיפורי זוועות קשים, סרטים שאינם מיועדים לילדים ועל דיבורים במספרים. גם למבוגרים קשה לתפוס את העובדה שנהרגו 6 מיליון (ויותר) יהודים רק בגלל דתם, על אחת כמה וכמה לילדים.

4. ענו על כל השאלות שלהם. למה אמא ואבא עצובים פתאום? למה עומדים בצפירה? למה הרגו את היהודים? קשה לענות על רבות מהשאלות הללו, אך עשו כמיטב יכולתכם לתת להם תשובה משביעת רצון. גם "אני לא יודע" זו תשובה, אך אם נתקלתם בשאלה קשה, עשו שיעורי בית וחזרו אל הילד עם תשובה.

5. רבים טוענים שמגיל 3 אפשר לדבר עם הילד על נושאים אחדים, ורק מגיל 5 על אחרים אבל לא להזכיר אירועים מסוג שונה עד מינימום גיל 9. קשה לקבוע מדד מדויק, ועליכם להתחשב ביכולת ההבנה האישית והחוסן הנפשי של כל ילד וילד. בסופו של דבר אתם מכירים את הילדים שלכם הכי טוב, ספרו להם בעדינות, תנו להם להתעניין ושלבו גם סיפורי ילדים. מחנכים ממליצים לספר בגילאים הצעירים את סיפורה של הקהילה היהודית לפני השואה. כשהילדים מתבגרים קצת לספר את סיפורה של המשפחה, ולאחר עוד כמה שנים תוכלו להתקדם הלאה לקורותיו של העם היהודי בתקופת מלחמת העולם השנייה.

6. ספרו על ילדים אחרים. ילדים מתחברים יותר לעולמם של ילדים אחרים. בין אם מדובר בסיפור אישי ובין אם לא, הילדים ייטו להתחבר לתיאורים דרך עיניהם של ילדים. נסו להתחבר לעולמם באמצעות עדויות, תמונות וסיפורים אישיים אותם תוכלו למצוא במקומות הבאים:

 

אתרים מומלצים להורים וילדים

ילדים בגטו: אתר לילדים של עמותת סנונית ויד ושם, שם תוכלו למצוא הסברים פשוטים המתאימים לגילאים הצעירים, ציורים, תמונות, משחקי הילדים באותה התקופה, סיפורים אישיים ועוד. לכניסה לאתר לחצו כאן

יום הזיכרון לשואה ולגבורה: אתר של משרד החינוך המכיל קטעי קריאה, סיפורים, תמונות והמון מידע להורים המותאם לילדים.  לכניסה לאתר לחצו כאן

 

ספרי ילדים מומלצים

למה לנפתלי קוראים נפתלי / אלונה פרנקל

הילד נפלתי המפורסם מ"סיר הסירים" שנקרא על שם סבו שנספה בשואה, בתקופה אחרת בעולם, בארץ רחוקה.

 

איך למדתי גיאוגרפיה / אורי שולביץ

ספר אוטו-ביוגרפי של אורי שולביץ שברח עם הוריו מוורשה לקזחסטאן. בספר, אורי הילד בורח מהמציאות הקשה אל מפת העולם אותה אביו קנה לו במעותיו האחרונות.

 

צ'יקה הכלבה בגטו / בת שבע דגן

גיבורת הספר היא צ'יקה, כלבתו של מיכאש הילד היהודי בן החמש, שמסרב להשמע להוראות הגרמנים ולמסור את כלבתו האהובה, ומחפש פתרון יצירתי.

 

דן וין והחסידות / מרים זינגר

בואן של החסידות אצל דן וחבריו בכפר קטן בהולנד הוא חגיגה שנתית, אלא שהחגיגה מופרת בגלל "ציפורי הברזל" של הגרמנים.


Heather Cowper

 

יומנים מומלצים לבני נוער

יומנה של אנה פרנק: יומנה המפורסם של נערה החיה בדירת מסתור באמסטרדם, יחד עם בני משפחה ויהודים נוספים.

 

יומנה של מרי ברג: יומנה של נערה בת 15 בגטו ורשה, המיטיב לתאר את השינויים בחייהם של בני הנוער היהודים בגטאות.

 

יומנו יצחק רודשבסקי: יומנו של הנער יצחק המתאר בלשונו הייחודית את קורותיו בגטו וילנה.

 

יומנה של תמרה לזרסון: קורותיה של נערה שבאה מבית יהודי מתבולל בגטו קובנה, שגילתה עם פרוץ המלחמה את זהותה היהודית.

 

יומנה של הלגה דין: סיפורה של נערה יהודייה הולנדית, בימיה האחרונים תחת השלטון הנאצי, היומן נתגלה רק בשנת 2004.

 

יומנו של משה זאב פלינקר: הגיגיו של נער יהודי דתי הרואה את רדיפות העם היהודי על ידי הנאצים באור דתי-היסטורי.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו